Результативність роботи з учнями



Інноваційні технології як засіб розвитку творчої особистості учня

Актуальність досвіду

    Згідно з Державною національною програмою «Освіта» стратегічною метою освіти є розвиток і становлення творчої особистості як вищої національної цінності. Сьогодення вимагає від школи життєво компетентної креативної особистості, здатної реалізувати себе в умовах динамічного розвитку світу.

Зміна освітньої парадигми спонукає до пошуку інноваційних змін організації навчально –виховного процесу, які забезпечили б створення умов для реалізації творчого потенціалу кожної дитини. А це можливе лише під час формування механізмів самоорганізації, сприяють формуванню творчої особистості. Вирішити це завдання покликане впровадження інноваційних педагогічних технологій, що сприяє переходу від предметно зорієнтованої моделі навчання до особистісно зорієнтованої.

Таким чином, однією з актуальних проблем сьогодення є «Інноваційні технології як засіб розвитку творчої особистості учня».

Актуальність даної теми посилюється необхідністю подолати уніфікований, унітарний підхід до навчально-виховного процесу, враховуючи натомість інноваційні ідеї, національні традиції української методичної науки і педагогічної практики як минулого, так і сучасного, досвід зарубіжних колег.

Мета:

• шляхом використання інноваційних технологій розвивати інтелектуальні та творчі особистісні якості учнів;

•  залучення учнів до систематичної творчої, пошукової, експериментальної роботи;

• виховання активної, компетентної, креативної особистості.

Науково-педагогічну основу досвіду становлять:

• методологічні підходи до сучасної літературної освіти, обумовлені новітніми гуманістичними навчально-виховними технологіями (М.Г.Жулинський, Д.В.Затонський, Д.С.Наливайко, Ю.І.Султанов, М.В.Теплинський, К.О.Шахова);

• літературознавчі дослідження (О.О.Потебня, М.В.Храпченко, Ю.І.Морозов, М.О.Рудяков, Ю.М.Лотман, М.В.Теплинський);

• методичні дослідження (Є.А.Пасічник, О.Пометун, І.Родигіна, Б.Степанишина, Г.Токмань, М.Бахтіна, О.Слоньовської;

• елементи досвіду кіровоградських педагогів Л.Жарської, Н.Котляренко, О.Гузь.

  Особливої уваги заслуговують праці В.О. Сухомлинського, в яких обґрунтовано модель творчої особистості учителя й учня, розглянуто специфіку формування її креативності. «Творчість – це невід’ємні ниточки, що з’єднують серця. Щоб людина благотворно впливала на людину, затверджуйте в духовному житті колективу й особистості творчість».(В.О.Сухомлинський).

   Словесна творчість, на думку вченого, - це потужний стимул духовного життя дитини, надійний спосіб самовираження і самоутвердження особистості, підготовки її до життя.

   В.О.Сухомлинський не тільки розкрив теорію словесносної творчості, але й подав приклад втілення наукових істин у живий досвід роботи вчителя-словесника.

 Провідна ідея досвіду полягає у виробленні певної сукупності технологій навчання української словесності, що сприяють розвитку творчого потенціалу школярів. Як побудувати урок, що розвиває творчість, дає натхнення, викликає бажання мислити?

За інноваційним потенціалом досвід носить комбінаторний характер, так як передбачає конструктивні поєднання, інтеграцію сучасних педагогічних технологій та методик, спрямованих на розвиток творчої особистості. Це дозволяє вчителю самому творчо інтерпретувати різні підходи до організації навчально-виховного процесу, а не заглиблюватися в суть тільки однієї технології.

Шляхи реалізації методичної проблеми:

·  розвиток чуттєвого, асоціативно-образного та критичного мислення учнів;

·  формування в учнів потреби мислити самостійно, не користуючись “чужими” зразками;

·  використання кольористики та символіки при формуванні креативності як риси особистості;

·  створення простору для фантазії, уяви;

·  стимулювання пізнавального інтересу, потреби учнів у творчості.

Висвітлення змісту досвіду як системи в дії

У сучасних умовах гуманізації й демократизації навчального процесу як ніколи актуальні дидактичні заповіді В.Сухомлинського: «Немає абстрактного учня. Мистецтво й майстерність навчання і виховання полягає в тому, щоб розкривати сили й можливості кожної дитини, дати їй радість успіху в розумовій праці...»

У своїй роботі керуюсь такими заповідями:

· кожна дитина талановита;

· кожна дитина має право на помилку;

· кожна дитина має право на вільний творчий пошук.

Вважаю, що завдання вчителя – допомогти учневі знайти себе в житті; пробудити в дитині те творче зернятко, яке є в кожному. І найефективнішим, на мою думку, засобом досягнення мети є інноваційні технології навчання.Реалізація інноваційного підходу до навчання учнів дозволяє підняти на якісно новий рівень педагогічний процес, підвищити рівень навчальних досягнень, забезпечує психолого - емоційну комфортність і подальшу соціальну адаптованість школярів, готовність реалізувати особисті якості в індивідуальній чи колективній діяльності (у системі «учитель - учень», «учень - учень»). Створення ситуації успіху, сприятливих умов для повноцінної діяльності кожної дитини – основна мета, що покладена в основу інноваційних технологій навчання.

Упровадження  новітніх технологій не самоціль, це лише засіб розвитку творчої особистості. Вважаю, що сучасному педагогові необхідно вибрати те «зерно», що дасть змогу створити свою міні-методику.

Використовуючи синтез технологій:

• розвитку творчої особистості,

• критичного мислення,

• інтерактивних технологій,

• проектної технології, -  

намагаюся створити у класі таку атмосферу, котра найкраще дає змогу реалізувати особистісно зорієнтоване навчання.

Для успішного творчого розвитку учня потрібні:

• свобода думок;

• фантазія;

• допитливість;

• пошук смислу в ході дискусії та створення нового образу;

• цілісне відтворення;

• інтерпретація;

• аналіз;

• синтез;

• підтримка та визнання;

• самореалізація.

Усе це нам дає технологія формування творчої особистості: вона легко вписується в стандартний урок, дозволяючи організувати нові нестандартні види навчальної діяльності. Ефективним для виявлення та розвитку творчих здібностей учнів є проведення уроків-подорожей, уроків-вікторин, уроків-відкриттів, уроків-досліджень, уроків-ток-шоу. Навіть якщо це звичайний комбінований урок, намагаюся внести в нього нестандартні фрагменти, щоб збудити душу дитини, стати посередником між письменником і учнями. Викликають зацікавленість художнім твором такі творчі завдання: «Залиш останнє слово для мене», «Продовжи художній твір», «Доповни сюжет», «Запитання до автора (героя)», «Лист вдячного (обуреного) читача», заповнення анкет героїв тощо. Працюючи в режимі постійних шукань та новизни, учні розвивають мислення й уяву, набувають комунікативних навичок монологічного та діалогічного мовлення, виявляють творчі здібності. Уроки української мови та літератури стають бажаними, адже на них створюються поезії, казки, художні пейзажі, роздуми, інсценуються власні та авторські уривки, придумуються лінгвістичні ігри та кросворди, тестові завдання. 

На всіх етапах уроку використовую інтерактивні методики, які поєдную з традиційними  для забезпечення психологічного комфорту, а також для запобігання зниження уваги протягом уроку, недопущення зниження інтересу до навчального матеріалу. Які сильні сторони інтерактивних методів навчання? Перш за все, підвищення коефіцієнта корисної дії процесу засвоєння інформації.. Під час інтерактивного навчання учень стає не об’єктом, а суб’єктом навчання, він відчуває себе активним учасником подій і власної освіти та розвитку. Це забезпечує внутрішню мотивацію навчання, що сприяє його ефективності.

Роботу в парах, у малих групах, використання інтерактивних прийомів «Коло ідей», «Акваріум», «Асоціація», «Мікрофон», «Навчаючи - навчаюсь», «Мозковий штурм», «Незакінчені речення», «Ажурна пилка», різних варіантів дискусійного навчання (дискусія, диспут, дебати) та вправ «Відстрочена увага», «Лови помилку», «Своя опора», «Свої приклади», «Дружня порада», «Створи символ» поєдную з традиційними формами роботи та з творчою діяльністю нестандартного спрямування: сенкан, «виступ у суді», інтерв'ю з письменником чи героєм, «створення» фільму, вернісаж ілюстрацій до твору, вернісаж ідей, рольова гра та ін.

Інтерактивні методи навчання є частиною особистісно-зорієнтованого навчання, оскільки сприяють соціалізації особистості, усвідомлення себе як частини колективу, своєї ролі і потенціалу.

Серед інновацій, які стимулюють інтерес учнів до нових знань, застосовую проектну технологію, в основі якої лежить дослідження певної проблеми, що передбачає високий рівень творчої активності учнів. Адже відбувається відхід від традиційної форми уроку, надається свобода у виборі теми, методів, форм роботи. Учні усвідомлюють велику відповідальність: уникнути штучності, продумати проект так, щоб самим учасникам було цікаво щоразу шукати нову форму, уникаючи готових кліше. Вдало вписуються у структуру уроку елементи так званих довгострокових проектів: творчих, дослідницьких та інформаційних, які я використовую у вигляді випереджувальних завдань, для створення проблемних ситуацій у ході вивчення нового матеріалу та як підсумок на етапі закріплення, систематизації і узагальнення знань. Своєрідною вершиною проектної діяльності є написання учнями власних творів – оповідань, есе, віршів. Використання проектної технології на уроках мови та літератури невичерпне. Участь у проектній діяльності дає змогу розкрити творчий потенціал усіх учасників. Проект дозволяє вийти за традиційні межі уроку, змінити стосунки між учнями та вчителем, підвищити самооцінку школяра, допомагає сформувати ключові компетенції учня.

Намагаюся будувати свої уроки таким чином, щоб учні закріплювали матеріал не шляхом простого заучування, а шляхом розвитку критичногомислення. Орієнтація на критичне мислення передбачає передовсім повне несприйняття будь-якої думки або оцінки «на віру»: кожен учень, не беручи до уваги жодних авторитетів, має сформувати власну думку про явище в контексті навчальної програми.

Необхідно врахувати й те, що критичне мислення завжди діалогічне, тобто передбачає дискусії передовсім між тими, хто навчається. У процесі обговорення висуваються критерії мислення, ідентифікуються й обговорюються життєві контексти, а мисленнєвий процес у цілому піддається оцінюванню. Під час бесід немає правильних (неправильних) відповідей, є різні позиції, різні точки зору. Відбувається своєрідний обмін знаннями, колективний відбір змісту. Така система роботи дозволяє учням відчувати себе не “об’єктом виховання і навчання”, а повноправним учасником навчального процесу з чітко окресленим колом вимог, як і здібностей кожного. Коли учні звикають працювати за даною системою, різко змінюється стимул навчання: робота і атмосфера на уроках будується таким чином, що діти не відчувають жаху отримання поганої оцінки, тому що вони самі прагнуть здобути знання. Вони вчаться планувати свою діяльність, щоб побачити кінцевий результат.

 Вміле застосування інноваційних форм роботи, на мою думку, дасть змогу вчителеві успішно розв`язати порушені проблеми. Для цього визначила такий алгоритм:

· визначити рівень підготовленості класу до сприйняття тієї чи іншої технології;

· провести достатню попередню підготовку;

· забезпечити послідовність в освоєнні учнями певних прийомів роботи;

· дати учням інструктивні матеріали.

 Практичні навички, отримані на уроках мови та літератури, переносяться на усі сфери життя дітей та забезпечують їм розширення зони як навчальної, так і соціальної компетентності. Продовження роботи над розвитком творчих здібностей учнів продовжується в позакласній роботі. Разом з учнями готуємо літературно-музичні композиції, конкурси, усні журнали, організовуємо зустрічі з творчими особистостями міста, проводимо відкриті засідання гуртка «Загадки фразеології». Така система роботи допомагає виявити неординарних, творчих особистостей.   Мої вихованці є призерами конкурсів учнівської творчості, та найважливішим показником результативності роботи, на мою думку, є використання учнями власного потенціалу в житті, бо «покликання допомагає визволити в собі людину – але треба ще, аби людина могла дати волю своєму покликанню»(А. де Сент-Екзюпері).

Висновки

Отже, у процесі своєї роботи я переконалася, що лише вдала інтеграція сучасних педагогічних технологій інтерактивного, проектного навчання, формування творчої особистості на основі постійного розвитку критичного мислення учнів дасть змогу розвивати творчі здібності, а значить і формувати творчу особистість учня.

Використання інноваційних технологій

· забезпечує умови для розвитку творчої особистості дитини;

· сприяє виконанню завдань Національної доктрини розвитку освіти;

· сприяє позитивній мотивації учнів до пізнавальної діяльності, потребі в самопізнанні, самореалізації та самовдосконалення;

· дозволяє гарантувати досягнення певного стандарту освіти;

· забезпечує особистісно орієнтовану модель навчання;

· робить важливим оригінальний підхід до побудови сучасного уроку української мови та літератури.

Впевнена, що зацікавити, повести за собою спроможний лише той педагог, який сам перебуває у постійному пошуку. Адже ще В.О.Сухомлинський закликав: «Будьте самі шукачами, дослідниками. Якщо не буде вогника у вас, вам ніколи не запалити його в інших

Результативність роботи з учнями

2008 -2009 н.р. – Косарєва О., 10 кл., ІІ місце в районному етапі олімпіади з української мови та літератури

2009 – 2010 н.р. –Семенюк Д.,8 клас.,  IІІ місце в районному етапі олімпіади з української мови та літератури

2009– 2010 н.р. – Косарєва О., 11 кл., І місце в районному етапі олімпіади з української мови та літератури

2012– 2013 н.р. – Шишло О., 7 кл., І місце в районному етапі олімпіади з української мови та літератури


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 445; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!