Розділ 1. Дитяча опера як жанр музичного мистецтва



Зміст

Вступ.. 3

Розділ 1. Дитяча опера як жанр музичного мистецтва.. 5

1.1. Дитяча опера: Історія та шляхи розвитку. 5

1.2. Жанрові особливості дитячої опери у творчості М.Лисенка, К.Стеценка 16

Розділ 2. Розвиток дитячої опери в сучасному українському музичному мистецтві 25

2.1. Стильові і тематичні особливості сучасної української дитячої опери. 25

2.2. Дитяча опера у творчості сучасних українських композиторів. 48

Висновки.. 54

Список використаних джерел.. 57

Вступ

Актуальність теми дипломної роботи.Проблема дитячої опери досі залишається однією з найменш розроблених в музикознавстві, тому дослідження, узагальнюючі жанрові та стильові особливості даного типу оперної поетики все ще відсутні. Важливою причиною такої ситуації є те, що не менш важким для музикознавчої оцінки залишається явище дитячості та опери, що обумовлює музична семантика. Завданням даної роботи є визначення головних параметрів вивчення дитячої опери як особливого жанрового феномена, що концентрує, можливо, найпоказовіші тенденції самовизначення, самосвідомості української музичної культури.

До дитячої опери, отже, до жанрової форми опери, заснованої на семантиці дитячості, відносяться тільки два різновиди опери: опера для дітей від 2-х до 12-ти років і опера, що виконується дітьми. З іншого боку, виходячи з природи семантики дитячості, можна стверджувати, що жанрові риси дитячої опери «проростають» у «дорослій» оперній формі, яка, таким чином, стає їх структурно-смисловим контекстом. Можна також говорити про те, що передумови зародження дитячої опери з’явилися ще в середині XVIII - початку XIX століть і, розвиваючись поступово, досягли найбільшого масштабу в романтичній опері, перш за все, звичайно, в її казково-фантастичному різновиду, що  привело в ХХ столітті до відокремлення даного різновиду в окрему форму дитячої опери.

Творцем національної і світової дитячої опери є видатний український композитор, корифей української музики Микола Віталійович Лисенко. Першу для дітей "оперку" (як її називав сам композитор) “Коза-Дереза” він написав у 1888 році, але оскільки цей факт, через нашу бездержавність і неможливість своєчасно оприлюднювати творчі здобутки, довгий час залишався невідомим в Європі, то творцем цього жанру вважається німецький композитор Е. Гумпердінк, який створив дитячу оперу “Гензель і Гретель” у 1893 році. Дитячі опери М.Лисенка, зрісши виключно на народнопісенному, народно-казковому ґрунті, відобразили найкращі риси українського музичного фольклору.

Згодом жанр дитячої опери розвивався у творчості українських композиторів К.Стеценка, Л.Лісовського, В.Сокальського, Ю.Рожавської, А.Філіпенка, М.Завалишиної, Г.Компанійця, І.Польського, І.Драго, В.Довженка, Б.Алексеєнка, Г.Фінаровського та ін.

Отже, суперечність, яка існує між об'єктивно існуючим жанром дитячої опери та станом його наукового вивчення актуалізує наше дослідження.

Об'єкт дослідження є жанр дитячої опери в українській музичній культурі.

Предмет дослідження є стильові і тематичні особливості жанру дитячої опери у творчості сучасних українських композиторів.

Метою даної дипломної роботи є комплексне дослідження розвитку дитячої опери в сучасному українському музичному мистецтві.

Реалізація основної мети передбачає вирішення наступних завдань:

1. Розкрити дитячу оперу як жанр музичного мистецтва;

2. Проаналізувати історію та шляхи розвитку жанру дитячої опери (на прикладі М.Лисенко, К.Стеценко);

3. Дослідити жанрові особливості дитячої опери у творчості М.Лисенка, К.Стеценка;

4. Виявити розвиток дитячої опери в сучасному українському музичному мистецтві;

5. Охарактеризувати стильові і тематичні особливості сучасної української дитячої опери;

6. Оцінити використання жанру дитячої опери у творчості сучасних українських композиторів.

Структура дипломної роботи визначена метою і завданнями дослідження та включає в себе вступ, два розділи, висновки та список використаних джерел.

Розділ 1. Дитяча опера як жанр музичного мистецтва


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 734; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!