Акуалізація навчальної діяльності



Now look at the blackboard, please. Let’s read this poem. Listen to me very attentively.

Some people live in the city

Where the houses are very tall.

Some people live in the country

Where the houses are very small.

But in the country where the houses are small,

The gardens are very big.

And in the cities where the houses are tall

There are no gardens at all.

Перевірка домашнього завдання

Ex. 4,p. 67

Перегляд відео

And now let’s watch the cartoon “Town mouse and country mouse”. Than answer the question: Where is the best place to live?

Робота з переглянутим відео.

Town mouse and country mouse are good friends, aren’t they?

Do they live in the same places or in the different places?

Where is the best place for town mouse?

Where is the best place for country mouse?.

Why?

We have an English proverb: “Home sweet home”

Робота в парах.

Завдання: Запитати одне одного і дати відповідь на питання:

Where do you live?

What do you call your village?

Is there bus stop?

Do you love your village?

How often do you go to the city ?

Робота в зошитах

Робота з роздатковим матеріалом. Вставити пропуски, вибрати правильну відповідь.

ІV. Підведення підсумків. Оцінювання.

V. Оголошення домашнього завдання.


 

План-конспект уроку з англійської мови

Дата: __________

Тема: «Покупки у Грінвічі»

Клас: 5

Цілі уроку:

- Практична: формування та вдосконалення навички діалогічного мовлення за темою «Покупки».

- Освітня: формування вміння вести діалог з теми; розвиток аудіо - фонеміческіх навичок учнів;

- Розвиваюча: розвиток умінь учнів оперувати відомими поняттями, формування здатності і готовності вступати в іншомовне спілкування;

- розвиток різних видів пам'яті (вербальної, образної), уваги, комунікативності, уяви;

- Виховна: показати значимість вміння вирішувати комунікативні завдання через діалог;

- розширення кругозору, творчих здібностей учнів;

Обладнання уроку: підручники

Тип уроку: урок формування умінь і навичок

 

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Мовленнєва хвилинка.

Look! Shop windows are so bright!

They are coloured, they are light.

Window-shopping says, “Oh, hi!

Would you like to come in and buy?”

ІІІ. Основна частина.

Акуалізація навчальної діяльності

Usually two or more people take part in this process.

We do it in a special place.

We do it very often.

Usually women like to do it, men don’t like.

We can’t do it without money.

What is it?

P: Shopping

Введення нової лексики

S = small

M = medium

L = large

Читання

At the shops (ст. 68)

Робота в парах

Впр. 7 ст. 69

Учні розігрують діалог

Подивись і скажи

впр. 1, 2 с 68

Розвиток мовлення

Озвуч свою думку:

ü The buyer needs hundred eyes, the seller but one.

ü A fool and his money are soon parted.

ü Look after the pennies and the pound will look after themselves.

ü Lend your money and lose your friend.

ü Buy a pig in a poke.

ü Sell what you have and buy what is really good.

ü A man with a sour face should not open the shop.

Гра «Відгадай»

It is tasty, it is white and brown.

It can be square, oval and round. (Bread.)

They are coloured and sweet like honey.

I like to buy them. (Sweets)

It is tasty, cold and white.

We can Lick it like an ice. (Ice-cream.)

It’s nice. I eat a piece or three.

And we like with it

Drinking tea. (A cake.)

ІV. Підведення підсумків. Оцінювання.

V. Оголошення домашнього завдання.

Ex.5 ,p.69

План-конспект уроку з англійської мови

Дата: __________

Тема: Mагазини і покупки.

Клас: 5

Цілі уроку:

- Практична: Удосконалення вміння учнів вести бесіду про магазини та покупки.

- Освітня: вчити розповідати про свої уподобання щодо покупок.

- Розвиваюча: розвивати уміння і навички усного мовлення;

- Виховна: виховання культури мовленнєвого спілкування на заняттях і в повсякденному житті.

Обладнання уроку: тематичні малюнки, підручники

Тип уроку: урок формування умінь і навичок

 

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Мовленнєва хвилинка.

ІІІ. Основна частина.

Акуалізація навчальної діяльності

Grandma's Going to the Grocery Store

One,two, three, four.                        One,two, three, four.

Who's going?                                  What's she going to buy at the grocery store?

Grandma's going.                             One, two, three, four.

Where's she going?                          A loaf of bread,

To the grocery store.                       A bottle of milk,

One, two, three, four.                       A big bag of cookies

Where's she going?                         And a little of peas.


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 382; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!