І. Організаційний момент. Перевірка готовності  учнів до уроку. ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

ІІІ. Актуалізація опорних знань. (Фронтальна бесіда)

- Які виражальні засоби характерні для графіки, живопису?

-  Назвіть особливості цих творів. (Вони створені на площині)

ІV.Мотивація навчальної діяльності.

Якщо ми здійснимо екскурсію по місту, то побачимо, що парки, сквери, майдани, громадські будинки, фонтани прикрашені скульптурами. Згадаймо, які пам’ятники прикрашають наше місто і створюють його неповторний образ.

(Відповіді дітей).

V. Вивчення нового матеріалу. 

1. Скульптура як вид образотворчого мистецтва.

Колись наш далекий пращур помітив, що на глині залишаються відбитки, а в творчих руках цей матеріал перетворюється на фігурки людей, тварин, предмети побуту. З того і почалось ліплення. З часом уміння ліпити, вирізьблювати й висікати вдосконалювалося, людина освоювала нові матеріали: дерево, камінь, метал. Так виник своєрідний вид мистецтва – скульптура.

Скульптура – це вид образотворчого мистецтва, пов’язаний зі створенням об’ємних художніх форм з різних матеріалів.

На відміну від графіки та живопису, де предмети, зображені на площині, можуть лише здаватися нам об’ємними, скульптура має реальну форму в просторі.

Мистецтво скульптури обирає своїм об’єктом переважно людину, іноді тварину і значно рідше – натюрморт.

2. Види скульптури.

Існують два види скульптури:

кругла –яку можна споглядати з усіх боків;

рельєф - об’ємне зображення на площині.

Реальна об’ємна форма круглої скульптури надає можливість роздивлятися її з різних боків. І з якого боку ми б не дивилися на неї, вона виглядатиме по-різному. Точка, з якої ми споглядаємо скульптуру, називається ракурсом.

Рельєфне зображення, як графіку і живопис, роздивляються з одного боку. Скульптор вирізує чи наліплює зображення на певну площину, тому таке зображення ще називають об’ємною картиною.

 

Кругла скульптура

Рельєф

 

3. Види рельєфу.

Розрізняють такі види рельєфу:

- горельєф,якщо рельєф виступає над площиною більше, ніж на половину;

- барельєф, якщо рельєф виступає менше, ніж на половину;

- контр-рельєф,якщо рельєф заглиблений у площину.

Горельєф                         Барельєф                Контррельєф

    Рельєфні зображення часто використовують у декоративно-ужитковому мистецтві та дизайні.

4.Фактура.

Скульптор, працюючи з різними матеріалами, або підкреслює їхні природні властивості, або під час обробки надає поверхні вигляду рельєфності чи гладкості.

Фактурою можна передати і ніжність шкіри обличчя юної дівчини (Я.Райхерт-Тодт, 1), і пластичність складок одягу козака та гриви лева (П.Печорний, 2), і оперення, що ніби нагадує луску на тілі фантастичного птаха

(Г.Севрюк, 3).

5. Споглядання художніх творів.

(За підручником Е.Бєлкіна «Образотворче мистецтво 5 клас).

Роздивіться, як увіковічнив у бронзі скульптор В.Одрехівський образ видатної письменниці Лесі Українки (4), підкресливши у матеріалі твердість і незламність її духа; як мармуровий образ Нестора-літописця скульптора М.Антокольського випромінює зосередженість і мудрість (3); як шорсткість дерева допомагає митцеві М.Рябініну золотавими переливами рвучкого різьблення передати самозаглиблення гуцула, його внутрішній світ (1); як фактура скла вдало передає прозорість і барвистість природної форми рибки (2).

VІ.Практична частина уроку.

На уроці ми з вами виготовимо рельєф «На дні морському». Для цього вам знадобиться основа з картону розміром не більше 15×15. Нанесіть на картон тонкий шар пластиліну зеленого або синього кольору. Виготовлених рибок та водорості слід міцніше притискати до основи. Використовуйте пластилін різних кольорів. За допомогою стеків можна виконати фактуру.

(Вчитель показує послідовність виготовлення рельєфу рибки, пригадуючи основні прийоми роботи з пластиліном. Учні працюють під музику, вчитель надає консультації, допомагає учням).

VІІ. Підсумок уроку.

Скульптура у порівнянні з живописом та графікою охоплює доволі обмежене коло явищ і основним об’єктом зображення цього виду образотворчого мистецтва є людина та тварина.

          Реальний об’єм – ось головний художній засіб скульптури.

(Перевірка робіт учнів, оцінювання, аналіз,

демонстрація кращих робіт).

VІІІ. Домашнє завдання:принести білий та кольоровий папір, картон,

                                             клей, ножиці.

 

 

 


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 271;