Відновлення експлуатаційних властивостей об’єктів



Відновлення експлуатаційних властивостей існуючих об’єктів (блок 10) через їх капітальні ремонти (блок 11) є одним із напрямів догляду за об’єктами з метою підтримування їх експлуатаційних властивостей при використанні за призначенням, визначеним проектом.

Відновлення експлуатаційних властивостей здійснюється при планових капітальних ремонтах об’єкта, ліквідації наслідків пожежі, природної, техногенної або виробничої аварії, виявленні значної фізичної зношеності, пошкоджень, руйнування або втрати конструкцій або інженерного обладнання, потребі у відтворенні автентичності пам’яток архітектури тощо.

Капітальний ремонт будівель (блок 11) це є комплекс ремонтно-будівельних робіт із відновлення або поліпшення їх експлуатаційних властивостей, який здійснюється через часткову заміну, підсилення, відновлення зношених (пошкоджених, зруйнованих, втрачених) будівельних конструкцій та елементів інженерного обладнання або заміну їх на більш прогресивні та економічні. Капітальний ремонт не передбачає зміни будівельних габаритів об’єкта та його техніко-економічних показників.

При проведенні капітального ремонту не допускається заміна існуючих конструкцій такими, що не відповідають вимогам Технічного регламенту будівельних виробів, будівель і споруд.

Капітальний ремонт будівель може бути комплексним, що охоплює об’єкт в цілому, або частковим (вибірковим), що передбачає ремонт окремих конструкцій або/та окремих видів інженерного обладнання.

Умовами доцільності вибіркового капітального ремонту можуть бути:

· небезпечне для подальшої експлуатації зношення окремих конструкцій або видів інженерного обладнання;

· серйозні перешкоди у діяльності об’єкта у разі виконання комплексного ремонту;

· економічна недоцільність комплексного капітального ремонту.

При плануванні вибіркового капітального ремонту насамперед передбачається ремонт конструкцій, від яких залежать нормальні умови використання об’єкта, а також конструкцій, через вади яких можуть бути пошкоджені інші частини або конструктивні елементи (покрівля, система водовідведення, водопровідно-каналізаційні мережі тощо).

Плани усіх видів ремонту об’єкта слід узгоджувати з планами діяльності об’єкта. Зокрема, ремонт об’єкта, діяльність якого має сезонний характер, слід проводити в період найменшого завантаження або цілковитого зупинення виробництва.

Реставрація (блок 11) це є сукупність заходів з консервації або зміцнення технічного стану, відновлення первинного виду пошкоджених або зруйнованих будівель з метою збереження або відтворення їхньої автентичності.

Характерними проблемами, що постають для вирішення в процесі реставрації будівель, є:

· втрачена несуча здатність фундаментів;

· аварійний стан підпірних стін (підвищена вологість, тріщини, пошкодження та забруднення поверхні тощо);

· пошкоджена поверхня каменю в облицюваннях і покриттях;

· потреба у консервації металевих покрівель або реставрації;

· проблеми поновлення декоративного оздоблення (опорядження приміщень і фасадів, облицювання каменем, заміна підлоги, реставрація металевих елементів, керамічних виробів).

Обстеження технічного стану будівель

Усі будівлі, незалежно від їх призначення, капітальності, технічних особливостей підлягають періодичним обстеженням з метою оцінки їх технічного стану та паспортизації, а також прийняття обґрунтованих заходів до забезпечення надійності та безпеки при подальшій експлуатації, ремонту, реконструкції.

При виявлені неприпустимих дефектів і пошкоджень, а також відхилень параметрів, які загрожують подальшому використанню будівель за призначенням, виконується суцільна діагностика їх технічного стану.

Для повної діагностики технічного стану будівель доцільно паралельно з натурними обстеженнями та лабораторними визначеннями планувати та здійснювати також такі діагностичні процедури:

· аналіз та виявлення змін основних проектних та розрахункових параметрів (для будівель у цілому та їх окремих частин і конструкцій), які виникли за період експлуатації;

· аналіз дефектів та пошкоджень, змін характеристик матеріалів, ґрунтів та основ;

· коригування розрахункових моделей елементів, конструкцій, основ у зв'язку з наявністю дефектів та пошкоджень, зміни характеристики матеріалів та ґрунтів;

· перевірнірозрахункиелементів,конструкцій,основза скоригованими розрахунковими моделями та з урахуванням змін, які виникли в проектних та розрахункових передумовах за час експлуатації;

· оцінка технічного стану елементів, конструкцій, основ відповідно до розроблених критеріїв;

· оцінка технічного стану будівлі у цілому в залежності від технічного стану його елементів, конструкцій, основ.

Аналіз та виявлення змін основних проектних та розрахункових параметрів, які виникли за період експлуатації, належить виконувати шляхом порівняння таких проектних (нормованих) та фактичних (на момент обстеження) показників та їх параметрів:

· функціонального призначення будівлі;

· рівня відповідальності будівлі за економічними, соціальними та екологічними наслідками її відмови або класом наслідків (відповідальності) інженерних мереж, систем (клас СС3 – значні наслідки, клас СС2 – середні наслідки, клас СС1 – незначні наслідки), а також за відповідними до рівнів відповідальності та класів капітальності коефіцієнтами надійності;

· нормативних та розрахункових значень навантажень та впливів (у тому числі: власна вага, атмосферні, гідросферні, технологічні, сейсмологічні навантаження та ін.);

· особливостей та параметрів розрахункових ситуацій;

· ступеня агресивності природного та виробничого середовищ;

· інженерно-геологічних та гідрогеологічних умов.

Обстеження здійснюється організацією, що має відповідну ліцензію (сертифікованих спеціалістів-експертів).

Обстеження будівель повинні виконуватися регулярно (планове обстеження), з періодичністю, яка встановлюється у відомчих правилах (інструкціях) з експлуатації будівель.

Обсяг позачергових обстежень рекомендується визначати у кожному конкретному випадку з урахуванням задач, які вирішуються, конструктивних властивостей будівлі (споруди), наявності інформації про його технічний стан та інших чинників.

Відповідальність за організацію своєчасних обстежень будівель покладається на керівника з експлуатації.

Організація, що виконує обстеження будівель, несе відповідальність за якість та достовірність матеріалів обстежень та оцінки технічного стану будівель, обґрунтованість висновків та рекомендацій.

З метою забезпечення надійності та безпеки експлуатації будівлі служба експлуатації повинна за підсумками обстежень та паспортизації вживати неодмінних та своєчасних заходів щодо ремонту, реконструкції окремих конструктивних елементів, систем або будівлі в цілому. Ремонт, заміна, реставрація несучих елементів та огороджувальних конструкцій будівель можуть виконуватися тільки за проектом, розробленим спеціалізованою проектною організацією, яка має відповідну ліцензію. У разі ухилення від усунення дефектів і пошкоджень у зазначені терміни представник територіального органу Держгірпромнагляду може припинити експлуатацію будівлі чи її частини.

Рішення про поновлення експлуатації таких будівель або їх частин приймаються представниками територіального управління Держгірпромнагляду після виконання відповідного ремонту (реконструкції) та додаткового обстеження цих об'єктів, за складеним актом поновлення експлуатації об'єкта.

Особливу увагу необхідно приділити утриманню унікальних або виключно відповідальних будівель. Рекомендується стежити з використанням автоматизованих систем контролю.

У залежності від результатів обстеження серед обґрунтованих заходів для забезпечення подальшої безпечної та надійної експлуатації будівель є ремонт (поточний або капітальний) або реконструкція будівлі.


 


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 582; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!