Темне пиво - слабоалкогольний напій, який виготовляється спиртовим бродінням сусла з ячмінного солоду, хмелю і води.



Колір пива залежить від ступеня обжарювання солоду та кількості темного солоду, який використовується при варінні.

Для приготування темного пива використовується темний або карамельний солод.

Найбільш темні сорти солоду не використовуються самостійно без світлих сортів, так як при обсмажуванні втрачають ферменти, які необхідні для зацукровування сусла.

Темні сорти пива характеризуються помірною хмільною гіркотою і солодовим смаком.

Класифікація пива відповідно до кольору поширена в Росії та Україні та деяких країнах Європи, наприклад, в Іспанії. Не існує чіткого зіставлення кольору пива до класифікації за способом бродіння. Темне пиво може бути як елем, так і лагером.

Пиво світле

Пиво - слабоалкогольний ароматний пінистий напій, який отримують спиртовим бродінням солодового сусла за допомогою пивних дріжджів.

Світле пиво характеризується тонкою, добре вираженою хмільною гіркотою та ароматом.

Колір пива визначається ступенем обсмаженої солоду і кількістю темного солоду, використовуваного при варінні.

Для приготування світлих сортів пива використовується світлий солод.

Процес пивоваріння.

  • Підготовка солоду - пророщування злаків, найчастіше ячменю, просушування і очищення від паростків.
  • Приготування пивного затору - солод подрібнюється і змішується з гарячою водою. При цьому відбувається розщеплення крохмалю для одержання необхідного вмісту цукру.
  • Витяг сусла з допомогою фільтрації затору. Сусло - солодкувата прозора рідина.
  • Кип'ятіння сусла разом з хмелем. Хміль виділяє в сусло невелика кількість смол і масел, які надають пиву потрібні смакові і ароматичні властивості.
  • Освітлення сусла - відділення нерозчинних залишків ячменю і хмелю.
  • Охолодження і аерація сусла - в процесі перекачування в бродильний резервуар сусло насичується киснем, необхідним для харчування дріжджів.
  • Бродіння - додавання в сусло пивних дріжджів.
  • Дозрівання пива протягом декількох тижнів або місяців.
  • Освітлення пива - фільтрація напою від залишків дріжджів. У промисловому виробництві деякі методи фільтрації знищують патогенну мікрофлору, збільшуючи термін зберігання пива.
  • Пастеризація пива - нагрівання пива до температури близько 70 градусів для зниження активності мікроорганізмів і збільшення термінів зберігання напою. Пастеризується пиво, розлите в банки та пляшки. Пиво, розлите в бочки, не пастеризується. Вважається, що пастеризація погіршує смакові якості пива.

Пиво безалкогольне

Безалкогольне пиво містить не більше 0,5 алкоголю.

Початок виробництва безалкогольного пива відноситься до 70-х років ХХ століття в країнах, де традиційно велике вживання пива.

Безалкогольне пиво можна вживати вагітним, водіям, людям, яким протипоказаний алкоголь за станом здоров'я.

Пиво безалкогольне має меншу калорійність, ніж звичайне пиво. За смаковою якості цей напій відрізняється від традиційного пива.

Безалкогольне пиво робить на здоров'я людини той же вплив, що й звичайне пиво, крім алкогольного сп'яніння.Процес виробництва безалкогольного пива включає складні технологічні операції, тому його вартість перевищує вартість звичайного пива.

Виробництво безалкогольного пива

Технологія виробництва безалкогольного пива відрізняється у різних виробників.Безалкогольне пиво може проводитися за допомогою

  • вакуум-дистиляції, використовуючи низьку точку кипіння спирту;
  • придушення бродіння з використанням особливого виду дріжджів або зупинки процесу бродіння;
  • мембранного способу, при якому смак пива найменш відрізняється від традиційного.

Все пиво має високу якість(вищий сорт) та відповідає усім стандартам (відповідно до ДСТУ 3888-99 Пиво. Загальні технічні умови)

Вимоги до якості також регламентуються документацією з захисту прав споживачів. Ці закони регулюють відносини між споживачами товарів і їх виробниками, а також встановлюють права споживачів та визначають механізм державного захисту їх прав.

Таблиця 1

Законодавчі документи, що регламентують права споживачів

Документ і дата затвердження Предмет законодавства
Закон України від 01.12.05, № 3161-IV Про захист прав споживачів.
Закон України 03.07.96 № 271/96 зі змінами від 30.06.99, № 783- XIV Про рекламу.
Закон України № 4005-12 від 24.02.94 зі змінами від 14.12.99 № 1288-ХІV Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Наказ Міністерства зовнішніх економічних зв’язків від 28.12.94 № 237 Правила продажу продовольчих товарів.
Указ Президента від 26.07.2000 N 926/2000 Про Державний комітет стандартизації, метрології України.
ДСТУ 4850:2007 Пиво. Методи визначення діоксиду вуглецю та стійкості
Постанова Кабінету Міністрів України від 04.01.99 № 12, зміни від 11.02.04 № 143. Про перелік харчових добавок, дозволених для використання у харчовій промисловості.
Закон України від 6.09.05 № 2809-IV Про внесення змін до Закону України «Про якість та безпеку харчових продуктів та продовольчої сировини».

 

Важливу роль нашого виробу відіграє упаковка. Оскільки продукт є хрупким при транспортуванні , складуванні, відвантаженні може бути пошкоджений, наша фірма використовує тільки міцна пластикова тара. Вони виконують не лише функцію захисту від зовнішнього захисту, місця, де можна знайти необхідну інформацію про виріб, а також деяким чином захищає від пошкоджень під час доставки на полиці у магазини. Також упаковка є яскравою , щоб могла привернути увагу споживача. На ній також відбита основна інформація виробу, яка включає у себе і те, що наша фірма використовує високоякісну сировину. Наш завод виготовляє пиво лише розлите у пляшки.

За проведеним аналізом розроблена відсоткова пропорція мотивів, якими користуються споживачі при купівлі шоколаду і вона має такий вигляд:

· 48% - смаком пива;
· 23, 4% - якістю;
· 16, 4% - ціною;
· 3, 5% - упаковкою;
· 3, 5% - маркою;
· 2, 2% - через рекламу;
· 2% - за рекомендацією друзів і знайомих;

За цією структурою можна зробити висновок, що при виготовленні нам необхідно орієнтуватись в першу чергу на смак нашої продукції (він повинен бути приємним та викликати бажання купувати цей виріб ще і ще), звісно основою гарного смаку є якість, не забувати про упаковку та адекватну ціну та проводити різноманітні маркетингові заходи для просування товару.


 

5. Характеристика ринку шоколаду.

Я зробив аналіз українського ринку та хочу висвітлити деякі аспекти.

Український ринок пива є одним із найбільш перспективних у Європі. У 2006 році середній українець випив 45–50 літрів пива, і, за оцінками експертів, цього все ще недостатньо для задоволення його потреб. Так, наші сусіди росі-яни споживають по 60 літрів пива в рік, а на розвинених ринках ЄС ця цифра становить понад 70 літрів.

Зростаюча популярність цього виду алкогольного напою серед українців сприятливо впливає на розвиток української пивоварної галузі. У 2006 році національні виробники збільшили випуск пива на 12,4% — до 267,5 млн. дал. Темпи зростання виявилися значно нижчими, ніж 2005 року, коли виробництво вітчизняного пива збільшилося майже на чверть, однак все ж таки вище, аніж у більшості країн Європи й СНД. Так, Росія, що позиціонує себе як найбільш «питуща» країна світу, торік збільшила випуск пива тільки на 9,8% (до 998,2 млн. декалітрів). За прогнозами експертів, цього року зростання і поготів сповільниться до 3–4%.

Крім кількісного збільшення національного пивного ринку останнім часом спостерігаються й якісні зміни. Українці віддають перевагу пиву дорожчих марок. Торік цей сегмент збільшився на 60%, зайнявши в підсумку 8% ринку, тоді як зростання продажів середнього цінового сегмента не перевищило й 5%. При цьому в загальному обсязі виробництва клас дешевого пива скоротився до 9%.

За прогнозами експертів, продажі дорогого пива будуть зростати й надалі, цьому сприяють як підвищення добробуту українців, так і маркетингові зусилля виробників. Додаткову лепту в цей процес мають внести й пивні бари, які активно плодяться у великих містах країни. Водночас, незважаючи на повільне зростання у 2006 році, за обсягами продажів продовжувало лідирувати пиво середнього цінового сегменту, на виробництво якого орієнтовані більшість пивоварних компаній.

Змінюються й смакові вподобання українців. Так, у 2006 році було помічене підвищення популярності сегмента міцного пива, частка якого збільшилася до 15%, у той час як сегмент нефільтрованого, яке кілька років тому викликало фурор на ринку, зараз займає лише 5%. Частка темного пива в Україні зменшилася до 2,5%.

Незважаючи на велику кількість виробників (понад 50 броварень), погоду на вітчизняному пивному ринку роблять чотири компанії: дві транснаціональні («САН Інтербрю» й BaltіcBeveragesHoldіng) і дві вітчизняні — «Оболонь» і «Сармат» (продана у 2009 році транснаціональній компаніїї Submіller). У портфелях четвірки понад 30 брендів і сотні найменувань пива. Разом вони контролюють більше 94% ринку, витісняючи не тільки невеликі місцеві компанії, але й великих імпортерів.

Фаворитом ринку довгий час була компанія з іноземним капіталом «САН Інтербрю Україна», що об'єднує три великі заводи (ВАТ «Пивзавод «Рогань», ЗАТ «Чернігівський пивзавод «Десна», ВАТ «Миколаївський пивзавод «Янтар»). Компанія представлена в Україні брендами Stella Artoіs, Brahma, Staropramen, «Чернігівське», «Рогань», «Янтар». «САН Інтербрю Україна» за підсумками минулого року контролювала 34,7% українського ринку.

Впритул наблизився до конкурента, і навіть обігнав його на 0,1%, «корінний» український виробник ЗАТ «Оболонь», його частка на внутрішньому ринку за підсумками 2006 року становила 34,8%. При цьому компанія є найбільшим експортером українського пива — 81,7% національного пивного експорту припадає на її частку. «Оболонь» є великим акціонером Охтирського пивоварного заводу (75,25%), Севастопольського пивобезалкогольного комбінату (75,25%) і ЗАТ «Бершадський пивокомбінат» (63,72%). Найбільш популярними брендами компанії на ринку є Hіke, Pіls, «Колекція Зіберта», «Оболонь», «Десант».

На третьому місці з великим відривом від лідерів розташувалася ще одна іноземна компанія — BBH, що належить до найбільших гравців на європейському ринку пива. В Україні вона володіє 99,6% ВАТ «Львівська броварня» й 91,7% ВАТ «Славутич», куди входить Запорізький пивобезалкогольний комбінат і запущений в 2004 році новий київський пивоварний завод. Частка ВВН на українському ринку в 2006 році становила 15,8%. Компанія просуває бренди Tuborg Green, «Балтика», «Славутич», «Львівське», «Арсенал».

Четвертий великий гравець — бувший національний виробник ЗАТ «Сармат» із часткою ринку 9,7%. На сьогодні у пивну групу «Сармат» входять п'ять заводів: ЗАТ «Дніпропетровський пивоварний завод «Дніпро» (99,9%), ВАТ «Пивобезалкогольний комбінат «Крим» (93,98%), ВАТ «Луганський пивоварний завод» (90,6%), ЗАТ «Фірма «Полтавпиво» (90,5%) і ЗАТ «Київський пивзавод №1» (77,26%). Компанія недавно заявила про намір максимум до 2008 року побудувати під Києвом новий солодовий завод, щоб забезпечити власною сировиною всі свої підприємства й свою незалежність від зовнішніх постачальників солоду. На українському ринку найпопулярнішими брендами ЗАТ «Сармат» є «Сармат» і «Дніпро».

За підсумками 2007 року 94% ринку, припало на ЗАТ «Оболонь» (26,2%), групу компаній «Сармат» (13,2%), компанію «САН Інтербрю Україна» (35,8%) і Baltіс Beverаges Holdіng (18,8%)

ЗАТ "Оболонь" один з найбільших в Україні виробників пива, безалкогольних і слабоалкогольних напоїв, мінеральної води. Пивзавод "Оболонь" створений в 1980 році. В 1992 році підприємство приватизоване й перетворене в ЗАТ "Оболонь".

До складу ЗАТ «Оболонь» входить Київський пивзавод, Фастівский пивзавод, Бершадський пивкомбинат, Севастопольський пивобезалкогольний комбінат, Ахтирський пивзавод, завод без- і слабоалкогольних напоїв «Красиловское».

Основні пивні бренди: «Оболонь», «Magnat», «Hіkepremіum», «Оболонь BeerMіx», «Zіbert», «Десант». Основні безалкогольні бренди: «Живчик», «Frest», «Прозора». Продукція компанії експортується в 33 країни світу.

З рис. 4.1 видно, що ринкова частка ЗАТ «Оболонь» займає другу позицію і становить 26,2% українського ринку пива. У порівнянні з 2006 роком, де ринкова частка даного підприємства склала 23%, можна сказати, про те якщо ринкова частка підприємства збільшується, його конкурентне становище зміцняється.

Компанія «Оболонь» за результатами 2008 року в черговий раз підтердила своє лідерство на пивобезалкогольному ринку України.

Виробник пива №1 в Україні ЗАТ «Оболонь» за підсумками 2008 року випустило 113,3 млн. дал пива, а частка компанії у виробництві пива в Україні виросла до 35,4%. У 2008 році випуск пива в Україні збільшився всього на 1,5%, у той час як ЗАТ «Оболонь» збільшило виробництво на 3,9% у порівнянні з попереднім 2007 роком. При цьому частка компанії на внутрішньому ринку виросла до 30,3%. «Оболонь» зміцнила своє лідерство й в експорті пива. Частка компанії в структурі українського експорту збільшилася на 2,8 % і склала 75,5%, при цьому зовнішні поставки пива виросли на 11,4%. Розвиток експорт-ної програми є одним із пріоритетних напрямків діяльності ЗАТ «Оболонь», що впливає не тільки на продажі, але й зміцнює імідж компанії як надійного й стабільного партнера.

Підприємства компанії виробили також 21,7 млн. дал безалкогольних напоїв, що на 4,4% більше, ніж в 2007 році. Динаміка обсягів виробництва компанії свідчить про значне випередження ринку, який за підсумками 12 місяців 2008 року демонструє падіння на 9,5%. Всупереч досить складному сезону, «Оболонь» змогла наростити свою частку на ринку безалкогольних напоїв за результатами 2008 року до 12,5%.

ЗАТ "Оболонь" (Київ), одна з найбільших пивоварних компаній в Україні, в 2008 році одержало чистий збиток у розмірі 451,57 млн. грн., тоді як в 2007 році - чистий прибуток 159,642 млн грн.

Відповідно до фінансового звіту ЗАТ у системі розкриття інформації Держкомісії по цінних паперах і фондовому ринку, його чистий дохід від реалізації за 2008 рік збільшився на 22,3% у порівнянні з 2007 роком і склав 3,2 млрд грн. У 2008 році "Оболонь" збільшила свої довгострокові зобов'язання на 96,8% - до 624 млн грн, поточні зобов’язання - на 81%, до майже 2 млрд грн.

Розвиток ЗАТ «Оболонь» у 2008 році - інвестиційні проекти:

- введена в експлуатацію друга черга солодового заводу в Чемеровцах;

- проведена масштабна модернізація «Броварні Зиберта» (м.Фастів);

- на головному заводі у м.Києві запущено дві нові лінії розливу пива в банки й склопляшки, розширена кегова лінія, утроє збільшені потужності установки по виробництву безалкогольного пива.

Також реалізований ряд екологічних проектів:

- удосконалена лінія по переробці Пэт-Пляшки;

- почата переробка пивної дробини, що здійснюється без шкідливого впливу на навколишнє середовище.

Це також важливий крок корпоративної соціальної відповідальності бізнесу. У рамках програми соціальної відповідальності компанія «Оболонь» підвела підсумки конкурсу соціальних проектів «Підвищуймо якість українсь-кого життя разом!». Переможцями Донецький міський благодійний фонд «Доброта» і «Станиця Київ Шару - Національної скаутской організації України».

В 2008 році почата програма підтримки вітчизняного кіно. Першою ластівкою став український фільм « Богдан-Зіновій Хмельницький», для презенттації й реклами якого «Оболонь» виділила 250 тис.грн. Розвивається програма популяризації історичної й культурної спадщини «Маловідома Україна» - путівник від компанії «Оболонь».

Активно здійснюється програма підтримки українського видавництва. За останні 13 років компанія «Оболонь» допомогла побачити світло двом сотням книг. Особливий акцент робиться на книгах, які сприяють вихованню національної свідомості, українських підручниках, історичній літературі. Торік видано 16 книг різної тематики.

Компанія ЗАТ «Оболонь» у 2009 році уклала ліцензійну угоду з німецькою пивоварною компанією Bіtburger Braugruppe про розлив та продаж у країні пива Bіtburger. Воно може конкурувати з ліцензійними марками основних українських виробників пива, якщо Оболоні вдасться знизити його ціну, вважають учасники ринку.

Перша партія пива була розлита у липні, а вже минулого тижня воно надійшло у продаж в роздріб. В Україні продаватиметься світле пиво ТМ Bіtburger у банках за ціною від 7,5 грн. за 0,5 л. Це перша ліцензійна марка у портфелі Оболоні.

У Німеччині ТМ Bіtburger користується популярністю, займаючи друге місце за обсягами продажів після Krombacher. Третє місце займає Warsteіner, четверту - Beck`s.

Оболонь - єдина у четвірці найбільших українських пивоварних компаній, яка до цього часу не мала ліцензійних марок пива у своєму портфелі.

При ціні 7,5 грн. за 0,5 л пиво може конкурувати лише із марками суперпреміального сегмента, на частку якого припадає менше 1% ринку пива. За даними Славутич Carlsberg Group, у 2008 році на частку преміального сегменту (від 4 грн. до 6 грн. за 0,5 л) припадало 6,6% ринку пива у натуральному вираженні. Весь обсяг ринку, за даними асоціації Укрпиво, - 284,6 млн. дол.

ЗАТ «Оболонь» розглядає можливість експорту солоду в 2010 р. Уперше компанія запропонує іноземцям не тільки пиво, але й сировину для його виробництва в Європі, що порушить спокій транснаціональних SouffletGroup і Malteurop.

Германія, країни Балтії, Росія, Словенія й інші країни виявили цікавість до солоду «Оболоні». При середній вартості солоду 3, 5-4,5 тис. грн./1 т, поставки можуть принести підприємству до 120 млн. грн.

В 2009 р. «Оболонь» збільшила потужності приналежні їй солодового заводу в Хмельницькій області вдвічі — до 120 тис. т солоду в рік. Виробництво вийшло на плановану потужність. Загальні інвестиції в цей завод склали 500 млн. грн. Потреба в солоді на українському ринку пива оцінюється приблизно в 456 тис.т. При цьому частка компанії в загальному випуску пива в країні в 2008 р. склала 35,4%, а на внутрішньому пивному ринку — 30,4%.

ЗАТ «Оболонь» — єдиний броварник на українському ринку із власним виробництвом солоду. Його найбільші конкуренти (BBH, «САН ИнБев Україна» і SABMіller) воліють не працювати в сировинному ланцюжку, а користуються послугами українських «дочок» французьких солодових корпорацій Soufflet Group і Malteurop.

Два підприємства Malteurop в Україні розраховані на виробництво 160 тис. т солоду в рік. Потужності «Славутского солодового заводу» французької Soufflet Group становлять більше 200 тис. т продукції в рік. Їх же «Дніпропетровський пивоварний завод «Дніпро» розрахований на 100 тис. т солоду в рік.

Аналитики впевнені, що продаж солоду «Оболоні» на експорт дозволить компанії не знижувати обсяги його виробництва навіть при скороченні українського ринку пива

Компанія має міцні позиції (Іnterbrew) у Європі й Азії, не має собі рівних позицією (AmBev) у Латинській Америці.

Після підписання угоди з об’єднання компаній Іnterbrew (Інтербрю) і AmBev (АмБев) і утворення ІnBev (ІнБев) - лідера світового пивоваріння - "САН Інтербрю Україна" представляє цю компанію на вітчизняному ринку.

ІnBev - найбільша пивна компанія за обсягами виробництва, №1 або №2 на більш ніж 20 ключових ринках, чого не досяг жоден інший виробник пива -190 мільйонів гектолітрів = 14% світового ринку пива. 3 всесвітніх «флагманських» бренди: StellaArtoіs®, Beck’s® і Brahma® - одні з найпопулярніших брендів у світі. В концерні працює 77,000 працівників в цілому світі.

САН Інтербрю Лимитед – друга за величиною пивоварна компанія в Росії та найбільша в Україні. Компанія являє собою стратегічне партнерство між ІnBev (раніше Іnterbrew) - пивоварною компанією №1 у світі, і Групою САН, що працює в регіоні з 1958 року, у тому числі в пивоварному бізнесі Росії і СНД із початку 90-х років ХХ століття. САН Інтербрю – це акціонерна компанія, зареєстрована в Джерсі; акції компанії котуються на Люксембурзькій фондовій біржі та обертаються на біржах Люксембургу, Франкфурта і Берліна.

САН Інтербрю Україна - посол пивної культури на українському ринку, молода компанія, котрі працює в Україні з 2000 року, представляє найдавніші броварні традиції (з 1366 року), успадковані від материнської компанії "Іnterbrew" (Інтербрю), зараз - ІnBev (ИнБев).

"САН ІнБев Україна" є незаперечним лідером на українському пивному ринку з 2000 року. Це молода і динамічна компанія, нащадок та гідний продов-жувач багатовікових традицій найбільшої міжнародної пивоварної компанії Anheuser-Busch +ІnBev на українському ринку. Компанія Anheuser-Busch ІnBev - лідер світового пивоваріння, утворилась після підписання угоди між компані-ями ІnBev (Бельгія) і Anheuser-Busch (США).

В Україні компанія об'єднує три пивоварні підприємства: Чернігівське, Харківське та Миколаївське відділення "САН ІнБев Україна", відомі як ЗАТ "Чернігівський пивкомбінат «Десна», ВАТ "Пивзавод «Рогань» і ВАТ "Микола-ївський пивзавод «Янтар».

В додатку Г представлений асортимент виробляємого пива основними заводами компанії.

До портфелю брендів входять 3 міжнародних флагманські бренди - StellaArtoіs, Brahma і Beck’s, міжнародний бренд - Staropramen і 4 національних бренди - "Чернігівське", "Рогань", "Янтар", "TALLER".

Портфель пивних брендів: 2 міжнародних - StellaArtoіs, Beck`s; 4 національних бренди - Чернігівське, Рогань, Янтар, Taller.8 регіональних офісів: Дніпропетровськ, Донецьк, Львів, Миколаїв, Одеса, Сімферополь, Харків, Чернігів. Близько 3500 працівників. Національна система продажів і дистрибуції. Завдяки своєчасному розширенню виробничих потужностей, за-пускові нових продуктів, а також реалізації низки ініціатив в галузі маркетингу і продажів компанія САН Інтербрю Україна впевнено утримує позицію лідера українського пивного ринку. З початку 2004 року компанія «САН Інтербрю Україна» представила українському споживачеві наступні інновації: «Черні-гівське Багряне», «Рогань Кампай», «Рогань Аррива», «Staropramen», «Чернігів-ське Біла Ніч», «Чернігівське Fіtness +», а також «Stella Artoіs» в унікальній для ринку України алюмінієвій пляшці. Ріст обсягу продаж перевищує ріст ринку в цілому. З 2000 по 2005 рік "САН Інтербрю Україна" інвестувала в розвиток пивного виробництва і культуру споживання пива 215 млн євро.

Національна українська група «Сармат» (холдінгу СКМ – Р.Ахметова) до середини 2008 року була одним з чотирьох найбільших виробників пива в Україні, об’єднуючи чотири пивоварні заводи: ЗАТ «Сармат», ВАТ «Луганський пивоварний завод», ВАТ «Півобезалкогольний комбінат «Крим», ЗАТ «Фірма «Полтавпіво», а також підприємство по виробництву солоду ЗАТ «Дніпропетровський пивоварний завод «Дніпро».

ЗАТ "Сармат" (Донецьк), четвертий за обсягом виробник пива в Україні, завершив 2008 рік з чистим збитком 490,54 млн грн, що в 3 раза більше, ніж у 2007 році.

У липні 2008 року світовий міжнародний концерн SABMіller і холдинг Ахметова Систем Кепітал Менеджмент повідомили про досягнення "принципової" домовленості про продаж одному з найбільших світових виробників пива 99,84 відсотки акцій пивзаводу Сармат.

По завершенні угоди під керування SABMіller перейшов пивоварний завод потужністю 29 мільйонів декалітрів на рік, розташований на сході країни у Донецьку. У 2009 році СКМ також продав інші контрольовані пивні активи групи «Сармат» - пивобезалкогольний комбінат «Крим», Луганський пивоварний завод, ЗАТ «Полтавапиво» і Дніпропетровський пивоварний завод Дніпро.

SABMіller - один з найбільших світових виробників пива зі штаб- квартирою в Йоганнесбурзі. Виторг компанії в 2007 році склав $18,6 мільярда, прибуток до відрахування податків - $3,15 мільярди. Компанія працює в 60 країнах світу, включаючи Росію, де робить пиво під марками Grolsch, Mіller Genuіne Draft тощо.

Сьогодні підприємство ЗАТ "Сармат", український підрозділ другої за величиною пивоварної компанії в світі SABMіllerplc, завершило програму модернізації виробництва і представило оновлену торгову марку "Сармат".

Важливою подією програми став початок виробництва чеського ліцензійного бренду "VelkopopovіckyKozel" на пивоварному заводі ЗАТ "Сармат" в Донецьку.

Впродовж останніх років ринок пива України демонструє стабільне зростання 14,4% (усереднено за період 2000-2007 рр.) і є одним з самих швидкорос-лих в Європі. Компанія "Сармат" займає близько 4% українського пивного ринку (за внутрішніми даними компанії). Початок виробництва чеського пива Velkopopovіcky Kozel на ЗАТ "Сармат" відбувається у момент зростання сегменту ліцензійного пива, частка якого за останніми даними компанії складає близько 9%. (Джерело: дослідження компанії MEMRB за 2008-2009 рр.).

Всі підприємства, що входять до групи компаній SABMіller орієнтовані на виробництво високоякісних торгових марок і працюють відповідно до стандартів виробництва Світового класу, які впроваджують дію міжнародних стандартів управління якістю на всіх етапах виробничого циклу - складного і трудомісткого процесу, тому в 2008 році на заводі "Сармат" почалася програма модернізації пивоварного виробництва".

Оновлений бренд "Сармат" - це перш за все якісно новий продукт, який зварений відповідно до стандартів виробництва світового класу, які припускають використання високоякісної натуральної сировини і міжнародні стандарти технології виробництва.

SABMіller інвестувала в розвиток ЗАТ "Сармат" (Донецк) більше $140 млн., включаючи покупку підприємства у 2008 році, при цьому на модернізацію підприємства витрачено біля $12 млн. Цей проект включав переоснащення систем водо підготовки, мікробіологічну стабільність продукції, нові упаковочні лінії.

Неважливо, що відтепер усі сорти виглядають майже однаково. Проте загальний вигляд пляшок значно освіжився - приємний зелененький колір, саме те, що треба для весни!

Справжньою сенсацією поточного року стала поява оновленого "Сармата". Новим власником заводу - "САБ Міллер", був зроблений суттєвий ребрегдінґ торгової марки.

Незважаючи на всі труднощі, у новачка українського пивного ринку є важлива перевага, адже найбільші українські броварники, не розрахувавши своїх чинностей, зараз випробовують «похмілля»: із трьох найбільших виробників збитків в 2008 р. удалося уникнути лише «САН ІнБев Україна», однак її прибуток скоротився на 81%. «Оболонь» одержала чистий збиток 451,5 млн. грн., а втрати «Славутич, Carlsberg Group» досягли 293 млн. грн.

SABMіller зі своєї сторони готовий у міру можливості допомогти Сарма-тові: наданий 1 червня 2009 р. безпроцентний кредит у розмірі $27,1 млн. на десять років говорить про терплячість нових акціонерів.

ЗАТ "Перша приватна броварня" займає міцні позиції на пивному ринку Західної України і є одним з лідерів ринку у Львові й Львівській області. Компанія почала роботу на початку 2004 року й на 2005 рік по даним " Оптима-Инвест” частка ринку компанії становила близько 12% у Львові й Львівській області.

В додатку Е наведений асортимент виробляє мого пива ЗАТ «Перша приватна броварня»(м.Львів). На броварні постійно працюють технологи-консультанти з Угорщині й Німеччині.

Сьогодні "Перша приватна броварня" виробляє сім сортів пива, з яких чотири класичні ("Світле", "Міцне", "Преміум", "Нульовка"), три оригінальні ("Чорне", "Світле Платинум", "Чорне Платинум"), а також 2 сорту живого звареного "Львівського квасу" - "Хлібний" і "Бочковый".

Уперше в Західній Україні броварня почала виробництво справжнього безалкогольного пива. Крім того "Перша приватна броварня" створила серію "Платинум". У неї входять два сорти ("Світле Платинум" і "Чорне Платинум).

У своїй роботі "Перша приватна броварня" поєднує традиційні й оригінальні рецепти. Наприклад, "Перша приватна броварня "Для людей як для собі!" першої в Україні створила справжнє чорне пиво, що є своєрідною візитною карткою броварні.

Диверсифікація виробництва на пивних заводах України виконується як за рахунок розширення видів розфасовки та асортименту (табл.4.1), так і за рахунок випуску поряд з пивом безалкогольних напоїв, що дозволяє знизити вплив сезонного попиту на продукцію.
Таблиця 1

Структура продажів пива в Україні (частки ринку по видах упакування), %

Тара 2010 р. 2012 р.
Скляна пляшка 55 52
0,33 л 2,5 2,6
0,5 л 52 49
Інші 0,1 0,2
ПЕТ-Пляшка 41 42
1 л 26 26
1,5 л 0,1 0,1
2 л 14 15
Інші 0 0,1
Алюмінієва банка 4,5 6,2
0,33 л 0,2 0,1
0,5 л 4,3 6,1
Інші 0 0,1

6. Система маркетингової інформації

Інформація - це дані, які відібрані та розсортовані в залежності від певних цілей. З метою збору та аналізу інформації нашій організації необхідна система маркетингової інформації.

 Завданнями маркетингової інформаційної системи є збирання, перевірка, обробка, аналіз, зберігання, розподіл і передача даних, які необхідні для прийняття обґрунтованих управлінських рішень.

Система маркетингової інформації повинна забезпечувати:

-поточну маркетингову інформацію для прийняття довгострокових управлінських рішень;

-поточну маркетингову інформацію для прийняття тактичних рішень;

-поточну маркетингову інформацію для вирішення разових завдань.

     Система маркетингової інформації є істотним елементом аналізу ринкових можливостей. СМЇ складається з систем внутрішньої звітності, збору зовнішньої інформації, маркетингових досліджень і аналізу інформації.

 Система внутрішньої звітності призначена для збору, обробки і оперативного надання необхідної інформації про внутрішню діяльність нашого підприємства.

 Система збору зовнішньої інформації направлена на пошук, узагальнення і надання оперативних даних про стан маркетингового середовища. Система збору зовнішньої інформації передбачає необхідність створення окремих підсистем інформації про конкурентів, існуючих і потенційних клієнтів, контактні аудиторії і інших суб'єктів ринкового середовища, оскільки ми мале підприємство, то знаходити інформацію про усіх осіб, хто грає на нашому ринку ми можемо лише аналізуючи вторинну інформацію (ту,котра була зібрана ,проаналізована іншими). Ії знайти можна у всесвітній мережі інтернет, періодичних виданнях). Що стосується вподобань наших клієнтів,то цю інформацію ми можемо отримати шляхом опитування клієнтів у тих магазинах,де наявна наша продукція. Усі їх зауваження та побажання необхідно правильно проаналізувати та використати у процесі нашої діяльності. Необхідну для подальшого аналізу інформацію про фінансовий стан нашого підприємства ми можемо цілком отримати з нашої звітності,за умов , якщо вона буде об’єктивною та прозорою.

    Система маркетингових досліджень створюється для збору, узагальнення, аналізу і представлення необхідних даних в умовах конкретної маркетингової ситуації, що склалася. Вона передбачає наявність певних етапів: виявлення проблем і формулювання цілей дослідження; відбір джерел інформації; збір інформації; аналіз зібраної інформації; представлення результатів дослідження.

    Система аналізу інформації передбачає обробку наявної інформації, що дозволяє зробити висновки з проблеми, що вивчається, і намітити основні напрями дій по її вирішенню. У системі аналізу маркетингової інформації виділяють статистичний банк, що містить пакет основних статистичних методик і технічних прийомів обробки інформації, і банк моделей, призначений для сприяння ухваленню оптимальних рішень.

    Саме остаточний збір, дослідження та аналіз тих проблем, з якими стикається наше підприємство необхідно доручити професійним організаціям,через те що самостійно ми не можемо це робити. Не маємо наявного штату працівників та необхідних потужностей.

    Система внутрішньої звітності дає можливість акумуляції і пошуку необхідної інформації в процесі діяльності підприємства. Дана інформація характеризує завод з погляду його внутрішнього стану справ. Система внутрішньої звітності повинна бути направлена на повне віддзеркалення поточної ділової інформації, а також видачу оперативних відомостей. Уся внутрішня звітність надається у 2 основних формах «Баланс підприємства» та «Звіт про рух грошових коштів». Ці документи також необхідні для зовнішніх користувачів (наприклад:банк або податкова інспекція).


 

7. Постановка маркетингових досліджень

Маркетингові дослідження — збір, опрацьовування й аналіз інформації та можливостей, розроблення рекомендацій на підставі цих даних.

Як правило, вони передбачають аналіз продажу та маркетингових можливостей, прогнозування продажу, ринкових кривих пропозиції та попиту. Результати маркетингових досліджень фірми використовують при плануванні та контролі діяльності. Такі дослідження часто супроводжуються збиранням і пошуком первинних даних. А потреба в цьому постає або на завершальному етапі дослідження, або за недостатньої кількості вторинних даних для прийняття адекватного рішення.

Перший етап. Визначення проблеми та об'єкта дослідження
На цьому етапі важливо правильно сформулювати проблему дослідження та відповідно до сформульованої проблеми обрати об'єкт дослідження. Складність цього етапу полягає в тому, що проблеми організації мають внутрішній характер. У нашої фірми виникла проблема - падає обсяг продаж. Сформульована на цьому етапі проблема дослідження відображається у звіті про маркетингове дослідження як предмет дослідження.

    Другий етап. Розробляємо схему дослідження.

На цьому етапі насамперед визначаємо інструментарій дослідження, тобто за допомогою яких методів проводити маркетингове дослідження. Дані про виникнення цієї проблеми можна з легкістю знайти в статистичній звітності підприємства.
    Третій етап. Збір інформації.
На цьому етапі безпосередньо здійснюємо збір інформації. Це є фізичне втілення третього етапу.

    Четвертий етап. Аналіз інформації.
На цьому етапі працює служба аналітиків фірми. Вони систематизують інформацію. Встановлюють певні зв'язки та проводять інтерпретацію інформації.
    П'ятий етап. Підготовка і подання звіту

На цьому етапі відбувається представлення результатів дослідження та їх відображення у звіті.

У нашому випадку у звіті надається інформація,яка свідчить про те,що у нашій фірми впали обсяги продаж майже у півтора рази,що є дуже негативним показником для діяльності підприємства.

Отже, проаналізувавши існуючу проблему, потрібно прийняти необхідні заходи по її усуненню. Наша фірма для цього буде розробляти новий товар (який саме описано далі) та проводити усі можливі заохочення для споживачів.


 

8.Розвиток товарної номенклатури та розробка товарів

Моя фірма - «Перша приватна броварня», не буде впроваджувати великі обсяги нових товарів, а буде якомога більше вдосконалювати вже існуючий товар та створювати ефективну систему підкріплення.

Оскільки, пиво - цей продукт , де не можливо створити широкий набір підкріплень, більшу увагу потрібно приділяти на модифікацію товару, підвищення його якості. Буде доцільно змінити упаковку на більш привабливу, але міняти ії необхідно не на цілком нову. Лише необхідно оновити, аби споживач міг впізнати ваш виріб. Все це робимо через те, що з часом товар старіє. Також періодично будемо проводити невеликі розіграші (призами у цих розіграшах будуть товари , які пов’язані з нашою продукцією: келих, одяг з емблемою, відкривачка, сумка-холодильник.

На жаль, потужності нашої фірми не дають можливості у розробці та створенні принципово нового товару, тому ми будемо новинку купувати на стороні. Суть новинки полягає у створенні різноманітних прикрас з шоколаду для прикрашання хлібобулочних виробів (у т.ч. тісточок та тортів) у домашніх умовах та на кондитерських підприємствах. (Шоколадні вироби у вигляді бусин, квітів, листків, узорів і т.д.) Під час етапу формування ідей було виражено багато пропозицій , але зупинилися саме на цій, через те що реалізувати більш громіздкі ідеї наша фірма на сьогоднішній день не може.

А збільшувати товарну номенклатуру вбачають менш прибутковим аніж створення принципово нового товару. Хоча при цьому йдуть на значні ризики. Що стосується розробки задуму та його перевірки,то цей етап майже відсутні у нашої фірми оскільки задум вже розроблені іншою фірмою (його технологія виробу). Аби мати можливість користуватися даною розробкою, ми купуємо ліцензію у цієї фірми. Перевірка нашого задуму буде проводитися в мережах супермаркетів , де вже і реалізується наша продукція. Проходити вона буде у формі безоплатної передачі за умови придбання ще якоїсь одиниці нашої продукції. Робиться це для того, щоб потім дізнатися думку споживачів, котрі і до цього купували дану продукцію. Щоб зафіксувати цю думку, поряд зі стелажами нашої продукції будуть стояти наші представники та проводити анкетування.

У анкеті будуть наявні такі питанні:

 Як ви відноситися до новинки? Чи необхідна вона споживачам? Чи задоволені ви виробом, упаковкою, ціною? Чи взагалі необхідна ця новинка на нашому ринку? Що б вони хотіли змінити в ній, вдосконалити?

Всі ці питання задаються , аби на основі відповідей дізнатися про загальне уявлення споживачів до нашого нового виробу.

Але ця новинка не дуже широко розповсюджується через ринок ширвжитку. Все ж таки більшу увагу необхідно приділити ринку виробників. Пошук потенційних клієнтів виробників будемо робити самостійно шляхом їх відстеження через засоби масової інформації та пропонування своєї продукції. Буде гарно, якщо проведемо і анкетування і на ринку виробників. Тут вже анкета має бути розписана більш детально. Лише тоді, коли ми будемо впевнені у тому, що моєму значну кількість майбутніх клієнтів, можемо приступити до виробництва.

    Для виробництва новинки нам необхідна наявність певного оснащення та попередня розробка даного товару. Ми будемо купувати ліцензію у іншої фірми «GNB» (займається виготовленням цілого ряду пивних напоїв та має потужні обсяги реалізації своєї продукції і вже на сьогодні має змогу продавати ліцензії іншим фірмам). Також необхідне оснащення ми будемо орендувати у цієї ж самій фірми разом із приміщенням. Таким чином у нас з’явиться 2 корпус нашого виробництва, який буде знаходитись у будівлі фірми «ПТИ». Звісно сюди необхідно набрати новий персонал, вкласти деякі кошти на адміністративні, загальновиробничі витрати. Це будуть значні вкладення як для нашої фірми , але значно менші, ніж аби ми з нуля самостійно розгортали таке виробництво без будь-якої допомоги на стороні. Плюсом цього підходу, є те, що при умові, якщо реалізація новинки не буде прибутковою, можна у будь-який момент відмовитися від цього виду продукції, розірвати контракт з фірмою «GNB» та швидко припинити дане виробництво. Але ж при та кому випадку,все рівно наша фірма зазнає значних матеріальних втрат.

На мою думку, якщо правильно та влучно цей товар представите на ринку, то можна отримати значну прибутковість від його виробництва.

 


 

9. Маркетингові заходи

Перша група - товар.

    Наша продукція є носієм привабливих споживацьких властивостей, має високий рівень якості,оскільки при виробництві пива ми використовуємо високоякісну сировину та новітні технології виробництва.

    Що стосується ціни вона хоч і є помірною, але у порівнянні середньої ціни на пиво на ринку України є на порядок вище. Все це знову пов’язано з високими витратами на виробництво (які пропорційно включають у собівартість).

-методи розповсюдження товару.

Роздрібна торгівля у власному магазині та оптова торгівля супермаркетам Києва та прилеглих районів.

При даних методах наявне нульовий канал (власний магазин) та 1- рівневий канал (через супермаркети)

Методи стимулювання споживачів

Це безпосереднє заохочення споживачів. Нашій фірмі слід звернути увагу на такі форми: безоплатні дегустації, проведення періодичних акцій задля стимулювання споживачів на купівлю нашого виробу. Прикладом цього може бути така акція: купівля 3-х виробів за ціною 2-х.

 Також наявна реклама нашого виробу на біл-бордах ,по телебаченню. На мою думку недоцільно рекламувати наш товар шляхом роздачі листівок, оскільки наша фірма позиціонує себе як та, котра виготовляє високоякісну продукцію, а отже необхідно підтримувати цей імідж та стимулювати товар більш професійно. Під час реклами необхідно зробити акцент на якість нашої продукції, на те, що використовується першокласна сировина, технологія виробництва.

Сегменти, на яких буде працювати наша фірма:

За географічною ознакою: великі міста України.

За віковою ознакою: від осіб досягши повноліття до людей похилого віку.

Нашу продукцію може дозволити будь-який пересічний громадянин країни. Ця продукція не відноситься до класу елітної. Також її не можна віднести до економ-класу. Ціна є помірною, трошки вище за середню ринкову. Але потрібно і враховувати те, що працюємо на центральному (за географічною ознакою) районі держави, отже і прибутки споживачів будуть вище. Також при виборі супермаркетів, у котрі поставляємо нашу продукцію, ми звертали увагу на їх місце розташування. Воно повинно бути таким, де наявні значні потоки споживачів або район, де проживають люди середнього та вище класів за доходами. Звісно наша продукція наявна і у районах, де проживає населення з невеликими доходами, але обсяги продаж тут нашої продукції є значно нижче.

 


 

10.Стратегія виходу новинки на ринок

Стратегія виходу нашої новинки на ринок буде основана на поступовому проникненню та освоєння ринку у відповідності з появою ресурсних можливостей. Ми не можемо здійснити широкий охват ринку з глибоким проникненням у всіх цільових сегментів одночасно, не маючи при цьому необхідного обсягу ресурсів та широкого асортименту новинки. Ціна є помірною. Про її підвищення можна вести мову лише тоді,коли продукція буде мати стабільний або значний попит.

Під час розробки стратегії виходу на ринок ми вирішуємо коло питань

Які саме канали розподілу будуть використовуватися для збуту товару-новинки? Ідеальним випадком буде можливість фірми збуту його по тим же каналам, що використовуються для реалізації інших товарів компанії. Однак це далеко не завжди можливо, тому що новий товар може бути розрахований на інше коло покупців.

Невелику частину будемо реалізовувати по існуючим вже каналам. Ця новинка буде орієнтуватись на тих споживачів, котрі у домашніх умовах випікають хлібобулочні вироби, тістечка та торти. Таких споживачів серед пересічних громадян не багато. Отже, у нашому випадку значну частину новинки будемо збувати по існуючим вже раніше каналам,а іншу частину(більшу) будемо реалізувати на ринку виробників. Оскільки там цей товар є для них більш необхідним

Наш товар - новинка буде доповненням товарного асортименту, тому припиняти виробництво продукції яку ми виробляли вже раніше, ми не будемо. Також не будемо зменшувати його обсяги, оскільки він вже знайшов своє місце на ринку та приносить стабільний прибуток, а вихід на ринок новинки має свої ризики. Тому якщо наша новинка не виправдає нашого задуму, основне виробництво при цьому не постраждає. Також новинка не буде впливати на обсяги продаж вже існуючих товарів, оскільки має зовсім інші вигоди при купівлі та споживанні.

Що стосується обсягів запасів новинки, котрі будемо створювати,то вони не будуть значними. Звісно їх кількість має буде достатньою для задоволення попиту .У нашому випадку краще трошки не мати необхідних запасів аніж отримати ситуацію, коли на складі багато виробів, які не підкріплені попитом. Звісно ідеально буде тоді, коли запаси цілком задовольняються існуючим попитом, але цього досягти важко у реальності. Все це пояснюється тим, що наша фірма мала за потужністю. І якщо новинка вдало буде виходити на ринок, ми у будь який момент зможемо наростити обсяги її виробництва. А якщо ця розробка буде невдалою, ми зазнаємо менших втрат, а ніж з самого початку б намагалися здійснити широкий охват ринку та широке виробництво.


 

11.Закупівля та постачання для потреб фірми

Важливість вибору постачальника пояснюється не тільки функціонуванням на сучасному ринку великої кількості постачальника однакових матеріальних ресурсів, а й тим, що він повинен бути перш за все надійним партнером товаровиробникавреалізації його стратегії організації виробництва.

Критерії оцінки та відбору постачальників матеріальних ресурсів
1. Надійність постачання.

(Для нашої фірми це дуже важливий критерій. Від надійності постачання залежить безперервність нашого виробництва).
2. Якість продукції, що поставляється. (Якість продукції,котру ми покупаємо у постачальників є висока).
3. Прийнятна ціна.(Це теж важливий критерій. Оскільки ціна сировини та матеріалів поставщиків безпосередньо входить у собівартість нашої продукції).

Всі ці критерії використовуються при виборі поставщиків безпосередньо сировини для виготовлення продукції.

Ділові послуги (ремонт, маркетингові послуги)

Тут вже важливий імідж фірми,якість наданих послуг,ціна,кваліфікація персоналу.

    Що стосується ремонтних робіт, то наша фірма буде звертатися до організації «Ремонт високої якості», яка є організацією з доброю репутацією та надає послуги високої якості. Наш вибір пав саме на цю організацію на основі відгуків її постійних клієнтів. Ці відгуки ми прочитали на форумах в мережі Інтернет.

Маркетингові послуги ми отримувати будемо від IRS Group. Ця фірма є унікальним постачальником маркетингових послуг: поєднуючи в своїй роботі традиційні та новаторські підходи , надають клієнтам можливість створювати і впроваджувати передові ідеї, що ведуть до лідерства та успіху .
 На даний момент IRS Group здійснює активну діяльність в наступних напрямках:
- Дослідження споживачів;
- Дослідження роздрібної торгівлі;
- Трендвочинг і нестандартні комунікації;
- Оцінка рівня сервісу (Mystery Shopping).
Команда IRS Group працює разом вже більше 4-х років і за цей час розробила ряд інноваційних методик, що добре зарекомендували себе, як на ринку України, так і за її межами.

 


 

12.Організація служби маркетингу

Маркетингова служба – спеціальний підрозділ, що діє на основі принципів і методів маркетингу.

    Основним завданням служби маркетингу є визначення місця компанії на ринку й знаходження можливостей зайняти найбільш вигідну позицію стосовно конкурентів. Результатом роботи маркетологів є підвищення рівня продажів, що й уважають основним показником при оцінці відділу маркетингу. Цей підрозділ виконує роль буфера між зовнішнім середовищем - ринком і внутрішнім середовищем - компанією.

    На нашому підприємстві буде присутня функціональна структура служби маркетингу.

    Вона передбачає розподіл обов'язків між відділами щодо виконання певних маркетингових функцій (планування продукції, маркетингові дослідження, реклама, збут, сервіс). Кожний функціональний підрозділ очолює керівник відділу (відділ реклами, бюро маркетингових досліджень). Ефективна для підприємств з вузьким асортиментом, які діють на невеликій кількості ринків. Головна перевага структури -в її простоті.

 Мінусом даної структури є те,що ,коли кількість товарів, сегментів споживачів і ринків, на яких працює фірма, збільшується, виникає реальна загроза того, що деяким товарам, сегментам і ринкам не буде приділено достатньої уваги. Тоді функціональну структуру реформують у товарну, регіональну або сегментну.

 Маркетингові організаційні структури, що "вмонтовуються" в систему управління фірмою, мають задовольняти такі вимоги: незначна кількість рівнів управління; створення умов розвитку на підприємстві інтегрованого маркетингу; сприяння постійному задоволенню потреб наявних і потенційних споживачів; забезпечення розвитку інноваційної діяльності; гарантія швидкої адаптації товарів до вимог ринків, на яких діє фірма; сприяння зростанню обсягів продажу та зниженню собівартості продукції.

 В основі функціональної структури управління лежить принцип повного розпорядництва: виконання вказівок функціонального органу в межах його компетенції обов'язкове для підрозділів.

 Переваги функціональної структури управління можна звести до такого:

• висока компетентність фахівців, що відповідають за виконання конкретних функцій;

• спеціалізація підрозділів на виконанні визначеного виду управлінської діяльності, ліквідація дублювання у виконанні завдань управління окремими службами.

Як недоліки цього виду організаційної структури управління можна назвати:

• порушення принципом повноправного розпорядництва принципу єдиноначальності;

• тривала процедура прийняття рішень;

• труднощі підтримки постійних взаємозв'язків між різними функціональними службами;

• зниження відповідальності виконавців за роботу, оскільки кожен виконавець одержує вказівки від кількох керівників;

• неузгодженість і дублювання вказівок і розпоряджень, які одержують виконавці «зверху»;

• кожен функціональний керівник і функціональний підрозділ ставлять свої питання на перше місце, не погоджуючи їх з необхідністю досягнення поставлених перед підприємством цілей.

Рис. 1. Функціональна структура управління підприємством

 Маркетингова служба є органом стратегічного управління, що координує, планує та контролює. її діяльність координує заступник директора з питань маркетингу. Це перша після директора (президента) особа. Він несе відповідальність за всю організацію маркетингу: від наукових досліджень ринку та споживачів, визначення асортименту виробництва та цін до збуту і післяпродажного сервісу. Як і будь яка посада, він має наявні атрибути:права та обов’язки. Обов’язками є те, що він несе відповідальність за свої прийняті рішення та накази, які він дає своїм підлеглим. Взагалі його рішення є кінцевим у питання, які розглядаються у службі маркетингу. Він має права визначати та затверджувати асортимент підприємства, встановлювати конкурентоспроможні ціні на продукції виходячи з розрахунку її собівартості, на основі зроблених підлеглими досліджень ринку, виносити остаточний вердикт щодо майбутньої діяльності нашого підприємства та її перспектив. Також саме він надає звітність щодо усіх проведених досліджень та прийнятих рішень у своєму підрозділі до головного директора підприємства.


 

Список використаної літератури:

1. Бутенко Н. В. «Основи маркетингу» «Організація управління маркетингом на підприємстві» підруч. //books.efaculty.kiev.ua/mrk/3/t10/2.htm//

2. Вікіпедія – вільна енциклопедія //www.uk.wikipedia.org//

3. Властивості пива //otherreferats.allbest.ru/cookery/00121890_0.html//

4. Гагарина А.О. «Украинский шоколадный рынок» //www.meatbusiness.ua//

5. Декрет К.М.У. “Про систему валютного регулювання і контролю”

6. Державний комітет статистики України //ukrstat.gov.ua//-

 Експорт /імпорт продукції за групами алкогольних виробів.

7. Західна маркетингова Компанія «Огляд ринку шоколаду України 2010 року» //www.zmk.com.ua/ua/articles/11.html//

8. Компанія «КОНТІ» «Асортимент кондитерських виробів (по групах)» //konti.com//

9.  Лазебна І.- Товари і ринки «Ринок кондитерських виробів України» 2011р.

10. «Рошен» //www.roshen.com/ua/products/ukraine/chocolate/

11. Солодка Країна «Продаж цукру» //solodka-kraina.com.ua//

12. Укрбізнес «Обсяги виробництва шоколаду на вітчизняному ринку» //news.ub.ua//

13.  Характеристика структур управління //ualib.com.ua/br_5445.html//

 


 

Додаток 1

Вихідні дані:

1)Профіль діяльності підприємства: виробництво шоколадної продукції.

2)Розмір організації:

- Кількість працюючих - 150 чол.

- Вартість активної частини основних фондів на 1 працюючого 12 тис. грн.

- Оборотні засоби на 1 працюючого 10 тис. грн.

3) Структурні характеристики:

- Зони контролю по рівнях управління: верхній 5 чол. , середній 7 чол., нижній 20 чол.

- Питома вага маркетингових завдань у загальному об’ємі управлінської праці 10%

4) Номенклатура товарів :

- Білий шоколад ( «Мрія»)

- Чорний шоколад («Чайка», «Оленка» )

- Десертний шоколад ( «Рококо», «шоколадні медалі»)

- Пористий шоколад («Престиж»)

- Діабетичний шоколад («Насолода»)

- Цукерки «Червоний мак»

- Цукерки «Лещина»

- Журавлина у шоколаді

- Чорнослив у шоколаді

- Шоколад з різноманітними добавками

- Цукерки з додаваннями джемів (вишневий, малиновий, полуничний, ванільний)

 

 


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 1928; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!