Індивідуальна робота студентів. Міністерство освіти і науки України



Міністерство освіти і науки України

Полтавський державний педагогічний університет імені В. Г. Короленка

Факультет філології та журналістики

Кафедра української літератури

 

Практикум з виразного читання

Робоча навчальна програма

Для студентів ІІ курсу, У-21 – У-24 груп

 

 

Розробила доцент кафедри Української літератури Радько Г. І.

 

Полтава

 

 

  1. Загальні положення

1.1 Мета і завдання вивчення дисципліни

«Практикум з виразного читання» є обов’язковим навчальним предметом, який вивчається студентами ІІ року навчання й спрямований на оволодіння майстерністю слова майбутніми вчителями. Майстерність слова учителя-словесника як вищий рівень словесної діяльності не може проявитися не може проявитися без сформованих знань і умінь виконавської діяльності, розвинутих і удосконалених на основі оволодіння теорією і методикою виразного читання.

Метою навчальної дисципліни є організаційно-методичне забезпечення майбутнього вчителя вмінням здійснювати морально-естетичне виховання учнів в умовах проведення уроків літератури; допомога студентам глибше проникнути у природу художнього слова і виробити уміння і навики доносити його до слухачів.

Завданням курсу є засвоєння навчального предмета у трьох аспектах: історичному, теоретичному і методичному. Студенти повинні навчитися робити виконавський декламаційний аналіз тексту, враховуючи жанрову і родову специфіку твору.

 

1.2 Опис предмета навчальної дисципліни

Таблиця 1.

Заг. к-сть годин Заг. к-сть кредитів Обов’язков. чи за вибором Семестр Лекції (к-сть годин) Практичн. заняття (год.) Лабораторн. заняття (год.) Самостійн. робота (год.) Індивід. робота (год.) К-сть зіст. модул. Вид контролю
    47,5     1     Обов’язкова ІІІ – У-23, У-24, ІV – У-21, У-22     8     10     10     13       6,5     3       Залік

 


Таблиця 2.

Модулі Назви модулів Кількість годин Кількість балів
    Модуль І Мистецтво слова і педагогічна майстерність. Система  К. С. Станіславського     11     17,5
  Модуль ІІ Техніка і логіка мовлення. Партитура тексту   17   37,5
    Модуль ІІІ Елементи внутрішньої техніки словесної дії. Декламаційний аналіз     19,5     45

 

 

1.3. Перелік видів навчальної діяльності студентів (лекції, практичні, лабораторні тощо), їх стисла характеристика

Вивчаючи навчальну дисципліну, студенти відвідують лекції (ведуть конспект лекції), практичні та лабораторні заняття, до яких заздалегідь готуються за рекомендованим планом і літературою (у робочих зошитах виконують завдання, вправи, занотовують відповіді або тези відповідей для висвітлення теоретичних питань, вивчають основні терміни).

На практичних заняттях студенти дають усні або письмові відповіді на запитання з теми, виконують тренувальні вправи, завдання.

На лабораторних заняттях виробляють чи закріплюють навички з логічного читання і вміння підготувати текст до такого читання (складання партитури); з підготовки повного декламаційного аналізу та виразного читання текстів різних за жанром та родом літератури.

Теми лекцій, практичних та лабораторних занять іноді дублюються, щоб глибше осмислити і більш ґрунтовно, зусібіч (через історичний, теоретичний та методичний аспекти) засвоїти навчальний матеріал.

 


1.4. Перелік форм контролю (поточного, модульного, підсумкового)

Контроль (форми)

Поточний Модульний Підсумковий
1) усне опитування; 2) письмове опитування; 3) перевірка зошитів. 1) письмове виконання практичних завдань; 2) вивчення текстів напам’ять та виразне їх читання. студенти в ролі режисера готують із товаришами твори за власним вибором до читання.

 Таблиця 3

 

1.5 Шкала оцінювання

Таблиця 4.

За шкалою ECTS За національною шкалою За шкалою навчального закладу
A Відмінно 90-100
BC Добре 75-89
DE Задовільно 60-74
FX Незадовільно з можливістю повторного складання 35-59
F Незадовільно з обов’язковим повторним курсом 1-34

 

1.6. Критерії оцінювання знань

Таблиця 5.

 

Види навчальної діяльності Загальна кількість годин Кількість занять Кількість балів за одне заняття або вид роботи Загальна максимальна кількість балів
Лекції 8 4 5 20
Практичні заняття 10 5 5 25
Лабораторні заняття 10 5 5 25
Індивідуальна робота 6,5 1 (2 види роботи) 5 х 2 10
Самостійна робота 13 4 5 20
Усього 47,5     100

  • Відвідуючи лекцію, студент може максимально отримати 3 бали (якщо осмислює викладений лектором матеріал, працює в режимі випередження (читає рекомендовану літературу, відповідає на запитання , веде конспект осмислено й охайно)).
  • Відвідуючи заняття, студент може отримати 5, 4, 3, 2, 1, 0 балів.

 

5 балів – матеріал успішно засвоїв; чітко, грамотно, вмотивовано відповідає на поставлене запитання. Вміє застосовувати набуті теоретичні знання;

4 бали – матеріал засвоїв, але допустив помилки в теорії і практиці;

3 бали – матеріал здебільшого засвоїв, дає правильну, але неповну відповідь; помиляється, але може виправити свою помилку після зауваження; вміє практично застосовувати теоретичні знання;

2 бали – допустив грубі помилки в теоретичних питаннях та практичних навичках.

1 бал – студент готувався до заняття, має в зошиті відповіді на запитання плану, знає визначення понять, але не дає повної відповіді, збивається, відчуває проблеми з практичним застосуванням теоретичних знань;

0 балів – студент не готовий до заняття.

 

· Якщо студент пропустив заняття, він може працювати на наступному занятті, використовуючи матеріал попереднього. Здає на перевірку викладачеві виконані завдання. Якщо студент оцінений 0 (нулем) балів, він може ще раз виконати завдання і дати його викладачеві і працювати на наступному занятті. Пропущену лекцію опрацьовує самостійно, досліджує рекомендовану літературу. Самостійна й індивідуальна робота оцінюється балами від 0 до 5 (див. табл.. 5). Враховується якість знань, повнота висвітлення проблеми; творчий підхід, якість викладу, практичні навички.

 

1.7. Рекомендації для студентів щодо опрацювання змістових модулів, індивідуальної та самостійної роботи, оформлення звітної документації, організації навчального процесу.

           Змістовий модуль передбачає засвоєння студентами лекційного матеріалу, поглиблення знань; вироблення навичок підготовки партитур та декламаційних аналізів на практичних заняттях та вдосконалення умінь з логічного та виразного читань художніх текстів на лабораторних заняттях; виконання самостійної та індивідуальної робіт.

 

Кожен вид роботи студента оцінюється (Табл.. 5), в окремих випадках (пропуски з поважної причини, інше) студент має право скласти або перескласти той чи інший вид роботи.

· Для запису лекцій студенти відводять зошит, який охайно ведуть. Викладач може перевірити лекційні записи.

· Готуючись до практичних занять, студенти у зошиті виконують домашні завдання й тренувальні аудиторні вправи; конспектують першоджерела (за вказівкою викладача), складають тези своїх за планом рекомендованої теми бесіди. Викладач періодично перевіряє робочі зошити.

· Самостійна робота передбачає опрацювання студентами рекомендованих викладачем тем та поданих практичних завдань. Перевірка самостійних робіт здійснюється на практичних заняттях у позаурочний час. Виконання самостійних робіт:

 

ü №1, 2 – до 27.10.07р.

ü №3, 4 – до 01.11. 07р.

 

· Студенти виконують індивідуальну роботу: кожен студент самостійно або з мікрогрупою на основі власного декламаційного аналізу готує до читання обраний за уподобанням художній твір і втілює його у виразному читанні чи в інсценізації. Творча робота презентується на останньому лабораторному (заліковому) занятті.

· Консультаційні дні викладача, в які студенти можуть скласти самостійну роботу чи відпрацювати пропущені заняття, одержати консультацію для виконання індивідуальної роботи, - щочетверга та щоп’ятниці .


  1. Зміст модулів

Модуль І. Мистецтво слова і педагогічна майстерність.

Система К. С. Станіславського

2.1.1. Зміст теми

Студенти усвідомлюють зміст і завдання курсу:

ü місце виразного читання як навчальної дисципліни у системі уроків української літератури у середній школі;

ü роль мистецтва виразного читання у професійній діяльності вчителя;

ü системи і методи навчання мистецтву живого слова в історичному;

ü принципи системи К. С. Станіславського у словесній діяльності вчителя;

ü свої індивідуальні можливості, здібності, вимоги до виконавця.

 

2.1.2. Види навчальної діяльності студентів:

 

Лекції

Таблиця 6 А

Тематика і зміст лекцій К-сть годин Література Обладнання, ресурси К-сть балів
1 Лекція №1 Основні принципи і закономірності організації навчання виразного читання                    Виразне читання і його зв'язок з мистецтвом літератури. Словесна дія як процес. Принципи системи Станіславського у словесній діяльності вчителя. Виразне читання як компонент педагогічної майстерності. Основні вимоги до читця. Основні етапи роботи над текстом.     2 1. Томан Іржі. Мистецтво говорити. – К., 1986. 2. Буяльський Б. А. Поезія усного слова. – К., 1969, 1990. 3. Олійник Г. А. Виразне читання: Основи теорії: Навч. посібник. – К., 1995.   Підручники, журнали   5

 

Самостійна робота

10 балів.

 

Самостійна робота №1.

Тема: Огляд систем і методів навчання мистецтву живого слова, які історично склалися.

Самостійна робота №2.

Тема: Театрально-педагогічна система К. С. Станіславського і її відображення у теорії і методиці виразного читання у школі і у вищому навчальному закладі.

 

Опрацювати: Станіславський К. С. Робота актора над собою. – К., 1953, або Станіславський К. С. Твори: У 9 томах. – Т. 2, - Ч. 1. – М., 1989.

 

Вивчитипринципи системи К. С, Станіславського:

ü поведінка, інтонація вчителя;

ü почуття правди та віри;

ü емоційна пам’ять;

ü воля, розум та почуття;

ü надзавдання;

ü наскрізна дія;

ü відображення задуму;

ü бачення автора, виконавця і слухачів. Їх взаємозв’язок;

ü словесна дія виконавця.

 

Індивідуальна робота студентів

3 бали.

Консультації щодо виконання індивідуальних завдань студентами щочетверга та щоп’ятниці.

 

Модульний контроль

Здійснюється на підставі самостійної та індивідуальної робіт, результату навчального заняття за рейтинговою системою.

 

 

Модуль ІІ.Техніка і логіка мовлення. Партитура тексту

2.1.1. Зміст теми

Студенти усвідомлюють:

ü свої природні голосо-мовленнєві дані;

ü необхідність розвитку та вдосконалення техніки мовлення;

ü логіку мовлення як спосіб проникнення в зміст тексту та її роль у словесній дії;

Студенти оволодівають засобами та закономірностями логічного мовлення та навичками практичного їх втілення (складання партитур).

 

2.1.2. Види навчальної діяльності студентів:

 

Лекції

Таблиця 6 А

Тематика і зміст лекцій К-сть годин Література Обладнання, ресурси К-сть балів
  2     Лекція №2 Техніка мовлення                        Дихання і голос. Фонаційне дихання і його роль у словесній дії. Функції голосу, його властивості. Дикція. Орфоепія.     2  
  1. Томан Іржі. Мистецтво говорити. – К., 1986.
  2. Буяльський Б. А. Поезія усного слова. – К., 1969, 1990.
  3. Олійник Г. А. Виразне читання: Основи теорії: Навч. посібник. – К., 1995.
Підручники, журнали   5    
  3 Лекція №3 Логіка мовлення Основні прийоми оволодіння правилами літературного мовлення: логічні наголоси, мовленнєві такти, паузи.                    Засоби та закономірності виділення слів, на які падає логічний наголос. Паузи, їх класифікація за тривалістю та характером. Графічне позначення пауз різного типу. Роль партитури при підготовці тексту до виразного читання. Логічна мелодія. Логічна перспектива.     2 1. Томан Іржі. Мистецтво говорити. – К., 1986. 2. Буяльський Б. А. Поезія усного слова. – К., 1969, 1990. 3. Олійник Г. А. Виразне читання: Основи теорії: Навч. посібник. – К., 1995. Підручники, журнали   5

Практичні заняття

Тематика і зміст практичних занять К-сть годин Література (основна, додаткова) Обладнання, ресурси Кількість балів
    1 Практичне заняття №1-2 Тема: Техніка і логіка мовлення 1. За якими показниками можна визначити досконалий професійний голос? 2. Назвіть основні закономірності виділення логічних центрів при підготовці партитури тексту. Їх значення у пошуках інтонаційного варіанта до тексту. 3. Особливість пауз за тривалістю, звучанням та характером. 4. В чому полягає суть роботи при підготовці партитури тексту? 5. Розкрити засоби вираження логічної перспективи мовлення. Завдання 1. Підібрати з художніх текстів приклади до відповідей. 2. Зробити партитуру уривка із казки «Хо» М. Коцюбинського «Ранок у лісі». 3. Прокоментувати голосові властивості і використання їх при читанні тексту.     4 1. Капська А. Й. Практикум з виразного читання. – К., 1990. 2. Буяльський Б. А. Поезія усного слова. – К., 1969, 1990. 3. Олійник Г. А. Виразне читання: Основи теорії: Навч. посібник. – К., 1995.   Підручники, партитури художнього тексту, посібники, рекомендовані художні тексти.     10

Лабораторні заняття

Тематика і зміст лекцій К-сть годин Література Обладнання, ресурси К-сть балів
1     3 Лабораторна робота №1-2 Особливості підготовки прозових епічних творів до читання. Складання партитур Завдання: 1. Опрацювати літературу і з’ясувати суть таких питань: 1.1. Родові та видові особливості прозових творів; 1.2. Особливості читання текстів розповідного плану. Визначення функції читця (оповідача) та характер спілкування з аудиторією; 1.3. Особливості читання опису, роздумів; 1.4. Виконання казки, байки. 2. Підібрати приклади з художніх текстів до питань 1.2., 1.3., 1.4., підготуватися до їх читання. 3. Зробити партитуру таких уривків: - «Хо» М. Коцюбинського (від слів «Ліс ще дрімає в передранішній тиші…» до «…де гостро на тлі золотого світла випинається струнка постать сарни.»); - Повісті «Микола Джеря» І. С. Нечуя-Левицького (від слів «Понад самим берегом…» до слів «…Серед села Роставиця входить у широкий ставок.»). Розподілити тексти на логічні частини і визначити до них підтекст. Визначити перспективу інтонації на шляху до основного виконавського завдання (надзавдання).     4   2 1. Волинський П. К. Основи теорії літератури. – К., 1962. 2. Буяльський Б. А. Поезія усного слова. – К., 1969, 1990. 3. Олійник Г. А. Виразне читання: Основи теорії: Навч. посібник. – К., 1995. 4. Капська А. Й. Виразне читання на уроках літератури в 5-7 класах. – К., 1979. 5. Капська А. Й. Виразне читання. – К., 1986. 6. Капська А. Й. Практикум з виразного читання. – К., 1990. 7. Капська А. Й. Методика підготовки художнього твору до виразного читання. – К., 1987. 8. Аристархова С. А. Советы чтецу. – М., 1975. 9. Шведов А. И. Искусство убеждать. – К., 1986.   Підручники, посібники, зразки художніх текстів, партитури текстів, диктофон.   10   5

Самостійна робота №3

5 балів.

Тема:Техніка мовлення

Виконати рекомендовані викладачем вправи:

- для дихання (керування процесом видиху);

- для голосу (за підручником Капська А. Й. Виразне читання. Практичні і лабораторні заняття – К., 1990.


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 607; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!