Етапи побудови внутрішнього фінансового контролю



Фінансовий контролінг на підприємстві будується за такими етапами:

1. Визначення об'єкта контролінгу. Це загальна вимога до побудови будь-яких видів контролінгу на підприємстві з позицій цільової його орієнтації. Об'єктом фінансового контролінгу є управлінські рішення за основними аспектами фінансової діяльності підприємств.

2. Визначення видів і сфери контролінгу. Згідно з концепцією побудови системи контролінгу, він поділяється на такі основні види: стратегічний контролінг; поточний контролінг; оперативний контролінг. Кожному з цих перлічених видів контролінгу повинна відповідати його сфера і періодичність здійснення його функцій.

3. Формування системи пріоритетів показників, що контролюються. Вся система показників ран жирується по значимості. В процесі такого ранжування спочатку в систему пріоритетів першого рівня відбираються найважливіші показники цього виду контролінгу; потім формується система пріоритетів другого рівня, показники якого знаходяться у чинниковому зв'язку з показниками першого рівня; аналогічним чином формується система пріоритетів третього і наступних рівнів.

4. Розроблення системи кількісних стандартів контролю. Після визначення і ранжування перелік фінансових показників, які контролюються, виникає потреба встановлення кількісних стандартів із кожного з них. Такі стандарти можуть встановлюватись як в абсолютних, так і у відносних показниках. Крім того, такі кількісні стандарти можуть мати стабільний або рухомий характер. Стандартами виступають цільові стратегічні нормативи, показники поточних планів і бюджетів, система державних або розроблених підприємством норм і нормативів тощо.

5. Побудова системи моніторингу показників, які містяться у фінансовому контролінгу.

6. Формування системи алгоритмів дій з усунення відхилень є заключним етапом побудови фінансового контролінгу на підприємстві. Принципова система дій менеджерів підприємства в цьому випадку полягає у трьох алгоритмах:

а) "Не вживати ніяких заходів". Цю форму реагування передбачено в тих випадках, коли обсяг негативних відхилень значно нижче передбаченого "критичного" критерію.

б) "Усунути відхилення". Така система дій передбачає процедуру пошуку та реалізації резервів зі забезпечення виконання цільових, планових або нормативних показників. При цьому резерви розглядають у розрізі різноманітних аспектів фінансової діяльності й окремих фінансових операцій. Як такі можливості можна розглядати доцільність введення посиленого режиму економії (за принципом "відсікання зайвого"), використання системи фінансових резервів та ін.

в) "Змінити систему планових або нормативних показників". Така система дій здійснюють тоді, коли можливості нормалізації окремих аспектів фінансової діяльності обмежені або взагалі відсутні. У цьому випадку за результатами фінансового моніторингу вносять пропозиції з коригування системи цільових стратегічних нормативів, показників поточних фінансових планів або окремих бюджетів. В окремих критичних випадках може бути обґрунтовано пропозицію про припинення окремих виробничих, інвестиційних і фінансових операцій і навіть діяльності окремих центрів витрат і інвестицій.

г) визначення контрольних періодів за кожним видом фінансового контролінгу та кожною групою контрольованих показників. Конкретизація контрольного періоду за видами контролінгу і групами показників визначається "терміновістю реагування", потрібною для ефективного управління фінансовою діяльністю на певному підприємстві. З урахуванням цього принципа виділяють: тижневий (декадний) контрольний звіт; місячний контрольний звіт; квартальний контрольний звіт.

д) встановлення осягів відхилень фактичних результатів контрольованих показників від встановлених стандартів здійснюється як в абсолютних, так і у відносних показниках. Оскільки кожний показник міститься у контрольних звітах виконавців, на певній стадії він агрегується в межах підприємства загалом. Тому за відносними показниками всі відхилення поділяють на три групи: позитивне відхилення; негативне "допустиме" відхилення; негативне "критичне" відхилення;

е) з'ясування основних причин відхилень фактичних результатів контрольованих показників від встановлених стандартів здійснюють на підприємстві загалом і за окремими "центрами відповідальності". У процесі такого аналізу виділяють і розглядають ті показники фінансового контролінгу, в яких спостерігаються "критичні" відхилення від цільових нормативів, завдань поточних планів і бюджетів. За кожного критичного відхилення маємо з'ясувати причини, які їх спричинили. У процесі здійснення такого аналізу загалом по підприємству використовують відповідні розділи контрольних звітів виконавців.

Розроблена система моніторингу повинна корегуватись у разі зміни мети фінансового контролінгу та системи показників поточних планів і бюджетів.


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 670; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!