Контролінг витрат та управлінський облік



 

Контролінг витрат можна визначити як комплекс заходів з координації планування, розподілу, аналізу та контролю витрат підприємства.

Необхідною умовою контролінгу витрат є виявлення причинно-наслідкових зв'язків у сфері витрат, їх розрахунок та облік. Розрахунок витрат у розрізі окремих об'єктів є завданням управлінського обліку. Результати контролінгу витрат с основою управління витратами.

Основними завдання контролінгу витрат та підприємстві є:

- координація планування витрат на рівні підприємства та окремих центрів відповідальності;

- розрахунок обсягів ресурсів, необхідних для виробництва окремих видів продукції та функціонування окремих центів витрат;

- розрахунок витрат на виробництва та реалізацію окремих видів продукції;

- контроль та аналіз витрат;

- виявлення резервів зниження витрат;

- удосконалення структури асортименту продукції;

- встановлення внутрішніх (трансфертних) цін;

- створення основи для визначення внутрішньовиробничих економічних відносин. 

Управління витратами(менеджмент витрат) охоплює сукупність цілеспрямованих заходів впливу па структуру витрат, їх динаміку та поведінку з метою забезпечення зменшення їх рівня.

Раціоналізація витрат у значній мірі визначається можливостями впливу на їх структуру. Структура витрат - це співвідношення між окремими видами витрат (прямі/непрямі; постійні/змінні, окремі елементи витрат) за визначеного рівня факторів впливу на витрати.

Під поведінкою витрат слід розуміти напрямок та інтенсивність їх зміни у разі зміни параметрів факторів впливу на витрати. Поведінка витрат значною мірою визначається їх видом: змінні, постійні, прямі, непрямі. Знання залежності рівня витрат від зміни окремих факторів виробництва дозволяє впливати на їх рівень, змінюючи відповідним чином ці фактори. Суттєвий вплив на величину витрат досягається здебільшого через певний період після прийняття відповідних рішень. Саме тому, заходи в рамках управління витратами мають переважно стратегічний характер.

Стратегічне управління витратами охоплює сукупність усіх заходів, які мають довгостроковий вплив на рівень витрат, їх структуру та поведінку. Під рівнем витрат слід розуміти їх величину за заданого стану факторів впливу. Важливим завданням контролінгу як системи підтримки прийняття фінансових рішень є інтеграція інструментарію стратегічного управління витратами у вартісно-орієнтований фінансовий менеджмент.

До найбільш поширених інструментів стратегічного управління витратами, які наводяться у науково-практичних джерелах можна віднести факторний аналіз відхилень, метод найменших квадратів, метод ланцюгових підстановок, бюджетування витрат, АВС та XYZ аналіз, простий та багатоступінчастий директ-костинг, СVP-аналіз, таргет кастинг, калькулювання життєвого циклу продукції. Ключовими інструментами оперативного управління витратами с метод директ костинг та СVР-аналіз.

Стратегічне управління витратами може грунтуватися на реактивному чи проактивному підходах. Завданням проактивпого управління витратамиє упереджуючий вплив на причини, що генерують витрати. Включає в себе завчасний аналіз величини, структури та поведінки витрат. Інструменти проактивного управління витратами залежать від об'єктів витрат (процеси, продукти, структурні підрозділи тощо).

Важливий напрямок управління витратами пов'язаний із впливом на поведінку персоналу та менеджменту усіх рівнів з метою раціоналізації витрат. До основних способів впливу на поведінку агентів для забезпечення ощадливого використання ресурсів належать такі:

- контроль витрат;

- запровадження оціночних показників, прив'язаних до рівня витрат;

- порядок розподілу непрямих витрат;

- трансфертні ціни;

- система мотивації.

Необхідною передумовою ефективних управлінських рішень, спрямованих на зниження витрат є чітко налагоджений облік доходів та витрат. Це завдання відноситься до компетенції управлінського обліку.

Управлінський облік дозволяє суттєво зменшити інформаційну асиметрію між керівництвом підприємства та центрами витрат, а отже, підвищує відповідальність останніх за раціональне використання ресурсів. Традиційно, управлінський облік відноситься до інструментів оперативного контролінгу. Однак, інформація за результатами управлінського обліку використовується також для прийняття стратегічних рішень.

Основні завдання управлінського обліку полягають у такому:

- забезпечення розподілу витрат у розрізі „реалізована продукція - товарно-матеріальні запаси", „постійні - змінні витрати", „прямі - непрямі витрати";

- сприяння виявленню проблемних питань у сфері витрат та розробці альтернативних рішень із їх розв'язання;

- створення бази для використання сучасних методів управління витратами;

- забезпечення бюджетного контролю (аналіз причин відхилень фактичних показників витрат від планових);

- формування інформаційної основи для удосконалення виробничої програми, ціноутворення та матеріально-технічного забезпечення;

- створення об'єктивної бази для оцінки результатів фінансово- господарської діяльності (чи окремих заходів, операцій) у плановому періоді в цілому по підприємстві та в розрізі окремих центрів відповідальності.

 


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 948; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!