VI. ПІДБИТТЯ ШДСУІуІКІВ.УРОКУ 0 1. Бесіда.



- Які океани входять до Світового океану? —- У чому різниця між морською та річковою водою?

З 2. Гра «Хвилинка-цікавинка».

1) Читання тексту.

Чому в морі багато води?

Погнав чоловік до моря напувати волів. Не п'ють вони воду, а він усе приверта до неї, а далі й каже:

- Що за біда, чому вони не п'ють? Ніби вже й пора б. Ану, ли­
шень, сам нап'юся.

Ковтнув раз — солона, удруге — і солона, і гірка.

- Е,— каже чоловік,— тому ж її і багато, що ніхто не п'є!

2) Запитання учням.

- Чому море, як правило, синього кольору? (Бо морська вода
відбиває колір неба.)

- Які є «кольорові» моря нашої планети? (Біле, Чорне, Черво­
не, Жовте.)

- Чому полярні моря найхолодніші? (Винний у цьому лід, бо
при його утворенні поглинається тепло.)

— В якому морі не можна втопитися? (У Мертвому: його вода така солона, що тіло людини легше за неї.)

- Які зайці добре плавають? (Морські зайці різновид тюленів.)

- Хто із представників тваринного світу найефективніше очи­
щає морську воду? (Губки й черепашки.)

УРОК № 4

Тема, і Розподіл запасів прісної води на Землі. Використання прісної й морської води людиною. Практичне завдання. Позначення на контурній карті час­тин Світового океану. Дослідницький практикум «Як опріснити воду?»

Мета:ознайомити учнів із відомостями про розподіл запасів прісної води та її викорис­тання; вчити знаходити на карті океани та позначати їх на контурній карті; погли­бити і розширити знання школярів про використання води в різних галузях госпо­дарської діяльності; виховувати у дітей почуття дбайливого ставлення до водного багатства.

Обладнання:   фізична карта світу, фізична карта України, атласи, контурні карти, олівці, схеми та таблиці. @

ХІД уроку •:-<ш^шн»^п^^шм«ня*нрмт«імІ«т»%^_^'

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Перевірка домашнього завдання.

— Що таке Світовий океан і з яких частин він складається?

- Яким кольором позначають водні простори на карті?

- Що таке карта? (Зменшене зображення земної поверхні.)
0 2. Бесіда.

— Кому на Землі потрібна вода? Для чого?

Без води живий організм гине. А прісної води на .Землі мало. На 100 літрів води припадає 2 літри прісної. Та з кожним днем чистої;] води на Землі стає все менше. Що ж робити?

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ 0 Вступне слово вчителя.

Сьогодні на уроці ми дізнаємося, як розподіляється запас пріс­ної води на Землі, як людина використовує прісну та морську воду, яК можна опріснити морську воду. Навчимося знаходити на карті океани.

III. ПЕРВИННЕ СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ

Н.А..В.ЧА.Л.Ь.Н..9Г.9. матеріалу

Слово вчителя.

тчг

Моря поповнюються водою, яку несуть у них річки й струм­ки. Вода — добрий розчинник. Протікаючи земною поверхнею, вона] розчиняє різні речовини та у вигляді солей несе їх у моря. Поступо- ] во в морях і океанах накопичилась сіль, яка надає воді гірко-соло­ного смаку. Якби всю воду в океанах і морях випарувати, то зали- і шилося б стільки солі, що, розстеливши її на суходолі, отримали б шар завтовшки понад 150 метрів. Розподіл світових ресурсів прісної води є нерівномірним і залежить від географічного положення тери­торії й природних умов. Світові запаси прісної води не можуть бути збільшені, разом із тим споживання води постійно зростає, вода стає забрудненою і непридатною для використання. Тому на планеті вже існує проблема дефіциту прісної води. Щоб вирішити проблему дефі­циту прісної води, люди намагаються зменшити витрати води, опріс­нюють морську воду, споруджують водосховища, які регулюють річ­ковий стік. У світі споруджено понад 60 тисяч водосховищ.

Дослідницький практикум «Як опріснити воду?».

1) Слово вчителя.

Метою опріснення є зниження концентрації солей морської води до допустимого для людини рівня. Цей процес поділяється на два ета­пи: саме опріснення і водоочищення. Найбільш популярним методом, об'єднуючим ці два процеси, є дистиляція. Перед її проведенням не­обхідно очистити воду від небажаних домішок і мікроорганізмів, які негативно можуть позначитися на здоров'ї та діяльності людини. При фільтрації використовуються фільтри грубої, тонкої, хімічної та біоло­гічної очистки відповідного профілю. При самому процесі дистиляції відбувається нагрівання очищеної води до температури кипіння. Коли вода кипить, то вона випаровується, а солі у свою чергу залишаються в ємності. Пара забирається спеціальними трубами, потім вона охоло­джується і залишається лише звичайна вода. Однак це досить дорогий спосіб, оскільки солі залишаються в ємності для морської води, що по­ступово порушує роботу труби, що подає. Це вимагає спорудження ба­гатокамерних дистиляторів, які скидають частину соляного розчину н море. Також установки для дистиляції постійно вимагають великої кількості теплової енергії. Далі вода, що залишилася, повторно філь­трується і після цього вважається дистильованою питною. Очищення отриманої води нічим не відрізняється від фільтрації звичайної води. Існують й інші методи опріснення, зокрема заморозка, заснована на принципі того, що сіль не потрапляє у лід при заморожуванні. Однак цо не менш витратна операція, ніж дистиляція.

2) Практична робота. 0

Позначте на контурній карті частини Світового океану.

Слово вчителя.

Водойми з морською водою дають людям продукти харчуван-ші рибу, крабів, креветки таін. Водойми є шляхами сполучення, по й м \ перевозять на кораблях людей, вантажі, біля водойм відпочива-ЮТЬ тисячі людей. Прісна вода необхідна для життя всім живим ор-

...... .Імам. Вода входить у склад будь-якого живого організму. Тому

111 і І р 1111 ам і рослинам постійно потрібна вода. Втрата води призводить

м-І>ті тварин і людей. Деякі рослини дещо витриваліші до неста-

••Іи, наприклад кактус. Відомий дослід, коли кактус вагою 37 кг

'•чи І пал й 6 років. За цей час він втратив 11 кг, але все ж таки

піпііся живим. Верблюд без води влітку може прожити 3 доби,

Імісу 8 діб. А людині вода потрібна щодня. Разом із їжею ми

•чи споживаємо близько 3 л води. Середньодобове витрачання

І мі кожного міського жителя — 304 літри. Якщо помножити цю

кількість на число членів вашої сім'ї, ви отримаєте криницю, повну води, яку ми вичерпуємо щодоби. Люди використовують воду в сіль­ському господарстві. Щоб виростити 1 т пшениці, потрібно 2000 л води, для отримання 1 т бавовни, з якої роблять тканини,— 10 000 л (це невеличке озерце). Без води не можуть працювати фабрики, заво­ди. Воду використовують при добуванні корисних копалин. А де ще використовують прісну та морську воду?


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 446; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!