Облікове забезпечення управління ризиками. Класифікація ризиків підприємства для цілей бухгалтерського обліку.



Ризик – це небезпека, можливістьзазнатизбиткучишкоди.

   Умовами визнання ризику в обліку є:

• висока концентрація активів за окремими статтями;

• різке збільшення або зменшення залишків на рахунках запасів, грошових коштів і дебіторської заборгованості;

• уповільнення оборотності поточних активів;

• наявність безнадійної дебіторської заборгованості;

•збиток як результат фінансової діяльності.

Визначення даних умов дозволить виявити ризики та оцінити ризикованість ситуації, і, відповідно, допоможе своєчасно прийняти ефективне управлінське рішення.
   Втрати від ризикових операцій (інфляція, зменшення корисності активів, пошкодження майна тощо) обліковуються на рахунках обліку активів, а також на спеціальних рахунках: 94 «Інші операційні витрати», 96 «Втрати від участі в капіталі», 97 «Інші витрати».

   Для обліку доходів, отриманих внаслідок виваженого ризику, призначені рахунки 71 «Інший операційний дохід», 72 «Дохід від участі в капіталі», 73 «Інші фінансові доходи».

   Відокремлений облік основних доходів від реалізації, одержаних внаслідок обґрунтованого ризику, не ведуть, але визначають за допомогою методів економічного аналізу розрахунковим шляхом.

   За кожним об’єктом бухгалтерського обліку ризиків потрібно розробити методику формування інформації, визначити облікову політику з врахуванням застосовуваних методів управління ризиками на підприємстві. Створення конкретних видів резервів передбачається в Статуті підприємства і, відповідно, в Положенні (Наказі) про облікову політику у відповідності з чинним законодавством і стандартами бухгалтерського обліку.

Можна виділити наступні класифікаційні ознаки:

1) за місцем їх виникнення; 2) види діяльності; 3) об’єкти обліку.

За місцем виникнення ризики поділяються на зовнішні, які залежать від державного та професійного регулювання бухгалтерського обліку, та внутрішні, що зумовлені веденням бухгалтерського обліку конкретним підприємством.

Згідно другої класифікаційної ознаки відповідно можна виділити наступні види ризиків:

- ризики операційної діяльності (ризики постачання, виробництва, збуту, управління);

- ризики фінансової діяльності (кредитний ризик, валютний ризик тощо);

- ризики інвестиційної діяльності (ризики від реалізації необоротних активів, майнових комплексів тощо).

Відповідно до об’єктів облікуризикиможнакласифікуватинаступним чином: 1) ризикигосподарськихзасобів (ризикиосновнихзасобів, ризикинематеріальнихактивів, ризикикапітальногобудівництва, ризикидовгостроковоїдебіторськоїзаборгованостітощо);

2) ризикиджерелформуваннягосподарськихзасобів: ризикивласногокапіталу (ризики статутного капіталу, пайовогокапіталу, додатковогокапіталу, резервного капіталу, вилученогокапіталу, неоплаченогокапіталу, нерозподіленихприбутків (непокритихзбитків)), ризикизобов’язань (ризикикредитів, ризикикредиторськоїзаборгованості, ризики за виплатамипрацівникам, ризикирозрахунківзістрахування, ризики за податками й платежами, ризикирозрахунків з учасникамитощо);

3) ризикигосподарських процесів (ризикидоходів, ризикивитрат, ризикифінансовихрезультатів).

Дана класифікаціяпідпорядкована до розробленої системи вітчизняногобухгалтерськогообліку, є достатньозрозуміла для користувачабухгалтерської інформації та не суперечить чинному законодавству з питаньобліку.

27. Основніетапиформуваннязбалансованої системи показників.

Збалансована система показників —це система стратегічного управління організацією на підставівимірювання та оцінкиефективностіїїдіяльності за набором показників, підібраних таким чином, щобврахувативсісуттєві (з точки зорустратегії) аспекти діяльностіорганізації (фінансові, маркетингові, виробничі і т. ін.)

Для вдалоговпровадження ЗСП на підприємстві слід ретельнорозробитикожний з їїетапів. Умовнопроцесрозроблення системи збалансованихпоказниківможна подати у виглядідекількохетапів.

1) Формалізаціястратегії.

2) Визначенняпроекцій (фінанси, клієнти, внутрішнібізнес-процеси, навчання та кар’єрнийріст)

3)Формуванняцілей для кожної з проекцій перспектив.

Для проекціїфінансивстановлюютьсянаступніцілі: - зростання виручки; - оперативне управління затратами; - використання активів.

Для проекціїклієнти: - аналіз частки ринку; - аналіз характеристик продукту чипослуги; - аналіз іміджупідприємства; - аналіз здібностейзавоювання і утриманняспоживачів.

Для проекціївнутрішнібізнес-процеси: - ідентифікація ринку; - виробництвопродукції; - доставка і сервіснеобслуговування;

Для проекціїнавчання та кар’єрнийріст: - розвитокінформаційнихтехнологій; - аналіз кадрівпідприємства; - розробкаполітикимотивації та орієнтаціїспівробітників.

4) 4.1) Розробленняіндикаторівдосягненняцілей (такими індикаторамиможуть бути, наприклад, обсяг продажу і частка ринку, віддача ВК, ліквідність, платоспроможність, фінансовастійкість, кількість нових споживачів, середнівитрати на залучення нових споживачів, продуктивністьпраці, кваліфікаційніякості, рівеньтрудовоїдисципліни,продуктивністьринкового сегменту, кількістьбракованихвиробів, час виконання замовлень);

4.2) Встановленняцільовихзначеньпоказників (тобтовстановлюютьсябажанізначенняпоказників для підприємства, якихнеобхіднодосягти); 4.3) Виділення зв’язків між ЗСП, бюджетом та системою мотивації персоналу.

5)Розробленняпрограми з досягненняцілей.

ЗСП можезастосовуватися для досягнення таких цілей, як: •роз’ясненняприйнятоїстратегії; •доведеннястратегії до співробітниківорганізації; • узгодженнязістратегієюзавданьпідрозділів і персональнихцілейспівробітників; • ув’язуваннястратегічнихзавданьіздовгостроковимицілями й річним бюджетом; • виявлення й координаціястратегічнихініціатив; •періодичний і систематичний перегляд стратегії; • установленнязворотногозв’язку для коригуваннястратегії.

 

 

28. Оцінка та резервування як основні інструменти бухгалтерського обліку в управлінні ризиками підприємства.
               
Для вдосконалення управління ризиками підприємницької діяльності доцільно також переглянути можливості використання таких інструментів бухгалтерського обліку як оцінка та резервування.

Зокрема, при зарахуванні об’єктів обліку на баланс підприємства їх оцінювання здійснюється за первісною (історичною) вартістю. Разом з тим, під впливом дії ризику історична вартість значної частини активів (основних засобів, нематеріальних активів, запасів, дебіторської заборгованості, фінансових інвестицій) змінюється, що, своєю чергою, призводить до зміни вартості капіталу підприємства.

Для нівелювання впливу наслідків підприємницьких ризиків пов’язаних зі зміною первісної вартості об'єктів бухгалтерського обліку та з метою надання найбільш достовірної інформації користувачам фінансової звітності, підприємством можуть бути прийняті рішення про подальшу оцінку цих об'єктів за справедливою вартістю, що в свою чергу призводить до їх переоцінки, створення оцінюючих резервів, зменшення вартості з одночасним збільшенням витрат діяльності підприємства.

Поряд з переоцінкою активів, для зниження впливу ризику на вартість капіталу підприємства та підвищення достовірності облікової інформації створюють резерви, що стосуються визнаних підприємницьких ризиків.

Створення конкретних видів резервів передбачається в Статуті підприємства і, відповідно, в Положенні (Наказі) про облікову політику у відповідності з чиним законодавством і стандартами бухгалтерського обліку.

Так, наприклад, у зарубіжній економічній літературі наводяться дані про використання більше 15 резервів: контрактні оціночні резерви; факультативні резерви; емісійний дохід і дохід від злиття організацій; резерви на знецінення власних фондів; резерви по переоцінці; резерви, пов’язані із самоконтролем; резерви по капіталу, який знаходиться у материнському чи дочірньому підприємстві; резерви по забезпеченню зовнішніх фондів; інвестиційні субсидії; регламентовані резерви; національні фонди інвестицій; консолідовані резерви; резервний капітал; додатковий капітал.

Створення резервів спричиняє пряме визнання впливу ризику, робить інформацію про них більш наочною та зрозумілою у використанні як внутрішніми так і зовнішніми користувачами. Відтак, з позицій ризик-менеджменту найбільший інтерес представляють два аспекти резервування:

1) обґрунтованість розміру резервів;

Перший напрям досліджень пов'язаний зі значними викривленнями облікової інформації, викликаними «творчим» прочитанням окремих стандартів бухгалтерського обліку, що, зазвичай, призводить до суб'єктивного впливу на вартість капіталу підприємства Як засвідчують дослідження, проведені американськими вченими, 14,6% виявлених маніпуляцій в системі бухгалтерського обліку пов'язані саме з помилками при формуванні резервів сумнівних боргів.

2) фактичне забезпечення створених резервів відповідними активами.

З позицій управління ризиками підприємницької діяльності резерви повинні розглядатися двояко: з одного боку, як сума зарезервованих грошових коштів в активі балансу, а з іншого як джерело покриття окремих ризиків. Для резервування грошових коштів доцільно підтримати практику окремих підприємств стосовно відкриття в установах банків короткотермінових депозитних рахунків, на яких бронюються кошти для забезпечення своєчасного виконання вимог перед окремими групами акціонерів та кредиторів у разі прояву незапланованих ризиків. У цьому випадку відволікання з обороту певної частки обігових коштів буде виправдане ще й тим, що в разі відсутності потреби в погашені наслідків ризику, ці кошти будуть приносити підприємству додатковий дохід.

Обґрунтування ролі бухгалтерського обліку як інструмента управлін- ня ризиками підприємницької діяльності потребує вирішення таких взаємо- пов'язаних завдань: визнання ризику (фактів господарської діяльності, пов'язаних з ризиком) в системі бухгалтерського обліку;оцінювання імовірності втрати економічних вигод окремими об'єктами бухгалтерського обліку під впливом дії ризику; вибір методичного інструментарію управління ризиками, притаманного системі бухгалтерського обліку; відображення на рахунках бухгалтерського обліку та у фінансовій звітності інформації про підприємницькі ризики і наслідки їх впливу на показники діяльності підприємства.

 

 


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 1062; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!