Допоміжні сигнали і орієнтири, полегшуючі навчання гімнастичним вправам.



Допоміжні сигнали і орієнтири полегшують учню орієнтування в просторі, сприяють точному виконанню рухових дій, оцінки результатів до цих дій.

До зорових орієнтирів відносяться:

звичайні орієнтири, розташовані близько місця виконання вправ (частини снаряда, навколишні предмети), допоміжні засоби - предмети (м'ячі, гімнастичні палки, скакалки та ін.), а також спеціально зроблені розмітки (масштабні, прості).

     Виконання рухів може супроводжуватися звуковими сигналами (хлопки, свистки та ін.). вони можуть завдавати ритм або темп руху, підказувати учню моменти початку і закінчення дій. Змінення сигналів по довжині і силі розширюють діапазон їх застосувань.

     Коли неможливе зорове орієнтування учня, ефективними можуть бути допоміжні тактильні сигнали. Вони мають місце при звичайній взаємодії зі снарядом або надання допомоги (дотикання, опора, відштовхування), а також при спеціальній, штучній взаємодії зі сторони викладача для уточнення моменту необхідних дій.

     Поєднання різних допоміжних сигналів і орієнтирів в процесі розучування гімнастичних вправ являється одною з умов успішного засвоєння.

 

Питання для самоперевірки

1. Значення допоміжних сигналів і орієнтирів при навчанні гімнастичним вправам

Методика виправлення помилок.

   Головна вимога педагогіки спорту - навчати без перенавчання. Однак, в навчанні ми не обходимося без труднощів, технічних помилок. Вашій увазі пропонується методика виправлення помилок (мал.6). В ній три великих направлення роботи.

     Перше - правила дій викладача і учня.

Потрібно проаналізувати виконання вправ і зрозуміти причину виникнення помилок. Вибрати логічний шлях виправлення різнохарактерних помилок. Виправлення починати з головної. Пам'ятати, що ефективне термінове виправлення помилки, а не її відстрочка на наступний підхід або заняття.

Методика виправлення помилок

Правила дій Прийоми виправлення Помилок Міри попередження появлення помилок
Зрозуміти причину Виникнення   Спільний аналіз рухів Повноцінна підготовка учня до навчання
При декількох помилках, виправлення розпочинати з головної помилки   Полегшення вправи Глибоке знання виконання нового руху
Вибрати шлях виправлення різнохарактерних помилок   Страховка, допомога створення впевненості Ефективні та своєчасні дії викладача
Ефективно швидке виправлення помилки без відстрочки   Переривання виконання Індивідуалізація навчання гімнастичним вправам

Мал. 7

 

     Друге направлення в методиці виправлення помилок - прийоми виправлення помилок. Напевне, найбільш важливим являється спільний аналіз помилки, пошук прийомів виправлення. Важливо, в цьому випадку, полегшення умов і підвідних вправ, виконання на тренажерах, страхування, допомога, створення психічної впевненості або перерва на певний час. Третє направлення - заходи попередження помилок. Перш за все - це повноцінна підготовка учня до навчання, глибоке знання техніки виконання нового руху, ефективні та своєчасні дії викладача, індивідуалізація навчання гімнастичним вправам. Які ще дані можна проаналізувати при вивченні даної теми? Перш за все - це роботи В.Б. Коренберга (8,9), Л.П. Семенова (10) та ін.

 

Питання для самоперевірки

1. Назвіть дії вчителя і учня під час виправлення помилок

Прийоми допомоги та страхування

 

Надають впевненості учню, сприяють ефективному навчанню правильно використовувати прийоми та страхування (мал. 8). Перш за все необхідно запам'ятати, що між цими двома діями є різниця. Прийоми допомоги - це фізична дія, полегшуюча виконання вправи. Прийоми страхування характеризуються готовністю викладача попередити травму. Обидва вони дуже складні по виконанню і потребують довгого часу для формування навичок страхування та допомоги. Кожне з них має свої прийоми. Вони демонструються на слайдах. Дані в тексті лекції розмножені і знаходяться в бібліотеці. Можна сказати лише, що ефективність застосування даних прийомів багато в чому залежить від професійної підготовки викладача, який повинен вміти передбачити результат дій учня, правильно вибрати місце біля снаряду і спосіб надання допомоги.

 


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 576; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!