Визначення країни походження товару
Для митного оформлення експортно-імпортних операцій важливим кроком є також визначення країни походження товару.
Країною походження товару вважається країна, в якій товар був повністю вироблений або підданий достатній переробці відповідно до критеріїв, встановлених Митним кодексом. При цьому, під країною походження товару можуть мати на увазі групу країн, митні союзи країн, регіон чи частину країни, якщо є необхідність їх виділення з метою визначення походження товару.
Мета. Країна походження товару визначається з метою визначення тарифних та нетарифних заходів, які будуть застосовуватись щодо експорту чи імпорту певного товару, а також забезпечення обліку товарів у статистиці зовнішньої торгівлі.
Сучасні національні системи визначення походження товару різні, але загалом вони ґрунтуються на двох головних принципах:
è принцип доданої вартості у виробництві або подальшому обробленні. Продукція вважається виробленою в тій країні, в якій було додано визначений відсоток (40, 50, 60%) її вартості;
è на основі змін у тарифній класифікації. Країни — члени СОТ використовують Гармонізовану систему (ГС) опису та кодування товарів. Система складається з 97 розділів, у кожному з яких товари розписані відповідно до ступеня оброблення, починаючи із сировини, через напівфабрикати і до готової продукції. При використанні цієї системи класифікації визначається, що продукція походить з країни, в якій в результаті оброблення змінюється його тарифна класифікація.
|
|
В Україні визначення країни походження здійснюється на основі перелічених вище принципів, а порядок цього визначення встановлює Кабінет Міністрів України.
Товарами, повністю виробленими у країні вважаються:
1. Корисні копалини, видобуті на її території або в її територіальних водах, або на континентальному шельфі і в морських надрах, якщо країна має виключне право на розроблення цих надр.
2. Рослинна продукція, вирощена та зібрана на її території.
3. Живі тварини, що народилися та вирощені в цій країні.
4. Продукція, одержана від тварин, вирощених в цій країні.
5. Продукція мисливського, рибальського та морського промислів;
6. Продукція морського промислу, видобута та/або вироблена у Світовому океані суднами цієї країни, а також суднами орендованими (зафрахтованими) нею.
7. Вторинна сировина та відходи, які є результатом виробничих та інших операцій, здійснених у країні.
8. Продукція високих технологій, одержана у відкритому космосі на космічних кораблях, що належать цій країні чи орендуються нею.
9. (товари, вироблені у цій країні виключно з продукції, зазначеної у пунктах 1-8)
|
|
Для підтвердження країни походження товару митний орган має право вимагати подання сертифіката про походження товару.
Сертифікат про походження товару повинен однозначно свідчити про те, що зазначений товар походить з відповідної країни, і має містити: письмову заяву експортера про країну походження товару; письмове посвідчення компетентного органу країни вивезення, який видав сертифікат, про те, що наведені у сертифікаті відомості відповідають дійсності.
Залежно від сфери застосування сертифікати бувають:
è загальної форми, яка оформляється на товари, перевезення яких не регулюється міжнародними угодами, а також у випадках відсутності або тимчасового зупинення пільг на такі товари. Ця форма, як правило, не надає пільг;
è спеціальної форми, яка містить детальнішу інформацію та спеціальне формулювання для декларування походження товару. Спеціальні форми сертифікатів, як правило, використовуються у країнах-учасницях багатосторонніх договорів, що передбачають надання преференційних ставок мита.
Сертифікати походження видаються Торгово-промисловою палатою України. Для одержання будь-яких з цих сертифікатів зацікавлена організація (замовник) подає в палату заявку — декларацію. Письмове звернення (заявка) має містити в собі інформацію щодо походження товару, а також підтвердження дійсності поданих разом із заявкою документів. Замовник подає документи лише в оригіналі. Експерт у процесі перевірки ознайомлюється з документами, що підтверджують отримання вихідної сировини (комплектуючих), уточнює основні етапи технологічного процесу виробництва. За необхідності експерт має право запитати додаткові відомості щодо походження вказаного у заявці товару, а також перевірити виробництво.
|
|
Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 105; Мы поможем в написании вашей работы! |
Мы поможем в написании ваших работ!