Рентоорієнтована поведінка. Модель довгосторового перебування. Втрати виборця



Вибір стратегії поведінки залежатиме від співвідношення між x*, x** и xmaxD (xmaxD – максимально можливий потік політичної ренти за один термін

правління). За допомогою D позначатиметься далі тривалість одного терміну правління політика.

Якщо політик обирає стратегію довготривалого перебування, то в кожний термін правління він одержуватиме потік рентних платежів х*. Максимізуючи дисконтований потік рентних платежів, політик на початку кожного періоду прагне максимально швидко отримати х* за проміжок часу х*/хmax, а потім вести максимально «чесну» діяльність до нових виборів. Ми не можемо сказати, яким чином буде реалізовано процедуру вилучення ренти політиком,

але структура платежів відповідатиме фазам опортуністичного політико-ділового циклу У. Нордхауза. Одразу після виборів відбувається період посилення жорсткості політики, що проводиться урядом (монетарної чи фіскальної). В рамках даної моделі це відповідає втратам виборців. Перед виборами політика розширення відповідає ділянці, на якій виборець отримує максимальний рівень доходів.

Якщо політик обирає стратегію «довгострокового перебування», то втрати виборця визначатимуться функцією

L1= xmax + EC/D при D < x*/ xmax

В кожний момент часу втрати виборця складають xmax і до них додаються втрати на проведення виборів приведені до моменту часу.

L2= (x*+EC)/D при    D ≥ x*/ xmax

За строк виборів політик в змозі повністю отримати x*, тому середні втрати за

період складатимуться з загальних втрат x* і затрат на вибори EC.

Таким чином оптимальною для виборців є в більшості випадків ситуація, за якої політик використовує політику «довгострокового перебування», і лише в деяких випадках, за умов значних виборчих витрат, для виборця становиться оптимальною стратегія «швидкої наживи».

 

Цикли політичної ділової активності: опортуністичний, партійний

Перші роки свого правління уряд накопичує ресурси (в основному фінансові) з тим, щоб перед виборами пустити їх в хід, намагаючись покращити хоча б один показник (безробіття, інфляція, темп економічного росту). При цьому абсолютне значення даного показника за весь період перебування при владі може знизитися. За допомогою вдалої побудови політико-ділового циклу можна керувати рівнем соціальної підтримки населення до провідної влади, що призведе її до чергової перемоги на виборах. Отже, політико-діловий цикл– гіпотеза, яка пропонує електоральний цикл у якості причини виникнення реальних ділових циклів. Теорія політичних ділових циклів як основні причини розглядає: 1) опортуністичну діяльність політика, спрямовану на максимізацію ймовірності перемоги на виборах і збереження влади; 2) розходження в економічних політиках, які проводяться правлячими партіями. Цикли, які виникають з цих причин, носять, відповідно, назви: опорт. політико-діловий і партійний діловий цикл. Опортуністичний ПД. – вид політичного ділового циклу, у якому чергування фаз ділової активності ініціюється опортуністичною поведінкою уряду. Уряд намагається використати доступні макроекономічні інструменти з метою перемоги на виборах і збереження влади. Модель опортуністичного п.д. ц. була запропонована В. Нордхаузом у 1975 р. У якості економічних індикаторів Нордхауз використав інфляцію й безробіття, орієнтуючись на які, виборці оцінюють діючого політика. Нордхауз розглянув модель “короткозорих” виборців з короткою пам’яттю.  Партійний ПДЦ – вид політичного ділового циклу, у якому циклічність ділової активності пояснюється зміною правлячих партій. Конкуруючі партії використовують різні політики і, змінюючи одна одну в уряді, ініціюють цикли в економіці. Модель формування п.д. ц. з обліком політичних переваг правлячих політиків була запропонована 1976 року Д. Гіббсом. Він розглядав модель із двома партіями, які мають різні цільові рівні безробіття й інфляції. Партія “лівих”, має цільовий рівень безробіття нижче, ніж партія “правих”, а “праві” більш низький цільовий рівень інфляції. При цьому зміни в інфляції й безробітті відображають зміни в правлячих партіях. Слід враховувати той фактор, що ці моделі розроблені для умов стабільних демократій.

 


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 488; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!