Нагляд за додержанням законів у діяльності органів місцевого самоврядування, виконавчої влади, спостережної комісії та служби у справах дітей



При здійсненні наглядових повноважень при виконанні покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, прокурору слід планувати і періодично перевіряти додержання законів у діяльності органів місцевого самоврядування, виконавчої влади, спостережної комісії та служби у справах дітей.

Їх права і обов’язки визначені Законами України “Про місцеве самоврядування в Україні”, “Про місцеві державні адміністрації” , “Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей”, ст. 25 Кримінально-виконавчого кодексу України, “Положенням про спостережні комісії”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 429 від 01.04.2004, в редакції постанови № 1042 від 10.11.2010, іншими нормативними актами. Особливу увагу слід звертати на забезпечення цими органами функцій громадського контролю за виконанням покарань, не пов’язаних з позбавленням волі.

П. 6 галузевого наказу зобов’язує районних, міських, міжрайонних прокурорів здійснювати перевірки у спостережних комісіях місцевих органів влади. 

Організаційною формою роботи спостережної комісії та служби у справах дітей є засідання, яке вважається правомочним, якщо на ньому присутні не менше половини їх складу. Рішення приймається простою більшістю голосів присутніх на засіданні членів комісії, та заноситься до протоколу.

До складу спостережної комісії не можуть входити працівники органів суду, прокуратури, внутрішніх справ, служби безпеки, кримінально-виконавчої служби та адвокатури. Голова спостережної комісії погоджує відповідні постанови та подання органів виконання покарань лише після розгляду цих питань на засіданні комісії.

Прийняті у межах компетенції постанови щодо усунення недоліків у діяльності кримінально-виконавчих інспекцій, а також у роботі підприємств та організацій щодо здійснення індивідуально-профілактичної та виховної роботи з особами, засудженими до громадських або виправних робіт, повинні прийматись до негайного виконання.

Перевірка здійснюється шляхом вивчення рішень органів місцевого самоврядування і виконавчої влади, протоколів засідань комісії та служби і прийнятих ними рішень, ознайомлення з планами роботи та здійсненими заходами по їх виконанню, опитуванням службових осіб і громадян, які брали участь у засіданнях, проведенням звірок, тощо. Рішення і постанови, що не відповідають вимогам закону, або прийняті з порушенням закону, прокурор опротестовує чи вживає заходів до їх скасування у судовому порядку. 

Реалізація результатів перевірки

За результатами перевірки прокурор складає довідку, в якій висвітлює виявлені порушення законності при виконанні і відбуванні покарань, причини та умови, що їм сприяли та винних у цьому службових осіб, а також вжиті ним заходи на їх усунення.  

У разі виявлення прокурором порушень закону, він вимагає пояснення від винних у цьому службових та інших осіб, з’ясовує причини та умови, що їм сприяли і вирішує питання про усунення порушень закону, причин та умов, що їм сприяли і притягнення винних осіб до відповідальності. Вносить начальнику кримінально-виконавчої інспекції (старшому інспектору) документи прокурорського реагування на усунення виявлених порушень і забезпечує контроль виконання. Незаконні постанови начальника КВІ прокурор скасовує своєю постановою або опротестовує, про що також зазначає в довідці.

Результати перевірки доцільно обговорити на оперативній чи міжвідомчій нараді у прокурора з запрошенням працівників кримінально-виконавчої інспекції, органу внутрішніх справ, органів місцевого самоврядування.

У необхідних випадках, при виявленні порушень закону, прокурор вносить подання, припис чи вказівку про їх усунення, порушує у встановленому законом порядку кримінальну справу, дисциплінарне провадження або провадження про адміністративне правопорушення (ст. ст. 20, 45 Закону України “Про прокуратуру”).

    Довідка за результатами перевірки має бути стислою. Не слід перенасичувати її цифровими даними, що не стосуються стану законності при виконанні судових рішень. Конкретні порушення законності повинні висвітлюватися із зазначенням причин та умов, що їм сприяли, та винних у цьому службових осіб.

У довідці обов’язково повинні вказуватися дата і місце її складання, хто та в присутності кого проводив перевірку. З довідкою ознайомлюється начальник інспекції (старший інспектор) для усунення виявлених порушень. У необхідних випадках з нею ознайомлюють начальника органу внутрішніх справ або його заступника, який за розподілом обов’язків відповідає за роботу дільничних інспекторів міліції.

Один примірник довідки залишається в справах прокуратури, а інший, з копіями документів прокурорського реагування, у 10-ти денний термін після підписання надсилається прокурору вищого рівня для контролю за повнотою перевірки та вжитих заходів щодо усунення виявлених порушень закону.

Список  рекомендованих нормативно-правових актів та літератури:

 

1. Конституція України;

 2. Закон України „Про прокуратуру”;3. Закон України «Про міліцію» (ст.10); 4. Кримінальний кодекс України;5. Кримінальний процесуальний кодекс України;6. Кримінально-виконавчий кодекс України;

7. Кодекс законів про працю України ( глави ІІІ, V, VII, VIII, X, XIII);

8. Кодекс законів України про адміністративні правопорушення (статті 31, 37, 38, 298-305, 322-325);

9. Постанови Пленуму Верховного Суду України:

-№ 2 від 26.04.2002 “Про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання і заміну невідбутої частини покарання більш м’яким”;

-№ 7 від 24.10.2003 “Про практику призначення судами кримінального покарання”;

10.“Інструкція про порядок виконання покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, та здійснення контролю щодо осіб, засуджених до таких покарань”, затверджена спільним наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань та Міністерства внутрішніх справ України від 19 грудня 2003 року № 270 / 1560;

11.“Інструкція про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, установах, організаціях”, затверджена спільним наказом Міністра праці України, Міністра юстиції України і Міністра соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58 ;

12.“Положення про службу дільничних інспекторів міліції в системі Міністерства внутрішніх справ України”, затверджене наказом Міністра внутрішніх справ України від 20.10.2003 року №1212.

13. Наказ Генерального прокурора України № 7 гн від 02 квітня 2012 року,„Про організацію прокурорського нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян”. 

 


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 297; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!