Нагляд за додержанням законів при застосуванні до засуджених заходів заохочення і стягнення.



    Підстави і порядок застосування до засуджених заходів заохочення і стягнення врегульовано ст. ст. 34, 40, 46 та 166 КВК України.

    При перевірці прокурор звертає увагу на законність та обґрунтованість застосування кримінально-виконавчою інспекцією та адміністрацією підприємств (установ, організацій), де працюють засуджені до покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, заходів заохочення і стягнення. При цьому обов’язково слід звертати увагу на:

    - причини порушення засудженими порядку та умов відбування покарання, ряд з яких законом визнані поважними (ст. ст. 37, 41, КВК України);

    - своєчасність направлення прокурору матеріалів щодо осіб, які ухиляються від відбування покарання у виді виправних чи громадських робіт, для вирішення питання про притягнення їх до кримінальної відповідальності за ст. 389 КК України;

    Перевіряючи додержання законності в діях адміністрації підприємств (установ, організацій) щодо застосування до засуджених заходів заохочення і дисциплінарного впливу, прокурор знайомиться з відповідними наказами та опротестовує ті з них, що видані з порушенням закону. Слід також звертати увагу на те, чи повідомляє адміністрація підприємств інспекцію про застосування до засуджених заходів заохочення і стягнення, а також про ухилення засуджених від відбування покарання. Жодне з порушень засудженим порядку і умов відбування покарання не повинно залишатись інспекцією без відповідного реагування.

 

Нагляд за додержанням законів при звільненні засуджених від відбування покарання.

    Виконання призначеного судом покарання, не пов’язаного з позбавленням волі, припиняється, а засуджені знімаються з обліку кримінально-виконавчих інспекцій з підстав, передбачених ст.ст. 38, 43 КВК України.:

    - після закінчення строку покарання;

    - умовно - достроково;

    - через хворобу;

    - у зв’язку з помилуванням чи амністією;

    - внаслідок зміни чи скасування вироку;

    - у зв’язку зі смертю;

- вчиненням нового злочину і обранням запобіжного заходу у виді тримання під вартою;

    - вибуттям з території обслуговування кримінально-виконавчою інспекцією.

    Своєчасність та законність звільнення від покарання прокурор перевіряє за особовими справами засуджених з урахуванням того, що:

- засуджені до покарання у виді виправних робіт звільняються від його відбування за наявності розрахункових відомостей про час, який включено у строк відбування покарання, і який відповідає призначеному судом строку покарання, заробіток та проведені відрахування. При затримці у перерахуванні утриманих із заробітку засуджених сум, вони звільняються від відбування покарання, а їх особові справи до повного погашення заборгованості в архів не списуються;

- засуджені до громадських робіт – після відбуття призначеної судом кількості годин громадських робіт, що підтверджується відповідними документами підприємства (установи, організації) за місцем відбування такого покарання;

- померлих – за наявності відповідної довідки органу реєстрації актів громадського стану;

- засуджених за вчинення нових злочинів – за наявності копії вироку суду, що набрав законної сили;

- засуджених, що вибули з території обслуговування у зв’язку зі зміною місця роботи чи проживання – за наявності письмового підтвердження інспекцією за новим місцем проживання чи роботи про отримання особової справи засудженого.

    Про дату та підстави зняття засудженого з обліку робиться відповідний запис у журналі обліку, обліковій картці та на першій сторінці обкладинки особової справи.

Після зняття з обліку особи, яка підлягає призову на строкову військову службу, у військовий комісаріат та до відділу у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб направляються відповідні повідомлення.

Особі, яка відбула покарання, за її вимогою може видаватись довідка про відбуття покарання або про звільнення від нього ( ч. 6 ст. 153 КВК України ).

 

    5.3. Нагляд за додержанням законів про розгляд звернень громадян у зв’язку з виконанням покарань, не пов’язаних з позбавленням волі

        У наглядовій діяльності прокурора важливе місце займає перевірка додержання кримінально-виконавчою інспекцією Закону України “Про звернення громадян”.

    Для всіх державних органів і установ, у тому числі й для КВІ, встановлені єдині принципи прийому, розгляду та вирішення звернень. Тому організація і здійснення прокурорського нагляду за додержанням законів при розгляді і вирішенні заяв і скарг у кримінально-виконавчій інспекції принципово не відрізняється від наглядової роботи з цих питань на підприємствах, в установах і організаціях.

Прокурор звертає увагу на: стан обліку звернень; додержання строків їх розгляду і вирішення; законність і обґрунтованість прийнятих за ними рішень; законність заходів щодо фактичного усунення порушень прав заявників у задоволених скаргах; повноту заходів щодо усунення причин, що потягнули за собою порушення прав та законних інтересів громадян, умов, що їм сприяли; організацію особистого прийому засуджених та інших громадян з усними скаргами і заявами, а також з’ясовувати питання, пов’язані з порушенням права громадян та юридичних осіб на інформацію відповідно до законів України “Про інформацію” або “Про звернення громадян”, що тягне за собою притягнення посадових осіб до адміністративної відповідальності за ст. 212-3 КУпАП.

За результатами перевірок вживаються заходи до усунення порушень законів, причин цих порушень та умов, що їм сприяють, притягнення винних службових осіб до дисциплінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності.

З метою встановлення порушень законності, а також виявлення і усунення причин, що породжують обґрунтовані звернення громадян, прокурор зобов’язаний систематично аналізувати інформацію, що міститься у скаргах і заявах громадян, які надходять до прокуратури, та відповідно реагувати.

Нагляд за законністю постанов службових осіб кримінально-виконавчої інспекції, наказів і розпоряджень адміністрації підприємств, установ (організацій) за місцем відбування засудженими покарань, не пов’язаних з позбавленням волі

Прокурор перевіряє відповідність закону постанов службових осіб кримінально-виконавчої інспекції, що стосуються виконання покарань, не пов’язаних з позбавленням волі.

    Характерними для кримінально-виконавчій інспекції є постанови про: встановлення днів явки засуджених на реєстрацію; розгляд заяви про звільнення за власним бажанням; зарахування часу щорічної відпустки до строку відбування покарання. Незаконні постанови прокурор скасовує своєю постановою, або опротестовує.

    Незаконні накази адміністрації підприємств, установ, організацій щодо засуджених до покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, прокурор опротестовує. Протест прокурора зупиняє дію цього акту.


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 372; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!