Фактори, що впливають на вміст важких металів в продуктах рослинного походження



Коливання концентрації важких металів в окремих видах овочів, плодів пояснюється особливостями їх ана­томічної будови, екологічного стану в конкретній об­ласті, регіоні, агротехнічними заходами під час вирощу­вання овочів, плодів в окремих господарствах, спе­цифічними особливостями, у тому числі рухомістю в ґрунті, рослинах окремих токсичних елементів і речо­вин, до складу яких вони входять.

Більш виразна залежність існує між рівнем забруд­неності зовнішнього середовища і плодоовочевою про­дукцією і менша залежність - між рівнем забрудненості зовнішнього середовища і овочами.

Вміст деяких важких металів неоднаковий в плодах різного розміру. Так, в дрібних плодах моркви, буряків, кабачків, гарбузів міститься більше свинцю і менше міді, миш'яку, цинку. В коренеплодах моркви і буряків, великих за розміром, міститься більше, ніж в дрібних, миш'яку у 1,2 рази, в кабачках - у 1,6 рази; міді відпо­відно у 1,5; 1,2; 1,1; цинку - у 1,4; 1,5; 2,0 рази.

За вмістом важких металів суттєво різняться по­кривні тканини і м'якоть овочів. Так, в покривних тка­нинах моркви міститься важких металів більше, ніж в м'якоті, на 15,8%, буряків - на 53,8%, цинку відповідно на 15,0 і 59,2%.

В соку моркви, буряків, кабачків, гарбузів, яблук міститься більше свинцю, ніж у вичавках. В морквяному і кабачковому соку кадмію міститься більше, ніж у ви­чавках, - відповідно у 1,5 і 2 рази, а у вичавках буряків, гарбузів і яблук його більше, ніж у соку, на 44,5; 50,0 і 80%. Міді в соку цих видів овочів більше, ніж у вичавках.

У насінні томатів нікелю, свинцю, олова, хрому, титану, міді, цинку, вісмуту, молібдену акумулюється в десятки разів більше, ніж у м'якоті. В шкірці та насінні кабачків свинцю, нікелю, міді, хрому міститься більше, ніж у м'якоті, а в шкірці та насінні гарбузів хрому й ніке­лю - більше, ніж у соку. Натомість у соку гарбузів є в де­сять разів більше міді.

Після переробки плодово-ягідної сировини на кон­сервних заводах також спостерігалася велика різниця між вмістом важких металів у відходах порівняно із сирови­ною. Так, у відходах слив різко зросла кількість свинцю (вдвічі більше допустимої кількості), набагато збільши­лася кількість олова, нікелю і майже в три рази зменши­лася кількість міді. Помічено чимале зростання вмісту свинцю в яблучних вичавках порівняно із сировиною.

Вміст важких металів у харчових продуктах і продо­вольчій сировині не повинен перевищувати допустимі рівні, встановлені санітарними правилами і нормами (СанПіН), медикобіологічними вимогами і санітарними нормами якості продовольчої сировини і харчових про­дуктів № 5061-89. Норми вмісту важких металів в харчо­вих продуктах зазначені також в державних стандартах України.

Налічується близько 20 токсичних важких металів, але вони неоднаковою мірою токсичні.Їх поділяють на три класи небезпечності. До першого, найбільш небез­печного, класу віднесено кадмій, ртуть, нікель, свинець, кобальт, миш'як, які мають виняткову токсичність. До другого класу віднесено мідь, цинк і марганець помірної токсичності, до третього - інші токсичні важкі метали. Необхідно наголосити на тому, що свинець і кадмій є потенційно канцерогенними. Тому харчові продукти і продовольча сировина контролюються на вміст тільки кадмію, міді, ртуті, свинцю, цинку, олова, миш'яку і за­ліза.

Заходи щодо зменшення вмісту важких металів в харчових продуктах і продовольчій сировині

Споживачі, спеціалісти плодоовочепереробних підприємств під час підготовки до споживання і пере­робки овочів та плодів повинні вживати заходи, які сприятимуть зменшенню вмісту важких металів в пло­доовочевій продукції, зокрема таких:

1. Перед миттям овочі необхідно попередньо замочу­вати у ємностях з проточною водою протягом 1 год. Це сприяє зниженню, наприклад, в моркві свинцю на 23,6%, кадмію - на 21,3, миш'яку - на 26,8, міді - на 33,3, цинку -на 11,1%; в буряках - свинцю на 25,0%, кадмію - на 35,7, миш'яку - на 37,5, міді - на 7,3, цинку - на 9,0% від почат­кової їх кількості. В яблуках, грушах, сливах та інших плодах, що мають у шкірці малопроникний кутікулярний шар, вміст цих важких металів зменшується незначно.

2. Краще уникати використання в їжу великих за розміром моркви, буряків, кабачків в цілому виді. Їх можна використати для виготовлення пюре, пасти, напівфабрикатів після видалення соку. В сік перейде значна кількість цинку, миш'яку, міді. Разом з тим у вичавках міститься значно більше, ніж у соці, калію, кальцію, заліза, які мають непрямі радіопротекторні властивості (сприяють зменшенню дії на організм радіонуклідів).

3. Бланшувати овочі не парою, а водою. В цьому ви­падку знижується вміст свинцю в буряках, моркві, гар­бузах, яблуках на 5%, в кабачках - на 22,9%, а також вміст міді, цинку, кадмію.

4. Ягоди необхідно ретельно мити. Миття, напри­клад, смородини знижує вміст свинцю, миш'яку, міді, цинку в середньому на 4%, краще їх бланшувати у воді, від цього вміст свинцю, миш'яку, міді, цинку знижується на 30%.

5. Перед використанням в їжу і для переробки морк­ви, буряків, кабачків необхідно видаляти покривні тка­нини (шкірку з невеликим шаром м'якоті).

Крім цього, виведенню важких металів з організму і підвищенню імунітету сприяє дотримання принципів раціонального харчування. Пектин, харчові волокна, ка­ротиноїди сприяють виведенню важких металів з ор­ганізму. Фрукти й овочі містять близько 10 речовин антиканцерогенної дії, то­му їх систематичне споживання в межах фізіологічних норм сприятиме виведенню важких металів і запобіганню утворення злоякісних пухлин.

Багато пектину і харчових волокон міститься в яб­луках, абрикосах, персиках, сливах, столових буряках, моркві, капусті, баклажанах, гарбузах та ін. Ці ж овочі і фрукти містять β-каротин, вітаміниС, Е, А.


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 1069; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!