РОЗДІЛ 1. АГРОТЕХНІКА ВЛАШТУВАННЯ КВІТНИКІВ



УМАНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ САДІВНИЦТВА

Факультет лісового і садово-паркового господарства

Кафедра садово-паркового господарства

 

РОЗРАХУНКОВО-ГРАФІЧНА РОБОТА

З Агротехніки зеленого будівництва

на тему:

АГРОТЕХНІКА ВЛАШТУВАННЯ ТА ДОГЛЯД КВІТНИКА,

ПЛОЩА 6м2

                                                                Студентки Vкурсу 51сп групи

                                                                Напряму підготовки 6.090103

                                                                Лісове і садово-паркове господарство

            Спеціальність 7.09010303

                                                  Садово-паркове господарство

                       Поліщук К.В.

                                                         Керівник: асистент, канд. с.-г. наук

Мамчур Т.В.

Національна шкала ________________   

Кількість балів: __________Оцінка: ECTS_____

                            Члени комісії  ________________ ___________________________

 

 (підпис)                 (прізвище та ініціали)

                                                                   ________________ _________________________

                                                                            (підпис)                    (прізвище таініціали)

________________ ___________________________

(підпис(прізвище та ініціали)

 

Умань - 2013

ВСТУП………………………………………………………….....…...………………………………….3

РОЗДІЛ 1. АГРОТЕХНІКА ВЛАШТУВАННЯ КВІТНИКІВ…………………………….5

1.1. Перелік та опис видів робіт………………………………..…………………………….5

1.2. Підбір та опис асортименту рослин……………………...………………………...8

1.3. Розрахунок потреби садивного матеріалу……………………….……………11

РОЗДІЛ 2. АГРОТЕХНІЧНІ ЗАХОДИ ТА ДОГЛЯД ЗА СТВОРЕНИМИНАСАДЖЕННЯМИ………………..…………………...…...................................................14

2.1. Перелік та опис заходів……………………………………….………………………….14

ВИСНОВКИ…………………..……………………………………...………………………………….26

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ……………………..…….…………………………..27

ДОДАТКИ…………...………………………………………………..………………………………...

 

 

                                                                                                                                  

 

ВСТУП

Обовʼязковим елементом зеленого будівництва являються квітники, в які входять клумби, рабатки, групи, поодинокі та інші посадки на фоні газону. Але в квітковому оформленні потрібно враховувати відповідні співвідношення, розміри. Надмірна насиченість парків, скверів, садків та інших обʼєктів озеленення квітниками нераціональна і не завжди виправдана. При проектуванні квітника потрібно керуватись головним принципом – підпорядковувати квіткове оформлення загальній меті даного обʼєкту озеленення, враховувати біля якого обʼєкту його розбивають – чи меморіалу, скверу, адміністративної споруди, палацу і т.і. В такому випадку квітники повинні привертати увагу до архітектурної споруди і підкреслювати їх особливості.

Але може бути інша мета – створити у глядача гарний настрій завдяки красі квітів, їх кольору, формі, аромату, свіжості і неповторності. В такому випадку не оформлення підпорядковується архітектурному замислу, а навпаки архітектурні ансамблі і деталі зливаються в гармонії з квітами. 

Для кращого виявлення всіх якостей квітів і других рослин, які використовуються в озеленені при створені парків, садків, скверів і окремих квітників керуються такими класичними стилями: регулярним (геометричним, класичним, французьким) і ландшафтним (англійським, природним).

Створення квітників складається з проектування і перенесення проекту в натуру. Під квітником розуміють площу призначену для оформлення різних обʼєктів, на якій розміщені газони, доріжки, однорічні і багаторічні квітучі і декоративно-листяні рослини різної висоти, а також малі архітектурні форми.

Квітники служать для короткочасного відпочинку і прикрашання ділянки і вони можуть бути різної форми – квадратної, овальної, округлої, прямокутної. І т.д.

Площа квітника коливається від 4-5 до 20 м2до 1га і більше. Квітник має певні складові: 1)квіткові насадження різної форми; 2) доріжки; 3) газон. Класичним їх поєднанням вважається співвідношення площі квіткових насаджень, доріжок і газону 3:5:8, або 5:8:13 (правило золотої пропорції). В останні роки більше місця відводять під газон і дещо менше під квіти. Рекомендується відводити під деревні культури 40-50%, під кущі – 10-20%, під газони – 8-18%, під квіткові насадження – 4-8% і під доріжки – 15-20%. Приклад. Під квітник відведено 400м2 По правилу золотої пропорції 3:5:8 в сумі 16 частин: 400:16=25м2, що сладає 1 частину. Помноживши 25м2 на числа «золотої пропорції» отримуєм: 25х3=75м2 – таку площу відводять під квітники(клумби, рабатки, бордюри...) 25х5=125м2 – під доріжки, 25х8=200м2 – під газон.

При проектуванні перш за все наносять розміри і конфігурацію участка. Для цього в натурі проводят зйомку за допомогою угломірних інструментів і сантиметрової стрічки. План місцевості переносят на папір в масштабі. Потім наносят всі комунальні лінії (каналізацію, електромережу,теплосітку...), які знаходяться на ділянці, а також направлення доріг та доріжок та навколорозміщеніобʼєкти.

Під квітники відводят відкриті сонячні місця. На північних та західних границях рекомендується розміщувати захисні смуги з дерев та кущів. Такіж смуги доцільно помітити і зі сторони вулиці, проїжої частини вулиці – для захисту від пилу та шуму. Після цього приступають до планування інших елементів – квітів, малих архітектурних форм іт.д. Після нанесення границь, доріг, місць для клумб іт.д. складають ескізний проект квітника з врахуванням посадки дерев, кущів, квітів. Частіше всього його виконують в масштабі 1:10.

РОЗДІЛ 1. АГРОТЕХНІКА ВЛАШТУВАННЯ КВІТНИКІВ

1.1. Перелік та опис видів робіт

З кінця квітня – початок травня після нанесення контура квітника на площу, приступають до підготовки грунту. Спочатку вносят добрива: органічні 40-60 т на 1га, фосфору 90-120 і калію 75-90 кг на 1 га. Після цього перекопують грунт на глибину 18-25 см, не виходячи за межі клумби чи інших форм квітника. Щоб покращити поверхневий шар грунту, привозят спеціально підготовлений садовий грунт:2частини дернової землі, 1 частина перегною, 1 частина листової землі. Рівномірно перекопують і вирівнюють.

Через дві неділіяк грунт осяде, наносят рисунок. Підготовку розсади квітів до посадки починають в залежності від біологічних особливостей рослин (січень, лютий, березень, квітень). В нашій зоні до посадки розсади приступають тоді, коли минає загроза заморозків.

До виготовлення шаблонів для фігурних елементів квітника приступають зарання (взимку). Для цього використовують фанеру, жесть, картон та ін. Шаблон викладають на підготовлену площу,обводячи його гострим інструментом, засипають мілкою товченою цеглою, піском або іншим сипучим світлим матеріалом, який потім віником розмітають. Після того як шаблон забирають, залишаються контури рисунка.

Перед вибіркою і після посадки рослини обовʼязково поливають. Подальший догляд за квітником заключається в поливі, прополюванібурʼянів, рихленні грунту і підживленні.

Розбивка квітника в натурі складається з перенесеня проекту з бумаги на участок. Для розбивки квітника необхідні наступні інструменти: рулетка, великий транспортир , трикутники, циркуль деревʼяний до 2 м, кілки, кілочки від 0,25 до 0,5 м, палка з наконечником, шнур, мотузки.

Спочатку відбивають основні лінії доріг, доріжок, рабаток , їх ширину, помічаючи лінії крейдою, вапном. Потім встановлюють МАФ, висаджують поодинокі крупноміри, а вкінці висаджують травʼянистий рослинний матеріал.

Технологія садіння квіткових рослин. Перед садінням проводять обробіток грунту, удобрюють грунт. Особливо вимогливі до удобрення півонії, флокси, астильби, півники сибірські та ін. Якщо висаджувати багаторічники на фоні живоплоту, слід пам’ятати, що така рабатка має бути віддаленою від нього принаймні на 2 м, щоб коріння чагарників незабирало в трав’янистих рослин вологу і поживні речовини.Для цієїгрупирекомендованевнесенняорганічних добрив -1 м³ на 100 м², а також2 кг суперфосфату і 2 кгкалійних добрив, азотних добрив - 2-4 кг.

Багаторічники висаджують нерегулярними групами. Віддаль між рослинами може біти різною і залежить від даного виду. Наприклад флокс висаджують на відстані 50см.Рослини сланкі висаджують на відстані 15-30см. Для деяких дуже високих паркових рослин, наприклад, соняшник, мальва – 1,5-2 м. Цибулинні рослини висаджують в добре спушений грунт, втискують цибулини пальцями на глибину до 10см або ж користуючись кілочками, які регулюють глибину.

Догляд за багаторічнимирослинами.

Багаторічники, маютькореневісистеми, якізнаходятьсяблизьковідповерхні. Все цезмушує бутиуважним при спушуванні грунту під час догляду чи в процесіборотьби збур’янами, оскількидуже легко пошкодитикоріннярослин, особливоцибулькових і так званихкореневищних, якіпізновипускаютьлистя.

Весною, допочатку ростустебел, вносятьмінеральнідобрива з переважаннямазотних, а восени –переважнофосфорні і калійні. Добривавносятьізрозрахунку (г/м²): 15-50фосфорних (суперфосфат), 30-60 – калійних (калійнасіль, сірчанокислийкалій), 30-40 – азотних (аміачнаабокалійнаселітра) чи 10-20 сечовини.

Квітники із багаторічників слід мульчувати. В якості мульчі використовують торф або його компости: торфогноєвий, торфофекальний, торфомінеральний, торфоперегнійний та ін. На 2-3-річних квітниках мульчунаносять шаром 3 см, на старших – 5-6 см і більше. Мульчуютьквітники одинраз у два роки – восени, післяобрізки і збираннястебел, або ж весною, післявнесення добрив.

    Цибульковірослини на зиму прикриваютьтовстим шаром листя.

    Скельнірослинипокривають тонким шаром листя і гілкамихвойнихпорід.Такевкриттяможнавикористовувати і для іншихрослин у морозні і сніжнізими. Не прикриваютьрослинилісовогопоходження –барвінок. Кожних 6-8 років рослини викопують, рабатки глибоко перекопують, вибирають бур’яни, особливо ті, які здатні до інтенсивного вегетативного розмноження (яглиця, пирій, берізка і т.д.), удобрюють перегноєм чи компостом і на підготовлену ділянку висаджують поділені рослини. При цьомунамагаютьсязмінитивидоверозміщеннярослин, щоб не допуститивисаджування одних і тих самих видів на попередньомумісціпроростання.

    Водночас не слідрухатидовговічнірослини, якіможутьтривалий часзалишатисянаодномумісці.

    Осіннє прибирання квітників приводять після перших заморозків, коли температура знижується до мінус 1-2 ºС. Квіти, які необхідно зберегти як маточники, забирають в холодні парники, підвали й оранжереї. На зиму теплолюбнірослиниприкриваютьялиновимиабососновимилапами з листямчи торфом. Перед прикриттямзрізуютьусіпагони і листя нависоті 6-12 смвідземлі. Товщинаприкриваючого шару 5-20 см. Прикриттяпроводятьпіслязаморозків (по остиглійземлі).

    Цибулькові і бульбоцибулеві квіткові рослини рекомендують періодично викопувати: нарциси через 2-5 років, проліски, гадючу цибульку гроновидну, шафран – через 5-6 років, тюльпани, гіацинти, гладіолуси – щорічно. Гладіолуси, монбреціювикопуютьвосени.

Розрахунки кількості садивного матеріалу (однорічників, дворічників, багаторічників) для квітників проводять з розрахунків, норми висадження однорічників 6-7 шт., дворічників 5-6 шт., багаторічників 3 шт. на 1м², згідно схеми садіння.

Таблиця 1.1

Баланс території

№ по порядку Назва елементу

Площа, м2

Відсотковий склад
1 Будівлі та споруди

470

19,6
2 Меморіальна зона

19

0,9
3 Асфальтне покриття

312

13,0
4 Декоративні квітники

153

6,3
5 Зелені насадження

161

6,7
 6 Газон 1282

53,5

 7 Разом 2400

100

         

 

            1.2.Підбір та опис асортименту рослин

Насамперед, при підбиранні асортименту рослин необхідно враховувати їхні біологічні властивості: кліматичний район, ґрунтові умови, сприйняття вологості повітря, інсоляції. Варто також ураховувати швидкість зростання, довговічність і захисні властивості рослин (вітрозахисну, шумогазозахисну, газостійкість).

Цинерарія морська (CinerariamarinataL.)- це багаторічна рослина. Дуже часто цинераріювирощують, як однорічна. Родина цинерарії - Канарські острова. Цинерарія - рослина не дужевелике. При хорошомудогляді вона досягає 30-60 см в діаметрі.

Листяцинераріїдосягаютьдовжини 20-30 см. Вони серцеподібноїформи, темно-зелені, шорсткі, а виворітлистяпурпурна. У цейперіод над листямз'являютьсясуцвіття-кошики з яскравихквіток, схожих на маргаритки.

Цинерарія любить яскраверозсіянесвітло. Для посадки цинераріїпідійдеперегній з кори і торф у рівнихчастинах. Підгодівляцинерарії не потрібна. Поливаютьцинерарію теплою водою. Полив потрібнорясний, але при цьомупіддон повинен завждизалишатися сухим, тому щорослина не

сорт «Блю Боль» (Ageratummexicanum «BlueBall»)— рідрослинсімействаАстрові (Asteraceae).–дуже красива однорічнарослинависотоюблизько40 см.

Насінняпереносить перезволоження.

 Пересадка цинераріїтеж не потрібна, тому щорослинанедовговічне. Розмножуєтьсяцинераріянасінням, в міні-теплиці, зазвичай при 15 ° С, але, якщовипочатківецьквітникар, кращекупуватиготовірослини.

Сальвіяблискуча (SalviaSplendensSelloevNees)Багаторічнарослина, щокультивується як однорічник. Стеблапрямостоячі, висотоювід 15 до 50 см. Квіти до 1 см у діаметрі, червоногозабарвлення. Насіннявисівають у лютому-квітні у теплиціабо у квітні-травнібезпосередньо у відкритийґрунт. За температури 20-25°С сходи з’являються на 8-11день. Добре росте навідкритихсонячнихділянках з поживнимґрунтом. Використовуютьпереважно для групових посадок, рабаток, у квітниках та як горщикову культуру.

Агератуммексиканськийагератумависівають на розсаду в кінціберезня –на початку квітняв розсадні ящики або в кінціквітня –травняв грядку на глибину 0,5 см.Сходи появляются через 7-12 днів при температуріповітря 20-22 0С. При появідвохтрьохсправжніхлисточківсіянціагератумапікірують. Для того, щоброслинакращекущилася, йогорекомендуютьприщіпнутинад 3-4 справжньою парою листків. Агератумдобре росте налегкійпоглинальнійземлі. Увідкритийґрунтрозсадуагератумависаджують в кінцітравня-на початку червня, коли пройдутьвесняні заморозки.На постійнемісце увідкритийґрунтрозсадуагератумависівають по схемі 20х25 см

Алісумбілий(AlyssumalbaL.)Рослинасвітлолюбна, холодостійка, засухостійка. Добре росте на родючих, помірновологихґрунтах. Вперіодмасовогоцвітіннярослинаповністювкритамілкимибілимиквітами. Для безперервногоцвітіннявидаляютьпагони, щовідцвіли. Квітуєдоморозів, даєряснийсамосів. Застосовують в кам’янихгірках, альпійських садах, міксбортерах, рабатках. Цінна як фонова культура з приємнимсильним ароматом.

Кращеросте на відкритомусонячномумісці і легких ґрунтах. Посівнасіння на постійнемісце в квітніабопід зиму. На 1 м2 до 1 г. Сходи з’являються на 10 – 12 день. Схема росту – 10 – 15 х 25 см.

 


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 1839; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!