Маркетингове дослідження ринку кондитерських виробів.



Міністерство аграрної політики і продовольства України

Уманський національний університет садівництва

                                                

                                               

Реферат

З дисципліни: «Маркетингове ціноутворення»

На тему:

«Дослідження рівня цін на кондитерському ринку»

 

                                                                           Виконала:

студентка 21-е групи

факультету економіки та підприємництва

Коломієць А. О.

Перевірила:

Бортник Т. І.

 

Умань 2014


План

Вступ

1. Стан і особливості функціонування кондитерської галузі.

2. Маркетингове дослідження ринку кондитерських виробів.

3. Характеристика основних виробників кондитерської продукції в Україні.

4. Оцінка діяльності фірми "Світоч" на кондитерському ринку.

5. Перспективи розвитку кондитерської галузі України.

Висновок

Список використаних джерел


Вступ

В Україні виробництвом кондитерських виробів займаються більш 200 підприємств, у тому числі 30 спеціалізованих кондитерських фабрик, цехи заводів продовольчих товарів і цехи хлібозаводів, малі підприємства й інші. Загальноекономічна криза в країні природно зіграла свою негативну роль у розвитку кондитерської галузі, однак на відміну від інших сфер, кондитерський ринок у даний час переживає досить бурхливий розвиток, і споживач з деяких пір почав надавати перевагу саме вітчизняним продуктам через найбільш оптимальне співвідношення "ціна-якість" .

Зміни, що відбулися в країні протягом 10 років зробили в основній своїй масі різко негативний вплив на діяльність підприємств. Втрати, понесені українськими підприємствами, можна пояснити наступними факторами:

  • Зовнішні фактори (перерозподіл загального фінансово-економічного простору на окремі національні ринки, незахищеність внутрішнього ринку виробників від неякісної імпортної продукції, неадекватна система оподатковування);
  • Внутрішні (відсутність фахівців з питань менеджменту, маркетингу, реклами, фінансів; значний знос основних фондів).

Проте, подальший розвиток кондитерського ринку України неможливо без всебічної підтримки державою вітчизняних товаровиробників. У першу чергу це стосується зменшення експортних зборів, податків із прибутку й оренди землі. При виконанні цих умов виробники одержать можливість для нормальної діяльності як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках, що у свою чергу підвищить міжнародний авторитет України і принесе матеріальну користь.

 


Стан і особливості функціонування кондитерської галузі.

Кондитерська промисловість України на сьогоднішній день включає 30 великих спеціалізованих підприємств і об'єднань і безліч дрібних цехів, сумарна потужність яких складає близько 825 тис.т. у рік.

Вирішуються питання реструктуризації підприємств кондитерської промисловості. Підприємствам не вистачає оборотних коштів для закупівлі сировини і матеріалів. Вони не мають можливості одержати довгострокові кредити. Не відпрацьований механізм взаєморозрахунків зі споживачами продукції. Низький технічний рівень виробництва на багатьох виробництвах не забезпечує сучасні вимоги до продукції. Питома вага застарілої техніки, що вимагає заміни, перевищує 45%. Природно, що без технічного і технологічного переозброєння виробництва вітчизняні підприємства не здатні працювати в ринкових умовах. Тому дуже актуальними виглядають різні форми співробітництва: кредитування, лізинг, спільні підприємства і т.п.

Конкуренція в Україні носить більш ціновий і територіальний характер через те, що "нішевих" лідерів небагато. Присутність на ринку світових компаній створює додаткову напруженість у конкурентних відносинах усередині галузі. Найчастіше вітчизняні виробники не можуть фінансувати тривалі, масові і широкомасштабні заходи, тому вони часто проводять рекламні кампанії крапковим методом.

Кондитерський ринок має окремі сегменти, кожний з яких може розглядатися як окремий ринок зі своїм графіком попиту та пропозиції. Аналіз діяльності ринку проводиться за допомогою теорії організації галузі, що розглядає дві основні групи факторів: структуру галузі (число і розмір підприємств, ступінь диференціації продукту, умови виходу на ринок) і поводження ринку (ринкові ціни, продукти і стратегія їхнього просування).

Діяльність продовольчих ринків – процес, що постійно змінюється. Кожен показник діяльності ринку (тенденції до зміни роздрібних цін на продовольство, вартість "продовольчого кошика", частка продовольчих витрат у сімейному бюджеті населення, рівень і стабільність закупівельних цін і інші) має свою цінність і свої обмеження, однак жоден з них не може дати повну картину кондитерського ринку, до того ж баланс показників часто порушується з появою нових технологій, методів маркетингу, кон'юнктурних чи політичних змін.

У числі загальних факторів, що обумовлюють ефективність виробництва кондитерських виробів, значну роль грають проблеми їхньої реалізації. Необхідна розробка основ взаємодій переробних галузей промисловості і системи реалізації (організації торгівлі, громадського харчування) кондитерських виробів, що забезпечують збереження їхньої якості. Падіння виробництва кондитерських виробів привело до зниження використання виробничих потужностей підприємств. Виробничі потужності найбільших кондитерських фабрик використовуються максимум на 60%. На 100% потужності підприємств галузі можуть бути завантажені тільки перед великими святами, та й то не скрізь.

Перша четвірка лідерів займає 42,57% ринку кондитерських виробів. Ринок залишався ринком "вільної конкуренції", що дозволило вийти і затвердиться на ринку концерну "АВК", фірмі "Київ-конті". Серед підприємств кондитерської промисловості України намітилися перші аутсайдери: АТ "Смак", Кіровоградська і Тернопільська кондитерські фабрики, АТ "Миколаївський кондитер". У даний момент намітилася наявність передумов для виникнення ринку олігополістичного характеру.

Дана галузь може бути привабливою для західних інвесторів перед усім наявністю місцевої сировинної бази, високою швидкістю обороту коштів і відносно невеликою вартістю основних фондів.

Першим етапом перебудови стало поліпшення зовнішнього вигляду кондитерських виробів. Поряд з парафіновими обгортками в основному вітчизняного виробництва з'явилися обгортки на плівках з "твіст ефектом". Українські підприємства досить швидко освоїли нове упакування, і зараз зовнішній вигляд вітчизняної продукції не уступає імпортній. Змінився і вид цукерок у коробках. Упаковані в термічно оброблену плівку, що збільшує термін збереження, вони мають привабливий вид.

Другим, більш складним і потребуючим значних капіталовкладень етапом, є впровадження нових технологій. Внаслідок ліквідації державної оптової торгівлі харчовими продуктами наші виробники були змушені створювати власні збутові мережі. Зараз уже практично всі великі підприємства мають власні фірмові магазини. Розгалужена система магазинів є в Київської, Харківської, Чернівецької кондфабрик, у підприємства "Житомирські ласощі", фірми "Світоч". Виробники, у яких немає власних магазинів, змушені самі шукати партнерів по збуту своєї продукції.

Одним з найважливіших елементів структури асортименту і якості продукції є випуск виробів у фасованому виді. Знизили обсяг фасованої продукції Харківська, Полтавська, Вінницька і Хмельницька; збільшили – "Світоч", Дніпропетровська, Київська, Одеська кондитерські фабрики. Загальна картина зміни випуску фасованої продукції представлена в додатку. Світовий ринок кондитерських виробів, що знаходиться під впливом таких транснаціональних гігантів, як "Філіп Моррис", "Крафт Якобз Сушард", "Нестле", "Марс", "Кедбері" і деяких інших, характеризується такими тенденціями: подальше поглиблення асортиментних груп, створення нових видів товарів, досягнення нових рівнів якості, перехід до нових видів сировини й удосконалювання систем просування товарів на ринки збуту.

 

Маркетингове дослідження ринку кондитерських виробів.

Без глибокого і всебічного дослідження ринку і споживачів у даний час не може обійтися практично жодна фірма. На діяльність фірми постійно впливають зовнішні фактори: державне регулювання, політичні події, безробіття, порушення торгового балансу, інфляція, коливання кредитних ставок і т.д. Маркетингові дослідження допомагають врахувати усі фактори, що впливають на споживачів, а також визначити просторову сегментацію як сукупності споживачів і найкраще розміщення підприємств торгівлі. Ці дослідження здійснюються на підставі інформації про соціально-економічні характеристики населення і господарств визначеної території, що включають дані про рівні зайнятості і доходу, вікову структуру, щільність розміщення конкуруючих підприємств, функціональну структуру міст, рівень доступності для споживачів існуючих підприємств роздрібної торгівлі і сфери послуг.

Маркетингові служби, що входять до складу комерційного напрямку діяльності фірми, є ланкою, що встановлює прямий і зворотній зв'язок між ринком і підприємством за допомогою збору й аналізу різної інформації, зв'язаної з маркетингом товарів. Інформація, що має властивість повноти, новизни і вірогідності, сприяє:

  • правильній оцінці діяльності підприємства на ринку;
  • визначенню зовнішніх і внутрішніх стосовно підприємства факторів, що роблять вплив на його діяльність;
  • підвищенню ефективності маркетингу;
  • одержанню конкурентних переваг;
  • зниженню фінансового ризику;
  • створенню системи підтримки управлінських рішень і т.п.

Кінцева мета маркетингових досліджень складається у виявленні можливостей завоювання ринку шляхом обліку вимог до продукції, що випускається.

Вироблено загальну схему проведення маркетингових досліджень, що складається з наступних етапів. Дотримуючи її, ми і проведемо аналіз ринку кондитерських виробів України.

  • Розробка концепції дослідження. На першому етапі визначаємо проблему, мета і завдання дослідження. Тут виділяються дві проблеми: чим керується споживач при виборі кондитерської продукції; як залучити його увагу до фірмових виробів.

Задачею є з'ясування відношення споживачів до продукції фірми; найбільш значних характеристик продукції; частота і місце покупки виробів; рівень популярності окремих видів упакування і розфасовки; відношення споживачів до продукції лікувально-профілактичного призначення; рівень конкурентноздатності продукції у порівнянні з конкурентами. Дані, що допомагають визначити перспективні напрямки для рішення поставлених задач, можна одержати з джерел первинної і вторинної інформації.

  • Аналіз вторинної інформації. Аналіз положення виробництва кондитерської продукції і її реалізації показує, що основним стимулятором вибору покупцями того чи іншого виду солодкої продукції є мотив. За цим критерієм можна виділити можна 4 види покупців: покупці, у яких спостерігається динаміка мотивації попиту (12%); покупці, що надають перевагу продукції визначеного виробника (38%); покупці, орієнтовані на рівень своєї купівельної спроможності (45%); покупці, що мають випадковий мотив (5%). Тому що найбільш чисельними виявилися групи споживачів, що при покупці орієнтуються на рівень своєї купівельної спроможності, і покупці, що орієнтуються на конкретного виробника, доцільно передбачити, що проводячи асортиментну політику на ринку кондитерських виробів, треба враховувати саме ці мотиваційні особливості споживачів.

До основних факторів успіху кондитерських виробів споживачі віднесли: якість, унікальність, зовнішній вигляд продукції й уміння її продати.

Гнучким інструментом впливу на попит та пропозицію, стан ринку кондитерських виробів є ціна. Усі підприємства цієї галузі при формуванні цін на свою продукцію досить тривалий час використовували методи ціноутворення, орієнтовані на витрати (середні витрати плюс чи надбавка одержання цільової норми прибули). У ринкових умовах ці методи виявилися недосконалими, і підприємствам приходиться враховувати як конкурентноздатність своєї продукції, так і ціни конкурентів.

Кондитерські підприємства повинні також звертати більше уваги на канали реалізації своєї продукції. Так, при покупці кондитерських виробів 40% споживачів користаються послугами ринків, 38 – магазинів, 6 – кіосків і павільйонів, 16%- супермаркетів. Сьогодні збут вітчизняних підприємств ґрунтується на з'єднанні корпоративної і контрактної систем реалізації. Корпоративна система збуту включає: власні фірмові магазини, що торгують вроздріб; торгові фірми, де фабрики виступають як засновники; об'єднання підприємств (договірні чи статутні), створені для координації виробничо-збутової діяльності. Контрактна система збуту (побудована на основі договорів закупівлі-продажу чи торгових контрактів) складається з дистриб’юторів фабрик, що працюють на основі контрактів з ними і їхніми інтересами, що представляє, у регіонах, а також "випадкових" торговців – оптових покупців продукції, яких залучив авторитет виробника, якість і ціна виробів, система цінових знижок і т.п.

Особливості сучасної системи збуту можна охарактеризувати так:

  • Слабкий розвиток корпоративної системи збуту, розширення й удосконалювання якої вимагають значних інвестицій;
  • Основним каналом збуту, використовуваним товаровиробниками, є мережа фірмових магазинів і оптових торгових організацій, причому питома вага останніх набагато більший;
  • Висока залежність збуту кондитерських виробів від "випадкових" оптовиків;
  • Безселективність системи, практична відсутність виключного права на реалізацію продукції фабрик;

Аналіз анкетних даних дозволив прийти до висновку, що кондитерські вироби фірм «АВК», «Світоч» і Кондитерської фабрики ім. К. Маркса користуються найбільшою популярністю серед споживачів. Співвідношення ціни і якості виробів цих підприємств відповідає запитам і бажанням покупців. Крім того, більший попит на продукцію саме цих підприємств можна пояснити й існуванням великої категорії споживачів, що при покупці орієнтуються на виробника.

Схильність українських споживачів купувати традиційні і давно знайомі продукти підтверджує і той факт, що 80% опитаних надають перевагу чорному шоколаду, білий же вважають несправжнім. 100%-вий результат вибору шоколаду вагою 100 м підтверджує подальшу доцільність його випуску. Узагалі ж по загальносвітовій статистиці 34% усіх покупців є консерваторами, 16% суперконсерваторами, і тільки 2,5% суперноватори, а 16% новатори.

Споживачі при опитуванні однозначно віддали перевагу вітчизняному шоколаду в порівнянні з імпортним. Разом з тим, ситуація із шоколадними батончиками різко протилежна, отут люди віддають перевагу виробам закордонних фірм. З вітчизняних виробників шоколадних батончиків відома тільки «Крафт» та «Світоч», а також зовсім що недавно з'явився на ринку батончик "Фінт" корпорації MARS. Таким чином, іншим українським підприємствам для того, щоб змінити ситуацію на свою користь, необхідно більше рекламувати і знайомити споживачів з цим видом насолод, а також підвищити їхня якість.

Частота споживання кондвиробів невисока (один раз у тиждень і частіше насолоди купують 10% респондентів, 2-3 рази на місяць –23%, 1-2 рази на місяць – 26%, один раз на місяць і рідше – 46% опитаних), а споживачі переважно віддають перевагу виробам у коробках (46% опитаних), це дозволяє зробити припущення про те, що, в основному, насолоди купують із приводу якої-небудь події, свята чи як подарунок. Звідси випливає, що товаровиробникам варто приділяти більше увагу оформленню упакування, зробити її більш оригінальною і привабливою; необхідно розробити спеціальні її види до найбільш улюблених свят людей.

Важливим моментом у рішенні проблеми, зв'язаної зі збільшенням обсягу продажів кондитерської продукції, є правильний вибір місць її реалізації. Результати анкетування свідчать про те, що найкращим з погляду економії часу споживачів буде відкриття спеціальних відділів у найбільше часто відвідуваних ними магазинах, наприклад – у гастрономах. Крім того, саме туди батьки часто приходять разом зі своїми дітьми, що є головними споживачами солодкої продукції.

 


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 2392; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!