Труднощі і помилки у сімейному вихованні, їх причини та шляхи запобігання



Психолого-педагогічний аналіз типових помилок сімейного виховання, що виникають унаслідок педагогічної неосвіченості батьків, недостатнього рівня їхньої педагогічної культури, непід-готовленості до виконання батьківських обов’язків. Причини ви-никнення дитячої впертості, брехливості, жорстокості, розбеще-ності, егоїстичності, неслухняності, негативізму і т. п. Різні види дитячих неврозів. Причини їх виникнення та шляхи подолання.

Негативний вплив на формування особистості дитини надмір-ної суворості батьків, застосування фізичних покарань. Наслід-ки надмірної батьківської любові. Причини виникнення конф-ліктів між батьками, шляхи їх подолання. Наслідки відсутності єдності вимог батьків до дитини, нехтування індивідуально-ві-ковими особливостями дитини в процесі сімейного виховання. Неправильне застосування методів заохочення та покарання в сі-мейному вихованні та їх наслідки. Класифікація батьківських


 

238


помилок; традиціоналізм, егоїзм, батьківські лінощі, хвальку-ватість, упередження, «маятникоподібне виховання».

 

Несприятливий сімейний мікроклімат, конфліктні ситуації в сім’ї, різні види сімейного неблагополуччя та їх вплив на ви-никнення труднощів сімейного виховання, важковиховуваності, педагогічної занедбаності.

 

Шляхи попередження та подолання недоліків, помилок у сі-мейному вихованні. Рівні педагогічної культури батьків і шляхи їх підвищення. Нормалізація сімейних взаємовідносин. Надання конкретної допомоги батькам у здобутті педагогічних знань. Форми колективної та індивідуальної педагогічної допомоги батькам.

 

Практичні заняття

 

1. Робота з педагогічними ситуаціями для з’ясування причин виникнення негативних рис характеру дитини.

 

2. Завдання батькам:

 

а) проаналізувати причини виникнення тих чи інших нега-тивних рис характеру дитини;

 

б) проаналізувати правильність застосування методів заохо-чення та покарання у сімейному вихованні.

 

3. Індивідуальна допомога батькам з окремих питань сімейно-го виховання.

 

Література

 

1. А. Айхорн. Трудный подросток / Пер. — М.: Апрель Пресс, ЭКСМО-Пресс, 2001.

 

2. К. Аронт. Развод: крах или новая личная жизнь? Пер. с англ. — М.: Мир, 1995.

 

3. Важкий підліток і сім’я. — Донецьк, 1998.

 

4. Ваша дитина і наркотики: Брошура для батьків та інших вихователів. — К., 1999.

 

5. Е. М. Волкова. Трудные дети или трудные родители? — М.: Профиздат, 1992.

 

6. Т. С. Гурлєва. Дівчинка-підліток: проблеми віку і профілак-тика важковиховуваності: Метод. посібник. — К.: ІЗМН, 1997.

 

7. А. Данилин, И. Данилина. Как спасти детей от наркотиков: Пособие для родителей. — М.: Центро-полиграф, 2000.

 

8. Т. Димофф, С. Карпер. Как уберечь детей от наркотиков / Пер. с англ. — М.: Золотой теленок, 1999.

 

9. Д. Добсон. Непослушный ребенок / Пер. с англ. — СПб.: Мирт, 2001.

 

10. В. Леві. Нестандартна дитина. — К., 1991.


 

239


11. С. Лупан. Поверь в свое дитя. — М.: Эдмесс Лак, 1993.

 

12. Г. Навайтис. Тайны семейного несчастья. — М.: Ин-т практ. психологии. — Воронеж: МОДЗК, 1998.

 

13. І. М. Трубавіна. Зміст та форми просвітницької роботи з батьками / Науково-методичні матеріали для працівників соціальних служб, учителів, соціальних педагогів, студен-тів педагогічних вузів. — Київ: УДЦССМ, 2000.

 

14. О. Л. Хромова, Т.В. Кравченко. Педагогічний всеобуч бать-ків. — Т-во «Знання», 1990.

 

Складові частини виховання дітей у сім’ї 4.1. Виховання громадянина України

 

Виховний ідеал української сім’ї. Формування особистих якостей громадянина України: національної самосвідомості, роз-виненої духовності, моральної, художньо-естетичної, правової, трудової, фізичної, екологічної культури.

 

Національне виховання — фактор цілісного формування осо-бистості, що відображає систему поглядів, переконань, ідей, іде-алів, традицій, звичаїв, покликаних формувати світоглядну сві-домість і ціннісні орієнтації молоді.

 

Формування національної самосвідомості дітей у сім’ї, відчут-тя етичної спільності засвоєння національних цінностей (мови, території, культури), причетності до історії держави, патріотиз-му. Формування в дітей і молоді національної гідності і гордості за свою землю, народ, Батьківщину; усвідомлення себе представ-никами державної нації, носіями незалежності і державності.

 

Етнізація виховного процесу; надання широких можливостей представникам усіх етносів для пізнання своєї історії, традицій, звичаїв, мови, культури. Виховання в сім’ї культури міжнаціо-нальних відносин, дружби і глибокої поваги до інших народів, їхніх культури, звичаїв, мови.

 

Формування суспільної свідомості, ідейної зрілості, вміння орієнтуватися і оцінювати різні політичні погляди, суспільно-політичний лад, обстоювати інтереси й досягнення свого наро-ду, здобутки національної та вселюдської культур. Педагогічна діяльність сім’ї, батьків з формування у дітей наукових уявлень про суспільство, роз’яснення суті політичних подій, розвитку ін-тересу до них, виховання громадянських почуттів, свідомості та обов’язку.

 

Патріотичне виховання — складова частина національного світогляду і поведінки людини, її ставлення до рідної країни, всіх націй і народів. Відданість Україні — невід’ємна ознака націо-нально свідомого громадянина. Сім’я і національна школа у ви-


 

240


хованні патріотів України, збереженні традицій народу, землі, на якій жили їхні предки, на якій живуть вони, на якій жити-муть їхні діти та онуки.

 

Оволодіння мовною культурою свого народу, засвоєння основ його світосприймання, психології, національної духовності ук-раїнців.

 


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 1545; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!