Методика написання переказів у загальноосвітньому навчальному закладі для дітей з інтелектуальною недостатністю



Переказ розумово відсталим дітям більше доступний, чим розповідь. Переказ не припускає самостійного створення сюжету, докладного розкриття заданої теми, визначення послідовності подій. При переказі більшу роль грає запам'ятовування змісту тексту. Але й перекази розумово відсталих дітей мають ряд особливостей. Ці діти пропускають багато важливих частин розповіді, передають його зміст спрощено. У переказах виявляється нерозуміння розумово відсталими дітьми причинно-наслідкових, часових, просторових відносин, представлених у розповіді. Для переказів розумово відсталих дітей характерні різноманітні додавання, що обумовлено випадковими асоціаціями, неточністю уявлень і знань.

Підготовча робота. Вивчалася лінгвістична, психолого-педагогічна і нав­чально-методична література. До речі, нині накопичено достатню кількість дидактичного матеріалу.

На основі аналізу навчально-методичної літератури на першому етапі експерименту здійснювалася підготовка публікацій (посібники для вчителів та учнів “Як писати переказ”, “Збірник текстів для написання переказів на ви­пуск­них екзаменах”), розроблялися пам’ят­ки, добиралися тексти-опори, визна­чалася мета і завдання; складалися плани до текстів з різними можливими варіантами заголовків, готувалися додаткові завдання, формулювалися питан­ня для проведен­ня бесіди за змістом тексту.

Попередні записи. На дошці записувалися складні для написання слова, що потребували пояснень їх значення, а також власні назви, абревіатури, окре­мі образні вирази.

Читання тексту. Тексти читалися чітко, виразно, без поспіху, два рази. Після першого читання проводився аналіз змісту й композиції дібраного уривка, його мовленнєвого оформлення. Під час бесіди учні визначали тип, стиль мовлення сприйнятого тексту і характерні для них мовні засоби. Після аналізу текст читався ще раз, далі учні виконували роботу самостійно.

Складання плану переказу. Учням пропонувався готовий план. До окре­мих текстів план складався як колективно, так і самостійно.

Завдання до переказів. Відповідно до мети і виду переказів, добиралися такі завдання: а) замінити особу оповідача; б) написати переказ за поданим початком або доповнити текст розповіддю, описом чи роздумом. Крім того, з’ясовувалося, яку основну думку висловлює автор, як можна сформулюва­ти тему, які част­кові питання (підтеми) входять до цієї теми, чим зумовлений поділ на абзаци, а також добиралися заголовки, визначалися стиль і тип мов­лення тощо.

Робота над переказом. У процесі дослідного навчання уроки мали таку структуру:

1. Визначення мети уроку.

2. Вступна бесіда.

3. Запис на дошці незнайомих або маловідомих учням слів.

4. Читання тексту.

5. Визначення теми та основної думки тексту.

6. Бесіда за змістом сприйнятого тексту.

7. Усне переказування тексту.

8. Складання плану.

9. Змістовий аналіз тексту.

10. Типологічний аналіз тексту.

11. Стилістичний аналіз тексту.

12. Повторне читання тексту.

13. Підготовка чорнового варіанта переказу.

14. Редагування роботи й переписування її начисто.

15. Перевірка й аналіз робіт.

Вивчення граматичної теми «Дієслово» в старших класах.

Дієслово – самостійна частина мови що робить? Що зробить? Означає дію придмета.

Синтаксична роль: будь який член речення найчастіше присудок.

В менших классах вивчають дієслово. (в реченні називаються присудок). В старших класах дієслово узгоджують з відмінками. ( Я прицював, ми працювали).

Спільними ознаками для всіх типів дієслівних форм є такі:

а) вид — недоконаний та доконаний, що встановлюється питаннями:

· що робити? — недоконаний вид, який виражає незавершену дію: співати, відвідувати, переконувати

· що зробити? — доконаний вид, який виражає завершену дію: заспівати, відвідати, переконати

Наприклад, дієприслівники на -учи (ючи), -ачи (ячи) творяться від основ недоконаного виду; а дієприслівники на -вши (ши) — від основ доконаного виду.

б) перехідність/неперехідність, що встановлюється за наявністю або відсутністю при дієслові прямого додатка:


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 578; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!