ВИМОГИ ДО ОФОРМЛЕННЯ ВИПУСКНИХ РОБІТ



Роботу друкують за допомо­гою комп'ютера на одній стороні аркуша білого паперу формату А4 (210 х 297 мм) через 1,5 міжрядкових інтервали. Розмір шрифту 14 – Times New Roman. Обсяг ро­боти, як правило, повинен становити 80-100 сторінок. Текст необхідно друкувати, залишаючи поля таких розмірів: ліве – не менше 30 мм, праве – не менше 10 мм, верхнє – не менше 20 мм, нижнє – не менше 20 мм.

До випускних робіт пред'являється низка вимог, найваж­ливішими з яких є наступні:

- актуальність тематики, відповідність її сучасному стану і перспективам розвитку певної галузі науки, практичним зада­чам і загальним цілям виконання випускних робіт у ВНЗ;

- вивчення і критичний аналіз монографічної і періодич­ної літератури з теми випускної роботи;

- вивчення і характеристика історії проблеми, яка підля­гає дослідженню, та її практичного стану, а також передового й особистого досвіду автора;

- чітка характеристика предмету, цілей і методів дослід­ження, опису і аналізу проведених автором досліджень;

- узагальнення результатів, обґрунтування висновків і практичних рекомендацій.

Заголовки структурних частин "ЗМІСТ", "ВСТУП" та інші дру­кують великими літерами симетрично до тексту. Заголовки підрозділів друкують маленькими літерами (крім першої вели­кої) з абзацного відступу. Відстань між заголовками та текстом повинна дорівнювати 2 інтервали. Кожну структурну частину (розділ) роботи треба починати з нової сторінки.

Нумерацію сторінок, розділів, підрозділів, рисунків, таб­лиць, формул подають арабськими цифрами. Першою сторінкою роботи є титульний лист, але він не нумерується, так саме як і заява та завдання на магістерську дипломну роботу, на наступних сторінках номер проставляють у правому верхньому куті сторінки без крапки у кінці. Нумерація розпочинається із вступу (сторінка 3).

Номер розділу ставлять після слова "РОЗДІЛ", після розділу крапку не ставлять, потім з нового ряд­ка друкують заголовок розділу. Підрозділи нумерують у межах кожного розділу. Наприклад, "2.3." (третій підрозділ другого розділу).

Ілюстрації і таблиці подають безпосередньо після тек­сту, де вони згадані вперше, або на наступній сторінці. Напри­клад рис. 1.2 (другий рисунок першого розділу). Номер ілюст­рації, її назва і пояснювальні підписи розміщують послідовно під ілюстрацією. Таблиці нумерують послідовно в межах розділу. Наприклад, "Таблиця 1.2" (друга таблиця першого розділу). Напис "Таблиця" розміщують в правому верхньому куті над відповідним заголовком.

Номери формул пишуть біля правого поля аркуша в круг­лих дужках. Наприклад, (2.1) (перша формула другого розділу).

Значення кожного символу у формулі чи рівнянні треба по­давати з нового рядка. Перший рядок пояснення починають зі слова "де" без двокрапки.

В кожній випускній роботі виділяють такі структурні  елементи:

- титульний лист;

- заява на затвердження теми випускної роботи;

- лист завдання;

- реферат;

- зміст;

- вступ;

- основний зміст роботи, якій складається з трьох розділів: теоретичний, розрахунково-аналітичний, з охорони праці;

- висновки;

- список використаних джерел;

- додатки.

На титульному листі вказується: назва ВНЗ, в якому виконувалась випускна робота; повна назва теми випускної роботи; прізвище та ініціали студента-дипломника; прізвище, ініціали, вчений ступінь і вчене звання наукового керівника; прізвище, ініціали та посада рецензента; рік і місце виконання роботи (додаток А).

Заява на затвердження теми випускної роботи. Тематика випускних робіт, яка визначається кафедрою „Фінанси і кредит”, є приблизною (на початку навчально­го року) як за змістом, так і за формулюванням. Тематика випускних робіт уточнюється та перезатверджується щорічно рішенням кафедри (додаток Н).

Звичайно великою продуктивністю характеризуються випускні роботи, які є логічним продовженням виконаних студен­тами в попередні роки навчання курсових робіт, або активної діяльності в наукових гуртках, проведення досліджень за тема­тикою кафедри, господарчо-бюджетною тематикою та ін.

При виборі теми випускної роботи слід враховувати вимоги до випускних робіт, рівень теоретичної і практичної підготовле­ності студента, його професійних інтересів і здібнос­тей, навичок наукового дослідження і таких факторів, як ступінь вивчення проблеми та освітленості її у літературі, умов проведення дослідження.

Закріплення за студентом теми випускної роботи повинне оформлюватися відповідно наказом за його особистою заявою (додатки Б, В) і поданням кафедри перед направленням студента на виробничу практику. Однак, враховуючи доцільність більш раннього початку роботи студента над випускною темою, попереднє (неофіційне) закріплення тем за сту­дентами може здійснюватися кафедрами на перед випускових або навіть на молодших роках навчання. Офіційне оформлення цього закріплення та затвердження теми, призначення науково­го керівника, звичайно проходить на початку останнього року навчання студента у ВНЗ.

Лист завдання. Після того, як тема випускної роботи визначена, ухвалена кафедрою і закріплена за студентом, керівник видає студенту завдання з вивчення об'єкту практики і збору матеріалу до випускної роботи. Водночас студенту видається завдання на випускну роботу, яке складається керівником і затверджується завідую­чим кафедрою, з визначенням терміну закінчення роботи.

В завданні про підготовку випускної роботи вказується її тема, дата і номер наказу про її затвердження, прізвище, ім'я, по-батькові студента, факультет, курс і спеціальність, перелік основних питань, які належать до розробки, або короткий зміст роботи, місця або об'єкту, на якому планується виконати дослідження, строки підготовки окремих етапів і задачі закінченої роботи, прізвища консультантів з відповідних розділів, дати подачі завдання (додаток Г).

Рефератмістить коротку інформацію про результати й виснов­ки випускної роботи, а також про пропозиції дипломанта.

Реферат повинен містити:

- відомості про обсяг випускної роботи, кількість рисунків, таблиць, додатків, кількість використаних джерел;

- текст анотації;

- перелік ключових слів.

Текст анотації повинен відображати:

- об'єкт дослідження;

- мету роботи;

- методи дослідження;

- отримані результати і їхню новизну;

- область застосування.

Перелік ключових слів повинен містити від 5 до 10 слів або словосполучень із тексту випускної роботи, які в найбільшому ступені характеризують її зміст та забезпечують можливість інформаційного пошуку. Ключові слова приводяться в називному відмінку і пишуться через кому з маленької літери.

Реферат повинен бути коротким, не більше 0,5-0,75 сторінки (додаток Ґ).

У змісті перераховуються назви всіх розділів і підрозділів випускної роботи, починаючи із вступу і закінчуючи висновком, списком використаних джерел і додатками. Проти кожної назви проставляються номери сторінок, з яких починається відповідний розділ (додаток Д).

Вступ містить обґрунтування теми випускної роботи, розкриває її актуальність, наукову й практичну значущість, ступінь розробленості в науковій літературі. У вступі необхідно зробити огляд дже­рел, на основі яких виконується випускна робота, сформулювати мету роботи, її задачі, зробити коротку анотацію кожного розділу роботи. Як правило, рішенню кожної з поставлених задач присвя­чується відповідний розділ роботи, тому правильно сформульовані задачі визначають структуру роботи. Крім перерахованого у вступі обов'язково вказується об'єкт дослідження (підприємство або уста­нова, за даними якої виконується випускна робота), а також пред­мет дослідження - проблема, що досліджується в роботі.

Загальну характеристику роботи подають в рекомендованій ниж­че послідовності:

1. Актуальність теми.

2. Теоретичне та практичне значення теми.

3. Мета і задачі дослідження.

4. Методи дослідження.

5. Структура випускної роботи.

6. Характеристика об’єкта дослідження.

7. Огляд джерел, що використані в роботі.

У вступі вказується сфера застосування результатів роботи з перерахуванням об'єктів, на яких вони можуть бути використані. Розкривається характер результатів роботи (методичні рекомендації, пропозиції щодо вдосконалення діючої нормативно-правової бази).

Обсяг вступу повинен становити 3-6 сторінок.

Теоретичний розділявляє собою аналіз і узагальнення літератур­них джерел за темою випускної роботи. В якості літературних джерел можна використовувати базові підручники, монографії, наукові статті, періодичні видання, законодавчі й нормативні акти, організаційні до­кументи, що регулюють діяльність базового підприємства (установи), деякою мірою – інформацію сайтів, розміщених в Інтернеті.

Робота над теоретичним розділом починається з пошуку інфор­мації. Як правило, керівник роботи може порекомендувати декілька найбільш важливих літературних джерел. Однак основну їхню частину студент повинен знайти самостійно з паперових і електрон­них каталогів бібліотек, а також в Інтернеті й скласти список використаних джерел.

Основні вимоги до теоретичного розділу випускної роботи:

- теоретичний розділ повинен включати реферування багатьох джерел, а не переказ одного з них;

- обов'язково має бути відображати сучасний стан питання стосов­но предмета дослідження;

- в огляді необхідно висвітлити науково-прикладну значущість досліджуваної проблеми;

- огляд повинен містити критичний аналіз літературних джерел, зіставлення точок зору різних авторів;

- на основі проведеного аналізу джерел і вибірки думок авторів з досліджуваної проблеми необхідно зробити узагальнення, групування відомостей, систематизацію різних теоретичних положень і методик;

- розділ повинен включати всі базові методики розрахунку, які потім будуть використовуватися в розрахунково-аналітичному розділі;

- при викладі теоретичного матеріалу необхідно робити поси­лання на джерела: при згадуванні всієї роботи у квадратних дужках указують номер джерела з переліку посилань (наприк­лад, «...у якості основних дані методики розглядаються в робо­тах [7, 12, 26]»); при цитуванні джерела у квадратних дужках проставляють номер джерела і через кому – номер сторінки (наприклад, [10, с.127]);

- теоретичний огляд варто насичувати рисунками, схемами, таблицями, які також є формою узагальнення матеріалу (приклади оформлення графічного матеріалу наведені в додатках Е, Ж).

Теоретичний розділ повинен містити три підрозділи. Обсяг теоретичного розділу повинен становити приблизно 25-30 сторінок.

Розрахунково-аналітичний розділ є основним розділом випускної роботи, його метою є аналіз фінансових аспектів діяльності об'єкта дослідження.

Розрахунковий розділ починається характеристикою об'єкта дослідження, яка повинна включати такі відомості:

- повне найменування підприємства (установи), цілі її діяльності, форму власності, місце розташування, організаційну структуру; характеристику й функції виробничих підрозділів, що цікав­лять дипломанта;

- техніко-економічну характеристику підприємства;

- фінансову характеристику бази практики.

Основні вимоги до розрахунково-аналітичного розділу випускної роботи можна сформулювати в такий спосіб:

- назва цього розділу випускної роботи має відповідати предме­ту дослідження;

- всі розрахунки варто виконувати на основі даних суб'єкта дослідження методом спеціальних вибірок з його документів;

- як основні методи дослідження доцільно використовувати ме­тоди статистичного, кореляційного й регресійного аналізу, ран­гової кореляції, економіко-математичного моделювання;

- розрахунки фінансових показників варто вести в динаміці, за даними трьох попередніх років;

- завершити розділ потрібно відповідними висновками з усіх напрямків аналізу.

Розрахунково-аналітичний розділ повинен містити три підрозділи. Обсяг розрахунково-аналітичного розділу має займати 45-55 сто­рінок.

Розділ з охорони працімає органічно входити до всього комплексу поставлених у випускній роботі проблем, які передбачено вирішити, і бути тісно пов'язані з її основними завданнями та темою роботи.

Вимоги до оформлення даного розділу та список рекомендованої літератури наведено у «Методичних рекомендаціях до написання розділу з охорони праці у звіті про проходження виробничої практики та випускних роботах бакалаврів  економічних спеціальностей» (реєстр. № 50/598 від 16.02.12.).

Обсяг розділу з охорони праці повинен становити для випускних робіт бакалаврів 5-6 сторінок.

Висновки– підрозділ випускної роботи, в якому наведено вис­новки й рекомендації, що випливають з усіх її розділів, у т.ч. і розділу з охорони праці. Висновки повинні містити оцінку стану об'єкта дослідження, що випливає з результатів дослідження розрахунково-аналітичної частини, та ди­наміку, яка ілюструє фінансові показники підприємства (установи) у попе­редньому періоді.

У висновку відображаються і основні рекомендації з покращання функціонування об'єкта дослідження, приводяться його основні фінансові параметри після впровадження запропонованих заходів.

Висновок містить підсумки роботи, найважливіші виснов­ки, до яких дійшов автор; вказується практичне і теоретичне їх значення, можливості втілення результатів роботи і дальші перспективи роботи над темою. Якнайважливіша вимога до закінчення – його стислість і докладність, в ньому не слід повто­рювати зміст вступу, основної частини роботи і висновки, які зроблені до кожного розділу.

У висновках мають бути позначені основні тенденції розвитку об'єкта дослідження і прогноз їхнього розвитку на найближчу пер­спективу.

Обсяг висновку повинен становити приблизно 8-10 сторінок.

Список використаних джерелвключає всі літературні джерела, які вивчив студент в період підготовки випускної роботи, а не тільки ті, на які робляться посилання в тексті, в т.ч. повинні міститися літературні джерела з охорони праці.

Наведений у випускній роботі список використаної літера­тури свідчить про обсяг використаних дипломником літератур­них джерел, рівня вивчення стану досліджуваної проблеми і на­виків роботи з науковою літературою.

Кількість літературних джерел по випускній роботі – не менше 35 найменувань. Джерела розміщують за алфавітом, приклади оформлення інформаційних джерел наведено у додатку И.

Додаткимістять ілюстративний матеріал, допоміжні розрахунки, а також розрахунки за допомогою персонального комп’ютера із використанням програми MS Excel.

Додатки оформлюють як продовження випускної роботи на наступних її сторінках, розміщуючи їх у порядку появи посилань у тексті.

Кожний додаток повинен починатися з нової сторінки. Він повинен мати заголовок, надрукований угорі малими літерами з першої великої симетрично відносно тексту сторінки. Посередині рядка над заголовком малими літерами з першої великої друкується слово «Додаток____» і велика літера, що позначає додаток. Додатки слід позначати послідовно великими літерами української абетки, за винятком літер Є,З, І, Ї, Й, О, Ч, Ь, наприклад, додаток А, додаток Б. Один додаток позначається як додаток А.

В випускній роботі обов’язково має бути вирішена з використанням ЕОМ розрахункова задача. В якості програмного засобу для вирішення задач пропонується MS Excel.

Вхідні дані по підприємству та математична модель вирішення задачі наводяться в основному тексті, розрахунок з використанням комп’ютера і ілюстрації мають бути винесені до додатків.

Розрахунок з використанням комп’ютера складається з трьох частин. Перша частина – відображення в таблицях MS Excel вхідних даних та зазначення математичних взаємозв’язків між вхідними та вихідними даними (з відображенням посилань та розрахункових формул). Друга частина – відображення всіх розрахункових даних (вхідних і вихідних). Третя частина – графічне відображення (діаграми, графіки, гістограми, кругові діаграми) розрахованих показників, якими оперують при вирішенні задачі.


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 533; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!