КОНСТИТУЦІЙНЕ ПРАВО УКРАЇНИ  



 

Конституційне право є провідною галузю права національної системи права України, норми якої покликані охороняти права і свободи людини і громадянина. Норми конституційного права визначають баланс співвідносин влади та свободи і, у зв’язку з цим, регулюють найбільш принципово важливі, суспільні відносини, які пов’язані з організацією основ конституційного ладу, взаємовідносинами між особою та державою, унітарним устроєм України, порядком формування і функціонуванням системи органів державної влади та місцевого самоврядування.

Будучи є однією з галузевих теоретико-правових наук конституційне право України вивчає норми і конституційно-правові інститути, суспільні відносини, врегульовані ними, практику реалізації норм і інститутів конституційного права, аналізує закономірності їхнього розвитку тощо. Наука конституційного права покликана визначати закономірності розвитку конституційного права‚ формулювати практичі поради з метою вдосконалення його системності та практики.

Мета навчальної дисципліни «Конституційне право України» є формування у студентів сучасних теоретичних знань, практичних умінь і навичок про особливості провідної галузі національного права України, її норми та інститути, опанування основних положень конституційної теорії і політичної практики, пов’язаних з регулюванням державно-правових відносин, формування правової свідомості та культури майбутнього юриста.

В процесі вивчення навчальної дисципліни студент повинен:

Знати

- предмет конституційного права України;

- основні і допоміжні методи дослідження конституційного права України;

- історичний досвід конституційного будівництва, основи теорії Конституції;

- характеристики загальних засад конституційного ладу України;

- конституційну регламентацію прав, свобод та обов’язків людини і громадянина;

- характеристики конституційно-правового регулювання виборів та референдуму;

- конституційні положення організації та функціонування законодавчої, виконавчої та судової влади в Україні;

- конституційно-правові основи територіального устрою України;

- конституційно-правові основи організації і діяльності органів місцевого самоврядування.

Уміти

- володіти конституційно-правовими поняттями і категоріями;

- використовувати знання з конституційного права України в юридичній практиці;

- відслідковувати зв’язки норм конституційного права з нормами інших галузей права;

- в межах допустимого давати аналіз і тлумачення норм конституційного права;

- використовувати конституційно-правові процедури захисту прав і свобод людини;

- обґрунтовувати конституційність і доцільність правових рішень.

ОСНОВНІ ТЕРМІНИ ДИСЦИПЛІНИ

Адміністративно-територіальний устрій України –це зумовлена соціальними, економічними, соціально-етнічними, історичними, географічними, культурними, політичними та іншими чинниками внутрішня територіальна організація держави з поділом її на складові частини – адміністративно-територіальні одиниці.

Безпосередня демократія– форма прямого народовладдя, здійснення влади народом безпосередньо, без створення постійних або інших інститутів, у формах, передбачених Конституцією, іншими законами.

Вибори – це процес, у результаті якого певна сукупність людей, часто організована в політичні об’єднання, шляхом голосування формує державний орган або заміщує вакантну виборну посаду.

Виконавча влада ‑ це представлена державними виконавчими органами, самостійна та незалежна гілка влади у системі розподілу влад, що за своїми функціями відмінна від законодавчої та судової влади і існує для виконання законів та здійснення поточного (оперативного) управління суспільними справами.

Громадянство – особливий правовий зв’язок між особою і державою, що породжує для них взаємні права і обов’язки.

Громадянин України – це особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України.

Декларація – акт, який у загальній, принциповій формі передає основні властивості конституційно-правового регулювання, виражає наміри та зобов'язання учасників правових відносин.

Державний суверенітет - це верховенство державної влади всередині країни та її незалежність у зовнішньополітичній сфері.

Державний устрій – політико-територіальна організація держави, яка характеризується статусом її територіальних одиниць, формою їх правових відносин між собою та з державою в цілому.

Конституційне право України - це провідна галузь права України, яка являє собою систему правових норм, що регулюють відносини народовладдя, через які забезпечується організаційна і функціональна єдність суспільства України як цілісної соціальної системи, закріплюючи при цьому основи конституційного ладу України, загальні засади правового статусу людини і громадянина, територіальний устрій, систему державних органів і основні положення і принципи організації місцевого самоврядування в Україні.

Конституція– у більшості держав Основний закон держави, акт вищої юридичної сили, що регулює найбільш важливіші суспільні відносини в державі.

Конституційно-правова відповідальність - це особливий вид юридичної відповідальності, що має складний політико-правовий характер, настає за скоєння конституційно-правового делікту та яка знаходить вияв у передбачених конституційно-правовими нормами особливих несприятливих наслідках для суб'єкта конституційного делікту.

Конституційні обов'язки - це вимоги, що висуваються до кожної людини діяти певним, чітко визначеним конституційною нормою, чином (або утриматися від вчинення відповідних дій) для забезпечення інтересів суспільства, держави, інших людей і громадян

Місцева влада – вид публічної влади, яка реалізується від імені суб’єктів, що функціонують у межах певних адміністративно-територіальних одиниць.

Омбудсман– спеціально обрана (призначувана) посадова особа для контролю за дотриманням прав людини різними адміністративними органами, а в деяких країнах – також приватними особами й об'єднаннями.

Органи місцевого самоврядування — це структурно-організовані колективи службовців або одного службовця, що наділяються владою у системі місцевого самоврядування для реалізації владних рішень, а посадові особи місцевого самоврядування — особи, які працюють в органах місцевого самоврядування, мають відповідні посадові повноваження у здійсненні організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримують заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Органи судової влади– органи, на які покладено здійснення функцій правосуддя.

Парламент– родова назва вищого колегіального загальнонаціонального представницького законодавчого органу в демократичних державах, який відображає суверенну волю народу і працює на постійній основі.

Політична партія– добровільне об’єднання громадян, які є прихильниками певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку.

Права людини – це її соціальна спроможність вільно діяти, самостійно обирати вид та міру своєї поведінки з метою задоволення різнобічних матеріальних та духовних потреб людини шляхом користування певними соціальними благами в межах, визначених законодавчими актами.

Права громадянина – це права, які належать тільки громадянам держави – особам, які мають з даною державою політико-правовий зв’язок,який підтверджується спеціальними документами та фактичним проживанням людини у країні.

Президент– це одноособовий глава держави, який обирається громадянами держави шляхом загальнодержавних виборів.

Референдум– одна з форм безпосередньої демократії, що застосовується для прийняття або затвердження шляхом голосування конституційних актів, законів та інших найважливіших рішень загальнодержавного чи місцевого значення.

Територіальна громада – жителі, які об’єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об’єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр.

Уряд – один з найважливіших державних органів, що очолює виконавчу гілку влади і всю систему її органів.

Юстиція – система судів, які покликані здійснювати юрисдикційну діяльність (правосуддя), тобто ухвалювати правові рішення щодо спірних та конфліктних питань у різноманітних сферах суспільного життя.

ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

п/п

Назва теми

Кількість годин

Лекції Семінарське заняття

Практичні заняття

1. 2. 3. 4.

5.

1. Конституційне право України – провідна галузь національного права України. Конституція України та її розвиток. 2 4

-

2. Конституційний лад i його закріплення в Конституції України. - -

-

3. Особливості конституційно-правового статусу людини і громадянина. - 2

-

4. Народне волевиявлення. - -

-

5. Конституційно-правовий статус Верховної Ради України. 2 2

-

6. Конституційно-правовий статус Президента України   2

-

1. 2. 3. 4.

5.

7. Конституційно-правовий статус Кабінету Міністрів України та інших органів виконавчої влади. 2 2

-

8. Конституційні засади судової влади в Україні. Конституційний Суд України. Прокуратура України. 2 2

-

9. Територіальний устрій України. - -

-

10. Конституційні засади місцевого самоврядування. - -

-

Всього

8

14

-
           

 

Форма контролю – екзамен.

 

Література

Нормативно-правові акти

1. Акт проголошення незалежності України: Прийнятий Верховною Радою України 24 серпня 1991 // Там же. – 1991. - №38. – Ст.502.

2. Декларація про державний суверенітет України вiд 16 липня 1990 року// ВВРУ. - 1990. - № 31. - Ст. 429.

3. Декларація прав національностей України: прийнята Верховною Радою України 1 листопада 1991 р. // Там же. - №53. – Ст.799.

4. Конституція України. Прийнята Верховною Радою України 28 червня 1996 р. із змінами // Відомості Верховної Ради України. — 1996. — № 30. — Ст. 141.

5. Конституция Автономной Республики Крым от 21 октября 1998 года. (утверждена Законом Украины от 23 декабря 1998 года) // Крымские Известия. - 1998. - 27 октября.

6. Конституційний договір про основні засади організації та функціонування державної влади і місцевого самоврядування в Україні на період до прийняття нової Конституції України: укладений 8 червня 1995 року між Верховною Радою України і Президентом України // ВВР. – 1995. - №18. – Ст. 133.

7. Про внесення змін до Конституції України щодо проведення чергових виборів народних депутатів України, Президента України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів: Закон України від 1 лютого 2011 року //Відомості Верховної Ради України. – 2011. - N 10. - Ст.68.

8. Про Автономну Республіку Крим: Закон України від 17 березня 1995 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1995. – № 11. – Ст. 69.

9. Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту: Закон України від 08 липня 2011 року // Офіційний вісник України вiд 12.08.2011. - 2011. - № 59. - Стор. 83. – Ст. 2347

10. Про Верховну Раду Автономної Республіки Крим: Закон України від 10 лютого 1998 р. // Відомості Верховної Ради України. - 1998. - № 29. – Ст. 191.

11. Про внесення змін до Закону України «Про постійні комісії Верховної Ради України: Закон України від 14 липня 1998 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1998. – № 40-41. – Ст. 250.

12. Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів: Закон України від 10.07.2010 № 2487-VI // ВВР. – 2010. - N 35-36. - Ст.491.

13. Про вибори народних депутатів України: Закон України від 17 листопада 2011 року № 4061-VI // ВВР. - 2012. - N 10-11. - Ст.416.

14. Про вибори Президента України: Закон України вiд 18 березня 2004 року // Відомості Верховної Ради України. – 2004. – № 20-21. – Ст. 291. 

15. Про всеукраїнський і місцеві референдуми: Закон Української РСР від 3 липня 1991 р. // Відомості Верховної Ради Української РСР. – 1991. – № 33. – Ст. 443 (із змінами і доповненнями).

16. Про громадянство України: Закон України від 18 січня 2001 р. // Відомості Верховної Ради України. – 2001. – № 4. – Ст. 65.

17. Про комітети Верховної Ради України: Закон України від 4 квітня 1995 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1995. – № 19. – Ст. 134.

18. Про комітети Верховної Ради України сьомого скликання: Закон України від 25 грудня 2012 року // // Офіційний вісник України. – 2012. – № 100. – Ст. 4051.

19. Про Кабінет Міністрів України: Закон України від 10 жовтня 2010 року. //// Офіційний вісник України. – 2010. – № 79. – Ст. 2792.

20. Про затвердження Положення про Секретаріат Кабінету Міністрів України: Закон України « від 12 серпня 2009 року // // Офіційний вісник України. – 2009. – № 61. – Ст. 154.

21. Про центральні органи виконавчої влади: Закон України від 17 березня 2011 року // // Офіційний вісник України. – 2011. – № 27. – Ст. 1123.

22. Про місцеве самоврядування в України: Закон України від 21 травня 1997 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1997. – № 25. – Ст. 20 (з змінами та доповненнями).

23. Про місцеві державні адмiнiстрацiї: Закон України від 9 квітня 1999 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1999. – № 20-21. – Ст. 190.

24. Про затвердження Типового положення про територіальні органи міністерства та іншого центрального органу виконавчої влади: Закон України від 25 травня 2011 року // // Офіційний вісник України. – 2011. – № 41. – Ст. 1677.

25. Про затвердження Порядку призначення на посади керівників територіальних органів центральних органів виконавчої влади: Закон України від 25 січня 2012 року // Офіційний вісник України. – 2012. – № 9. – Ст. 321.

26. Про об'єднання громадян: Закон України вiд 16 червня 1992 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1992. – № 34. – Ст. 504; 1993. – № 46. – Ст. 427.

27. Про політичні партії в Україні: Закон України від 5 квітня 2001 р. // Відомості Верховної Ради України. – 2001. – № 23. – Ст. 118. 

28. Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України: Закон України від 21.01.1994 р. // Відомості Верховної Ради України.-1994. -№ 18.-Ст. 101.

29. Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства: Закон України від 4 лютого 1994 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1994. – № 23. – Ст. 162.

30. Про представництво Президента України в Автономній Республіці Крим: Закон України вiд 2 березня 2000 р. // Відомості Верховної Ради України.-2000.-№ 21.-Ст. 158.

31. Про Президента України: Закон України від 5 липня 1991 р. // Відомості Верховної Ради Української РСР. – 1991. – № 33. – Ст. 446.

32. Про Положення про Адміністрацію Президента України: : Закон України від 2 квітня 2010 року // // Офіційний вісник України. – 2010. – № 25. – Ст. 978.

33. Про прокуратуру: Закон України вiд 5 листопада 1991 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1991. – № 53. – Ст. 793 (з змінами на 20. 01. 2005).

34. Про Раду національної безпеки і оборони України: Закон України від 5 березня 1998 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1998. – № 35. – Ст. 237.

35. Про Рахункову палату Верховної Ради України: Закон України вiд 11 липня 1996 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1996. – № 43. – Ст. 212.

36. Про Службу безпеки України: Закон України вiд 25 березня 1992 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1992. – № 27. – Ст. 383.

37. Про службу в органах місцевого самоврядування: Закон України від 7 червня 2001 р. // Відомості Верховної Ради України. – 2001. – № 33. – Ст. 175.

38. Про статус народних депутатів України: Закон України вiд 22 бер. 2001 р. // Відомості Верховної Ради України. – 2001. – № 42. – Ст. 212.

39. Про статус депутатів місцевих рад: Закон України вiд 11 липня 2002 р. // Відомості Верховної Ради України. – 2002. – № 40. – Ст. 290.

40. Про судоустрій та статус суддів: Закон України від 7 липня 2010 // Відомості Верховної Ради України. – 2010. - N 41-42, N 43, N 44-45. - Ст.529.

41. Про Конституційний Суд України: Закон України від 16 жовтня 1996.// Урядовий кур’єр. – 1996. – 22 жовтня.

42. Про Центральну виборчу комісію: Закон України вiд 30 червня 2004 р. // Відомості Верховної Ради України. – 2004. – № . – Ст.

43. Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини: Закон України від 23 грудня 1997 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1998. – № 20. – Ст. 99.

44. Про Регламент Верховної Ради України: Закон України 10 лютого 2010 року N 1861-VI ( Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2010, N 14-15, N 16-17, ст.133 )

45. Коментар до Конституції України: Науково-практичний коментар /В.Б. Аверянов, О.В. Батанов, Ю.В. Баулын та ін.; Ред. Кол. В.Я. Тацій, Ю.П. Битяк, Ю.М. Грошевой та ін. – Харків: Видавництво «Право»; К.: Концерн «Видавничий Дім «Ін Юре», 2003.- 808 с.

46. Конституційний Суд України. Рішення. Висновки 1997–2001 / Відповід. редактор канд. юрид. наук П.Б.Євграфов. – К.: Юрінком Інтер, 2001. – 512 с.

47. Конституційний Суд України. Рішення. Висновки 2001–2002 / Відповід. редактор канд. юрид. наук П.Б.Євграфов. – К.: Юрінком Інтер, 2002. – 384 с.

48. Конституція України в актах Конституційного Суду України (аналітичний огляд та коментар) / А. Стрижак. — К.: Ін Юре, 2010. — 629 с.

49. Рішення Конституційного Суду України від 30 вересня 2010 року №20-рп/2010. У справі за конституційним поданням 252 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України «Про внесення змін до Конституції України» від 8 грудня 2004 року № 2222–IV (справа про додержання процедури внесення змін до Конституції України)

Навчальні посібники

1. Актуальні проблеми конституційного права України: підручник /за заг. ред. проф. Олійника А.Ю. – К.: «Центр учбової літератури», 2013. -554 с.

2. Афанасьєва М. Виборча система: поняття та сучасне розуміння // Юридичний вісник. – 2012. – № 1. – С. 21-30.

3. Баглай М.В., Туманов В.А. Малая энциклопедия конституционного права. – М.: БЕК, 1998. – 519 с.

4. Баранов М.Л. Конституционно-правовая природа государственного контроля // Право и жизнь. – 2013. – № 177 (3). – С. 113-131.

5. Барчук Г.І., Олійник А.Ю. Конституційне право людини на громадянство України // Вчені записки / Відп. ред. І.Ф. Радіонова. – К., 1997. - Вип. 6. – 2002. – С. 73-80.: іл. (Сер. Право).

6. Батанов О.В. Муніципальна влада в Україні: проблеми теорії та практики: Монографія / Відп. ред. О. Баймуратов. – К.: Видавництво «Юридична думка», 2010. – 656 с.

7. Богашов, Олексій Анатолійович. Конституційно-правовий статус органів управління виборчим процесом в Україні [Текст]: монографія / О.А. Богашов; Київ. міжнар. ун-т. - К.: Центр учбової л-ри, 2013. - 273 с.

8. Бринцев, Василь Дмитрович. Судовий конституціоналізм в Україні: доктрина і практика формування [Текст]: монографія : у 2 кн. / В. Д. Бринцев ; Нац. ун-т «Юрид. акад. України ім. Ярослава Мцудрого». - Х.: Право, 2013. Кн. 1. - 2013. - 389, [1] с.

9. Букач В.В. Механізм забезпечення конституційних політичних прав і свобод громадян : питання теорії і практики // Науково-практичний збірник МВС України. Актуальні проблеми юридичних наук у дослідженнях учених. – 2002. - № 12 . – С. 4-11.

10. Букач В.В. Конституційне право на свободу зборів, мітингів, походів та демонстрацій як об’єкт судового захисту // Актуальні проблеми політики. Збірник наукових праць. – 2002. – Вип. 13-14. С. 201 – 204.

11. Букач В.В., Олійник А.Ю. Конституційні політичні права та свободи людини і громадянина в Україні: Монографія. – Д.: Дніпроп. держ. ун-т внутр. справ, 2006. – 172 с.

12. Венгер, Володимир Миколайович. Конституційно-правові засади впливу парламентських фракцій на здійснення представницького мандата [Текст]: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.02 / Венгер Володимир Миколайович; Ін-т законодавства Верховної Ради України. - К., 2013. - 20 с.

13. Виборче право України. Навчальний посібник/ За ред. В.Ф. Погорілка, М.І. Ставнійчук.- К.: Парламентське видавництво, 2003.-383с.

14. Влада в Україні: шляхи до ефективності: Всеукр. форум учених-правознавців. / відп. ред. О. Д. Святоцький. — К.: Ін Юре, 2010. — 686 с.

15. Волинка К.Г. Механізм забезпечення прав і свобод особи: питання теорії і практики: автореф. дис. канд. юрид. наук (12.00.01) / НАН України; Інститут держави і права ім. В.М. Корецького. - К., 2000. -16 с.

16. Все про вибори /О.М. Роїна (упоряд.,) О.А. Кривенка (ред.). – К. : КНТ. Атака, 2004. – 376 с.

17. Галус, Олена Олександрівна. Форми безпосереднього народовладдя в Україні [Текст]: монографія / Галус Олена Олександрівна; Хмельниц. ун-т упр. та права. - Хмельницький : Хмельниц. ун-т упр. та права, 2013. - 210 с.

18. Годованець В.Ф. Конституційне право України: Конспект лекцій. – К.: МАУП, 2000. – 216 с.

19. Грабыльников А.В. Конституционное право Украины как отрасль права и науки: Учебное пособие - Днепропетровск: ДГУ, 1999. – 48 с.

20. Грабильніков А.В. Роль органів внутрішніх справ у механізмі забезпечення права громадян брати участь в референдумах і виборах // Науковий вісник Дніпропетровського юридичного інституту МВС України. – 2001. - №2. – С.197-206.

21. Грицаєнко, Леонід Романович. Конституційно-правовий статус прокуратури України в контексті світового досвіду [Текст]: автореф. дис. ... д-ра юрид. наук : 12.00.02 / Грицаєнко Леонід Романович; Ін-т законодавства Верховної Ради України. - К., 2013. - 36 с.

22. Гуренко М.М. Теоретико-правові проблеми гарантій прав і свобод людини і громадянина: Монографія. - Київ: НАВСУ, 2001. – 218 с.

23. Демиденко В. Права і свободи людини та громадянина в Україні: проблеми сьогодення і перспективи // Наук. Вісн. Нац. акад. внутр. справ України. – 2000. – 32. – С.36-41.

24. Демократичні засади організації і функціонування вищих органів державної влади України [Текст]: монографія / [Ю. Г. Барабаш та ін.]; за заг. ред. д-ра юрид. наук, проф., чл.-кор. Нац. акад. прав. наук України Ю.Г. Барабаша; Нац. ун-т «Юрид. акад. України ім. Ярослава Мудрого», НДІ правознав. - Х.: Право, 2013. - 269, [2] с.

25. Депутат в українському парламенті [Текст]: наук.-практ. посіб. / Ін-т законодавства Верховної Ради України; [підгот.: В.О. Зайчук та ін.]. - К.: Парламентське видавництво, 2013. - 257 с.

26. Закоморна К. Особливості законодавчого регулювання діяльності Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини // Право України. – 2000. - №1. -С.47.

27. Закоморна К.О. Інститут омбудсмана як засіб забезпечення прав і свобод людини та громадянина (порівняльно-правовий аналіз). Автореф. дис. канд. юрид. наук (12.00.02) / Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого. - Х., 2000. - 16 с.

28. Івершенко Л.А. Конституційне право людини і громадянина на приватну власність в Україні та забезпечення його реалізації органами внутрішніх справ: Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук (спеціальність 12.00.02 – конституційне право). – К.: КНУВС, 2006. – 20 с.

29. Інститут президентства в Україні: конституційно-правовий аспект: Автореф. дис. канд. юрид. наук: 12.00.02 [Електрон. ресурс] / Н.Г. Плахотнюк; Нац. юрид. акад. України ім. Я.Мудрого. - Х., 1999.-20 с.

30. Іщенко, Олександр Петрович. Конституційно-правові основи адміністративно-територіального устрою України [Текст]: автореф. дис..канд. юрид. наук : 12.00.02 / Іщенко Олександр Петрович; Нац. акад. внутр. справ. - К., 2013. - 20 с.

31. Єловських, Уляна Олексіївна. Конституційне право України [Текст]: навч.-метод. посіб. для студ. усіх спец. ун-ту ден. форми навч. / У.О. Єловських ; Держ. закл. «Луган. нац. ун-т ім. Тараса Шевченка». - Луганськ : ДЗ «ЛНУ ім. Тараса Шевченка», 2013. - 182 с.

32. Ковтун, Віталій Іванович. Гарантії державного суверенітету України: конституційно-правовий аспект [Текст]: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.02 / Ковтун Віталій Іванович; Нац. ун-т «Юрид. акад. України ім. Ярослава Мудрого». - Х., 2013. - 20 с.

33. Козюбра М. Попередній конституційний контроль і захист прав людини // Вісник Конституційного Суду України. – 2001. - №2. – С.54.

34. Колодій А.М., Олійник А.Ю. Державне будівництво і місцеве самоврядування в Україні: Підручник/ 2-е вид., перероб. і доп. – К.: Юрінком Інтер, 2007. – 504 с. – Бібліогр.: с. 494-499.

35. Колодій А.М., Олійник А.Ю. Права людини і громадянина в Україні: Навч. посіб. – К.: Юрінком Інтер, 2008. – 336 с.

36. Конституційне право України: Підручник для студентів вищих навчальних закладів / За ред. академіка АПрН України, доктора юридичних наук, професора Ю.М. Тодики, доктора юридичних і політичних наук, професора В.С. Журавського. – К.: Видавничій Дім „Ін Юре”, 2002. - 544 с.

37. Конституційне право України: темат. слов. / М-во внутр. справ України, Харк. нац. ун-т внутр. справ, Херсон. юрид. ін-т; [упоряд.: Галунько В.В. та ін.; за ред. В.В. Галунька] — Херсон: Херсон. міська друк., 2010. — 131 с.

38. Конституційне право України. Погорілко В.Ф., Федоренко В.Л. К.:2011, «Ліра К»., 560 с.

39. Конституційне право України: Підручник / за заг. ред. В. Л. Федоренка. – 4-е вид., перероб. і доопр.; передмова проф. В. М. Шаповала. – К.: 2012. –727 с.

40. Конституційне право України: підручник. / В.І. Чушенко, І.Я. Заяць; за заг. ред. В.І. Чушенка; М-во освіти і науки України, Львів. нац. ун-т ім. І. Франка. — Вид. 2-е, допов. і переробл. — К.: Ін Юре, 2009. — 547 с.

41. Конституція України [Текст]: [офіц. текст: зі змінами від 01.02.2011]. - К. : KM, 2013. - 94, [1] с.

42. Конституція України в актах Конституційного Суду України (аналітичний огляд та коментар) / А. Стрижак. — К.: Ін Юре, 2010. — 629 с.,

43. Конституція незалежної України: Навчальний посібник. Кол. авт.; За ред. В.Ф.Погорілка, Ю.С.Шемшученка, В.О.Євдокимова. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького НАН України, Спілка юристів України, 2000. – 428 с.

44. Конституція та засади конституційного ладу України у питаннях та відповідях : навч. посіб. / Є. І. Григоренко, О. С. Передерій. — Х.: ХУПС, 2010. — 171 с.

45. Кохановський, Володимир Віталійович. Строк повноважень глави держави в Україні та зарубіжних країнах: конституційно-порівняльний аналіз [Текст]: автореф. дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.02 / Кохановський Володимир Віталійович; Нац. акад. внутр. справ. - К., 2013. - 20 с.

46. Кравченко В.В. Конституційне право України. Навчальний посібник.-К.: Атіка, 2002.-479 с.

47. Красникова А. Конституционная ответственность в современном украинском конституционализме // Юридический вестник. – 2001. - №2. – С.90.

48. Крошка Д.Г. Джерела конституційного права // Матеріали міжвузівської наукової конференції курсантів та студентів “Юридична наука та правоохоронна діяльність. – Дніпропетровський юридичний інститут МВС України. – 2001. – Вип.№1. – травень.

49. Лабенська Л.Л. Правовий статус депутатів місцевих рад // Вісник Юридичної академії МВС.- Дніпропетровськ, 2003. - №1.

50. Лужанський, Андрій Васильович. Конституційно-правові засади доступу до правосуддя в Україні [Текст]: автореф. дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.02 / Лужанський Андрій Васильович; Нац. акад. наук України, Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького. - К., 2013. - 20 с.

51. Майданник О. Конституційно-правова відповідальність: ознаки, підстави, суб’єкти // Право України. – 2001. - №2. – С.92.

52. Марцеляка О.В. Контрольно-наглядові органи в конституційно-правовому механізмі забезпечення основних прав і свобод громадян України. Автореф. дис. канд. юрид. наук (12.00.02) / Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого. - Х., 1997. - 22с.

53. Мельник О.В. Конституційно-правова відповідальність: Автореф. на здоб. наук. ст. канд. юр. наук, 12.00.02. – Київ. національний унів. ім. Т.Шевченко. – К., 2000. – 16 с.

54. Міжнародний пакт про політичні і економічні права. - В кн.: Права людини. Основні міжнародно-правові документи. - К., 1989.

55. Москальчук, Катерина Миколаївна. Конституційне право доступу громадян України до служби в органах місцевого самоврядування [Текст]: автореф. дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.02 / Москальчук Катерина Миколаївна; Нац. ун-т «Одес. юрид. акад.». - О., 2013.-20 с.

56. Мудра О. Роль комітетів Верховної Ради України у законодавчому процесі // Право України. – 2000. – №12. – С.29.

57. Муніципальна влада в Україні : проблеми теорії та практики. / О. В. Батанов; [відп. ред. М. О. Баймуратов]; НАН України, Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького. — К.: Юрид. думка, 2010. — 653 с.

58. Негодченко О.В. Конституція України та її розвиток. Навчальний посібник. – Запоріжжя: ЗДУ, 1997. – 22 с.

59. Негодченко О.В. Загальні засади Конституційного ладу України // Концепція реформування законодавства України. – Запоріжжя: ЗДУ, 1997. – С.3–6.

60. Негодченко О.В. Організаційно-правові проблеми забезпечення прав і свобод біженців в Україні // Вісник Львівського інституту внутрішніх. – 2002. - №4.

61. Основи демократії. Права людини та їх забезпечення в умовах суспільних змін. Навч. Посібник /О.В. Філонов, В.М. Суботін, В.В. Пашутін, І.Я. Тодоров. – 2-ге вид., випр. – К.: Знання. 2008. – 215 с.

62. Олійник А.Ю. Зміст конституційних економічних та соціальних свобод людини і громадянина в умовах побудови громадянського суспільства в Україні // Науковий вісник Юридичної академії Міністерства внутрішніх справ: Збірник наукових праць. – 2004. № 1 (14). – С. 183-191.

63. Олійник А.Ю. Історія розвитку конституції України в механізмі забезпечення основних свобод людини і громадянина // Держава і право: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Випуск 24. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2004. – С. 121-126.

64. Олійник А.Ю. Поняття, види та зміст конституційної свободи пересування /Науковий вісник ДДУВС, 2011.-С.18-24.

65. Пашук Т.І. Право людини на ефективний державний захист її прав та свобод. Автореф. дис... канд. юрид. наук. Спеціальність 12.00.01 – теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень. Львів: Львівський національний університет імені Івана Франка, 2006. – 16 с.

66. Пелих Н.А. Конституційні засади діяльності міліції України (спеціальність 12.00.02) / Київський національний ун-т ім.. Тараса Шевченка. – К., 2002. - 18 с.

67. Погорілко В.Ф., Федоренко В.Л. Конституційне право України. Академічний курс: Підруч.: У 2т. – Т.1 /За ред. В.Ф. Погорілка.-К.: ТОВ «Видавництво «Юридична думка», 2006.-544с.

68. Погорілко В., Федоренко В. Поняття, ознаки, види та структура конституційно-правових норм // Право України. – 2001. - №11. – С.9.Фрицький О.Ф. Конституційне право України: Підручник.-К.: Юрінком Інтер, 2002.-536 с.

69. Погорілко В.Ф. Конституційне право України : підручник / В.Ф. Погорілко, В.Л. Федоренко ; МОНУ ; Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАНУ; Київський ун-т права; за заг. ред. В.Ф. Погорілка. – 2-ге видання, перероб., та доп. – Київ : Правова єдність, 2010. – 432 с.

70. Права людини: інтерпретаційна діяльність Конституційного Суду України /А.С. Головін. – К.:Логос, 2012. – 369 с.

71. Погорілко В.Ф., Федоренко В.Л. Референдуми в Україні: історія та сучасність: Монографія. – К.: Ін-т держави і права НАН України, 2000. – 248с.

72. Рибак, Наталія Степанівна. Конституційно-правові засади виборчої системи України [Текст]: автореф. дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.02 / Рибак Наталія Степанівна; Нац. акад. внутр. справ. - К., 2013. - 19 с.

73. Рємєскова, Юлія Олексіївна. Судова влада в системі поділу влади [Текст]: автореф. дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.10 / Рємєскова Юлія Олексіївна; Нац. ун-т «Юрид. акад. України ім. Ярослава Мудрого». - Х., 2013. - 20 с.

74. Сас, Ольга Сергіївна. Організація роботи Верховної Ради України: питання теорії та практики [Текст]: автореф. дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.02 / Сас Ольга Сергіївна; Ін-т законодавства Верховної Ради України. - К., 2013. - 19 с.

75. Серьогін В.О. Конституційний принцип гласності у діяльності державної влади України: Автореф. дис. на здоб. наук. ступ. канд. юр. наук 12.00.02. – Нац. юрид. акад. України ім. Ярослава Мудрого. – Харків, 1999. – 20 с.

76. Серьогіна, Світлана Григорівна. Форма правління в Україні: конституційно-правовий аспект [Текст]: автореф. дис. ... д-ра юрид. наук: 12.00.02 / Серьогіна Світлана Григорівна; Нац. ун-т «Юрид. акад. України ім. Ярослава Мудрого». - Х., 2013. - 42 с.

77. Скомороха В. Захист прав і свобод людини Конституційним Судом України в контексті і практики Європейського Суду з прав людини // Вісник Конституційного Суду України. – 2001. - №2. – С.40.

78. Словська І. Механізм захисту прав людини – основоположний принцип сучасного українського конституціоналізму // Право України. – 2001. - №9. – С.15-18.

79. Теліпко В.Е. Конституційне та конституційно-процесуальне право України : навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів / В.Е. Теліпко. – Київ : Центр навчальної літератури, 2009. – 568 с.

80. Федоренко В. Поняття системи конституційного права України // Право України. – 2000. - №7. – С.9-13.

81. Федоренко Г. Розподіл влади та її єдність: місце законодавчої гілки влади на етапі державно-правової реформи // Право України. – 1998. - №7. – С.7.

82. Фрицький О.Ф. Муніципальне право України: Підручник для юридичних вищих учбових закладів. – К.: Юрінком Інтер, 2004.

83. Фролов, Олександр Олександрович. Принцип державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування в Україні: конституційно-правове регулювання і практика реалізації [Текст]: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.02 / Фролов Олександр Олександрович; Нац. ун-т «Юрид. акад. України ім. Ярослава Мудрого». - Х., 2013. - 18 с.

84. Хальота А. Класифікація конституційних прав і свобод людини та громадянина // Право України. – 2001. - №1. – С.55-58.

85. Хальота А.І. Конституційні особисті права і свободи людини і громадянина та їх забезпечення органами внутрішніх справ: Автореф. дис… канд. юрид. наук: 12.00.02 – конституційне право; Нац. академія внутр. справ. – К., 2005.-19 с.

86. Шаповал В.М. Сучасний конституціоналізм: Монографія.-К.: Юридична фірма « Салком», Хрінком Інтер, 2005.-560с.

87. Шемшученко Ю. Конституція України і права людини // Право України. – 2001. - №8. – С.13.

 

Інформаційні ресурси

1. http://portal.rada.gov.ua - Офіційний веб-сайт Верховної Ради України.

2. http://kmu.gov.ua - Офіційний веб-сайт Кабінету Міністрів України.

3. http://ccu.gov.ua - Офіційний веб-сайт Конституційного Суду України.

4. http://president.gov.ua - Офіційний веб-сайт Президента України.

5. http://www.nau.ua ‑ Інформаційно-пошукова правова система «Нормативні акти України (НАУ)».

ТЕМАТИКА І ПЛАНИ ЛЕКЦІЙ

 


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 1118; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!