Профілактика антибіотиками для перорального застосування



Профілактичне лікування антибіотиком використовувалося декілька років тому з метою запобігти загостренням, і інтерес до цього питання був нещодавно відновлений.

Було знайдено один систематичний огляд, в якому аналізувались результати використання профілактичного лікування антибіотиками при хронічному бронхіті, але зміст в межах огляду постраждав від методологічних проблем283.

Ще дев’ять статей за результатами досліджень різного дизайну було виключено через різнорідність вибірки284,298-305.

Тому результати всіх цих досліджень потрібно розглядати з обережністю через властиве їм методологічне обмеження і в світлі їх невідповідності для представлення доказів, заснованих на цих даних.

 

Рекомендації:

Рекомендація Ступінь рекомендованості
R98 Недостатньо доказів, щоб рекомендувати профілактичне лікування антибіотиком пацієнтів зі стабільним перебігом ХОЗЛ. D

Коментар робочої групи:

Призначення антибіотиків з метою профілактики, без належних показань може алергізувати пацієнта та спричинити розвиток резистентності мікроорганізмів до антибіотиків, що ускладнює лікування гнійного загострення ХОЗЛ в майбутньому.

Киснева терапія

У пацієнтів з прогресуючим ХОЗЛ часто виникає гіпоксемія. Багато пацієнтів добре переносять помірну гіпоксемію, але при падінні PaO2 нижче за 8 kPa (Примітка робочої групи: нижче 60 мм рт.ст) пацієнтів починають турбувати симптоми легеневого серця, переважно периферійні набряки. Як тільки це відбувається, прогноз погіршується і, якщо не застосовувати ніяких заходів, 5-річна виживаність складає менше ніж 50 %.

У пацієнтів з ХОЗЛ, що одержують кисневу терапію має поліпшуватися фізична активність і зменшуватися непрацездатність. Кисень також використовується як симптоматичний засіб для полегшення задишки.

GOLD - Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Diseases (updated 2011)

Доведено, що тривале призначення кисневої терапії (>15 годин на добу) пацієнтам з хронічною дихальною недостатністю покращує виживаність пацієнтів з тяжкою гіпоксемію в спокої359 (доказовість В). Довготривала киснева терапія показана хворим при наявності:

· РаО2 ≤7,3 kPа (55 мм рт ст.), або SaО2≤88 %, з або без гіперкапнії, підтвердженої двічі протягом 3-х тижнів (Доказовість В); або

· РаО2 7,3 kPа (55 мм рт ст.) – 8,0 кРа (60 мм рт. ст.), або SaО2 до 88 %, при наявності легеневої гіпертензії, периферичних набряків, що свідчить про серцеву недостатність, або поліцитемію (гематокрит >55 %) (Доказовість D).

Рішення щодо призначення довготривалої киснетерапії має засновуватись на РаО2 в спокої або SaO2, вимірювання яких повторюється двічі протягом 3-х тижнів у хворого в стабільному стані. Дані, отримані на сьогоднішній день, не підтримують застосування кисню в амбулаторних умовах пацієнтами, які не відповідають цим критеріям360.

 

Киснева терапія повинна застосовуватись з обережністю у пацієнтів з ХОЗЛ, тому що у деяких пацієнтів респіраторний драйв залежить від ступеню гіпоксії в більшій мірі, ніж від гіперкапнії. У таких хворих неконтрольована киснева терапія може призвести до пригнічення респіраторного драйву, наркозу СО2 та зупинці дихання (респіраторному аресту).

Таким чином, при стабільному ХОЗЛ киснева терапія має призначатись довготривало, вдень та вночі (довготривала киснева терапія – ДКТ), як амбулаторно (можливо як частини ДКТ, або самостійно), або короткими курсами для зменшення симптомів.

 

Коментар робочої групи:

Робоча група вважає за необхідне відзначити, що застосування кисневої терапії (оксигенотерапії) в Україні можливе тільки в умовах відділень реанімації або інтенсивної терапії, де є для цього технічні умови.

 

NICE 101. Chronic obstructive pulmonary disease. Management of chronic obstructive pulmonary disease in primary and secondary care. Jun 2010

Перед початком кисневої терапії необхідно оптимізувати лікування пацієнтів керуючись такими об'єктивними тестами, як ОФВ1 і ЖЄЛ. Терапія повинна бути максимально спрямованою на зменшення обструкції. Необхідно звернути увагу на харчування і масу тіла пацієнтів. Мають бути використані всі ресурси легеневої реабілітації. Повинен здійснюватися контроль над інфекційними захворюваннями і лікуванням легеневого серця.

Критеріями для оцінки адекватності кисневої терапії є усунення гіпоксемії (РаО2>8кРа і SaO2>90 %) і/або збільшення толерантності до фізичних навантажень, підвищення рівня оксигенації артеріальної крові в нічний час.


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 375; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!