Епідемічний, або вірусний, гепатит (хвороба Боткіна).



Слизова оболонка порожнини рота завжди втягується в патологічний процес при вірусному гепатиті. У продромальному періоді відзначається сухість слизової оболонки, нерідко її набряклість, з'являються вогнища розлитої гіперемії в області вестибулярної поверхні губ. У періоді наростанняжовтяниці відзначається інтенсивне забарвлення різних ділянок слизової оболонки, найбільш інтенсивно-в області твердого та м'якого піднебіння. Часто супутнім симптомом печінкової патології є судинні розлади. Вони проявляються у вигляді телеангіоектазій, геморагій. Телеангіоектазій слизової оболонки порожнини рота найбільш чітко виражені в області м'якого піднебіння і вестибулярної поверхні губ. У період розпалу хвороби на слизовій оболонці порожнини рота з'являються ділянки десквамації епітелію дорсальної поверхні язика, що супроводжуються атрофією ниткоподібних сосочків (див. рис. 4, б). Ці зміни можуть захоплювати всю поверхню язика, але їх рельєфність менш виражена на тлі загальної атрофії епітелію мови. Важлива ознака інфекційного гепатиту-желтушное прокрашивание вивідних проток парних слинних залоз: привушної, підщелепної і під'язикової. Відзначається гіперплазія навколишнього вивідні протоки епітелію, нерідко його мацерація. Малі слинні залози слизової оболонки порожнини рота також включаються в патологічний процес. Відзначаються гіперплазія вивідних проток малих слинних залоз, нерідко зяяння їх кінцевих відділів. У продромальному періоді, а також у розпалі захворювання на слизовій оболонці порожнини рота можуть спостерігатися множинні дрібні, частіше схильні до угруповання ерозії. Фібринозний наліт на їх поверхні інтенсивно забарвлюється в жовтий колір. У хворих з жировими включеннями у слизовій оболонці порожнини рота (гранули Фордайса), що розташовуються переважно в області щік, ретромолярній просторах, а також вестибулярної поверхні губ, скупчення їх різко контуріруются, вони також профарбовуються в жовтий колір.

Слизова оболонка ясенного краю яскраво гіперемована, набрякла, клінічна картина зміни відповідає катаральному гінгівіту. Нерідко відзначається виражена кровоточивість ясен. У випадку важкого ускладнення-дистрофічного зміни печінкової паренхіми, зміни слизової оболонки порожнини рота з катаральних можуть переходити в виразково-некротичні. Ліквідація патологічних висипань на слизовій оболонці порожнини рота настає в міру зворотного розвитку основного захворювання.

 

 

Хронічний гепатит.

У порожнині рота характерною ознакою даного виду патології може бути перекручення смакових відчуттів, відчуття гіркоти в порожнині рота, особливо вранці. Відзначається иктеричность відтінок в області слизової оболонки м'якого піднебіння. Суб'єктивним симптомом захворювання є парестезія слизової оболонки порожнини рота. Найбільш часто хворі пред'являють скарги на печіння і поколювання не тільки в галузі мови, але також і в області губ. Почуття печіння і хворобливості слизової оболонки нерідко поєднується з відчуттям сверблячки, особливо вираженого у сфері неба. Намагаючись усунути це відчуття, хворі іноді вдаються до допомоги сторонніх предметів. Слизова оболонка ясен ціанотичні.

 


Цироз печінки.

Слизова оболонка порожнини рота при цирозі печінки в ранніх стадіях розвитку захворювання мало відрізняється від описаної вище при гепатитах. Відзначаються иктеричность слизової оболонки м'якого піднебіння, присмак гіркоти, виявляється судинний малюнок в області м'якого піднебіння. Хворі скаржаться на печіння в області твердого та м'якого піднебіння, вестибулярної поверхні губ і різних відділів мови. У розвинених стадіях цирозу печінки відповідно загальної симптоматиці відзначається зміна забарвлення слизової оболонки, вона стає блідо-рожевого кольору з ціанотичним відтінком, вени мови розширені. Відзначається вогнищеве або дифузне помутніння епітелію, місцями його мацерація аж до утворення мікроерозій. Вторинний дефіцит вітаміну А може призвести до більш вираженого гиперкератозу, особливо в ділянках фізіологічного зроговіння слизової оболонки порожнини рота (тверде небо, ясна). У тих же ділянках, де слизова оболонка травмується прикусом, особливо у курців, відзначаються поряд з гіперкератозом тріщини і довго не загоюються ерозії. Слизова оболонка мови атрофується до рівня десквамації епітелію. Вогнища десквамації можуть бути одиничними або, зливаючись, захоплювати всю поверхню язика. Мова стає гладким, гіперемірованним, нерідко відзначається поглиблення природних складок мови. Червона облямівка губ і слизова оболонка стоншені. Можуть з'являтися серединна і бічні тріщини з уповільненою епітелізації і схильні до інфікування. Слизова оболонка порожнини рота суха, можуть спостерігатися явища кандидамикоза. У ослаблених хворих кандідамйкотіческое ураження слизової оболонки носить хронічний характер. Наліт відторгається насилу від підлягають ділянок слизової оболонки, де можуть проглядатися ліхеноподобние вогнища в результаті проростання ниток міцелію. Ознаками вторинного гипорибофлавиноза є тривало не загоюються тріщини в кутах рота.

У випадках приєднання вторинної мікробної флори розвиваються імпетігоподобние висипання Десна блідо-рожевого кольору, відзначаються ознаки атрофії її маргінального краю. Цікаво відзначити що при цирозі печінки можуть спостерігатися афтоподобние висипання, що підтвердилося і в наших експериментальних дослідженнях (Ісаєв В. Н., Банченко Г. В., 1969).

При затравки тварин гепатотропною чотирьох хлористий вуглецем в залежності від тяжкості гепатиту, а в подальшому і цирозу печінки на слизовій оболонці порожнини рота розвиваються афтозні висипання. Афти покриті сірим некротичним нальотом розвиваються за типом некротичних елементів, терміни епітелізації їх у межах 7-15 днів і більше. Виражених реактивних запальних змін, характерних для афтозних висипань, помічено не було. Аналогічними були афти при цирозі печінки та в клініці. Одним із частих ознак цирозу печінки були множинні телеангіектазії на різних ділянках слизової оболонки порожнини рота. Поряд з цим особливу рельєфність набувають судини в області м'якого піднебіння.

 


Опісторхоз печінки.

При вивченні поширеності стоматологічних захворювань в умовах Західного Сибіру нами були відзначені зміни слизової оболонки порожнини рота при опісторхозі печінки. У початкових фазах розвитку захворювання хворі скаржаться на печіння і болючість у мові. Поверхня мови яскраво-червоного кольору, блискуча, сосочки атрофовані. У більшості хворих знайдений виражений гіпертрофічний і катаральний гінгівіт. Зазначені зміни в порожнині рота, на наш погляд, більше відносяться до проявів вторинного гіповітамінозу, чим зумовлені безпосереднім впливом опісторхи і його токсинів


 

.Гострий панкреатит.

Слизова оболонка порожнини рота при гострому панкреатиті гіперемована, чітко позначений судинний малюнок, спостерігається преджелтушном забарвлення дистальних відділів. Мова обкладена жовто-білим нальотом, ниткоподібні сосочки збільшені, нерідко відзначається вогнищева десквамація епітелію дорсальної поверхні язика, гіперплазія грибоподібних сосочків. Виражені сухість, порушення смакової чутливості. У ряді випадків ми знаходили афти, які за клінічним перебігом були єдині з афтамі, що розвиваються при ураженнях органів травлення Аналогічні зміни ми спостерігали і в експерименті. У тварин з експериментальним панкреатитів (при частковій панкреатектомія) в порожнині рота розвивалися явища катарального стоматиту, на тлі якого з'являлися афтозні висипання. Афти були множинні і розташовувалися часто ближче до дистальних відділах порожнини рота. Не менш постійним симптомом при експериментальних панкреатитах була вогнищева десквамація епітелію на дорсальній поверхні язика. Таким чином, прояви гострого панкреатиту на слизовій оболонці порожнини рота є наслідком порушень обмінного характеру.


 


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 594; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!