Основні етапи роботи студентів над курсовою роботою



1 -й етап - вибір теми;

2-й етап - узгодження і (якщо необхідно!) коректування обраної теми з викладачем, обговорення принципової логічної структури роботи;

3-й етап - складання попереднього списку літератури і первинного варіант плану курсової роботи;

4-й етап - подання первинного варіанта плану і затвердження його викладачем;

5-й етап - робота з підібраною літературою, складання виписок і конспектів прочитаного, уточнення плану курсової роботи ;

6-й етап - написання вступу: необхідно зазначити актуальність проблематики, виокремити цілі і задачі дослідження, визначити предмет і об'єкти дослідження, віддзеркалити опрацьованість тематики в науковій літературі і т.п.;

7-й етап - написання основного тексту курсової роботи ;

8-й етап - формулювання висновку, перевірка адекватності висновків цілям і задачам, виокремленим у вступі;

9-й етап - розроблення додатків (за необхідності);

10-й етап - оформлення курсової роботи в цілому відповідно до вимог, що висуваються, і здача її викладачеві у встановлені терміни;

11 -й етап - аналіз одержаного відгуку викладача і підготовка до захисту;

12-й етап - захист курсової роботи.

Докладніше за етапами роботи студентів над написанням курсової роботи.

2.2.1 Вибір теми курсової роботи іскладання плану

Важливим етапом самостійної роботи студента над курсовою є вибір теми і складання її плану. Студенту слід пам'ятати, що  від вибору теми і того, наскільки правильно складений план, багато в чому залежить і якість виконуваної курсової роботи .

Після вибору теми і узгодження її з викладачем студент може розпочати підбір основної і додаткової літератури з тематики курсової роботи.

Основна література - це навчальна література .(підручники, навчальні посібники) і офіційні документи (конституція, закони, укази, постанови і т.п.).

Додаткова література - це монографії, колективні роботи, журнальні і газетні статті, різні довідники, енциклопедії і т.п.

Додаткова література обов'язково повинна бути наявна в списку.Важливо опрацювати якомога більше додаткової літератури, у тому числі іноземною мовою, оскільки від використання різних джерел залежатиме якість курсової роботи .

Підібрану літературу спочатку необхідно детально продивитися (в книгах - ознайомитися зі змістом, прочитати анотацію, передмову; при первинному ознайомленні з книгою корисно також швидко продивитися текст, розглянути ілюстрації, таблиці, діаграми, додатки, науково-довідковий матеріал) і скласти попередній план курсової роботи, який надалі у міру опрацювання літератури уточнюватиметься і доповнюватиметься.

План - це логічна основа курсової роботи , найважливіший показник того, наскільки глибоко студент вивчив наявні джерела і відібрав з них найголовніше. Правильно складений план - свідоцтво розуміння студентом змісту даної проблеми. План доцільно погоджувати на індивідуальних заняттях з викладачем. План роботи повинен містити: вступ, основну частину, висновок, список використаної літератури і, якщо необхідно, додатки.

У „Вступі" на 1-2 сторінках студент повинен обґрунтувати актуальність теми, розкрити структуру змісту і зробити аналіз літератури, за якою буде підготовлена курсова робота . Окрім актуальності тематики, необхідно зазначити мету і задачі дослідження, відобразити методологію і об'єкти дослідження, послатися на опрацьованість даної проблематики у працях провідних авторів.

В основній частині, що складається з 3-5 розділів, включаючи підрозділи, необхідно розкрити основний зміст теми, показати ступінь дослідженості даної проблеми, її дискутивність, дати своє розуміння з приводу досліджуваних питань, виявити особливості вирішення даних питань в Україні.

У „Висновку" формулюють основні висновки, результати вивчення конкретної теми і проведеного дослідження, відзначають головні шляхи подальшого розроблення дослідженої теми. Обсяг висновку - 1-2 сторінки. Необхідно стежити за тим, щоб висновки корелювали з метою і задачами, позначеними у „Вступі".

Після висновку, починаючи з нової сторінки, подають перелік використаної літератури.

Додатки до курсової роботи  можуть містити запозичені статистичні таблиці, матриці вихідного матеріалу, інструкції, результати досліджень і т.п. Додатки не є обов'язковим розділом роботи.

2.2.2 Робота з підібраною літературою

Вивчення підібраної літератури - дуже трудомістка і відповідальна частина в роботі над курсовою роботою. Вона, як правило, супроводжується записами в тій або іншій формі.

Записам передує читання того або іншого джерела, і воно повинне бути не механічне, а творче. Творчий характер читанню додає обдумування прочитаного матеріалу, роздум над ним. Таке читання вимагає активної розумової роботи. У тексті книги студенту можуть траплятися недостатньо знайомі або зовсім не знайомі наукові поняття, економічні терміни, іноземні слова. Уникнути цих труднощів можна за допомогою підручників, енциклопедій, довідників, словників.

Щоб добре зрозуміти книгу (статтю), читати її треба уважно, вдумливо, прагнути запам'ятати суттєве, від цьогобагато в чому залежить і уміння скласти план, тези, виписки, конспекти твору, що вивчається.

Існує декілька форм ведення записів: план (простий або розгорнутий), виписки, тези, анотації, резюме, конспект (текстуальний і тематичний).

План. Це найкоротша форма запису прочитаного. Перелік питань, що розглядаються в книзі, статті. План розкриває логіку автора, сприяє кращій орієнтації в змісті даного твору. План може складатися або по ходу читання матеріалу, або після повного прочитання. План у другому випадку буде послідовним і коротким. Форма плану не виключає цитування окремих місць.

Виписки. Це або цитати, тобто дослівний виклад того чи іншого матеріалу з джерела, необхідні студенту для викладу в курсовій роботі, або короткий, близький до дослівного виклад місць з джерела, даний в розумінні студента . Виписки краще робити на окремих аркушах або на картках. Перевага виписок полягає в точності відтворення авторського тексту, в накопиченні фактичного матеріалу, зручності їх використання при компонуванні курсової роботи. Виділяючи з прочитаного тексту найголовніше і суттєве, студент при складанні виписок глибше розуміє прочитаний текст. Складання виписок не тільки не віднімає у студента час, але, навпаки, економить його, скорочуючи його на неодноразове повернення до даного джерела при написанні тексту курсової роботи. Обов'язково необхідним є забезпечення кожної виписки посиланням на джерело із зазначенням відповідної сторінки.

Тези. Це стислий виклад основних думок і положень прочитаного матеріалу. їх особливість - стверджувальний характер. Іншими словами, для автора цих тез дані висновки мають не дискусійний  позитивний характер.

Анотації. Дуже короткий виклад змісту прочитаної роботи. Складається після повного прочитання і глибокого осмислення твору, що вивчається.

Резюме. Коротка оцінка прочитаного твору. Відображає найзагальніші висновки і положення роботи, її концептуальні підсумки.

Конспект. Невеликий стислий виклад роботи, що вивчається, в якому виділяється найосновніше, найістотніше. Основні вимоги: стислість, чіткість формулювань, узагальнення найважливіших теоретичних положень. Складання конспекту вимагає вдумливості, досить великих витрат часу і зусиль. Конспект — це засіб накопичення матеріалу для майбутньої курсової роботи. Конспектування сприяє глибокому розумінню і чіткому засвоєнню матеріалу, що вивчається, допомагає виробляти навики правильного викладу у письмовій формі найважливіших теоретичних і практичних питань, вміння чітко їх формулювати, ясно висловлювати своїми словами.

Конспект може бути текстуальним і тематичним. Текстуальний конспект - присвячений певному твору, тематичний конспект - присвячений конкретній темі, отже, декільком творам. У текстуальному конспекті зберігається логіка і структура тексту, що вивчається, запис йде відповідно до розміщення матеріалу в роботі, що вивчається. У тематичному конспекті за основу береться не план роботи, а зміст теми, проблеми, що вивчаються студентом.

Доцільно складати конспект після повного прочитання матеріалу, що вивчається. Конспект може включати тези, короткі записи не тільки тих або інших положень і висновків, але і доказів, фактичного матеріалу, а також виписки, дослівні цитати, різні приклади, цифровий матеріал, таблиці, схеми, взяті з конспектованого джерела. При оформленні конспекту необхідно зазначити прізвище автора матеріалу, що вивчається, повну назву роботи, місце і рік її видання. Корисно відзначати і сторінки роботи, що вивчається.

У конспекті треба виділяти окремі місця тексту залежно від їх значущості (підкреслення кольоровими маркерами, зауваження на полях). Для записів всіх форм доцільно відповідно до плану курсової завести папки або великі конверти, в які розкладати записи за обробленими джерелами.

При цьому важливо не тільки опрацювати якнайширше коло літератури, але і зуміти на її основі розібратися у ступені дослідженості теми. Варто виявити дискусійні питання, невирішені проблеми, спробувати виказати своє відношення до них. Навести і аргументувати свою точку зору або відзначити, якої з точок зору, що є в літературі, з даної проблематики дотримується автор і чому.

2.2.3 Підготовка тексту і оформлення курсової роботи

Після того як вивчена і законспектована вибрана література, студент уточнює план роботи і розпочинає написання тексту і оформлення курсової роботи .

Перед студентом не стоїть задача у своїй курсовій роботі відкрити якісь нові наукові положення у галузі економіки. Він повинен у процесі викладення питань теми показати здатність осмислено користуватися літературою, розуміти методологію викладення матеріалу, уміти обробити фактичний матеріал, зробити правильні висновки і узагальнення, пов'язати теорію з практикою сучасної дійсності.

Складаючи текст курсової роботи, студент повинен прагнути до його самостійного викладення, допускаючи і використання цитат з джерел, які підтверджують написане студентом. Кількість цитат у тексті повинне бути обмежене необхідністю підтвердження того або іншого положення автора курсової, а не мати характеру суцільного тексту. При використанні цитат необхідно давати посилання на використане джерело.

Посиланнями на джерело повинні бути оформлені прямі цитати з тексту використаних видань, а саме: чиясь думка, вислів, наведені факти, зокрема статистичні матеріали, таблиці, порівняльні дані і т. п., а також матеріали, розміщені в Internet з відповідними адресами. Посилання можуть бути зроблені в самому тексті в дужках відразу після цитати, що наводиться, або цифрового матеріалу. Використання наукового цитування із застосуванням правильно оформлених посилань збагачує курсову роботу і робить явним хід роботи автора над літературою, вироблення його власної думки з основних питань теми.

Дослівне викладення прочитаної літератури є неприпустимим, оскільки суперечить самому значенню курсової роботи , не створює умов для отримання знань, вироблення переконань, розвитку здібностей, привчає до обману.

Тільки самостійність при викладенні одержаних знань дозволить студенту через свою курсову роботу зрозуміти, наскільки він засвоїв тему, здійснити самоконтроль знань.

Іноді студент стикається з таким положенням, коли у різних авторів немає єдиної точки зору з даного питання. Дуже добре у такому разі навести вислови декількох авторів, що мають різні позиції, і описати своє відношення до них. Спробувати дати аргументований виклад власного розуміння даного питання.

Зібраний фактичний і цифровий матеріал треба систематизувати, тобто звести його в таблиці, діаграми, графіки і схеми. їх можна давати як в тексті походу викладення того або іншого питання, так і в кінці курсової роботи як додаток. Весь цифровий і фактичний матеріал, що наводиться в курсовій роботі, повинен бути оформлений посиланнями.

Ретельно відредагований і вичитаний після написання (друку) текст курсової роботи необхідно правильно оформити.

Усі розділи курсової роботи повинні бути логічно взаємопов'язані, кожен попередній повинен скласти наукову базу для наступного. Цей зв'язок необхідно оформити і стилістично.

Працюючи над основною частиною курсової роботи, варто пам'ятати, щопроведене дослідження може стати частиною подальшої науково-дослідної роботи.

Тема курсової роботи видається студентові викладачем. Тема курсової роботи може бути запропонована студентом, крім зазначеного списку, але вона обов'язково повинна бути узгоджена з викладачем. Ігнорування даної вимоги може привести до повернення вже виконаної курсової роботи , без її рецензування та відповідно незарахування.

       Тема курсової роботи  розкривається на основі вивчення основної і додаткової літератури, а не тільки на базі матеріалів підручників і навчальних посібників. У списку використаної літератури повинно бути не менше 10-15 назв різних джерел (монографій, журнальних і газетних статей, довідників, підручників, навчальних посібників і офіційних документів).

       Курсова робота обов'язково повинна містити план, що включає: вступ, основну частину, висновок, список використаної літератури, додаток (за необхідності).

       Відповідним чином повинна бути оформлена наукова частина: посилання, список використаної літератури.

       Текст повинен мати характер самостійного викладу відповідно до плану курсової роботи. Не допускається дослівне переписування матеріалів з того або іншого джерела.

       Розмір курсової роботи не повинен бути надмірно великим. Проте не приймається від студента робота на декількох сторінках. Оптимальний обсяг - 25-40 сторінок стандартного формату А4 машинописного тексту через 1,5 (півтора) міжрядкові інтервали. Допускається написання тексту курсової від руки на стандартних аркушах для машинопису.

Кінцевий термін здачі курсової роботи викладачеві для перевіркиі відгуку не пізніше ніж за три тижні до дня початку поточної залікової сесії.

Відгук на курсову роботу - це, з одного боку, форма контролю і оцінки виконаної студентом роботи з боку викладача, а з іншого - форма надання допомоги студенту в глибокому оволодінні курсом і конкретно матеріалом з даної теми. Відгук несе в собі і велику виховну, і організуючу роль в самостійній роботі студента, може бути основою для кінцевої оцінки, що виставляється викладачем.

2.2.4 Робота студента з відгуком і захист курсової роботи

Захист курсової роботи  є важливим етапом виконання даної наукової роботи. Одержавши через деякий час назад свою курсову роботу з відгуком викладача, студент починає готуватися до її захисту, тобто демонстрації знань теми, уміння відстоювати викладений матеріал, аргументувати свої висновки і пропозиції.

Відгук містить попередню оцінку, яка може змінитися в той або інший бік залежно від результатів захисту курсової. При роботі з відгуком студент особливу увагу повинен приділяти аналізу відмічених недоліків, методичним порадам викладача з їх усунення, звернувши увагу і на посторінкові зауваження рецензента.

Якщо текст курсової роботи  є дослівним переписуванням матеріалу з джерела, то за таку роботу виставляється оцінка „незадовільно", і студент повинен написати і подати іншу курсову роботу, але вже на нову тему. У решті випадків студент, якщо є істотні зауваження, допрацьовує її і з'являється на захист.

Захист курсової роботи  повинен відбутися у термін до початку поточної сесії. Процедура захисту припускає усну форму відповідей студента на питання, що задаються викладачем з теми курсової роботи . На розсуд викладача процедура захисту курсової роботи може мати характер двосторонньої взаємодії (викладач - студент, а може бути і публічною - відбуватися в студентській групі, можливо, в деяких випадках із залученням інших викладачів кафедри).

На захисті студент повинен стисло викласти зміст своєї роботи, поставлені в ній проблеми, навести відомості про джерела, на основі яких вона написана. Студент повинен наперед продумати відповіді на найзагальніші питання, які можуть бути задані, а також відповіді до спеціальних питань, що стосуються конкретно теми його дослідження.

Можна зазначити такі приблизні найзагальніші питання, на які повинен відповісти кожен студент у процесі захисту своєї курсової роботи :

1) у чому полягає актуальність вашої теми дослідження;

2) яким чином відображений у вашому дослідженні зв'язок з актуальними проблемами економіки України;

3) які цілі і завдання ви ставили в своєму науковому дослідженні? Що ви хотіли довести? Що  нового ви виявили у додатковому матеріалі, що вивчався вами, в порівнянні з навчальною літературою;

4) на основі яких джерел ви розпочинали написання своєї курсової роботи ? Що здалося вам цікавим в тій або іншій роботі, що конкретно ви використовували в своїй курсовій роботі? З ким із авторів ви згодні за рядом дискусійних питань, а з ким - ні;

5) які висновки і пропозиції за темою даного дослідження ви зробили; який основний підсумок вашої роботи;

6) чи збираєтеся ви продовжувати свої дослідження за даною темою в майбутньому? Якщо так, то за якими основними напрямами;

7) чим вам можуть допомогти знання, одержані в даній галузі, у вашій подальшій науковій і практичній роботі?

Якщо студент добре підготувався до захисту і дав вичерпні відповіді на питання, врахував зауваження, що містяться у відгуку, а, можливо, відповів і на додаткові питання викладача, то остаточна   оцінка курсової роботи може бути підвищена в порівнянні з первинною (попередньою) оцінкою, відображеною у відгуку. Оцінка заноситься у відомість, складену деканатом, а також в залікову книжку студента.


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 395; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!