Зберегти лелеку - окрасу природи



 

Політ цього птаха погожої весняної днини супроводжується не інакше як вдячним поглядом, у якому - повага й захоплення. Бо лелека, вважай, є невід’ємною суттю нашого буття. Він є символом статку, злагоди, він «приносить» немовля щасливим батькам, він — індикатор благополуччя довкілля, - повідомляє www.shepetivka.org.ua.

Традиційний птах має й історичну біографію: у наших предків вважався втіленням душі пращурів, а відтак у нашому краї лелека здавна мав імідж священного птаха. Отож і зараз, у погіддя, в будь-якому селі наші краяни, одірвавшись від господарських справ, мають нагоду милуватися клопотами лелечої пари біля свого гнізда, вимощуванням, «капремонтом» пташиної оселі, клекотінням ширококрилих.....

А от на тому кутку, на ясені, лелеча хатина все ще без господарів. Видно, важко їм дався шлях до милих краєвидів свого пташиного дитинства.
Не все нині у нас гаразд з екологією, із збереженням навколишнього середовища. І благо, що наш край не обділений розмаїттям флори й фауни. У нашому Малому Поліссі ще знаходять свій прихисток і білий лелека, і чорний його побратим, який, до речі, вже давно занесений у Червону книгу України, як зникаючий вид. І ми ще можемо їх підтримати у виживанні, зберегти цю окрасу природи.

Фактори пташиної долі

 

Та все ж головною причиною лелечого дискомфорту в зоні помешкання й досі залишається людина. Вона призводить до таких змін у навколишньому середовищі, які можуть спричинити повне знищення цього виду.

Орнітологи оприлюднили складений ними «Кліматичний атлас європейських гніздових птахів». Згідно з їхніми даними до кінця нинішнього століття потенційний ареал звичних європейських видів може зміститися приблизно на 550 кілометрів на північний схід, а його площа зменшиться щонайменше у п’ять разів. Може дійти до того, що наші онуки знайомитимуться з лелеками лише завдяки енциклопедіям.

Нині на Україні білий лелека гніздиться в основному в північно-західних областях, а найбільш сприятливими для цього є території з поліським природним середовищем, багатим на кормову базу. Загалом його чисельність у нас сягає 20 тисяч гніздових пар, що є одним з найвищих світових показників. До речі, у Європі його популяція зазнала значного скорочення, наприклад, у Данії гніздиться всього 6 пар білого лелеки, - повідомляє www.shepetivka.org.ua.

Лелека може слугувати своєрідним індикатором стану навколишнього середовища. Селиться він там, де природа не була знищена чи істотно змінена людською діяльністю. Якщо він зникає з місць, де завжди гніздився, значить знижується якість середовища існування.

Погодьтесь: лелека вартий особливої уваги. З давніх-давен у нас вважалось, що він є провісником щастя й добра. Хто врятував або захистив його, тому віддасться сторицею — людині в усьому щаститиме! Та й взагалі, хіба можна уявити майбутнє нашого краю без цього красивого птаха?

 

Освітянська місія

 

В Україні вже чотири роки поспіль проводяться різноманітні освітні заходи, пов’язані з білим лелекою. На загальнодержавному рівні вони координуються програмою «Лелека», яка реалізується в основному школами та осередками екологічної освіти.

Програма «Лелека» має на меті залучення молоді до заходів з охорони білого лелеки в Україні. Вона поєднує активну охорону природи із набуттям конкретних знань, виробленням у дітей активної життєвої позиції, навчанням бути відповідальними за навколишнє природне середовище, — розповідає директор Полянської середньої школи Михайло Олексійович Мамчур. — Поряд із загальними даними з біології, поширення й охорони лелеки, учні отримують конкретні завдання для різних вікових груп. Використовується як робота з класом, так і з групою зацікавлених учнів. Програма «Лелека» дозволяє вчителю організувати цікаві заняття на природі, у школі.

 


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 314; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!