ПРОГОЛОШЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ



Третій Універсал Центральної Ради

Повалення Тимчасового уряду в Роciї та прихід до влади бiльшовикiв у результаті жовтневого перевороту в Петрограді 25 жовтня 1917 р. спонукали їх до поширення радянської влади на територію України. Перед Українською Центральною Радою стало питання: «або визнати петроградський Уряд Народних Комісарів і йти з ним разом, розділяючи всю його соціальну і політичну програму, або вести цілком самостійну політику. УЦР обрала другий шлях.

7 (20) листопада 1917 р. УЦР прийняла ІІІ Універсал.

•УЦР проголосила створення Української Народної Республіки (УНР) у межах 9 губерній (Київської, Подільської, Волинської, Чернігівської, Полтавської, Харківської, Катеринославської, Херсонської, Таврійської (без Криму) у складі федеративної Росії.

•Вищими органами влади в УНР визнавалися Центральна Рада і Генеральний секретаріат.

•УЦР уперше визначила практичну програму перебудови українського суспільства на демократичних засадах, яка передбачала ліквідацію поміщицького землеволодіння і передачу земель селянам без викупу, встановлення державного контролю над виробництвом, запровадження 8-годинногоробочого дня, забезпечення демократичних прав і свобод, визнання рівноправності національних меншин.

•УЦР призначила 27 грудня 1917 р. днем виборів до Всеукраїнських Установчих зборів, а 9 січня 1918 р. — днем їх скликання.

УЦР не вдалося налагодити рівноправні відносини із сусідніми державами, зокрема Росією, і домогтися визнання УНР державами Антанти. Помилки УЦР прискорили розкол українського суспільства.

ВІЙНА РАДЯНСЬКОЇ РОСІЇ З УНР. ПРОГОЛОШЕННЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УНР

Четвертий Універсал Центральної Ради

У грудні 1917 р. почалася перша війна радянської Росії проти УНР. 4(17) грудня 1917 р. Раднарком Росії висунув ультиматум Генеральному секретаріату Центральної Ради з вимогою заборонити переправляти з фронту козачі частини на Донбас для підтримки антибільшовицького повстання отамана Каледіна і допомогти переправляти туди червоно-гвардійські частини для придушення повстання. Генеральний секретаріат відмовився виконати ультитматум Раднаркому, визнавши його втручанням у внутрішні справи України.

8 грудня 1917 р. війська Раднаркому під командуванням В. Антонова-Овсієнка захопили Харків.11—12 грудня 1917 р. у Харкові відбувся І Всеукраїнський з’їзд Рад, який проголосив установлення радянської влади в Україні й утворення радянської Української Народної Республіки.

У грудні 1917 р. — січні 1918 р. більшовицькі війська захопили Лозову, Павлоград, Синельниково, Катеринослав, Олександрівськ, Миколаїв, Одесу, Херсон і встановили там радянську владу.6 січня 1917 р. більшовицькі війська почали наступ із Харкова на Полтаву і Київ.

11(24) січня 1918 p., коли більшовицькі війська під командуванням М. Муравйова вже знаходилися на підступах до Києва, УЦР прийняла Четвертий Універсал.

•УЦР проголосила незалежність Української Народної Республіки та розрив усіх зв’язків з радянською Росією.

•Центральна Рада визнавалася вищим органом законодавчої влади, а Рада народних міністрів —вищим органом виконавчої влади в УНР до скликання Всеукраїнських установчих зборів.

•Проголошувалася програма соціально-економічнихреформ: націоналізація всіх природних ресурсів, ліквідація права приватної власності на землю, передача землі селянам без викупу, установлення державного контролю над банками, переведення підприємств на випуск мирної продукції (демілітаризація), соціальна допомога безробітним і потерпілим від війни.

•УЦР повідомила про необхідність виходу України з Першої світової війни й початок негайних мирних переговорів із країнами Четверного союзу.

УЦР не вдалося відстояти державність України. 16(29) січня 1918 р. більшовицькі війська розгромили загін студентів, гімназистів і військових курсантів на чолі із сотником В. Омельченком убою під Крутами.26 січня (7 лютого) 1918 р. більшовицькі війська під командуванням М. Муравйова зайняли Київ. Установивши владу у Києві, більшовики розпочали «червоний терор», жертвами якого стало близько 5 тисяч «ворогів революції».

В умовах війни з радянською Росією Центральна Рада звернулася до країн Четверного союзу. Коли УЦР покидала Київ, УНР підписувала Брестський мирний договір. У грудні 1917 — лютому 1918 р. УЦР утратила контроль над більшою частиною території України.


Дата добавления: 2021-06-02; просмотров: 99; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!