Еквівалентні схеми і параметри біполярних транзисторів



 

     Еквівалентні схеми транзистора поділяютьса дві групи: схеми, побудовані з врахуванням фізичних властивостей транзистора (моделі транзистора) та еквівалентні схеми, що виражають властивості транзистора як активного чотирьохполюсника (формальні еквівалентні схеми). Перші характеризуються фізичними параметрами транзистора (власні, або внутрішні параметри), другі – характеристичними параметрами транзистора як чотирьохполюсника. Обидві групи еквівалентних схем можуть бути використані при аналізі транзисторних каскадів, що працюють в активній області.

     Т-подібна еквівалентна схема транзистора з фізичними параметрами, включеного за схемою зі спільним емітером, наведена на рис.3. Коло бази представлено на цій схемі спільним опором бази r Б. Емітерний перехід, зміщений у прямому напрямку, представлений на еквівалентній схемі диференційним опором переходу r E

 

 ,                                     (3)

який при зміні емітерного струму в межах одиниць-десятків міліампер складає одиниці-десятки ом. Потік струму із емітерного кола в колекторне враховано введенням в колекторне коло еквівалентного генератора струму з коефіцієнтом передачі струму h21E. Опір колекорного кола виражений в еквівалентній схемі резистором r К :

 .                                           (4)

     Характеристичні параметри транзистора можуть бути знайдені, якщо формально представити транзистор у виді активного лінійного чотириполюсника (рис.4а). Зв¢язок між напругами та струмами на вході та виході чотириполюсника може бути представлений у формі шести систем рівнянь (див. Лабораторну роботу №5). При цьому, в залежності від того, які дві величини із чотирьох ( , , , ) вибрані в якості незалежних, розрізняють шість типів характеристичних параметрів транзистора. Однак в тразисторній техніці найбільш поширені так звані гібридні h-параметри, які можна знайти із системи рівнянь

 

 .                                            (5)

В якості незалежних параметрів у цих рівняннях вибрано напругу на виході  та струм на вході , а в якості залежних – напругу на вході  та струм на виході чотириполюсника . Характеристичні коефіцієнти h у системі (5) мають певний фізичний зміст. Так,  представляє собою вхідний опір транзистора, який визначається в режимі короткого замикання на виході ( =0);  - безрозмірний коефіцієнт зворотнього зв¢язку по напрузі, визначається при холостому ході вхідного кола ( =0);  є безрозмірним коефіцієнтом передачі струму, який можна знайти при короткозамкнутих вихідних зажимах ( =0);  - вихідна провідність, визначається в режимі холостого ходу на вході ( =0). Еквівалентна схема транзистора, що відповідає системі характеристичних h-параметрів, показана на рис.4б.

     На відміну від фізичних параметрів, які одинакові для всіх схем включення транзисторів, числові значення характеристичних параметрів залежать від схеми включення. Тому для кожної схеми включення транзистора необхідно мати свої характеристичні параметри.

 


Дата добавления: 2021-03-18; просмотров: 100; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!