V . Кількість оздоровлених осіб за звітній період 8 страница



Етап надання інформаційних послуг у готелях - один з найваж­ливіших і, часто,  визначальний. Надання інформації повинно при­вертати увагу, викликати інтерес, збуджувати бажання скориста­тись (придбати) послугою, тобто здійснити вибір готелю, номера, терміну перебування та ін. Інформаційну діяльність слід проводити з дотриманням етики і такту, уважно і професіонально.

Бронювання - це процес замовлення замовником готелю, основ­них (додаткових) послуг у певному обсязі з метою їх використання в обумовлені терміни конкретним споживачем або групою споживачів.

Бронювання місць у готелях, мотелях та інших засобах розмі­щень дозволяє персоналові краще підготуватися до обслуговування туристів, а туристам - більш раціонально провести дозвілля у від­повідних центрах. В останні роки бронювання місць здійснюють не тільки організовані, а й неорганізовані туристи. Відмінність поля­гає в тому, що перші бронюють повні готельні послуги через посе­редницьку ланку, а другі - безпосередньо.

Застосовуються найрізноманітніші форми резервування місць:

• усна;

• письмова;

• телефонна;

• телефаксна;

• телеграфна тощо.

Під час використання автоматичних апаратів для резервування застосовуються спеціальні міжнародні готельні коди.

Резервування номерів у засобах розміщення здійснюється в два етапи. Перший включає запит на бронювання з боку посередниць­кої ланки та вміщує такі традиційні відомості: ім'я туриста, вид по­слуг (ночівля, напівпансіон або повний пансіон), термін перебуван­ня. Другий - опрацювання матеріалів щодо резервування. Тільки позитивна відповідь дає підставу туристові вважати місце забро­ньованим.

Підтвердження заброньованих послуг - це згода готелю на ви­конання замовленого й обумовленого переліку основних і додатко­вих послуг відповідно до заявки.

Відмова у бронюванні послуг - це відмова готелю у бронюванні основних і додаткових його послуг у визначений договором термін.

Сучасний рівень комп'ютеризації системи управління в готелях дозволяє здійснювати бронювання та його підтвердження практич­но одночасно. Висока економічна ефективність використання комп'ютерного бронювання спонукала власників боротися за вплив на ринку туристичних агентств. Для залучення турагентів компанії розширюють сферу застосування своїх систем бронювання, вклю­чаючи до їх програми широке коло послуг: бронювання готельних місць, прокат автомобілів, страхування автомобілів, страхування авіапасажирів, оформлення квитків і закордонних паспортів і на­віть оформлення замовлень на квіти.

Реалізація основних послуг може здійснюватись як безпосеред­ньо в готельному закладі, так і в спеціалізованих бюро та службах готельних підприємств або бюро подорожей.

Реалізація основних послуг може бути:

• централізована;

• децентралізована;

• комбінована.

Для централізованого продажу готель попередньо укладає дого­вір з бюро подорожей про реалізацію основних послуг. Як правило, бюро подорожей реалізує основні послуги кількох готельних під­приємств. Це дає туристам можливість вибрати з великого розмаїт­тя видів і розрядів засіб розміщення, що відповідає їхнім вимогам. Така форма продажу основних послуг дозволяє досягти найбільшо­го укомплектування готелів.

Однак централізована реалізація готельних послуг не створює можливостей для задоволення індивідуальних потреб і переваг ок­ремих туристів. Таке завдання може вирішити децентралізований продаж, тобто персонал готелю. Ця форма реалізації послуг може викликати ускладнення із завантаженням місць і призвести до збільшення витрат на рекламу й обслуговуючий персонал.

Вища якість обслуговування й ефективність готельної діяльнос­ті досягаються за умови застосування комбінованих форм продажу послуг, коли в ньому беруть участь готельні підприємства та турис­тичні агентства. Така форма продажу дозволяє поєднувати перева­ги та долати недоліки централізованого та децентралізованого про­дажу.

Зустріч і розміщення туристів у готелях передбачає:

• перенесення багажу;

• видачу ключів;

• супровід до номера.

Доцільно разом із ключем видавати туристові візитну картку, яку називають «паспортом готелю», в якому потрібно вказати назву готелю, його адресу, категорію та ін. Додатково записуються також номер кімнати, термін перебування, транспортні зв'язки готелю. Часто на звороті такого паспорта зображено схему району, де розта­шовано готель.

Розподіл туристів за номерами здійснюється службою прийман­ня готелю (портьє, адміністратор) за участю керівника туристичної групи, гіда-перекладача.

Основними вимогами до процесу приймання та розміщення ту­ристів:

• оперативність;

• чіткість;

• швидкість оформлення документації.

Правилами приймання туристів передбачено граничні терміни оформлення та розміщення туристів: для індивідуального турис­та - до 5 хвилин, групи до 30 осіб - 15 хвилин, групи до 100 осіб - 40 хвилин, понад 100 - у межах години.

До номерів гостей супроводжують службовці готелю, які повинні допомогти туристам перенести багаж і показати номер, познайоми­ти з особливостями користування різними апаратами й устаткуван­ням. Служба приймання особливу увагу звертає на постійних гос­тей. Як правило, постійні гості реєструються додатково, дані карток, що їх вони заповнюють, використовують, коли є нагода, для того, щоб привітати їх з днем народження, різдвяними, іншими святами.

Адміністрація готелю зобов'язана особливо дбати про якісне обслуговування, про дотримування строків зміни постільної бі­лизни, рушників, чистоту. Завершальний етап надання основних послуг у готелі - оплата та від'їзд.

Дата від'їзду - це дата від'їзду (споживача) з готелю.

Пізній від'їзд - це від'їзд споживача з готелю після розрахунко­вої години в день від'їзду.

Розрахункова година - це година, встановлена в готелі, при на­станні якої споживач повинен звільнити номер у день від'їзду, піс­ля якої здійснюється нове заселення у готель.

У день від'їзду проживаючий повинен попередити персонал по­верху про годину свого від'їзду та провести повний розрахунок. Для розрахунку індивідуальних туристів застосовуються різні системи та форми. Все ширше застосовується кредитна система розрахун­ків. Маючи кредитну картку турист може користуватися різнома­нітними послугами (ночівлею, харчуванням, а також басейном, сау­ною та ін.). Після надання окремих послуг відповідні працівники на реєстраційній машині, за певним кодом, відображають вид і ціну послуги.

Організовані туристи, як правило, оплачують основні послуги заздалегідь. Причому, досить часто до ціни за основну послугу до­дається плата за користування різноманітними спорудами готелю – спортивним залом, басейном, сауною, дитячим майданчиком та ін.

Від'їзд і проводи туристів - останній етап надання основних по­слуг, він супроводжується, як правило, такими видами допомоги, як піднесення багажу до автомобіля перед готелем, викликом таксі, упаковування речей тощо.

Додаткові послуги - це обсяг послуг, що не належать до основ­них послуг готелю, замовляються та сплачуються споживачем до­датково за окремим договором.

Додаткові послуги за загальними ознаками щодо задоволення попиту можна поділити на групи, а саме:

- послуги для забезпечення комфортності перебування гостей у готелі та в районі їх тимчасового перебування:

- інформаційні (інформування про послуги, пропоновані готе­лем, розташування готелю, транспортне обслуговування, пропозиції щодо придбання товарів, сувенірів тощо, наявність історико-культурних пам'яток і культурно-просвітніх установ);

- комунально-побутові (прання, прасування одягу, ремонт взут­тя, годинників, валіз, спортивного інвентарю тощо);

- посередницькі (резервування місць у культурно-розважаль­них установах, замовлення театральних квитків, резервування но­мерів в інших місцях перебування тощо);

- автотранспортні послуги (гараж, стоянка, дрібний ремонт транспортних засобів);

- продаж товарів, видань ЗМІ, сувенірів тощо;

- прокат спортивного, пляжного інвентарю, комп'ютерного об­ладнання, автомобілів, розмножувальної техніки тощо;

- зберігання кореспонденції, цінних речей;

- послуги щодо поінформування подорожуючих про район, кра­їну перебування (організація екскурсій, зустрічей, перегляд філь­мів, участь в урочистостях з нагоди національних свят тощо);

- послуги, що передбачають підвищення рівня комфорту в го­тельних номерах (харчування в номері, встановлення додаткового обладнання тощо);

- послуги, пов'язані із задоволенням особливих побажань гостей-діячів мистецтва, спортсменів, бізнесменів та ін. (користування му­зичними інструментами, спортивним знаряддям, послуги особистих екскурсоводів, перекладачів, секретарів, забезпечення телефонним, су­путниковим зв'язком, комп'ютерним обладнанням тощо).

Готелі, що не можуть самостійно виконувати весь комплекс до­даткових послуг, укладають договори на надання відповідних по­слуг із комунально-побутовими, транспортними, банківськими, торговельними підприємствами й закладами культури. Поряд з послугами проживання й харчування пропонуються такі нові додаткові послуги, як: обслуговування ділових зустрічей, спортивні, медичні, посередницькі, комунально-побутові, послуги підпри­ємств харчування та ін.

За способом надання додаткові послуги можуть бути платними та безплатними. До безплатних послуг належать: зберігання багажу в камерах схову, доставка телеграфної кореспонденції до номера; виклик швидкої допомоги; доставка до номера термометра, медика­ментів першої необхідності; побудка проживаючих у будь-який час; доставка до номера довідкової та сувенірної реклами, фірмових конвертів і паперу; зберігання грошей, цінних паперів; видання довідок про розташування та режим роботи пунктів побутового обслуговування та інших послуг.

Готельні послуги характеризуються певними особливостями, що впливають на процес управління діяльністю готелю.

Таблиця 3.2

Особливості процесів виробництва та реалізації готельних послуг

 

№ з/п Особливості готельних послуг Вплив на процес управління
1 Нерівномірність і сезонний характер попиту Необхідність мати резерв номерного фонду, матеріальних і трудових ресурсів
2 Цілодобова потреба приймання Необхідність одночасної присутності протягом доби адміністратора, реєстра­тора, портьє, носія, покоївок та інших працівників
3 Нематеріальний характер по­слуг Використання якісних показників при оцінці результату надання послуг
4 Форма споживання послуг Споживач є складовою системи розподі­лу, яка в деяких випадках має форму са­мообслуговування
5 Одночасність виробництва і споживання Неможливість виправлення недоліків, допущених при виробництві послуг, до моменту їх споживання клієнтом
6 Неможливість накопичення та зберігання готельного про­дукту Активна маркетингова політика, вико­ристання туристичних агентів (посеред­ників) для залучення нових клієнтів
7 Процес обслуговування, обме­жений у часі Неповне завантаження гателю не може бути компенсоване в майбутньому
8 Споживання (використання одним клієнтом даного місця) є процесом, тривалість якого приблизно одна доба Підвищення значення контролю. Визна­чення загальної вартості наданих послуг здійснюється при від'їзді клієнта з кори­гуванням даних попереднього розрахунку
9 Велика питома вага попередніх матеріальних витрат на етапі заснування готелю Необхідність залучення фінансового ін­вестування па початкових стадіях засну­вання готелю
10 Велика питома вага амортизацій­них відрахувань у структурі ви­трат основної діяльності готелю Визначення розміру реальних доходів. Використання амортизаційного фонду

Названі особливості процесів виробництва та реалізації готель­них послуг формують особливу сферу діяльності, визначають особ­ливий механізм функціонування суб'єктів готельної діяльності.

 

3.4. Управління якістю готельних послуг

 

Готельне господарство динамічно розвивається та інвестується як важлива галузь індустрії туризму та національного господарства, яка здатна приносити високий прибуток та активно сприяти еконо­мічному розвиткові суспільства. У час зростання чисельності ту­ристів та посилення конкурентної боротьби на ринку туристичних послуг з проблемою якості послуг зіткнулись усі вітчизняні вироб­ники готельних послуг. Ефективне управління якістю послуг надає пріоритет споживачам і спонукає підприємства готельного госпо­дарства розробляти комплексну політику якості, яка охоплює соці­альні, економічні, технічні, правові аспекти.

Підвищення якості послуг має важливе значення для готельного підприємства, споживача та національної економіки в цілому. На­дання якісних послуг відвідувачам сприяє збільшенню обсягу їх ре­алізації, рентабельності підприємства, зростанню престижу готелю. Споживання послуг поліпшеної якості та більшої споживчої вар­тості зменшує поточні витрати споживачів та забезпечує більш пов­не задоволення їх вимог.

Звідси випливає необхідність постійної, цілеспрямованої, клопіт­кої роботи готельних підприємств щодо поліпшення якості послуг.

Принципи та елементи систем якості, які охоплюють усі проце­си, необхідні для забезпечення ефективності послуги, від маркетин­гу до її надання, включаючи аналіз послуги, встановлює «ДСТУ ISO 9004-2-96 Управління якістю та елементи системи якості. Час­тина 2. Настанови щодо послуг». Цей стандарт поширюється на установи, організації, підприємства, в тому числі готельні, що діють на території України, незалежно від форм власності.

Система якості - сукупність організаційної структури, методик, процесів і ресурсів, необхідних для здійснення управління якістю.

Управління якістю - це такі напрями діяльності функції загаль­ного управління, які визначають політику в галузі якості, мету і від­повідальність, а також здійснюють їх за допомогою таких засобів як планування якості, керування якістю, забезпечення якості та поліп­шення якості в межах системи якості.

Керування якістю - це методи та види діяльності оперативного характеру, що їх використовують для виконання вимог до якості.

Забезпечення якості - це усі планові і систематично виконува­ні види діяльності в межах системи якості, які підтверджуються в разі потреби, і необхідні для створення достатньої впевненості в то­му, що об'єкт буде виконувати вимоги якості.

Поліпшення якості - заходи, які здійснюються для підвищення ефективності та результативності діяльності та процесів з метою одержання користі як для організації, так і для споживачів

Якість - поняття комплексне, воно охоплює та характеризує всі сторони діяльності готелю: розробку стратегії, організацію надання послуг, маркетингову політику тощо.

На підприємствах готельного господарства якість послуг має свої особливості формування, а саме:

• неправомірно ототожнювати якість обслуговування та якість послуг;

• послуги задовольняють конкретні потреби, а не абстрактні;

• специфічні особливості якості послуг та якості продукції.

• Специфічними особливостями готельних послуг є:

• споживання готельних послуг збігається з їх виробництвом;

• оцінити якість готельної послуги можна лише у процесі спожи­вання;

• готельні послуги не підлягають збереженню та накопиченню;

• надаючи готельні послуги, працівник готельного підприємства вступає в безпосередній контакт із споживачем;

• на відміну від товарного ринку, де товар «йде» до покупця, в готельному господарстві, навпаки, споживач «йде» до послуг готель­ного підприємства, тобто готельна послуга не підлягає транспорту­ванню;

• попит на готельні послуги коливається залежно від циклів життєдіяльності людей; так, для готельного господарства харак­терні добові, тижневі, місячні, річні коливання попиту.

 

Рис. 3.4. Особливості готельних послуг

 

Продукт індустрії гостинності виробляється та споживається од­ночасно, що обмежує можливість контролювати якість послуг. Ви­робниче підприємство має час, щоб перевірити та усунути недоліки та дефекти, у сфері послуг переробити погано надану послугу не­можливо.

Нерозривність виробництва та споживання є саме тим чинни­ком, що робить послуги дійсно послугами та відрізняє їх від товару у матеріальній формі. Коли гість виїздить з готелю, у нього не зали­шається нічого матеріального, крім сплаченого готельного рахунку. Але ж у людини, яка купила будь-яку послугу, залишається ще спо­мин та враження, яким вона може поділитися з іншими.

Неминучим наслідком нерозривності виробництва та споживан­ня є мінливість надання послуг. Якість послуги суттєво залежить від того, хто її надає та за яких умов.

На мінливість послуг впливають дві основні групи чинників:

• ступінь кваліфікації персоналу;

• високий ступінь індивідуалізації послуг відповідно до вимог споживача.

Головним пріоритетом у туристичному підприємництві повинно бути задоволення бажань та потреб клієнтів, оскільки це - шлях до успіху та утримання на ринку туристичних послуг.

Спостереження - один з найпростіших способів отримання ін­формації про рівень обслуговування від споживачів послуг, що не потребує витрат. Ніхто краще, ніж обслуговуючий персонал - без­посередній надавач послуг, не знає бажань та потреб клієнтів.

Виробничі наради - це постійне джерело надходження інформа­ції від клієнтів через персонал.

В індустрії гостинності можливий такий спосіб «вимірювання задоволення» якістю обслуговування, як анкетування гостей. Мета анкетування - це спільний пошук того, що ще можна зробити, аби покращити обслуговування.

Висока якість обслуговування визначає ступінь задоволення клієнта, що впливає на його рішення повернутися до цього готелю знов. Дослідження американців виявили, що здобути нового клієн­та в 4-6 разів складніше, ніж утримати того, хто вже є. За даними, американських спеціалістів, готель місткістю 200 номерів за рік мо­же прийняти близько 50 тис. гостей. Більшість власників готелів вважає, що достатньо відповідати стандартам на 90%. Якщо покоїв­ки прибирають номери за цим принципом, то в готелі з 200 номера­ми 5 тис. гостей за рік можуть одержати неякісно прибрані номери (10%). Можливо, половина гостей цього не помітить. Але якщо 2500 гостей помітили, то половина з них вирішить більш сюди не повертатися, це означатиме: готель втратив 1250 клієнтів. Якщо ко­жен з гостей може дати готелю потенційний дохід $100, то готель позбувся, таким чином, $12 500 зі своїх майбутніх доходів. Цей приклад підтверджує важливу тезу: в обслуговуванні немає дріб­ниць.

Якщо гість скаржиться, керівництво повинно бути йому вдяч­ним за те, що він дає можливість адміністрації побачити недоліки, а отже, - вирішити проблему.

Працівникам готелю рекомендується пам'ятати такі загальні правила:

• персоналу ніколи не можна входити поодинці у номер гостя для вирішення його проблеми;

• готельному персоналу ніколи не можна давати обіцянок, що пе­ревищують його повноваження;

• якщо проблему вирішити неможливо, персоналу слід визнати це якомога раніше. Честь - краща політика;

• деякі гості скаржаться, бо це їх природна риса: вони ніколи не будуть задоволені. Необхідно знаходити підхід до таких гостей.


Дата добавления: 2020-01-07; просмотров: 251; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!