РОЗДІЛ ІІ. ЕВОЛЮЦІЯ МЕХАНІЗМУ ЦІНОУТВОРЕННЯ НА НАФТОВОМУ РИНКУЗміст

 

Вступ

Розділ І. Нафтові війни ХХ століття

Розділ ІІ. Еволюція механізму ціноутворення на нафтовому ринку

1. Періоди еволюції ціноутворення на нафтовому ринку

2. Перший і другий період розвитку нафтового ринку

3. Третій період розвитку нафтового ринку

4. Четвертий період розвитку нафтового ринку

Розділ ІІІ. Аналіз світового ринку нафти. Ціновий бум

1. Загальні причини зростання цін на нафту

2. Зростання світового попиту на вуглеводневу сировину

3. Рівень запасів сирої нафти і нафтопродуктів

4. Резервні потужності нафтовидобутку

5. Вільні потужності нафтопереробки       

6. Прогноз ціни на сиру нафту

Розділ ІV. Місце України у світовому ринку нафти

1. Пошук альтернативних імпортерів нафти

2. Співробітництво з Росією

Перелік використаної літератури


Вступ

 

Енергетичні ринки мають глобальний характер. Нафта та газ надходять з усіх куточків земної кулі - Каспію, Росії, Близького Сходу, Африки, Південної та Північної Америки (Див. Додаток 1). Але останнім часом спостерігається нестабільність на світовому ринку нафти. За останні вісім років світова економіка розвивалася дуже швидкими темпами, що зумовило підвищення попиту на нафту, яка на сьогодні використовується як сировина для багатьох галузей промисловості. Зріст попиту призводить до підвищення цін на сировину, що, в свою чергу, значно впливає на подальший розвиток світової економіки.

Імпортери визначають свої джерела енергоносіїв, виходячи з пропозиції ціни та якості, вибираючи для своїх потреб конкурентно найвигідніше джерело. Все частіше якість палива та високі екологічні стандарти впливають на вибір постачальника. Для того, щоб мати успіх на цьому міжнародному ринку, країни мають бути здатними конкурувати як постачальники та транспортери, а також як ефективні споживачі енергії, яку вони використовують.

У першому розділі роботи я хочу розглянути історичний шлях розвитку світового ринку нафти, становлення якого значним чином впливало на політичні відносини між провідними країнами та країнами-продуцентами нафти, що є дуже цікавим аспектом. У другому розділі я хочу розглянути еволюцію механізму ціноутворення на нафтовому ринку. Третій розділ присвячений стану сучасного нафтового ринку, та прогнозам щодо подальших змінень цін на нафту у межах світового ринка. У четвертому розділі визначається місце, яке займає Україна на міжнародному ринку енергоносіїв. На даний момент, як відомо, Україна одержує 80% нафти з одного регіону, при допустимому стандарті не більше 30%. У зв’язку з цим, одним з найприорітетніших завданнь є зміцнення енергетичної безпеки. Саме на цьому питанні в четвертому розділі буде зроблений головний акцент.

Україна є гравцем на цьому глобальному ринку. Її майбутні дії фундаментальним чином визначатимуть, чи оберне Україна цей ринок на свою користь і забезпечить собі місце європейського транзитного центру, чи виявиться жертвою більш агресивних конкурентів.


РОЗДІЛ І. НАФТОВІ ВІЙНИ ХХ СТОЛІТТЯ

 

Частка нафти в загальному споживанні енергоресурсів постійно росте. У 1900 році нафти припадало на частку 3% світового енергоспоживання. До 1914 року її частка виросла до 5%, в 1939 році - до 17,5%, вона досягла 41,5% - в 1972 році і приблизно 65% - в 2000 році. У міру збільшення важливості нафти в світовій економіці виникало більше конфліктів між державами, зацікавленими в "чорному золоті". Розглянемо коротку хронологію найбільш важливих подій, що мали прецедентне значення або що демонструють значення нафти в питаннях війни і миру.

1914- 1918 років. Перша Світова війна, згодом названа першою "війною моторів", стала першим в світовій історії конфліктом, де ворогуючі армії застосовували танки, автомобілі, літаки, що працюють на бензині. Багато бойових кораблів використовували як паливо мазут. В результаті, вперше війна велася, зокрема, і для отримання контролю за родовищами нафти. Найбільшими країнами-виробниками нафти тоді були США, Росія, сучасна Індонезія (тоді належала Нідерландам), Австро-Венгрия, Румунія і Індія (колонія Великобританії).

1918 рік. Вперше в світі Радянська Росія націоналізувала нафтові компанії, у тому числі і іноземні. Після цього (але не тільки з цієї причини) Великобританія, Франція, США і ін. почали надавати допомогу Білому Руху і навіть послали свої війська на російську територію для "захисту мирних громадян і їх економічних інтересів".

1938 рік. Нафта стала причиною початку "торгових воєн": після того, як Мексика націоналізувала власність британських і американських нафтових компаній, США і Великобританія негайно ввели економічні санкції проти Мексики. Зокрема, США відмовилися купувати мексиканське срібло.

1939-1945 рік. Друга Світова війна, яку деякі історики називають "першою нафтовою війною". Контроль над родовищами нафти в Румунії, Закавказзі, на Близькому і Дальньому Сході був найважливішою частиною стратегії противоборствовавших сторін.

Нацистська Німеччина і Італія повністю залежали від постачань нафті з Румунії. Одною з цілей нападу Німеччини на СРСР була спроба дістати доступ до радянських родовищ нафти. Африканський експедиційний корпус Роммеля повинен був розбити британські війська в Північній Африці і перекрити Суецький канал, через який забезпечувалися нафтою британські війська в Середземномор'ї. Масштабніші плани Німеччини передбачали захоплення близькосхідних родовищ нафти. Після того, як Румунія перейшла на сторону антигітлерівської коаліції, і постачання нафті до Німеччини припинилися, німецька армія опинилася практично без палива. Наступ німецьких військ в Арденнах проти армій західних союзників був зроблений з метою захопити склади пального, якими користувалися англо-американо-французькі війська. Наступ був успішним, але союзники встигли знищити запаси пального.

Вперше в історії Германія зробила значні зусилля, щоб знайти заміну нафті. Німецькі хіміки змогли виготовити ерзац-бензин з кам'яного вугілля. Згодом ця технологія практично не застосовувалася.

Японія отримувала 88% нафт від канадських, голландських і американських компаній. Японія напала на США, у тому числі і тому, що США ввели ембарго на постачання нафті до Японії. Це ембарго підтримали Великобританія і уряд Нідерландів у вигнанні. Ухвалюючи рішення про атаку на Перл-харбор, Японія розраховувала, що її нафтових запасів вистачить на 2-3 роки війни. Японія захопила Індонезію (тоді колонія Нідерландів), щоб дістати доступ до родовищ нафти.

1951 рік. Прем'єр-міністр Ірану Мохаммад Моссадик ухвалив рішення про націоналізацію іранської нафтової індустрії, яку контролювала Англо-іранська Нафтова Компанія. Таким чином, опинилися ущемлені економічні інтереси Великобританії. Спроби Великобританії "вплинути" на Моссадика за допомогою розділу держави Шаха потерпіли невдачу. Моссадик провів референдум, на якому набрав 99.9% голосів, отримав надзвичайні повноваження, узяв в свої руки командування над озброєними силами і, врешті-решт, позбавив влади Шаха і відправив його до вигнання. Війська узяли під контроль об'єкти нафтової інфраструктури країни. Великобританію і США особливо налякало, що Моссадик спирався не тільки на націоналістів і клерикалів, але і на Комуністичну партію.

У Вашингтоні і Лондоні вирішили, що Моссадик готує "радянізацію" Ірану, тому ЦРУ і британська розвідка MI5 провели операцію по скиданню Моссадика. У Ірані почалися народні хвилювання, де зіткнулися монархісти, підтримані США і Великобританією, і прихильники Моссадика. У 1953 році відбувся державний переворот, організований військовими. Існує версія, що справа йшла таким чином: місцевий резидент ЦРУ отримав повідомлення, що іранський генерал вийшов на контакт з посольством США з метою отримати допомогу в здійсненні перевороту. Розділ ЦРУ Аллен Даллес дозволив виділити на допомогу змовникам 1 мільйон доларів, а президент Дуайт Ейзенхауер схвалив ідею перевороту.

Шах повернувся до Тегерана і на офіційному прийомі заявив, звертаючись до керівника близькосхідного відділу ЦРУ: "Я володію цим троном завдяки аллаху, народу, армії і тобі!". Моссадик був арештований, судимий іранським судом, засуджений до тривалого тюремного висновку, а залишок життя провів під домашнім арештом. Шах відмінив вирішення про націоналізацію іранської нафтової індустрії. [ 11 ]

1959 рік. Перша спроба створити міжнародну організацію постачальників нафті. У Каїрі (Єгипет) пройшов Арабський Нафтовий Конгрес, учасники якого уклали джентльменську угоду про сумісну нафтову політику, яка повинна була збільшити вплив арабських держав в світі.

Китай виявив на своїй території значні родовища нафти, які отримали символічну назву "Дацин" - "Велике щастя". Щастя, зокрема, полягало і в тому, що в результаті цього відкриття Китай більш не випробовував потреби в постачаннях нафти, які раніше здійснював СРСР. Приблизно з того часу відносини між Китаєм і Радянським Союзом почали різко погіршуватися. У 1960 році почалися прикордонні зіткнення - лише в 1964 році було зафіксовано більше 4 тис. подібних інцидентів. СРСР (Росія) і Китай почали відновлювати зруйновані зв'язки лише в кінці 1980-х років. Одним з проектів двосторонньої співпраці є будівництво нафтопроводів для транспортування російської нафти до Китаю.

1960 рік. У Багдаді (Ірак) утворена Організація Держав-Експортерів Нафти (ОПЕК. Її засновниками стали Іран, Ірак, Кувейт, Саудівська Аравія і Венесуела. Нині до складу ОПЕК входять 11 країн. Безпосередньо після створення, ОПЕК стала важливим міжнародним гравцем. [ 4 ]

1973 рік. Перше нафтове ембарго. Напередодні єврейського свята Йом Кипур війська Сірії і Єгипту, підтримані СРСР, атакували Ізраїль. Арабські країни-експортери нафти ухвалили щомісячно знижувати здобич нафти на 5% і повністю заборонити експорт нафти в країни, які підтримали Ізраїль - США, Нідерланди, Португалію, ЮАР і Родезію (нині Зімбабве). Крім того, вони удвічі підняли відпускні ціни на нафту, що експортувалася. Світові ціни на нафту виросли з 2,90 до 11,65 долара. У США автомобільний бензин подорожчав в 4 рази. США ввели жорсткі заходи, направлені на економію нафти: всі АЗС не працювали в неділю, а одна заправка машини обмежувалася 10 галонами (близько 40 літрів). США почали терміново будувати нафтопровід з Аляски, де знаходилися значні родовища нафти.

Не дивлячись на те, що в 1974 році більшість арабських держав прийняли рішення відмінити ембарго, в 1974 -1975 роки країни Північної Америки і Західної Європи, а також Японія і Тайвань увійшли в період важкої економічної кризи. Це зробило значний вплив на ідеологію міжнародних відносин і бізнесу (більшість нині наявних енергозбережних технологій і технологій по виробництву альтернативного палива були створені "на хвилі" цієї кризи). Європейські держави і США почали масштабні наукові дослідження, покликані знайти заміну нафті. У 1975 році Конгрес США ухвалив рішення створити стратегічний нафтовий запас в країні для того, щоб понизити залежність економіки від експортної нафти в майбутньому. Крім того, Конгрес приймає рішення ввести жорсткі правила економії енергії. Аналогічні кроки зробили всі індустріально розвинені країни світу. У 1977 році президент США Джіммі Картер ухвалив рішення створити Національний Енергетичний План. Його мета - понизити залежність від нафти, що імпортується. План, зокрема, передбачав введення норм економічності для автомобілів.

Криза вплинула на багато інші аспекти міжнародної політики. Наприклад, Франція, чия економіка переживала не кращі часи, відмовилася від політики залучення гастарбайтеров. Країни-експортери нафти, які на той час вважалися частиною "третього миру" вперше продемонстрували, що вони здатні грати найважливішу роль в світовій політиці. Вперше була повністю усвідомлена стратегічна важливість Персидської затоки. Найважливіші зміни відбулися в Латинській Америці, де був утворений політичний блок, який почав проводити більш незалежну від США і Європи політику, - ця діяльність в значній мірі фінансувалася Венесуелою, чиї доходи від продажу нафті за декілька років виросли в чотири рази. В результаті кризи країни Західної Європи і Японія почали проводити менш проізраїльську і більш проарабську політику. Річ у тому, що вони були набагато більш залежні від арабських експортерів: тоді США отримували 12% використовуваній нафті від держав Близького Сходу, Європа залежала від арабської нафти на 80%, Японія - на 90%.

У свою чергу, СРСР отримав колосальні доходи від продажу нафті (на його частку доводилося 15% світової здобичі), що дозволило не тільки стабілізувати ситуацію в економіці, але і почати масштабні програми військового будівництва і підтримки дружніх режимів і рухів в Африці, Азії і на Близькому Сході. Криза показала, що нафта стала так само важлива для світової економіки, як і долар. [ 3 ]

У січні 2004 року компанія ВВС опублікувала архівні документи британського уряду, в яких указувалося, що США і Великобританія обговорювали можливість вторгнення до Саудівської Аравії і Кувейту для встановлення контролю за їх нафтовими промислами, а також розробляли плани скидання тодішніх лідерів ряду арабських держав з метою заміни їх "прийнятнішими" фігурами. Проте "дипломатія канонерок" застосована не була.

В середині 1980-х років, коли ціни на нафту знизилися, держави, що отримували нечувані прибутки від продажу нафті, - Мексика, Нігерія і Венесуела - опинилися в жорстокій економічній кризі. З великими проблемами в економіці зіткнулася навіть Саудівська Аравія. Ряд дослідників вважає, що перебудова в СРСР почалася також як наслідок цих процесів - Радянський Союз перестав отримувати значні доходи від продажу енергоносіїв і намагався знайти вихід з ситуації, що склалася.

1974 рік. ООН випустила резолюцію, що закликає до створення "нового міжнародного економічного порядку" в якому "ресурси, торгівля і ринки розподілятимуться рівномірно".

Початок боротьби за архіпелаг Спратлі, розташований в Тихому океані, - це група з, приблизно, 100 острівців і рифів в Південно-китайському морі, поблизу якої виявлені обширні поклади високоякісної нафти. Острови стали предметом суперечки між Китаєм, Тайванем, В'єтнамом, Малайзією і Філіппінами - з 1973 року ці держави розмістили свої гарнізони на 45 островах. У 1974 році відбулася морська битва між ВМФ Китаю і Південного В'єтнаму. У 1988 році китайці потопили в'єтнамський транспорт, що перевозив солдатів. На частину архіпелагу з 1984 року також претендує Бруней, але солдатів Брунеїв в зоні конфлікту поки немає.

1979 рік. Відбулася ісламська революція в Ірані, після чого в Тегерані були узяті в заручники американські дипломати. Практично миттєво Іран перетворився з ключового союзника США в регіоні Персидської Затоки - в супротивника. США відреагували на це додатковими постачаннями озброєнь Саудівській Аравії і розміщенням нових військових баз в регіоні.

1980 рік. Ірак атакував Іран - головною метою війни було встановлення контролю над провінцією Хузестан (населена, в основному, арабами, а не іранцями), багатою нафтою, яку спочатку Ірак вважав частиною своєї території, відторгнутої Іраном.

Іран і Ірак знаходилися на межі війни ще в 1971 році. Тоді Ірак розірвав дипломатичні відносини з Іраном після того, як останній встановив свій суверенітет над островом Абу Муса і островами Танб, що знаходяться в Ормуздськом протоці. Історія володіння островами заплутана: спершу вони входили до складу Персії і Ірану, в 19 столітті англійці прогнали іранців і створили там свою військово-морську базу для боротьби з піратами, а при наданні Об'єднаним Арабським Еміратам незалежності, передали новій державі права на ці острови. Іранці захопили ці території за два дні до виведення британських військ і формального проголошення незалежності ОАЕ. У ситуації із спірними островами, Ірак виступав як захисник арабських інтересів: проте більшою мірою його хвилював контроль над стратегічним Ормуздським протоком, через який вивозилася левова частка нафти, здобутої країнами Персидської затоки. У 1975 році Ірак і Іран уклали угоду, згідно якій Ірак отримав від Ірану ряд територіальних концесій і пільг, а взамен нормалізував двосторонні відносини.

Проте, в 1980 році Ірак вторгся на іранську територію. Ірак в цій війні де-факто підтримували (продаючи зброю) Франція, СРСР і США (згодом США почали постачання зброї Ірану, взамен на звільнення захоплених дипломатів). Позиція США в цій війні достатньо цікава: адміністрація США пішла на тісну співпрацю в Саддамом Хусейном і виключила Ірак із списку країн що підтримують і фінансують тероризм. У 1983 році офіційні відносини між двома країнами, раніше розірвані, були відновлені. США надали Іраку товарний кредит в декілька мільярдів доларів, що дозволило Багдаду уникнути продовольчої кризи, і відповідно масових хвилювань в країні. США не продавали озброєння безпосередньо Іраку, але негласно дозволили американським компаніям продавати Багдаду зброю радянського виробництва, куплену в країнах Східної Європи. Крім того, іракцям було надано величезну кількість розвідувальної інформації. [ 11 ]

Ряд арабських держав також надавали економічну і військову допомогу Багдаду - Саудівська Аравія, Кувейт, Єгипет і Йорданія. Цікаво, що на іракській стороні опинився і Ізраїль, що вирішив, що Саддам Хуссейн менше зло, чим новий правитель Ірану - Аятолла Хомейні (попередній глава країни - повалений ісламізмом Шах - підтримував із Заходом і Ізраїлем дружні взаємини). На стороні Ірану виступили Китай, Північна Корея і Лівія. Сірія перекрила нафтопровід, по якому іракська нафта транспортувалася в район Середземного моря. Авіація і ракетники Ірану і Іраку активно обстрілювали ворожі нафтові промисли. В результаті, за декілька років нафтова інфраструктура обох держав була зруйнована. За два роки війни світові ціни на нафту виросли з 13 до 34 доларів за баррель.

У 1986 - 1987 роки йшла перша в історії "танкерна війна" між Іраком і Іраном - напади авіації і військово-морських сил ворогуючих сторін на нафтопромисли і танкери. Всього було атаковано більше 80-ти танкерів, що належали різним країнам світу. Тоді США створили міжнародні сили по охороні комунікацій в Персидській затоці. Цим належало початок постійній присутності ВМФ США в зоні Персидської затоки. Військові кораблі ескортували танкери і проводили пошук мин. У 1988 році сили коаліції затримали іранський корабель, який встановлював міни в міжнародних водах, - раніше Іран загрожував замінувати міжнародні судноплавні маршрути в Персидській затоці і Індійському океані, якщо інші держави не припинять підтримувати Ірак.

У 1987 році ВМФ США знищили іракську нафтову платформу в Персидській затоці у відповідь на ракетний обстріл танкера, що йшов під американським прапором з Кувейту (раніше Кувейт перевів частину свого танкерного флоту під реєстрацію США, щоб захиститися від іракських атак). У 1988 році США знищили ще дві іракські платформи, після того, як на іракській міні, встановленій в міжнародних водах, підірвався американський фрегат. У 2003 році Міжнародний Суд виніс вердикт, що дії США були незаконні, але Сполучені Штати не повинні виплачувати компенсацій Іраку.

Війна закінчилася в 1988 році "внічию" - межі двох країн залишилися практично незмінними. Ірак активно використовував зброю масового знищення, Іран - в масовому порядку застосовував самовбивць, а пов'язані з ним терористичні структури зробили ряд нападів на дипломатичні об'єкти держав, що підтримували Ірак. Економічні втрати обох сторін оцінювалися в 350 мільярдів доларів. Ірак став одним з найбільших боржників арабських держав, зокрема Кувейту.

1990 рік. Вторгнення Іраку до Кувейту. Ірак розраховував погасити свої борги, що утворилися в ході війни з Іраном, за допомогою продажів нафті. Проте його спроби підняти ціну на нафту, зменшивши свій нафтовий експорт, блокувалися, у тому числі і Кувейтом, який кожного разу збільшував здобич. Спершу Ірак проводив військові демонстрації поблизу межі з Кувейтом, а пізніше почав раптове вторгнення і окуповував країну за декілька годин (1991 рік). Ірак доводив, що Кувейт є історичною частиною Іраку, відторгнутою британськими колонізаторами. ООН ввела санкції проти Іраку. За період з кінця липня до кінця серпня світові ціни на нафту піднялися з 16 доларів за баррель до 28 доларів. У вересні вони досягли 36 доларів. Щоб забезпечити собі міжнародну підтримку, Ірак пообіцяв продавати нафту всім країнам світу за фіксованою ціною - 21 долар за баррель. Пізніше Ірак загрожував знищити всі нафтові об'єкти в районі Персидської затоки, якщо іноземні війська спробують відвоювати Кувейт.

Реннер вважає, що на вирішення Садама Хусейна окуповувати Кувейт, вплинула раніше надана США підтримка. Але Саддам прорахувався: США ніколи не допустили б створення могутньою і потенційно ворожою країни, яка потенційно могла встановити повний контроль над нафтовими багатствами Близького Сходу. Війська коаліції, утвореної 32 державами, де основною ударною силою були американські війська, розбили іракську армію і звільнили Кувейт. Відступаючи іракці підпалили кувейтські нафтові свердловини. Після того, як свердловини були згашені, світові ціни на нафту різко впали.

1993 рік. Перше використання "нафтової зброї" ООН - найбільша міжнародна організація заборонила ввозити нафту на Гаїті, де незадовго до цього відбувся черговий державний переворот.

1994 рік. Початок війни в Чечні. Її справжні причини до цих пір досконально невідомі. Одна з версій - нафтова. Висловлюється думка, що різні сили були зацікавлені в контролі за шляхами транспортування нафти, що проходять через Кавказ.

1996 рік. Поміщений прецедентний контракт: компанія British Petroleum уклала угоду з Колумбією строком на три роки. Компанія зобов'язалася перерахувати до колумбійського бюджету 60 мільйонів за те, що батальйон колумбійських солдатів був направлений на охорону нафтових об'єктів British Petroleum.

2003 рік. США на чолі міжнародної коаліції почали війну в Іраку, звинувативши його в порушенні ряду міжнародних угод і таємній розробці зброї масового знищення. Світова громадська думка, особливо на арабському світі, висунула гіпотезу, що головною метою операції було встановлення контролю за іракською нафтою. По оцінках аналітиків компанії Amoco, на території держав Персидської затоки міститься дві третини всіх світових запасів нафти. За даними BP Statistical Review of World Energy, Ірак володіє другими за величиною нафтовими запасами в світі, поступаючись тільки Саудівській Аравії. При цьому собівартість іракської і саудівської нафти найнижча в світі. Однією з перших у відповідь дій режиму Саддама Хусейна був підпал нафтових свердловин. Це не допомогло - іракський режим був повалений менш, ніж за місяць.


РОЗДІЛ ІІ. ЕВОЛЮЦІЯ МЕХАНІЗМУ ЦІНОУТВОРЕННЯ НА НАФТОВОМУ РИНКУ

 


Дата добавления: 2019-07-15; просмотров: 31;