Шляхи формування основ наукового світогляду учнів на уроках математики.



Шляхи формування основ наукового світогляду учнів на уроках математики

Методика викладання математики перебуває на етапі розроблення оптимальних форм і методів застосування комп’ютерних технологій.

У своїй практичній діяльності кожен учитель, що проводить навчальні заняття з використанням ІКТ, обирає потрібний йому за різними параметрами набір педагогічних програмних засобів, що підвищує ефективність його праці, а рівень теоретичних знань, практичних умінь і навичок його учнів наближує до вимог сьогодення. Окрім цього, для кожного вчителя є важливим не лише досягнення максимального результату роботи, але і спосіб його досягнення.

Систематичне використання комп’ютерних презентацій на уроках знімає актуальне питання наочності з математики. Більше того, постає інше питання – чи варто витрачати невеликі шкільні ресурси для придбання наочності, зокрема традиційних таблиць, плакатів тощо, якщо можна подати їх у вигляді презентації.

Отже, використання інформаційно-комунікаційних технологій на навчальних заняттях з математики сприяють активізації навчально-пізнавальної діяльності учнів, швидкому та ефективному засвоєнню ними навчального матеріалу, формуванню ключових компетенцій школяра.

 

 

Аналіз шкільних програм з математики. Внутрiпредметнi та мiжпредметнiзв'язки.

Традиційно вивчення математики в загальноосвітній школі здійснюється за спеціальними програмами з математики для загальноосвітніх навчальних закладів. Програма передбачає зміст, обсяг та порядок вивчення курсу математики в основній та старшій школі. Впродовж останніх 20-ти років в школах України навчання математики відбувалося за програмами, затвердженими: у 1987 році Міністерством освіти СРСР; у 1991 році Міністерством народної освіти УРСР; у 1996 році Міністерством освіти України; у 2001 році Міністерством освіти і науки України. У 2004 році Міністерством освіти і науки України.

Програма 1987р. складалася з таких розділів:

-Розділ “Вимоги до математичної підготовки учнів” визначав рівень та об’єм вмінь та навичок, які є обов’язковими для оволодіння учнями. -У розділі “Зміст навчання” задавався перелік та об’єм матеріалу, обов’язкового для вивчення в школі. - “Тематичне планування” - можлива послідовність матеріалу курсу з розподілом по класам та вказівкою приблизної кількості годин, що відводиться на вивчення теми. - Рекомендації для здійснення міжпредметних зв’язків. - Критерії оцінки знань та вмінь учнів по п’ятибальній системі оцінювання знань учнів з математики. - Список літератури для вчителя.

Періодичність затвердження нових програм – 5 років. В 1991 році затверджено нову перехідну програму з математики для 5-11 класів загальноосвітньої школи (“Інформаційний збірник Міністерства народної освіти УРСР”,№15, 1990р.). Вона розрахована на базисний навчальний план ( з розрахунку 5 годин в тиждень) і за структурою та обсягом тем аналогічна попередній. Ця програма орієнтує на умови диференційованого навчання. Питання необов’язкові для вивчення взято в квадратні дужки.

У старших класах при профільній диференціації пропонуються програми з математики для 10-11 класів двох курсів: А і Б

Курс А – інтегрований, розрахований на 204 години. Може вивчатися протягом двох років (по 3 год на тиждень) або протягом 1,5 років (по 4 год на тиждень). Призначений для учнів, математика для яких – елемент загальної освіти.

Курс Б розрахований для учнів, які обрали для себе ті галузі діяльності, де математика відіграє важливу роль. Цей курс рекомендувалось використовувати у ліцеях, у спеціалізованих та профільних школах технічного, природничого та інших напрямків.

Для шкіл (класів) поглибленого вивчення математики з тією ж періодичністю затверджувалися програми з математики ( 1987р., 1991р. і т.д.)

Поглиблення курсу математики досягається за допомогою включення в програму додаткового матеріалу, що доповнює шкільний курс математики та підвищує вимоги до рівня засвоєння матеріалу загальноосвітніх шкіл.

Програма з математики для загальноосвітніх шкіл 1996 року відрізняється від попередніх програм за своєю структурою. Вона, як і решта, містить пояснювальну записку та зміст навчання з тематичним плануванням. Але тематичне планування, крім поділу на класи містить ще й рекомендації в плануванні навчання за окремими існуючими підручниками. Дана програма уже не містила вказівок щодо здійснення міжпредметних зв’язків та критеріїв оцінювання знань та вмінь учнів.

У 1999 році затверджено програми з математики для 5-11 класів загальноосвітніх шкіл, ліцеїв та гімназій фізико-математичного, природничо-наукового, економічного, гуманітарного профілів. Дана програма за своєю структурою аналогічні програмам 1991р. Ці програми відрізняються між собою за структурою тематичного планування та змістом навчання. Так у програмах для ЗОШ у 10-11 класів передбачено вивчення алгебри та початків аналізу і геометрії, а у програмах для ліцеїв та гімназій з поглибленим вивченням математики протягом двох років – геометрії, алгебри та математичного аналізу окремо. У ліцеях та гімназіях гуманітарного та економічного напрямку програма передбачає вивчення математики без традиційного членування на алгебру з початками аналізу та геометрію. Кількість годин, відведена на їх вивчення подано у таблиці 1.

В зв’язку з реформуванням освіти у 2001 році до навчальних програм з математики внесено зміни. Затверджено нові програми 2001 року. Автори програм - В.Бевз, А.Мерзляк, З.Слєпкань. На вивчення математики в 5 класі замість 152 год стало 140 год (було 4,5 год на тиждень, а стало 4 год).

У розділі “Зміст навчального матеріалу” питання, які є необов’язковими для вивчення, подано в квадратних дужках. Крім того, даний розділ подано у вигляді таблиці, де в першому стовпчику зазначені розділи програми, основна мета, а в другому – основні вимоги до вмінь та знань учнів.

Після того, як з 2002 року розпочато експеримент профільного навчання в старшій школі, програми з математики знову набули змін. Зокрема, розроблені і затверджені програми з математики для шкіл, класів гуманітарного, економічного та прикладного профілів. Крім того, затверджена програма поглибленого вивчення математики в 10-11 класах, програми курсів за вибором та факультативних курсів для підвищення рівня математичної підготовки учнів.

Що стосується геометрії, то вектори на площині за програмою 1987 року вивчалися в курсі геометрії 8 класу, а за програмами 1991, 1996 років – в 9 класі. За програмою 2001 року вектори знову почали вивчати в курсі 8 класу, а в курсі 9 класу з’явилася тема “Початкові відомості стереометрії”.

За програмами з математики 1996, 2001 років в курсі алгебри та початків аналізу в 11 класі вивчається тема “Границя і неперервність функції”, чого раніше не було. Тема “Похідна та її застосування” за програмами 1987, 1991 років вивчалася в 10 класі. Починаючи з 1996 року похідна та її застосування вивчаються в 11 класі.

Поняття степеневої, показникової та логарифмічних функцій вивчалися в курсі 11 класу. З 1996 року у програмах з математики для загальноосвітніх шкіл в курсі алгебри та початків аналізу степенева функція, показникова та логарифмічна функції стали вивчатися в 10 класі. Це пов’язано з тим, що програми 1996, 2001 років містять в курсі алгебри та початків аналізу 11 класу такі теми: елементи комбінаторики, елементи теорії ймовірностей, вступ до статистики, комплексні числа.

Курс геометрії 11 класу за програмою 1987 року включає рухи тіл в просторі, як окремий розділ. За програмами 1991, 1996, 2001 років даний матеріал вивчається в курсі 10 класу в темі “Вектори”.

Внаслідок переходу до 12-ти річної освіти в 2004 році затверджено нові програми з математики для 5-12 класів (авторами є М.І. Бурда та інші).

Внутріпредметні та міжпредметні зв'язки Потреба реалізації внутрішньо предметних зв'язків випливає з дедуктивного характеру шкільної математики і визначається тим, що оволодіння системою знань є водночас і засобом, і метою розвитку особистості школяра.

З реалізацією внутрішньо предметних зв'язків тісно пов'язана проблема наступності в навчанні. потрібна цілеспрямована систематична робота вчителя для встановлення зв’язків і відношень між різними елементами знань. Враховуючи концентричний характер побудови програми з математики, слід забезпечити єдиний підхід у трактуванні понять, способах діяльності учнів і обов'язкову опору на вже засвоєних учнями знання.

Реалізація внутрішньо предметних зв'язків перебуває в полі уваги передових учителів. Вивчення кожної нової теми починається з повторення того, що учні вже знають і що пов'язано з новим навчальним матеріалом. Це дає змогу всім учням усвідомити зв'язки між засвоєним і новим.

Реалізації внутрішньо предметних зв'язків сприяє використання аналогії у процесі навчання математики. Наприклад, в стереометрії означення багатьох понять формулюються аналогічно спорідненим поняттям планіметрії. Крім того, розв'язування більшості стереометричних задач зводиться до планіметричних. Тому важливо, з одного боку, забезпечити свідоме і міцне засвоєння головного у планіметрії, а з іншого - систематично повторювати цей матеріал і вміло актуалізувати його з метою вивчення відповідного матеріалу зі стереометрії.

Міжпредметні зв'язки. Зв'язки між елементами знань і умінь з різних навчальних предмета сприяють формуванню всебічно розвиненої творчої особистості, яка озброєна системними знаннями, загальнонауковими вміннями та навичками і вміє здійснювати міжпредметне перенесення знань и умінь у разі розв'язування нових пізнавальних задач.

Реалізувати міжпредметні зв'язки під час вивчення математики означає насамперед створити запас математичних моделей, які описують явища і процеси, що вивчаються в різних предметах.

Можна виділити основні напрямки зв'язків математики з ф і з и к о ю: величини та їх вимірювання; обчислювальна культура; функції і графіки, похідна, інтеграл, диференціальні рівняння; вектори.

Найсуттєвіші зв'язки математики з х і м і є ю здійснюються під час розв'язування задач на пропорції, проценти, використання правил наближених обчислень. Аналіз навчально-методичної літератури і стану викладання хімії і фізики в школі і педагогічному вузі свідчить про те, що недоліки в обчислювальній культурі пов'язані з наближеними обчисленнями. Слід мати також на увазі, що деякі математичні поняття вводяться на уроках фізики і хімії раніше, ніж на уроках математики.

На уроках праці провідними програмовими знаннями і уміннями, якими учні оволодівають, виготовляючи різні вироби, є геометричні побудови на металі, деревині, тканині (розмітка).

Під час вивчення курсу геометрії потрібно спиратися на знання и уміння, одержані на уроках праці. Вже на перших уроках креслення у 8 класі увага учнів звертається на те, що наочні зображення, виконані від руки на око,без точного дотримання розмірів предмета, називаються технічним рисунком, що лінії, паралельні між собою на предметі в натурі, залишаються паралельними і на наочному зображенні.

Зв'язки математики з географією можуть здійснюватись у кількох напрямках. Предмет «географія» вивчається, починаючи з 6 класу, і в його змісті є кілька понять, які тісно пов'язані зі спорідненими поняттями курсу математики 5-6 класів і вивчаються раніше. Досить вдало вводиться означення масштабу в підручнику географії

Вчитель математики може скористатися прикладом географічних координат, вводячи в 6 класі поняття про прямокутну систему координат, хоча в географи маємо не прямі, а кола, які в разі перетину визначають положення точки на сфері.

 

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 217; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!