Глава 12 Адміністративно-правове регулювання і державне управління у сфері охорони навколишнього природного середовища



 

Загальна характеристика державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища

Реалізація державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища (далі — екологічна сфера) спрямована на використання природних ресурсів, охорону навколишнього природного середовища та забезпечення екологічної безпеки.

Метою діяльності органів виконавчої влади в екологічній сфері є дотримання вимог екологічного законодавства, забезпечення екологічних прав людини та запобігання екологічним правопорушенням.

Систему законодавчих актів, які регулюють державну діяльність в екологічній сфері, у переважній більшості складають акти екологічного законодавства. Цю систему законодавчих актів можна поділити на три основні групи: природоохоронні акти; акти природноресурсо- вого характеру; законодавчі акти, що регулюють управління у сфері екологічної безпеки.

Управління в екологічній сфері регулюється насамперед нормами законів України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про екологічну експертизу», «Про екологічну мережу», «Про природно-заповідний фонд», «Про відходи» та деяких інших.

Правові норми, що регулюють відносини у сфері використання та охорони такихнайважливіших природних ресурсів, як земля та її надра, води і ліси, тваринний та рослинний світ, містяться насамперед в окремих розділах або главах Земельного кодексу України, Кодексу законів про надра, Водному та Лісовому кодексах України.

Спеціальні глави або розділи щодо системи і повноважень органів управління в природно-ресурсній сфері містять закони України «Про охорону атмосферного повітря, «Про тваринний світ», «Про рослинний світ» та ряд інших. Крім того, спеціальними законодавчими актами регулюється питання системи і повноважень органів управління і контролю в певних сферах екологічної діяльності, які стосуються окремих природних ресурсів, зокрема законами України «Про державну геологічну службу України», «Про державний контроль за використанням та охороною земель» тощо.

Державне управління у сфері екологічної безпеки регулюється в законах України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку», «Про вилучення із обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції», «Про забезпечення санітарного і епідемічного благополуччя населення», «Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру», «Про аварійно-рятувальні служби» та деяких інших.

Другим видом джерел, які містять норми адміністративно-правового характеру в екологічній сфері, можна назвати постанови Верховної Ради України «Про невідкладні заходи щодо захисту громадян України від наслідків Чорнобильської катастрофи», «Про впорядкування управління заповідниками та національними природними парками», а також затверджені постановами Верховної Ради України «Основні напрями державної політики України в галузі охорони довкілля, використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки», «Положення про Національну комісію з радіаційного захисту населення», «Порядок обмеження, тимчасової заборони (припинення) або зупинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у випадках порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища» тощо.

До нормативно-правових актів, які регулюють питання державного управління в екологічній сфері, належать постанови Кабінету Міністрів України про затвердження положень про міністерства, державні комітети та інші органи державного управління в екологічній сфері, постанови, які стосуються управління в сфері охорони навколишнього середовища, використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки. Наприклад, постановами Кабінету Міністрів України затверджені Положення про порядок видачі дозволів на спеціальне використання природних ресурсів, Положення про порядок установлення лімітів використання ресурсів загальнодержавного значення, Положення про державну систему моніторингу довкілля, Положення про порядок розроблення екологічних програм та деякі інші.

Джерелами, які містять адміністративно-правові норми в екологічній сфері, є також окремі відомчі акти міністерств, інших центральних органів виконавчої влади.

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 179; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!