Підготовка та оформлення наказів про звільнення



Накази про розірвання трудових договорів (звільнення з роботи) готуються за розпорядженням керівника підприєм­ства, установи, організації на підставі заяв працівників, по­дання керівників відповідних структурних підрозділіз, тре­тьої особи, яка не є стороною трудового договору (суд, проф­спілковий або інший уповноважений на представництво тру­довим колективом орган, військкомат).

Підготовка й видання наказу (розпорядження) про розір­вання трудового договору (звільнення з роботи) правомірне тільки тоді, коли:

□ є підстави, викладені в законі;

111


□ додержано певного порядку звільнення працівника за

конкретною підставою.

Накази про розірвання трудового договору (звільнення з роботи) складаються, як правило, з двох частин; констату­ючої (зазначаються коротко мотиви та причини припинення трудового договору) та розпорядчої (зазначаються: 1) прізви­ще, ім'я, по батькові працівника; 2) посада; 3) структурний підрозділ (місце роботи); 4) дата і причина (підстава) ро­зірвання трудового договору (звільнення з роботи); 5) від­повідна стаття Кодексу законів про працю України, інші акти законодавства; 6) пільги та компенсації, передбачені чинним законодавством; 7) підстава видання наказу).

Власник або уповноважений ним орган зобов'язаний у день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку, розрахуватися з ним, видати копію наказу про звільнення з роботи (у разі звільнення працівника з іні­ціативи власника або уповноваженого ним органу). Якщо працівник у день звільнення не працював, зазначені суми слід виплатити не пізніше наступного дня після пред'явлен­ня звільненим працівником вимоги про розрахунок (ст, 47, 116 КЗпП України).

Якщо затримано видачу трудової книжки з вини власника або уповноваженого ним органу, працівникові сплачується середній заробіток за весь час вимушеного прогулу (Інструк­ція про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах, організаціях, п. 4.1).

Підготовка та оформлення наказів про надання відпусток

Наказ видається на підставі затвердженого графіка від­пусток або заяви працівника.

У наказі слід зазначити: 1) прізвище, ім'я, по батькові пра­цівника; 2) посаду (місце роботи) працівника; 3) вид; 4) дату початку і строк відпустки; 5) період, за який надається що­річна відпустка.

Після підписання наказу про надання відпустки в особову картку працівника й журнал обліку відпусток заносять від­повідні записи.

112


Організаційні та правові аспекти

Відповідно до чинного законодавства відпустка за пер­ший рік роботи надається працівникам після закінчення оди­надцяти місяців безперервної роботи на підприємстві, в уста­нові, організації. До закінчення зазначеного строку відпустка може надаватися: працівникам, переведеним на роботу з од­ного підприємства, установи, організації на інше, жінкам, які виявили бажання приєднати щорічну відпустку до відпустки у зв'язку з вагітністю і родами; працівникам молодшим вісімнадцяти років; працівникам, які навчаються у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах на вечірній і заочній формах навчання; в інших випадках, передбачених чинним законодавством (ст. 79,180,195,212КЗпПУкраїни).

Допускається, за проханням працівника, поділ відпустки на частини за умови, щоб основна її частина була не менше шести днів для дорослих і дванадцяти — для осіб молодших вісімнадцяти років (ст. 79 КЗпП України), а також перене­сення у виняткових випадках, за згодою працівника та за погодженням з профспілковим органом, відпустки на на­ступний робочий рік (ст. 80 КЗпП України)1.

Працівникові може бути надана короткочасна відпустка без збереження заробітної плати, як правило, до двох тижнів, за сімейними обставинами та з інших поважних причин. У необхідних випадках за згодою сторін ця відпустка може бути відпрацьована у наступний період, виходячи з умов і можливостей виробництва (ст. 84 КЗпП України).

Накази (розпорядження) про надання інших відпусток (відпустки у зв'язку з навчанням, учасникам ліквідації на­слідків аварії на Чорнобильській АЕС та ін., передбачені чинним законодавством) оформляються на підставі заяв пра­цівників та документів, що підтверджують право на відпуст­ку за зазначеними мотивами.

1 Щорічна відпустка в календарних днях може надаватися частинами, кратними 7, за винятком її залишкової частини, Якщо така відпустка поділяється на частини, які не є кратними 7, то невикористана частина відпустки надається з дня тижня, що є наступним за днем закінчення попередньої використаної її частини.

113


Підготовка та оформлення наказів про заохочення і стягнення

Накази (розпорядження) про заохочення і стягнення пра­цівників оформляються і видаються на підставі пропозицій, подання керівників відповідних структурних підрозділів, ін­ших посадових осіб. Питання погоджуються в установлено­му порядку з профспілковим органом.

Заохочення

До працівників підприємств, установ, організацій можуть застосовуватися будь-які заохочення, що містяться в затвер­джених трудовим колективом правилах внутрішнього трудо­вого розпорядку (ст. 143 КЗпП України).

Заохочення оголошуються наказом (розпорядженням) в урочистій обстановці і заносяться до трудових книжок пра­цівників відповідно до правил їх ведення (ст. 144 КЗпП України).

Стягнення

Стягнення за порушення трудової дисципліни, передба­чені законодавством про працю: догана, звільнення.

Законодавством, статутами і положеннями про дисцип­ліну можуть бути передбачені для окремих категорій праців­ників й інші дисциплінарні стягнення (ст. 147 КЗпП Укра­їни).

За кожне порушення трудової дисципліни накладається лише одне дисциплінарне стягнення.

Стягнення оголошується в наказі й повідомляється пра­цівникові під розписку (ст. 149 КЗпП України).

Ш Зразок наказу:

Міністерство освіти і науки України Київське професійно-технічне училище № 38

НАКАЗ № 104—БК

17.08.2003                                                               м. Київ

про зміни у штатному розкладі 114


ПРИЗНАЧИТИ: Щипачова Валерія Андрійовича на посаду викладача правознавства з 1 вересня 2003 р., встановити посадовий оклад 380 гривень.

Підстава: заява В. А. Щипачова з візою директора учи­лища.

НАДАТИ: Єлизарову Андрію Миколайовичу, молодшому спеціалісту технології харчування, відпустку з 01.09.2003 р. по 28.09.2003 р. за власним бажанням.

Підстава: заява А. М. Єлизарова.

Директор училища                         Ф. М. Васильєв

115


ПРАКТИЧНИЙ БЛОК

Вправа 1. Прочитайте текст, визначте, який це документ: а) за найменуванням; б) за призначенням; в) за походженням; г) за місцем виникнення.

Директорові Київської загальноосвітньої школи № З Петренку В. В. Донченка Володимира, учня Полтавської загальноосвітньої школи № 24 Прошу зарахувати мене учнем 9-го класу у зв'язку з переїздом моїх батьків до м. Києва,

28 серпня 2003 р.                                          (підпис)

Вправа 2. Знайдіть помилки в оформленні заяви. За­пишіть правильний варіант.

Випускника загальноосвітньої школи № 15 м. Києва Дроботюка Анатолія директорові Київського професійно-технічного училища № 6 Яремі К. А.

Заява Прошу зарахувати мене учнем училища за спеціальністю механік з ремонту транспорту

(підпис)                                        17 липня 2003 р.

Вправа 3. Розкрийте значення слів адресатадресант . Складіть з цими словами речення.

116


Вправа 4, Виправте помилки в адресуванні заяв, пра­вильні варіанти запишіть.

1. Міжрегіональному центру сервісу.

2. Директору загальноосвітньої школи № 8 м. Києва

від учня 11-Б класу Куришко Пилипа

3. Директор Професійно-технічного
училища № 1 м. Київ
Гришині М. І.

учень спеціальності електрозварник Саленко Іван

Вправа 5. Оформіть документ на ім'я керівника вашої установи з проханням звільнити вас від занять.

Вправа 6. Відредагуйте тексти заяв. Запишіть правильні варіанти,

1. Прошу Вашого дозволу на переведення мене з 11-А до 11-Б класу.

2. Прошу надати мені гуртожиток, необхідний для мого проживання.

3. Прошу дозволу на відпустку у зв'язку з хворобою.

4. Прошу дозволити прийняти участь у конкурсі по укра­їнській мові «Знавець орфографії».

Вправа 7. Перепишіть, зі слів, поданих у дужках, виберіть те, яке є найдоцільнішим і правильним у конкретному сло­восполученні.

(Звільняти, вивільняти) кошти, (усувати, звільняти) від посади, (звільняти, виключати) зі школи, (усувати, ліквіду­вати) помилки, (видаляти, усувати, вилучати) з тексту, (залічувати, зараховувати) учнем, (зараховувати, залічувати, призначати) на посаду, (призначити, домовлятися про) зустріч, (забезпечувати, запевняти, гарантувати) права.

117


Вправа 8. Замініть, де треба, малу літеру великою. По­ясніть у кожному конкретному випадку правило вживання малої та великої літери.

(п)резидент (у)країни, (з)аслужений (у)читель, (дирек­тор (п)рофесійно-(т)ехнічного (у)чилиша№ 7, (г)енеральний (к)онструктор, (к)иївське (а)кціонерне (т)овариство з (ви­робництва (е)кскаваторів, (ф)едерація (н)езалежних (проф­спілок (у)країни, (м)іністерство (о)світи і (н)ауки (у)країни, (д)ень (н)езалежності (у)країни, (Генеральний (п)рокурор (у)країни, (у)крашська (е)кологічна (а)соціація «(з)елений (с)віт», (х)ліб «(у)країнський», (к)иївське (в)иробниче (о)б'єднання «(к)аштан», (м)іністр (о)світи і (н)ауки (у)кра-їни, (к)иївська (з)агальноосвітня (ш)кола № 125.

Вправа 9. Перепишіть, зі слів, поданих у дужках, виберіть те, яке є найдоцільнішим у конкретному реченні. Визначте, який це документ за: а) напрямком; б) призначенням; в) ста­діями створення.

Характеристика

Бондаренко Ірини Богданівни, випускниці ПТУ № 39 м. Києва, 1984 року народження, освіта середня

Бондаренко Ірина Богданівна (перебувала, знаходилася, навчалася) в Київському професійно-технічному училищі № 39 за (фахом, спеціальністю, кваліфікацією, професією) секретар-референт.

Під час навчання (ідеально, взірцево, бездоганно, доско­нало) (оволоділа, опанувала) правилами (опрацювання, оформлення, написання) документації та технікою комп'ю­терного набору (відповідно до, у відповідності) державних (стандартів, норм, шаблонів). До (здійснення, реалізації, ви­конання) (громадських, громадянських) доручень (відноси­лася, ставилася) сумлінно. (Приймала, брала) активну участь у культурно-масових (засобах, заходах), що (проводилися, здійснювалися) в училищі. У лютому 2002 року (заволоділа, зайняла, посіла) перше місце на міській олімпіаді з укра­їнської мови серед профтехучилищ.

118


Під час (відбування, проходження) виробничої практики на заводі «Богатир» (запропонувала, зарекомендувала, від­рекомендувала) себе сумлінним працівником. Скромна, стримана, (сувора, вимоглива, прискіплива), вона (послуго­вується, користується) повагою серед викладачів і товари­шів.

(Виписано, видано, надруковано) для подання до Дер­жавної академії керівних кадрів культури і мистецтв України.

Вправа 10. Напишіть характеристику на учня вашої групи.

Вправа 11. Доберіть синоніми до поданих слів, користу­ючись словами з довідки; з кількома складіть речення (на вибір).

Здібний, сумлінний, суттєвий, фахівець, ґрунтовний, успішний.

Довідка: глибокий, обдарований, старанний, дотепний, кмітливий, важливий, майстер, значний, талановитий, ретельний, професіонал, добросовісний, істотний, міцний, вдалий, вагомий, спеціаліст, вичерпний, щасливий, усебічний, блискучий.

Вправа 12. Подані прізвища запишіть українською мовою. Поясніть їх правопис.

Аркадьев, Артемьев, Богатьірев, Грачев, Девяткин, Горе-льій, Губарев, Лосев, Лукьянов, Полежаев, Репин, Соловьев, Устинов, Юрьев.

Вправа 13. Прочитай, відредагуйте, допишіть відсутні відомості.

Резюме Мета: пошук місця роботи електромонтажника з освіт­лення та освітлювальних мереж Освіта: середня. Досвід роботи: працював електромонтажником.

Вправа 14. Напишіть резюме, мета якого заміщення ва­кантної посади: а) водія тролейбуса; б) агента з організації туризму; в) касира торговельного залу; г) контролера ощад­ного банку.

119


Вправа 15. Прочитайте уривок з тексту документа, ви­значте, який це документ за: а) найменуванням; б) призна­ченням; в) формою.

У 1993 році пішов у перший клас Спеціалізованої се­редньої школи № 155 м. Києва. Після закінчення 9 класів у 2001 році зарахований до Професійно-технічного училища № 32 за спеціальністю слюсар з експлуатації та ремонту газового устаткування.

Вправа 16. Напишіть автобіографію, дотримуючись ла­конізму викладу.

Вправа 17. Відредагуйте речення, запишіть правильні ва­ріанти.

1.Я, Ірина Володимирівна Назаренко, народилися 13.09.1986 р. в м. Київ.

2. На протязі 1993—2003 р. навчалася у загальноосвітній школі № 5.

3. У 2003 році поступила в Професійно-технічне учи­лища № 6 м Київ.

4. Маю батька — Прокопенка Василя Олексійовича, який народився у 1949 році.

Вправа 18. Перепишіть слова, вставляючи, де потрібно, замість крапок м'який знак; поясніть його вживання.

Муляр..., налагоджувал...ник, продавец..., слюсар..,-скла-дал...ник, міжміський, прип'ят...с...кий, п'ят.-.сот, рибал...ці, ос..віт...ній, сіл...с...кий, різ...бяр..., шіст...надцят.„, сяд...мо, ковал...с...кий, с.омий.

Вправа 19. Прочитайте, визначте, які це документи за: а) найменуванням; б) призначенням; в) походженням; г) тер­міном зберігання.

1.1, 25.04.2001 Переведено на посаду елю-      Наказ № 92-к

саря-сантехніка 5-го розряду від 23,04.2001

2. 09.09.2002 Призначено бригадиром бри-     Наказ № 72-к

гади слюсарів-електромон-  від 09.09.2002

тажників

120


П. 1. Прізвище Килимник ім 'я Антоніна по батькові Анатоліївна

2. Рік, число і м-ць народження 1956, 18 липня

3. Місце народження село Грицівка Прилуцького району Чернігівської області

4. Освіта вища

6. Якими мовами володієте англійською, українською, російською вільно.

Вправа 20. Напишіть проект наказу по училищу (школі), де ви навчаєтеся, про призначення учням стипендії.

Вправа 21. Напишіть наказ за поданим нижче формуля­ром. Визначте, який це документ за: а) походженням; б) фор­мою; в) призначенням.

Міністерство освіти і науки України Київське професійно-технічне училище № 40

17.09.2003                           м. Київ                          № 149

1. ПРИЗНАЧИТИ:
1.1.

1.2.

2. ПЕРЕВЕСТИ:
2.1.

2.2.

3. НАДАТИ:
3.1.

3.2.

Вправа 22. Перепишіть речення, розставте потрібні роз­ділові знаки й поясніть їх.

1. У наказі про прийняття працівника на роботу можуть бути передбачені додаткові умови а саме випробування з метою перевірки відповідності працівника дорученій роботі строки трудового договору тривалість робочого часу (з під­ ручника). 2. Не вважається переведенням на іншу роботу і не потребує згоди працівника переміщення його на тому самому

121


підприємстві в установі організації на інше робоче місце в інший структурний підрозділ у тій самій місцевості дору­чення працювати на іншому механізмі або агрегаті у межах спеціальності кваліфікації чи посади. 3. Відповідно до чин­ного законодавства відпустка за перший рік роботи нада­ється працівникам після закінчення одинадцяти місяців без­перервної роботи на підприємстві до закінчення цього строку відпустка може надаватися працівникам переведеним на роботу з одного підприємства установи на інше праців­никам молодшим вісімнадцяти років працівникам які навча­ються у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах на вечірній чи заочній формах навчання (з Інструкції).

Вправа 23. Заповніть таблицю за поданим зразком.

 

п/п Назва документа Опорні слова та етикетні норми
1 Заява Прошу надати, зарахувати, дозволити, допустити,...
2 Характеристика  
3 Резюме  
4 Автобіографія  
5 Наказ  

БЛОК ІНДИВІДУАЛЬНИХ ДОМАШНІХ
ЗАВДАНЬ ________________________

Вправа 1. Продовжіть речення та поясніть в них розділові знаки.

1. Заява — це офіційне повідомлення ...

2. За місцем виникнення заяви бувають ...

3. Цей документ містить такі реквізити: ...

122


 

4. У зовнішній особистій заяві обов'язково зазнача­ються ...

5. У складній заяві подаються відомості про те ...

Вправа 2. Напишіть заяву з проханням надати вам ма­теріальну допомогу. Обґрунтуйте своє прохання.

Вправа 3. Запишіть типові мовні звороти, якими можна скористатися у заяві. Наприклад: прошу звільнити мене ...

Вправа 4„ Розташуйте реквізити заяви відповідно до пра­вил її оформлення

1. Дата.

2. Текст.

3. Додатки.

4. Адресат.

5. Підпис.

6. Адресант.

7. Назва документа.

Вправа 5. Продовжіть речення.

1. Характеристика — це документ ...

2. Текст характеристики викладають ...

3. Цей документ видає ...

4. Характеристика має такі реквізити ...

5. Характеристику пишуть або друкують ...

Вправа 6. Відредагуйте текст характеристики та виправте помилки. Правильний варіант запишіть.

Характеристика учневі професійно-технічного училища № 11 Лескова Ільї Вьячеславовича Лесков І. В. вчиться у профтехучилищі із 2001 року. На протязі навчання зарекомендував себе як добрий товариш, ввічливий, сумлінний, має хороші відношення з вчителями та учнями. Неодноразово поощрявся за приймання активної участі в спортивних міроприємствах училища. Всі без ви­нятку поручення виконує вовремя.

123


Ця характеристика видана для пред'явлення в вуз.
(підпис)                Директор училища Петренко В.

Вправа 7, Складіть речення, якими можна скористатися у характеристиці, з поданими словами.

Наполегливий, пасивний, серйозний, ретельно, старанно, ґрунтовно.

Вправа 8. Продовжіть речення.

1. Резюме — це документ...

2. Основна вимога до цього документа — ...

3. У резюме реквізити розташовують у такій послідов­ності: ...

4. Аби досягти успіху, під час складання резюме реко­мендують дотримуватися таких правил: ...

5. Якщо ви обіймаєте не надто високу посаду, то під час складання резюме краще...

Вправа 9. Запишіть типові мовні звороти, якими можна скористатися під час написання резюме. Наприклад: створив комп'ютерну програму визначення якості деревини;...

Вправа 10, Заповніть формуляр-зразок резюме.

Резюме
Прізвище, ім'я, по батькові__________________ ___

Мета:________________________________________

 

Досвід роботи  
Освіта  
Напрями роботи  
Додаткові відомості  

Вправа 11. Продовжіть речення.

1. Автобіографія — це ...

2. В автобіографіях обов'язково зазначають: ...

3. Автобіографія — обов'язковий документ .,.

4. Головні вимоги під час її написання — ...

124


 

5. Автобіографія має дві форми: ...

6. В автобіографії всі відомості подаються в ...

Вправа 12. Виправте помилки та відредагуйте поданий документ. Правильний варіант запишіть,

Автобіографія

Я, Мякенький Федор Ільїн, народився 12 листопаду 1985 року у селі Ліски Кременчуцького району Полтавської області.

В 7 років пішов у школу, яку закінчив у 2001 році.

В 2002 році поступив в профтехучилище № 28 на елект­розварювальні роботи.

У нашій родині 3 душі.

Мій батько: Мякенький Ілья Олександрович працює сто-лярем у заводі «Кременчугбуд».

Моя мати: Мякенька Гана Васильєвна працює там же, де й батько.

підпис                                                   8.У2003.

Вправа 13. Розташуйте реквізити автобіографії відповід­но до правил її оформлення.

1. Підпис автора.

2. Відомості про трудову діяльність.

3. Назва документа.

4. Стислі відомості про склад сім'ї.

5. Дата.

6. Відомості про громадську роботу.

7. Прізвище, ім'я, по батькові.

8. Відомості про навчання.

9. Дата і місце народження.

Вправа 14. Продовжіть речення.

1. Особовий листок з обліку кадрів — це ...

2. Його заповнюють під час ...

3. Особовий листок з обліку кадрів заповнюється ...

4. Трудова книжка — це ...

5. Зберігається трудова книжка в ...

6. Трудова книжка заповнюється ...

125


Вправа 15. Оформіть записи для трудової книжки про те, що ви навчалися в професійно-технічному училищі, потім працювали на заводі імені Артема контролером зварюваль­них робіт.

Вправа 16. Продовжіть речення.

1. Наказ — це розпорядчий документ ...

2. Накази з особового складу регламентують ...

3. Кожний пункт наказу починається з ...

4. У наказах про прийняття на роботу обов'язково зазна­чають: ...

5. У наказах про надання відпустки зазначають: ...

6. Реквізити наказу такі: ...

7. Наказ набуває чинності з ...

Вправа 17. Перепишіть, де треба, замість крапок постав­те пропущені букви чи апостроф. Поясніть їх правопис.

Ро...єднати, зв...язок, св...ятковий, довір...я, сукупніс.т..., при...св...ячувати, об...явити, навчай...я, пор...ядок, дерев...я-ний, м...ясопродукти, лицювал...ник, штукатур..., міл...йон, Хар...ків, Уман...щина, постачальник.

БЛОК ЗАПИТАНЬ І ЗАВДАНЬ                "

ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ _____

1. Які ділові папери належать до документів щодо осо­бового складу?

2. Що таке заява?

3. Які реквізити характерні для заяви?

4. Які бувають заяви за походженням?

5. Ви працюєте, надходить літо, і ви хочете поїхати від­почити. Напишіть заяву, в якій викладіть своє прохання.

6. Що таке характеристика?

7. Назвіть реквізити характеристики.

126


 

8. Які бувають характеристики за напрямом?

9. Хто підписує характеристику?

 

10. Від якої особи викладається текст характеристики?

11. Що таке резюме?

12. Яких правил треба дотримуватися під час складання резюме?

13. Що називається автобіографією?

14. Які відомості вказуються в автобіографії?

15. Які дві форми автобіографій розрізняють?

16. Який діловий документ називається наказом?

17. Що регламентують накази щодо особового складу?

18. Які реквізити містить наказ?

19. З якого моменту набирає чинності наказ?

20. Які головні вимоги до наказів:

а) про прийняття на роботу;

б) про переведення на іншу роботу;

в) про надання відпустки;

г) про звільнення працівників?

21. Що таке особливий листок з обліку кадрів?

22. Які реквізити містить особовий листок з обліку кадрів?

23. Який документ називається трудовою книжкою?

24. Які відомості заносяться до трудової книжки і де вона знаходиться?

БЛОК ТЕСТОВИХ ЗАВДАНЬ

1. До документів щодо особового складу належать:

а) заява, трудовий договір, доручення;

б) автобіографія, резюме, заява, розписка;

в) автобіографія, заява, резюме, характеристика, тру­
дова книжка.

127


2. За строками зберігання трудова книжка належить до
документів:

а) постійного зберігання;

б) тривалого зберігання;

в) тимчасового зберігання.

3. Заява — це:

а) документ, в якому особа (установа) вказує на пору­
шення її прав та інтересів з боку іншої особи
(установи) і пропонує вжити належних заходів для
ліквідації такого порушення,

б) документ, в якому дається оцінка ділових і мораль­
них якостей працівника за підписами представни­
ків адміністрації;

в) офіційне повідомлення, в якому викладається певне
прохання з коротким його обґрунтуванням.

4. Текст характеристики викладають від:

а) першої особи;

б) третьої особи;

в) другої особи.

5. За місцем виникнення розрізняють такі заяви:

а) службові та особисті;

б) внутрішні й зовнішні;

в) стандартні та індивідуальні.

6. Наказ щодо особового складу — це:

а) розпорядчий документ, що регламентує прийняття
на роботу, звільнення, переміщення, відрядження,
відпустки працівників;

б) правовий акт, що приймається вищими й деякими
центральними органами колегіального управління
та стосується кардинальних проблем;

в) правовий акт, що видається установою, закладом з
метою регламентації організаційно-правового ста­
тусу працівника, його обов'язків, прав, відповідаль­
ності та забезпечення належних умов для його
ефективної праці.

128


7. В автобіографії відомості подаються в:

а) будь-якій послідовності;

б) послідовності, яку визначає сама особа;

в) хронологічній послідовності.

8. Резюме — це:

а) опис свого життя;

б) документ, що служить для встановлення загаль­
ного, безперервного й спеціального стажу;

в) документ, в якому подаються короткі відомості про
навчання, трудову діяльність та професійні успіхи й
досягнення особи, яка його складає.

9. За походженням характеристика належить до:

а) офіційного документа;

б) особистого документа;

в) типового документа.

10. У складній заяві подаються ще й такі відомості:

а) зазначається повна домашня адреса;

б) перераховуються документи, що додані до заяви на
підтвердження правомірності висловленого в ній
прохання.

в) зазначається склад сім'ї.

11. Особовий листок з обліку кадрів заповнюється:

а) особисто працівником червоним чорнилом;

б) працівником відділу кадрів;

в) особисто працівником чорнилом або кульковою
ручкою.

12. Трудові книжки не оформляються на:

а) працівників підприємств, установ, організацій;

б) працівників, які працюють за сумісництвом;

в) працівників фермерських господарств.

13. Кожний пункт наказу починається з дієслова:

а) у формі наказового способу;

б) у формі умовного способу;

в) у формі дійсного способу.

5 Ділове мовл. (модульн. к.)                                                      129


14. Характеристика має такі реквізити:

а) адресат, адресант, назва виду документа, текст, дата,
підпис;

б) назва підприємства або установи, назва виду доку­
мента, текст, підстава, підпис;

в) назва документа, прізвище, ім'я, по батькові особи,
рік народження, освіта, текст, дата, підпис.

15. У зовнішній особистій заяві обов'язково зазначають:

а) повну домашню адресу;

б) повну поштову та юридичну адресу установи;

в) склад сім'ї.

16. Аби досягти успіху, в резюме треба вказати:

а) розмір заробітної плати;

б) досвід роботи й набуті навички;

в) особисті відомості (вік, зріст).       г

17. Автобіографія — це:

а) документ, в якому фіксуються автобіографічні відо­
мості;

б) документ, в якому особа у хронологічній послідов­
ності описує своє життя;

в) документ, в якому подаються короткі відомості про
навчання, трудову діяльність та професійні успіхи й
досягнення особи, яка його складає.

18. Особовий листок з обліку кадрів заповнюється:

а) під час звільнення працівника;

б) під час оформлення на роботу та для участі в пев­
ному конкурсі;

в) під час відрядження.

19. У розпорядчій частині наказу щодо особового складу
зазначають:

а) прізвище, ім'я, по батькові особи, посаду, найме­
нування структурного підрозділу;

б) назву виду документа, місце видання, номер, дату
підписання;

в) підставу для складання, підпис керівника установи.

130


20. У тексті резюме зазначають такі відомості:

а) перебування за кордоном, наявність прав водія,
прізвище, ім'я, по батькові, мета складання резюме;

б) назва документа, прізвище, ім'я, по батькові, мета,
освіта, склад сім'ї, зріст, вік;

в) назва документа, прізвище, ім'я, по батькові, мета,
досвід роботи, освіта, знання мов, контактний
телефон.

21. У характеристиці треба вживати такі мовні звороти:

а) народився в, закінчив університет, працює викла­
дачем;

б) вивчає наполегливо, має ґрунтовні знання, виявляє
інтерес, ввічливий та коректний;

в) просимо надати, вивчити питання, наполегливо ви­
вчає.

22. Трудова книжка — це:

а) обов'язковий документ особової справи працівни­
ків установ, в якому фіксуються автобіографічні
відомості;

б) головний документ, що підтверджує трудову діяль­
ність громадян і служить для встановлення їх
стажу.

23. В автобіографії слід писати:

а) народився в 1956 році 28 серпня;

б) народився 28.08.1956 року;

в) народився 28 серпня 1956 року.

24. Виберіть правильний варіант:

а) зачислити Козлову Катерину Володимирівну на по­
саду контролера;

б) призначити Козлову Катерину Володимирівну на
посаду контролера;

в) прийняти Козлову Катерину Володимирівну на по­
саду контролера.

25. Перелік документів, що додаються до заяви, можна
оформити так:

а) до заяви додаю слідуючі документи;

з *                                                                                  131


б) до заяви додаю такі документи;

в) до заяви прикладаються такі документи.

26. Виберіть правильний варіант слововживання:

а) вступив до професійно-технічного училища;

б) поступив у професійно-технічне училище;

в) вступив у професійно-технічне училище;

27. Мету резюме слід формулювати так:

а) хочу бути водієм таксобуса;

б) заміщення вакантної посади водія таксобуса;

в) пошук роботи водія таксобуса.

28. Характеристика — це:

а) опис життя працівника;

б) документ, в якому подаються короткі відомості про
навчання, трудову діяльність та професійні успіхи
особи, яка його складає;

в) документ, в якому дається оцінка ділових і мораль­
них якостей працівника.

29. Автобіографію слід починати:

а) Я, Олена Володимирівна Гришко;

б) Я, Гришко О. В.;

в) Я, Гришко Олена Володимирівна.

30. Виберіть правильний варіант оформлення адресата в
заяві:

а) Директорові загальноосвітньої
середньої школи № 15
Івченку І. В.;

б) Директору загальноосвітньої
середньої школи № 15
Івченку І. В.;

в) Директор загальноосвітньої
середньої школи № 15
Івченко І. В.

132


КОНТРОЛЬНИЙ БЛОК

Варіант 1

I. Напишіть заяву на ім'я керівника вашого навчального
закладу. Визначте, який це документ за: а) походженням;
б) призначенням; в) формою; г) стадіями створення.

II. Перепишіть текст, розставляючи потрібні розділові
знаки. На місці крапок вставте, де потрібно, пропущені букви
чи апостроф. Поясніть правопис виділених слів.

Дітям і молоді які навчаються в закладах освіти гаран­туєтеся захист жит...я збереженая здоров...я фізичне вихо­вання адресне надан...я академічних і соціал...них ст...пендій а також законодавчо визначен...ої допомоги ...приян..,я пра-ц.„влаштуван...ю випускників (Національна доктрина роз­ витку освіти України у XXI столітті),

III. Поясніть значення слів: адресант адресат. Скла­
діть речення із запропонованими словами.

Варіант 2

I. Напишіть автобіографію. Визначте, який це документ
за: а) місцем виникнення; б) походженням; в) призначенням;
г) напрямком,

II. Перепишіть текст, розставляючи потрібні розділові
знаки. На місці крапок вставте, де потрібно, пропущені букви
чи апостроф. Поясніть правопис виділених слів.

Неперервна освіта реалізуєтеся через забе...печен...я на-стунос.ті змісту та коорд...нації освіти...о-виховної ді-ял...нос...ті на різних ступенях освіти які функціонуют... як продовженая попередніх ЗВ...ЗОК між середи...ою загал...но-ОСВЇТН...ОЮ професійно-технічною вищою школою та за­кладами ПІСЛЯД...ШІОМНОЇ освіти (Національна доктрина розвитку освіти України у XXI столітті).

133


Ш. Із слів, поданих у дужках, виберіть те, яке, на вашу думку, є найдоцільнішим. Із кількома словосполученнями складіть речення.

(Здатний, здібний) домогтися великих результатів; (здібний, здатний) столяр; (здатний, здібний) до вивчення мов; (здібний, здатний) до всякої роботи; (здібний, здатний) на подвиг; (критичне(ий) (стан, становище, положення).

Варіант З

I. Напишіть резюме (мета: заміщення вакантної посади за
вашим фахом). Визначте, який це документ за: а) призначен­
ням; б) складністю; в) стадіями створення; г) походженням.

II. Перепишіть текст, розставляючи потрібні розділові
знаки. На місці крапок вставте, де потрібно, пропущені букви
чи апостроф. Поясніть правопис виділених слів.

Освіта забезпечує віл...не володін...я д...ржавною рідною й кількома іноземними мовами. Реалізація мовної стратегії ...дійс...нюєт...ся комплексним і послідовним упроваджен-...ям адміністративних науково-м...тодичних роз...яе...ню-вал,..но-пропагандис...с...ких заходів (Національна докт­рина розвитку освіти України у XXI столітті).

III. Поясніть різницю в значенні слів власний особи­
стий
особовий, Складіть речення із запропонованими
словами.

Варіант 4

I. Напишіть характеристику на учня вашої групи (вашого
класу). Визначте, який це документ за: а) місцем виникнення;
б) стадіями створення; в) ступенем гласності; г) призна­
ченням.

II. Перепишіть текст, розставляючи потрібні розділові
знаки. На місці крапок вставте, де потрібно, пропущені букви
чи апостроф. Поясніть правопис виділених слів.

Держава ...прияє ро...гортан...ю наукових досліджен ... та нових практи...них розробок з проблем стану здоров...я і

134


організацій м...ди...ної допомоги дітям учням і студентам ро...витку системи М...ДИ...Н0ГО огляду працівників освіти дітей та студентів вихован...ю здорового способу жит...я та кул...тури поведінки особистос.ті (Національна доктрина розвитку освіти України у XXI столітті).

ПІ. Із слів, поданих у дужках, виберіть те, яке, на вашу думку, є найдоцільнішим. Із кількома словосполученнями складіть речення.

Фонд, (основний, заснований) президентом; (оснований, заснований) на успіхах; (економічне, економне) витрачання коштів; (позичати, запозичати) добрі приклади; (вникати, уникати) в суть справи; (економний, економічний) режим.

Варіант 5

I. Дайте визначення трудової книжки, поясніть, ким за­повнюється цей документ та які відомості до нього зано­сяться.

II. Перепишіть текст, розставляючи потрібні розділові знаки. На місці крапок вставте, де потрібно, пропущені букви чи апостроф. Поясніть правопис виділених слів.

Ет...ка ділового спілкуван...я грунтуєт...ся на таких пра­вилах і нормах поведінки партнерів колег які ...прияют... розвиткові співпраці розв ...язан...ю поставлен...их проблем. А це й зміцнен...я взаємодовіри постійне інформування партнера щодо своїх намірів та дій а також запобігай...я порушенню вз...ятих зобов ...язан... (з підручника).

III. Із слів, поданих у дужках, виберіть те, яке, на вашу
думку, є найдоцільнішим. Із кількома словосполученнями
складіть речення.

(Тактична, тактовна) людина; (тактовні, тактичні) заходи; (тактовне, тактичне) зауваження; (уникати, вникати) зустрічей; економічні (показники, покажчики); алфавітний (показник, покажчик).

135


Варіант 6

I. Напишіть наказ про призначення на посаду та звіль­
нення з посади. Визначте, який це документ за: а) призна­
ченням; б) походженням; в) стадіями створення; г) носієм
інформації.

II. Перепишіть текст, розставляючи потрібні розділові
знаки. На місці крапок вставте, де потрібно, пропущені букви
чи апостроф. Поясніть правопис виділених слів.

В усному діловому спілкував..,і телефон відіграє сут...єву допоміжну рол... зв ...язку для отримай...я інформації опера­тивного реагування на події дистанційного керування чи коригування дій. Головна перевага над іншими традицій­ними засобами зв...язку оперативніс.т ... швидкіс.т... зруч-ніс.т.... Мобіл...ний і пейджинговий зв...язок новітні циф­рові та супутникові системи дозволяют... за лічені хвилини з...єднатися з буд...-яким абон...нтом на планеті (з підруч­ ника).

III. Поясніть різницю в значенні слів абонент або­
немент.
Складіть речення із запропонованими словами.

Варіант 7

I. Напишіть наказ про надання відпустки і заохочення.
Визначте, який це документ за: а) призначенням; б) напрям­
ком; в) формою; г) носієм інформації.

II. Перепишіть текст, розставляючи потрібні розділові
знаки. На місці крапок вставте, де потрібно, пропущені букви
чи апостроф. Поясніть правопис виділених слів.

Реалізація Доктрини забе ...печит... пер...хід до нової гума-ністично-ін...оваційної ф...лософії освіти що виходит... із її пр...ор...тетнос...ті для ро...витку України. Це забе...печит... ві...чутне ...ростан...я інт...лектуал...ного кул...турного духов- но-морал ...ного потенціалу суспільства та особистос.лі нації і народу в результаті чого відбудут...ся потужні пози­тивні зміни в системі матеріал.„ного та духовного вироб-

136


ни...тва (Національна доктрина розвитку освіти України у XXI столітті).

III. Із слів, поданих у дужках, виберіть те, яке, на вашу думку, є найдоцільнішим Із кількома словосполученнями складіть речення.

(Загальна, спільна) розмова; (загальна, спільна) сума; (обсяг, об'єм, розмір) знань; (обсяг, об'єм, розмір) рідини; (привласнювати, присвоювати) майно; (привласнювати, при­своювати) почесне звання.

0 Варіант В

I. Дайте визначення особового листка з обліку кадрів, поясніть, коли його оформляють. Визначте, який це документ за: а) призначенням; б) походженням; в) формою; г) стадіями створення.

II. Перепишіть текст, розставляючи потрібні розділові знаки. На місці крапок вставте, де потрібно, пропущені букви чи апостроф. Поясніть правопис виділених слів.

Система освіти має забезпечувати формування трудо­вої і морал...ної жит...єтворчої мотивації активної грома­дян...с.кої та професійної позиції навчай...я основних принципів побудови професійної кар...єри і навичок пове­дінки в сім.. .ї колективі та суспільстві системі соціал.. .них відносин і особливо на ринку праці (Національна доктрина розвитку освіти України у XXI столітті).

III. Із слів, поданих у дужках, виберіть те, яке, на вашу
думку, є найдоцільнішим. Із кількома словосполученнями
складіть речення.

(Витрата, затрата) води; виробничі (витрати, затрати); (здобувати, одержувати, діставати) освіту; (одержувати, здо­бувати, діставати) стипендію; (головний, основний) корпус профтехучилища; (основна, головна) група.

137


Варіант 9

I. Напишіть заяву з проханням перевести вас з однієї
спеціальності (з одного класу) на іншу (до іншого). Обґрун­
туйте своє прохання. Визначте, який це документ за: а) на­
прямком; б) складністю; в) стадіями створення; г) носієм
інформації.

II. Перепишіть текст, розставляючи потрібні розділові
знаки. На місці крапок вставте, де потрібно, пропущені букви
чи апостроф, Поясніть правопис виділених слів.

Алфавіт це сукупніс...ть букв певної мови ро...міще-н...их у встановлен...ому для цієї мови пор...ядку. Алфавіт сучасної україн ...с...кої мови складаєт...ся із 33-х букв. Виник він на основі кирилиці однієї з двох найстаріших слов...ян...с...ких азбук назван...ої імен...м просвітителя IX століт...я Костянтина (Кирила) (з посібника).

ПІ. Із слів, поданих у дужках, виберіть те, яке, на вашу думку, є найдоцільнішим. Із кількома словосполученнями складіть речення.

(Надіятися, сподіватися) на товариша; (сподіватися, на­діятися) на краще; непередбачені (витрати, затрати); (доби­ватися, домагатися) свого; (добиватися, домагатися) роззбро­єнь; (заступник, замісник) директора училища.

Варіант 10

I. Ви вирішили вступати до вищого навчального закладу.
Напишіть складну заяву. Визначте, який це документ за:
а) походженням; б) призначенням; в) формою; г) строками
зберігання.

II. Перепишіть текст, розставляючи потрібні розділові
знаки. На місці крапок вставте, де потрібно, пропущені букви
чи апостроф. Поясніть правопис виділених слів.

Сукупніс...т... орфографічних правил які впор...ядко-вуют... мовні засоби забезпечуючи єдніс.т ... пер...дачі усного мовлен...я у писемній формі називаєтеся орфогра­фічними нормами. Чин...і у сучасній україн...с...кій літе-

138


ратурній мові орфографічні норми зафіксован...і в Укра- їн.,.с ...кому правописі кодексі україн...с...кої орфографії (з посібника).

III. Із слів, поданих у дужках, виберіть те, яке, на вашу думку, є найдоцільнішим. Із кількома словосполученнями складіть речення.

(Виключати, вимикати) струм; (винести, оголосити) по­дяку; (за власним, особистим) бажанням; (не дивлячись, незважаючи) на несприятливі умови; (ціль, мета) навчання; (особиста, особова, особлива) справа учня.

Ключ до тесту модуля 1 Тест 1

1. в); 2. б); 3. а); 4. б); 5. а); 6. в); 7. а); 8. в); 9. б); 10. б); 11. в); 12. а); 13. б); 14. б); 15. б); 16. а); 17. в); 18. в); 19. а); 20. в); 21. б); 22. б); 23. а); 24. б); 25. б); 26. в); 27. б); 28. б); 29. а); 30. а).

Ключ до тесту модуля 1 Тест 2

1. а); 2. в); 3. в); 4. б); 5. б); 6. в); 7. а); 8. г); 9. а); 10. б); 11. а); 12. в); 13. б); 14. в); 15. б); 16. а); 17. а); 18. в); 19. а); 20. б); 21. б); 22. в); 23. б); 24. в); 25. б); 26. а); 27. а); 28. б); 29. а); 30. в).

Ключ до тексту модуля 2

1. в); 2. а); 3. в); 4. б); 5. б); 6. а); 7. в); 8. в); 9. а); 10. б); 11. в); 12. б); 13. а); 14. в); 15. а); 16. а); 17. а); 18. б); 19. а); 20. в); 21. б); 22. б); 23. в; 24. б); 25. б); 26. а); 27. б); 2*. в; 29. в); 30. а).

139


Дата добавления: 2019-01-14; просмотров: 389; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!