Органи управління у містах і районах



· Управління (Відділи, Сектори) організації запобігання надзвичайним ситуаціям та заходів цивільного захисту ГУ (У) ДСНС України в містах, районах, районах у містах.

 

При вивченні десятого питання (Організаційно-правові засади управління національною безпекою.) студентам слід звернути увагу на те, що

    Під національною безпекою розуміють стан захищеності державного суверенітету, конституційного ладу, територіаль­ної цілісності, економічного, науково-технічного і оборонного потенціалу України, законних інтересів держави та прав грома­дян від розвідувально-підривної діяльності іноземних спеціальних служб, посягань з боку окремих організацій, груп та осіб.

    Безпека досягається проведенням єдиної політики у галузі її за­безпечення, системою заходів економічного, політичного, організац­ійно-правового та іншого характеру адекватно загрозам життєво важливим інтересам особи, суспільства і держави. Вона охоплює заходи не тільки політичного, економічного, правового, а й екологічного, медичного, воєнного, а також спеціального характеру. Тому законодавством передбачено, що у здійсненні заходів щодо національ­ної безпеки беруть участь органи законодавчої, виконавчої і судової влади, недержавні організації та громадяни.

    Сили (суб'єкти) забезпечення національної безпеки теж є різно­манітними. Вони включають до себе:

Ø Український народ — громадяни на виборах, референдумах, а також через органи державної влади та органи місцевого самовря­дування висловлюють і реалізують своє бачення щодо забезпечен­ня національної безпеки, привертають увагу суспільних і державних інститутів до небезпечних явищ, захищають власну безпеку;

Ø Верховну Раду України — у межах своїх повноважень здійснює законодавче регулювання і контроль за діяльністю органів держав­ної влади та посадових осіб щодо здійснення ними відповідних пов­новажень у сфері національної безпеки;

Ø Президента України як главу держави — забезпечує державну незалежність, здійснює керівництво у сферах національної безпеки і оборони;

Ø Раду національної безпеки і оборони України як координацій­ний орган з питань національної безпеки і оборони при Президен­тові України — координує і контролює діяльність органів виконав­чої влади у сферах національної безпеки і оборони;

Ø Кабінет Міністрів України — вживає заходів щодо забезпе­чення обороноздатності, національної безпеки і боротьби зі зло­чинністю;

Ø Конституційний Суд України — вирішує питання про відпо­відність законів та інших правових актів у сфері національної без­пеки Конституції України і дає офіційне їх тлумачення;

Ø суди загальної юрисдикції — здійснюють правосуддя у сфері забезпечення національної безпеки;

Ø прокуратуру України — здійснює наглядові повноваження у сфері національної безпеки;

Ø Національний банк України — розробляє і здійснює емісійно-кредитну політику в інтересах національної безпеки;

Ø міністерства та інші центральні органи виконавчої влади — в межах своїх повноважень забезпечують реалізацію законів, указів, концепцій, програм, постанов органів державної влади у сфері на­ціональної безпеки, створюють і підтримують у стані готовності і застосування відповідні сили і засоби безпеки.

    Особлива роль у цій сфері відводиться воєнній організації дер­жави, до якої належать Збройні Сили України, внутрішні війська, органи і підрозділи МВС України, Прикордонні війська України, військові підрозділи Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобиль­ської катастрофи та ін.

    Відповідно до Конституції України і Закону України від 25 берез­ня 1992 р. «Про Службу безпеки України» загальне керівництво без­пекою здійснює Президент України. Він очолює Раду національної безпеки і оборони України, основними завданнями якої відповідно до Закону України від 5 березня 1998 р. «Про Раду національної безпе­ки і оборони України»[2]: визначення стратегічних інтересів України, концептуальних підходів та напрямів забезпечення національної без­пеки і оборони; здійснення поточного контролю діяльності органів виконавчої влади у сфері національної безпеки і оборони; підготовка оперативних рішень, спрямованих на попередження надзвичайних ситуацій, які можуть призвести до значних соціально-політичних, еко­номічних, військових та інших наслідків, і заходів щодо їх ліквідації.

    Кабінет Міністрів України здійснює і контролює реалізацію конкретних заходів щодо національної безпеки органами державних служб спеціальної компетенції.

    До числа основних органів спеціальних служб безпеки нале­жать: Служба безпеки України, Управління державної охорони Ук­раїни, Державна охорона при МВС України та Прикордонні війська України.

    Службу безпеки України і підпорядковані їй органи очолює її Голова, який несе персональну відповідальність за виконання зав­дань, покладених на Службу безпеки України. Його призначає на посаду Президент України.

    Загальне керівництво діяльністю органів Служби безпеки Украї­ни здійснюють Президент і Кабінет Міністрів України.

    Органи Служби безпеки України становлять собою цілісну цент­ралізовану систему, яку складають: Центральне управління Служби безпеки України; регіональні обласні управління, їх міжрайонні, районні та міські підрозділи; Служба безпеки АРК; органи військо­вої контррозвідки; військові формування; навчальні, науково-дос­лідні та інші заклади.

    Регіональні органи безпеки і органи безпеки у військах прямо підпорядковані Центральному управлінню Служби безпеки України. У своїй оперативно-службовій діяльності вони є незалежними від місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самовряду­вання, посадових осіб, партій і рухів.

    Органи Служби безпеки України мають в своєму розпорядженні навчальні заклади, науково-дослідні, експертні і військово-медичні установи та підрозділи, центри спеціальної підготовки, а також підрозділи спеціального призначення.

    Діяльність Служби безпеки України, її органів і співробітників ґрунтується на принципах законності, поваги до прав і гідності осо­би, позапартійності, єдності системи органів і централізації управлін­ня ними, поєднання гласних і негласних методів і засобів діяльності.

    Діяльність цих органів здійснюється за такими основними на­прямами:

    1) контррозвідувальна діяльність;

    2) боротьба з корупцією і організованою злочинністю;

    3) розвідувальна діяльність.

    Контррозвідувальна діяльність полягає у вияв­ленні, попередженні, припиненні розвідувальної та іншої діяльності спеціальних служб і організацій іноземних держав, а також окремих осіб, спрямованої на заподіяння шкоди безпеці України.

    Сутність боротьби з корупцією і організова­ною злочинністю становлять оперативно-розшукові заходи виявлення, попередження, припинення і розкриття шпигунства, те­рористичної діяльності, організованої злочинності, корупції, неза­конного обігу зброї і наркотичних засобів, контрабанди та інших злочинів; проведення дізнання і попереднього слідства в справах, віднесених до компетенції органів Служби безпеки України. Орга­ни Служби безпеки України здійснюють також заходи щодо виявлен­ня, попередження, припинення і розкриття діяльності незаконних збройних формувань, окремих осіб і громадських об'єднань, які мають за мету насильницьку зміну конституційного ладу України, вирішують інші завдання у сфері боротьби зі злочинністю.

    Розвідувальна діяльність — це комплекс заходів спеціального призначення, спрямованих на інформаційно-аналітич­не забезпечення ефективного вирішення органами виконавчої вла­ди питань внутрішньої і зовнішньої діяльності, пов'язаних з націо­нальною безпекою.

    У Законі України «Про Службу безпеки України» закріплені обов'язки і права її органів. Відповідно до своїх основних завдань вони зобов'язані:

Ø здійснювати розвідувальну та інформаційно-аналі­тичну роботу;

Ø проводити заходи контррозвідувального забезпечен­ня дипломатичних представництв, консульських та інших державних установ;

Ø виявляти, припиняти та розкривати злочини, розслідуван­ня яких віднесено до їх компетенції;

Ø проводити дізнання і слідство у цих справах, розшукувати осіб, які переховуються у зв'язку із вчи­ненням зазначених злочинів; здійснювати контррозвідувальне забез­печення оборонного комплексу, енергетики, транспорту, зв'язку, а також важливих об'єктів інших галузей господарства;

Ø брати участь у розробці і здійсненні заходів щодо захисту державних таємниць;

Ø надавати допомогу Прикордонним військам, органам внутрішніх справ, митної служби у боротьбі зі злочинністю, порушниками при­кордонного режиму і митних правил.

    Під національною безпекою розуміють стан захищеності державного суверенітету, конституційного ладу, територіаль­ної цілісності, економічного, науково-технічного і оборонного потенціалу України, законних інтересів держави та прав грома­дян від розвідувально-підривної діяльності іноземних спеціальних служб, посягань з боку окремих організацій, груп та осіб.

    Безпека досягається проведенням єдиної політики у галузі її за­безпечення, системою заходів економічного, політичного, організац­ійно-правового та іншого характеру адекватно загрозам життєво важливим інтересам особи, суспільства і держави. Вона охоплює заходи не тільки політичного, економічного, правового, а й екологічного, медичного, воєнного, а також спеціального характеру. Тому законодавством передбачено, що у здійсненні заходів щодо національ­ної безпеки беруть участь органи законодавчої, виконавчої і судової влади, недержавні організації та громадяни. Основна увага приділяється заходам, спрямованим на посилення контролю, втілення нових форм його здійснення, в тому числі таких, яких раніше не було. Введена також спеціальна посада — Уповноважений з питань контролю за діяльністю Служби безпеки України, який призначається Президен­том України і йому підпорядковується. Уповноваженому надано широкі права у сфері контролю за діяльністю Служби безпеки Ук­раїни та її посадових осіб.

    Функції державної, безпеки здійснюються також Управлінням державної охорони України і службою охорони об'єктів при МВС України.

    Управління державної охорони України здійснює свою діяль­ність відповідно до Закону України від 4 березня 1998 р. «Про дер­жавну охорону органів державної влади України та посадових осіб», який визначає призначення державної охорони, її об'єкти, повноважен­ня служби, порядок контролю і нагляду за її діяльністю. Управління надає державну охорону особам, які заміщають державні посади на строк їх повноважень: Президентові України, Прем'єр-міністрові України, Голові Верховної Ради, Голові Вищого арбітражного суду, Генеральному прокурору та ін. Воно забезпечує охорону глав інозем­них держав, урядів та інших вищих посадових осіб іноземних держав в період їх перебування на території України. Управління державної охорони України — центральний державний правоохоронний орган з спеціальним статусом.

    У здійсненні заходів безпеки об'єктів державної та інших форм власності в межах своїх повноважень беруть участь органи внут­рішніх справ. Постановою Кабінету Міністрів України від 10 серп­ня 1993 p. затверджено положення «Про державну службу охорони при Міністерстві внутрішніх справ», згідно з яким вона забезпечує охорону відповідних об'єктів на договірних засадах.

    Важливі функції у сфері безпеки Української держави здійсню­ють внутрішні війська. Відповідно до Закону України від 26 бе­резня 1992 р. «Про внутрішні війська Міністерства внутрішніх справ України» (в редакції від 11 грудня 1998 p.) вони забезпечують охо­рону та оборону важливих державних об'єктів, перелік яких встанов­люється Кабінетом Міністрів України, супроводжують спеціальні вантажі, здійснюють пропускний режим на охоронних об'єктах та ін.

    Внутрішні війська України при виконанні покладених на них зав­дань безпеки мають широкі повноваження у застосуванні заходів впли­ву, втому числі: затримувати громадян, перевіряти в них документи, застосовувати заходи фізичного примусу, вогнепальну зброю, спеціальні засоби, бойову техніку тощо.

    Діяльність усіх зазначених органів спеціального призначення у сфері безпеки України досить повно врегульована законодавством і здійснюється під контролем держави і суспільства.

 

При вивченні одинадцятого питання (Об'єкти та суб'єкти управління в сфері національної безпеки.) студентам слід звернути увагу на те, що

Основним суб'єктом забезпечення безпеки с держава, що здійснює функції у сфері національної безпеки через органи законодавчої, виконавчої та судової влади. Держава не лише забезпечує безпеку кожного громадянина на території країни, а й гарантує захист громадянам України, іцо перебувають за її межами.


Дата добавления: 2019-01-14; просмотров: 315; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!