Християнський екзистенціалізм л.Шестова та м.Бердяєва.



З подання екзистенціалізму та персоналізму стало незаперечним певне порозуміння людини. Особа – це творення себе і світу. Їй притаманні незавершеність і відкритість до творення і реалізації будь-яких проектів. Саме в особистісному виразі людина здійснює вплив на соціальні обставини свого життя, творить їх, формує свою долю. Саме як особа людина виходить за межі досягнутого, трансцендентується, вибудовує свої відносини, реалізує певні буттєві проети. Людина, конкретна особа, підкреслює Бердяєв, передує будь-якій філософії, вона є безпосередньою передумовою філософського знання. Приниження здібностей людини, як цілісної істоти, яка осягає світ, сенс цього світу не тільки розумом, визнання результатів пізнання людиною світу як суб’єктивних, є, на думку філософа, фактом непорозуміння того, що в людині розкривається універсум, що “доля мого “я” є разом з тим і доля універсума”.

Постанова смисложиттєвих проблем людського існування та безперестанні спроби їх розв’язання і дозволяють людині вийти за межі вітальності, піднестися на рівень духовного буття. Сучасна філософія має яскраво виражену смисложиттєву переорієнтованість. Адже індивідна буттєвість здійснюється на підставі самовизначеності. Для чого людина існує в світі, що може в ньому зробити, на що сподіватися – основні питання. Вирішити їх - означає знайти своє місце в світі. І це для кожного набагато важливіше, ніж з’ясувати, що являє цей світ без мене. Бердяєв вважає, що основне призначення філософії “мучитися смислом життя і особистої долі”. Будь-яка проблема стає філософською саме тоді, коли вона має безпосередній зв’язок з проблемами смислу і сутності людського буття.

Екзистенціальна філософія виходить з того, що всі проблеми буттєвості проходять через особисту причетність до творення смислу. Те, що має смисл для людини може виходити тільки з неї самої. Почуття довічного страху людини перед смертю, небуттям породжує такі екзистенціальні стани як туга, скорбота, нудьга. Ці стани, які формуються у надрах свідомості, потребують виходу у філософських роздумах, які надають розуміння суті особистісного життя людини. Смислопошук людини тягнеться віками та має безмежні горизонти. Людиназавжди запитувала себе “Для чого жити?” Відповідь на це питання дуже важливе для людини й складає для неї особистісний буттєвий сенс. Сучасне людство на даній межі свого існування опинилося в глибокій кризі. Ця криза визначається глобальними проблемами, з яких однією з найважливіших для внутрішньої самореалізації особистості, стає проблема відчуженості людини і суспільства.

 

 


 

 


Дата добавления: 2019-01-14; просмотров: 234; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!