Патологічні роди у корів, профілактика.



Слабкість родової діяльності (гіпофункція родів у корів).Діагностика. Звертають увагу на короткочасні мало інтенсивні скорочення матки і черевного преса з тривалими паузами між ними. Диференціюють як первинну слабкість перейм і потуг – розвивається з початку родів, так і вторинну – після тривалих нормальних чи бурхливих скорочень матки і черевного преса.

Допомога тваринам. При визначенні програми дій встановлюють конкретні причини виникнення гіпофункції. Якщо походження патології вторинне то обов’язковим є усунення причин, що порушують перебіг родів.

При первинній гіпофункції родів призначають препарати для активізації скорочень матки: окситоцин 50 - 60 од підшкірно чи внутрішньом’язово, повторюють ін’єкції через 30 - 60 хв.; естрофан внутрішньом’язово в дозі 2 мл; синестрол 2 мл 2 % -ного розчину в олії також внутрішньом’язово.

Зрощують родові шляхи та плід ослизлими розчинами. Для витягування плода застосовують фізичні зусилля 2-3 чоловіків. В період перейм і потуг плід витягують плавно і повільно з метою упередження травмування як самого плода так родових шляхів матері.

Профілактика первинної слабкості родової діяльності у корів. Як уже повідомлялось найчастіше ця патологія реєструється в період зимового стійлового утримання в господарствах з неповноцінною годівлею корів і нетелів, особливо на каротин. Для таких господарств в програмі комплексних профілактичних заходів передбачено: на період від запліднення до семи місяців вагітності використання ретинолу ацетату; на восьмому – дев’ятому місяцях вагітності до родів – застосування ретестролу, каплаестролу (методика наведена в попередніх розділах); безпосередньо перед родами призначають каплагландин.

Каплагландин, розроблений нами препарат в складі якого бета-каротин та простогландини жіночої плаценти. Препарат вводять коровам інтраабдомінально в дозі 10 мл, повторюють через 24 години.

 

Затримка посліду у корів

 

 

Діагностика. Діагностичним тестом є уповільнення або відсутність послідової стадії родів. Затриманим послід вважають у випадку, коли вигнання його не закінчилося у корів протягом 12 годин після виведення плода.

Лікування корів. Застосовують консервативне лікування та оперативні способи відокремлення посліду.

Консервативне лікування корів з застосуванням різних препаратів передбачає:

1. Зміни гормонального балансу в організмі. Зниження концентрації прогестерону шляхом введення ретестролу, каплаестролу ІІІ фракції – препарати вводять інтраабдомінально в дозі 10 мл – естрогени тут титровані на 3-5 мл 2 % розчину синестролу. Використовують внутрішньом’язово 3 – 5 мл 1 % чи 2 – 3 мл 2 % розчину синестролу. Інтраабдомінально – каплагландин в дозі 10 мл, есрофан – 2 мл внутрішньом’язово.

2. Для стимуляції скорочувальної активності міометрію застосовують окситоцин, пітуітрин по 50 – 60 од внутрішньом’язово чи внутрішньовенно.

3. Для підвищення енергетичного рівня в організмі призначають 40 % розчин глюкози в дозі 200 мл внутрішньовенно.

4. Для санації порожнини матки застосовують різні препарати: антибіотики, сульфаніламіди, 20 % розчин іхтіолу та інші.

При відсутності ефекту після консервативного лікування проводять оперативне відокремлення посліду. Рекомендується це робити через 24 – 48 годин після виведення плода. Збільшення тривалості цього періоду загрожує зменшенням діаметру шийки матки і значною мікробною контамінацією порожнини матки, небезпечною для тварини і лікаря, що надає допомогу.

Оперативне відокремлення посліду потребує значних фізичних зусиль, воно може бути небезпечним як в плані інфікування лікаря так і причиною виникнення інших захворювань, оскільки цю роботу приходиться часто виконувати взимку в холодних приміщеннях. Для уникнення цього лікар повинен бути одягнений в спецодяг (гумові чи міцні поліетиленові рукавички, гумові чоботи, фартух).

Техніка відокремлення посліду. Лівою рукою відтягують частину посліду, що звисає з вульви, а праву вводять між стінкою матки і хоріоном і починають відокремлювати котіледони з карункулів. Для цього ніжку карункула захоплюють між вказівним і середнім пальцями, а великим пальцем вивільняють ворсинки котіледонів з кріпт карункула. Контролюють повне відокремлення посліду, залишені частини його в матці призведуть до мацерації, путрифікації і в кінцевому результаті до виникнення метриту.

Після відокремлення посліду корові призначають антибактеріальні, тономоторні препарати.


Дата добавления: 2018-11-24; просмотров: 400; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!