Перинатальна патологія та її профілактика



Як уже згадувалось перинатологія включає антенатальний, інтранатальний та неонатальний періоди.

Антенатальний період розвитку індивідууму (антенатальний онтогенез) починається від запліднення та закінчується родами. Цей період ми умовно розділили на дві частини, що пояснюється з одного боку особливостями розвитку нового організму (ембріона, плода), з другого – певними відмінностями розроблених нами профілактичних заходів. Отже, перша частина охоплює розвиток ембріона і плода до семимісячного віку, а друга – на восьмому та дев’ятому місяцях (період сухостою корови).

Перша частина отримала назву – ранній антенатальний, а друга – пізній антенатальний періоди.

При зимовому утриманні часто реєструють патологічні процеси у корів і нетелів як в ранньому так і в пізньому антенатальному періодах.

 

Рання антенатальна патологія.

 

 

Це досить проблемне питання. За загальноприйнятими даними причинами недотримання приплоду можуть бути не тільки відсутність зустрічі, контакту та взаємодії статевих клітин (сперміїв та яйцеклітин), а й загибель ембріона чи плода на ранніх стадіях розвитку. Цей процес відбувається або ж приховано (резорбція ембріона) чи має виражені клінічні ознаки.

Патологічні процеси найчастіше відмічаються в критичні періоди розвитку індивідуума, тому діагностика та профілактика повинні перш за все проводитись з врахуванням цих особливостей.

Діагностика ранньої антенатальної патологій. Як уже повідомлялось в попередніх розділах найбільш поширеною причиною порушень розвитку ембріона чи плода є аліментарно-дефіцитні фактори. Дефіцит каротину чи вітаміну А в організмі корів і нетелів в період зимового утримання носить майже глобальний характер. Тому до цієї проблеми більша увага, інші ж дефіцити легше профілактувати.

Патогенетичною особливістю ембріо - та фетопатій, викликаних А - вітамінною недостатністю, є їх повільний розвиток від початку неповноцінної на каротин годівлі корів і нетелів. Це пояснюється тим, що тварини літом можуть накопичувати великі запаси вітаміну А (до 12 – 20 мг %) в печінці. Тому дефіцит вітаміну А в організмі необхідно визначити задовго до вияву клінічної картини захворювання.

Враховуються умови заготівлі і зберігання кормів, регулярно проводиться хімічний аналіз, в тому числі визначається вміст каротину в силосі, сінажі, сіні.

Забезпеченість корів і нетелів необхідними поживними речовинами, каротином, необхідно визначати не за розрахунковим, а за фактичним вмістом цих речовин в кормах, встановленим на основі результатів аналізу проведених досліджень агрохімічними чи ветеринарними лабораторіями.

Різниця між фактичною забезпеченістю та літературними даними по каротину може складати від 2 до 87 %.

Більш повну уяву про забезпеченість організму тварин каротином (вітаміном А) дає визначення біохімічних констант сироватки крові, печінки. Вміст в сироватці крові корів і нетелів каротину нижче 0,4 мг %, вітаміну А – 15 мкг/%, в печінці вітаміну А нижче 15 мкг/% свідчать про дефіцит цих речовин в організмі.

Необхідно регулярно проводити біохімічне дослідження сироватки крові корів і нетелів (вибірково беруть кров від 10-15 % тварин) з метою визначення показників гомеостазу. При цьому, крім вмісту каротину в сироватці крові визначають рівень загального білка, кальцію, фосфору, цукру, кислотної ємкості. Бажано визначати вміст вітаміну А в сироватці крові і печінці – найбільш об’єктивним показником є вміст вітаміну А в печінці.

Діагностика ембріо – і фетопатій в ранньому антенатальному періоді складна і потребує певних розробок і доопрацювань.

Найпершим діагностичним тестом може бути визначення тривалості періоду між осіменіннями. Збільшення тривалості цього періоду може бути непрямим підтвердженням того, що відбулося запліднення, розвивався ембріон, але на певному етапі його розвитку наступила смерть і резорбція, що й привело до збільшення тривалості проміжку часу між осіменіннями. Але всі випадки прихованого аборту за цією ознакою враховувати неможливо, бо у разі доімплантаційної загибелі та резорбції ембріона віком до 15 діб наступний статевий цикл відбудеться вчасно, оскільки не буде затримки лютеолізу. Але ж якщо вік ембріона буде більше 16 днів, то в такому випадку збільшиться термін функціонування жовтого тіла, а це вже викличе подовження тривалості статевого циклу до 26 днів і більше.

При вагінальному дослідженні звертають увагу на стан слизової оболонки передвер`я вагіни, вагіни та каудальної частини шийки матки, наявність слизової пробки в її каналі.

При ректальному дослідженні враховують в яєчниках ступінь розвитку жовтого тіла, розміри матки, консистенцію її рогів, прощупують частини тіла плода, розміри плацентом.

В паралельному режимі: а - для визначення наявності та особливостей стану ембріона, а в випадках його відсутності – змін в слизовій оболонці матки та яєчниках, характерних для імплантації та розвитку зародка, що вказували б на ефективність осіменіння; б – для діагностики ранньої вагітності у корів, починаючи з 27 дня після запліднення – пропонується застосовувати ультразвукове дослідження (УЗД).

Крім цього ультразвукове дослідження дозволяє визначити стан, життєздатність плода на ранніх стадіях розвитку, його стать і ідентифікувати плаценту, розміри плацентом.

На наш погляд заслуговує на увагу презентований прибор – Сканер 100 Vet. Сканер 100 Vet є виключно потужним портативним сканером. Поміж основних переваг, таких як якість зображення, надійність системи, сканер 100 Vet відрізняється також тим, що до нього розроблений великий пакет програмного забезпечення, а він сам має вмонтований дисковод 3,5 для гнучких дисків, на яких можна зберігати в цифровій формі зображення та інформативні дані.

В наборі ветеринарний двочастотний лінійно-матричний зонд на 6/8 МГц. Цей зонд ефективний у всіх відношеннях при дослідженні органів розмноження у корів.

Двочастотний мікро-випуклий зонд R 17 на 5/7,5 МГц дозволяє отримувати зображення під різним кутом. Крім вищезгаданого застосування цей зонд може бути використаний для зовнішнього дослідження репродуктивних органів.

 

Профілактика ранньої антенатальної патології. Профілактика повинна охоплювати комплекс заходів: своєчасне осіменіння корів і телиць, дотримання правил асептики та антисептики при введенні сперми, використання сперми високої якості; дотримання зоогігієнічних вимог; осіменіння тварин при відсутності запальних процесів в статевих органах; забезпечення повноцінної годівлі.

Нами розроблені рекомендації по профілактиці ранньої антенатальної патології (ембріо - та фетопатії). Рекомендації розраховані для впровадження в господарствах де спостерігається неповноцінна годівля корів і нетелів по каротину (за іншими показниками – кормові одиниці, перетравний протеїн, кальцій, фосфор, поварена сіль раціони збалансовані, або ж легко при втручанні корегуються), встановлено дефіцит каротину (вітаміну А) в сироватці крові (інші показники гомеостазу – загальний білок, кальцій, фосфор, кислотна ємкість в межах норми, або ж знову таки легко корегуються) і як наслідок А-вітамінної недостатності реєструють ембріо - та фетопатії.

В таких господарствах необхідна обробка корів і нетелів з застосуванням препаратів вітаміну А – (ретинолу ацетат, тривіт, тетравіт)

Шляхи введення вітамінних препаратів. Нами (Кошовий В.П., 1982; 1986; 1991) розроблений та пропонується інтраабдомінальний метод введення препаратів вітаміну А. Цей метод має значні переваги, що наведені в таблиці 10.

Наведені в таблиці 10 дані об’єктивно показують значні переваги (за багатьма параметрами) інтраабдомінального методу введення препарату.

Техніка виконання – в області правої голодної ямки корови, відступивши вниз на 2 – 3 пальці від відростків поперекових хребців (2-3й хребець) вистригається шерсть, місце введення обробляється 5 % розчином йоду. Голка (краще Боброва з гумовою перехідною трубкою) вводиться в напрямку дещо знизу вверх під відросток поперекового хребця.

 

 

Таблиця 10

Характеристика методів введення ретинолу ацетату

Показники

Метод введення препарату

пероральний інтрамускулярний інтраабдомінальний
1 2 3 4
Ступінь депонуван-ня вітаміну А в печінці тварин, % 15 8 18
Вплив на морфофунк-ціональний стан стате-вих органів тварин Зросла кількість структурних елемен-тів з чітким забарвле-нням ядер та цито-плазми. Підвищився функціональний стан морфологічних стру-ктур, зросла кількість глікогену, РНК, кислих мукополі-сахаридів. Спостерігались такі ж зміни, але вираже-ність їх була менш інтенсивною. Інтенсивність пози-тивних змін морфо-функціонального стану була вдвічі вищою ніж при пероральному введенні препарату.
Технічна характеристика методів Метод простий в ви-користанні. Недолі-ком є неможливість точного дозування та значні втрати дорогих препаратів при роз-дачі з кормом. Немо-жливість застосуван-ня гормональних пре-паратів в комплексі з вітамінними. Метод важкий в ви-конанні, особливо при масовій обробці тварин. Він потре-бує значних фізич-них зусиль при вве-дені препарату в великій за об’ємом дозі, що пов’язано з необхідністю подо-лання опору при утворенні місця для розчину в м’язовій тканині. В такому середовищі ретинол швидко інактиву-ється. Введення тривале, потребує надійної фіксації з урахуванням вико-нання правил техніки безпеки при обробці тварин. Метод простий та легкий в виконанні. Потребує менше фізичних зусиль та часу на виконання, особливо при масовій обробці тварин, оскільки розчин дуже легко без опору про-никає в черевну порожнину. Метод потребує менше зу-силь при фіксації тварин, він безпечний у виконанні. Метод дозволяє більш швидко створити достатні резерви вітаміну А в організмі тварин.

Якщо голка введена правильно (в черевну порожнину) спостерігається легкий рух поршня шприца при натисканні. При масовій обробці тварин краще використовувати ін’єктори різних конструкцій. (мал. 41).


Дата добавления: 2018-11-24; просмотров: 385; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!