Право інтелектуальної власності на сорт рослин і породу тварин



 

Важливим напрямом розвитку економіки, зокрема в аграрному секторі, є селекційні дослідження, які є об'єктами інтелектуальної власності, продуктом творчої діяльності людини. Селекція — це виведення людиною нових або поліпшення тих, що вже існують, порід тварин і рослин.

Правова охорона селекційних досягнень, окрім ЦК України здійснюється: Міжнародною конвенцією про охорону селекційних досягнень (1961), Законами України "Про охорону прав на сорти рослин", "Про племінну справу у тваринництві" та ін.

Об'єктами права інтелектуальної власності на селекційні досягнення є: сорт рослин і порода тварин. Зупинимось на їх характеристиці.

Сорт — це окрема група рослин у межах нижчого з відомих ботанічних таксонів, яку, незалежно від того, задовольняє вона повністю або ні умови надання правової охорони, може бути визначено ступенем вияву ознак, що є результатом діяльності певного генотипу або комбінації генотипів; можна відрізнити від будь-якої іншої групи рослин ступенем вияву принаймні однієї з цих ознак; можна розглядати як єдине ціле з погляду її придатності для відтворення в незмінному вигляді цілих рослин сорту. Категоріями сорту є клон, гібрид, лінія та популяція.

Об'єктом права на сорт є і селекційне досягнення у рослинництві, яке відповідає умовам патентоспроможності, тобто є:

1) новим (матеріал сорту не був відомий цивільному обороту на дату видачі патенту);

2) вирізняльним (чітко відрізняється від будь-якого іншого сорту, який є загальновідомим);

3) однорідним (результати розмноження сорту збігаються з його ознаками);

4) стабільним (ознаки сорту залишаються незмінними після його розмноження).

Заявка про видачу патенту на сорт подається до ДДІВ. Експертизу на патентоспроможність сорту проводить Державна комісія України з випробовування та охорони сортів рослин Міністерства аграрної політики України.

Порода тварин — створена людиною чисельна група тварин загального походження, яка має генеалогічну структуру та властивості, що дають змогу відрізнити її від інших тварин цього самого виду і кількісно достатні для розмноження як однієї породи.

Заявка на нову породу подається до Міністерства аграрної політики України, де вона підлягає експертизі. Якщо експертиза підтверджує патентоспроможність породи, то видається правоохоронний документ.

Право інтелектуальної власності на сорт рослин і породу тварин становлять:

• особисті немайнові права, засвідчені державною реєстрацією;

• майнові права інтелектуальної власності, засвідчені патентом;

• майнове право інтелектуальної власності, засвідчене державною реєстрацією.

ЦК України встановлює такі строки чинності майнових прав інтелектуальної власності на сорт рослин і породу тварин:

— 30 років, починаючи з 1 січня року, наступного за роком державної реєстрації;

— 35 років — для дерев та винограду починаючи з 1 січня року, наступного за роком державної реєстрації.

112. Компонування інтегральної мікросхеми або інакше топографія інтегральної мікросхеми як особливий об’єкт права інтелектуальної власності являє собою зафіксоване на матеріальному носії просторово-геометричне розташування сукупності елементів інтегральної мікросхеми та з‘єднань між ними. Інтегральна мікросхема - це мікроелектронний виріб кінцевої або проміжної форми, призначений для виконання функції електронної схеми, елементи і з‘єднання якого неподільно сформовані в об’ємі і (або) на поверхні матеріалу, що становить основу такого виробу, незалежно від способу його виготовлення. Саме таке визначення дано топографії інтегральної мікросхеми і самої інтегральної мікросхеми статтею 1 Закону України “Про охорону прав на топографії інтегральних мікросхем” (зі змінами, внесеними згідно із Законами № 783–XIV від 30.06.1999, № 2188–III від 21.12.2000, № 2921–III від 10.01.2002, № 34–IV від 04.07.2002, № 850–IV від 22.05.2003). Цей Закон регулює відносини, що виникають у зв'язку з набуттям і здійсненням права власності на топографії інтегральних мікросхем в Україні.

Статтею 471 ЦК України визначені умови за яких компонування ІМС придатне для набуття права інтелектуальної власності на нього.

Компонування ІМС вважається придатним для набуття права інтелектуальної власності на нього, якщо воно є оригінальним.

Не охороняються права на ідеї, способи, системи, технології або закодовану інформацію, які можуть бути втілені в топографію ІМС.

Компонування IMC визнається оригінальним, якщо воно є результатом інтелектуальної діяльності його автора, не створено шляхом прямого відтворення (копіювання) іншого компонування IMC, має відмінності, що надають йому нові властивості, і не було відомим у галузі мікроелектроніки до дати подання заявки або до дати його першого використання. Дата першого використання компонування IMC – це дата, коли використання компонування IMC стало відомим у галузі мікроелектроніки.

Відповідно до Закону компонування IMC визнається оригінальним доти, доки не доведено протилежне.

Компонування, яке містить елементи, відомі в галузі мікроелектроніки на дату подання заявки або на дату першого використання компонування IMC, може бути визнана оригінальним тільки в тому разі, якщо сукупність таких елементів не створена шляхом прямого відтворення (копіювання) сукупності іншого компонування IMC і має відмінності, що надають йому нові властивості.

На визнання компонування IMC оригінальним не впливає розкриття інформації про нього автором або особою, яка одержала від автора прямо чи опосередковано таку інформацію, якщо строк від дати розкриття інформації до дати подання заявки на реєстрацію цього компонування IMC не перевищує двох років. При цьому обов'язок доведення обставин розкриття інформації, достовірності дати розкриття інформації та першого використання топографії IMC покладається на заінтересовану особу.

Не може бути визнана оригінальною те компонування IMC, заявка на реєстрацію якого подана пізніше ніж через два роки від дати його першого використання.

Обсяг прав на компонування IMC визначається зображенням компонування IMC на матеріальному носії.

 


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 181; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!