Найголовнішими принципами (правилами) діяльності кредитних товариств (спілок, кас) Ф. Райффайзена були:



1) відсутність пайового капіталу;

2) необмежена відповідальність членів за борги товариства;

3) обмежений район діяльності товариства;

4) надання позичок лише членам товариства;

5) робота у виборних органах на громадських засадах.

Що стосується товариств Г. Шульце-Деліча, то вони формували значний власний пайовий капітал за рахунок внесків членів; район діяльності товариства не обмежувався; члени товариства несли необмежену відповідальність по його боргах; робота членів правління була оплачуваною. Модель кредитної установи Г. Шульце-Деліча отримала назву «народний банк» або ощадно-позичкове товариство. Такі товариства створювалися для задоволення фінансових потреб переважно міських мешканців (ремісників, службовців, інших громадян).

План семінарського заняття

1. Відмінність кооперативу від інших організаційно-правових форм.

2. Модель кредитної кооперації Ф. Райффайзена.

3. Неприбуткова економічна природа кооперативів.

4. Модель кредитної кооперації Г. Шульце-Деліча.

Завдання 1. Розглянувши зображення, поясніть, чому виникають спільні проблеми? Як їх можна вирішити, що при цьому виходить? Також назвіть, які дві основні умови виникнення кооперації (співпраці) ви знаєте?


Завдання 2. Які основні види сервісних кооперативів ви знаєте? Охарактеризуйте їх.

Завдання 3. Поясніть поняття «дохід» і «прибуток».

Завдання 4. Якої ознаки кооперативу не вистачає на зображенні?

Завдання 5. Крім вищезгаданих принципів, важливим у діяльності кооперативів є ще один принцип. Він визначає подвійний зв’язок між членами і кооперативом. Назвіть цей принцип.

член кооперативу = власник + користувач


Завдання 6. Назвіть за змістом міжнародні кооперативні принципи, схвалені Міжнародним кооперативним альянсом у вересні 1995 року.

Кооперативний принцип Зміст
? Кооператив – добровільна організація, відкрита для всіх осіб, які бажають користуватися послугами й готові взяти на себе відповідальність його члена. При цьому членство в кооперативі не залежить від соціальної, расової, політичної чи релігійної прина­лежності
? Кооператив – демократична організація, що конт­ролюється членами, які беруть активну участь у формуванні його політики й прийнятті рішень. Члени кооперативу мають рівні права при голосуванні (принцип «один член – один голос»)
? Члени кооперативу рівноправні щодо внесків і контролю капіталу кооперативу. Частина сформо­ваного капіталу є неподільною
? Кооператив – автономна організація. При укладенні ним угод з іншими організаціями, у тому числі державними, чи збільшенні капіталу за рахунок зовнішніх джерел він зберігає автономність
? Кооператив забезпечує освіту та професійну підго­товку своїх членів, виборних представників, ме­неджерів і службовців, що забезпечують його розви­ток. Він також інформує громадськість, особливо мо­лодь і впливових лідерів, про природу кооперування
? Кооператив зміцнює pух, співпрацюючи з місцевими, національними та міжнародними об’єднаннями
? Кооператив зосереджує увагу на сприянні громаді, що є частиною його політики

Завдання 7. Назвіть, які компетентні органи приймають рішення за даними питаннями в нижченаведеній таблиці?

Питання Хто приймає рішення
Вступ нових членів ?
Виключення членів ?
Вихід члена з кооперативу до закінчення періоду дії зобов'язань ?
Зобов'язання членів щодо здійснення діяльності та внесення паїв ?
Розподіл попереднього результату (ко­оперативні виплати та нарахування на паї) ?
Повернення паїв (період очікування та умови) ?

Термінологічний словник

1. Cоореrаtio ( лат. співпраця, співробітництво).    

2. Кооперація також означає сукупність кооперативів (кооперативних товариств) та їх спілок (союзів).

3. Член кооперативу – фізична або юридична особа, яка зробила вступний і пайовий внески в розмірах, визначених статутом кооперативу, визнає принципи й цілі кооперативу, дотримується – вимог його статуту й користується правом ухвального голосу в кооперативі.

4. Асоційований член кооперативу – фізична чи юридична особа, що зробила пайовий внесок і користується правом дорадчого голосу в коо­перативі.

5. Вступний внесок – внесок фізичної або юридичної особи в гро­шовій формі понад пай при вступі в кооператив для організаційного забезпечення його діяльності в розмірах, встановлених статутом. Вступний внесок зараховується в неподільний фонд і у разі виходу з кооперативу не повертається.

6. Пай – майновий внесок члена кооперативу у створення та роз­виток кооперативу, який здійснюється шляхом передачі коопера­тиву майна, в тому числі грошей, майнових прав, а також земельної ділянки.

7. Додатковий пай – внесок члена кооперативу понад обов'язковий пай, який передається ним за власним бажанням до пайового фонду.

8. Кооперативні виплати – частина доходу кооперативу, яка роз­поділяється між його членами пропорційно їх участі у накопиченні цього доходу; участь у господарській діяльності обслуговуючого кооперативу – поставка (збут) через кооператив продукції, сировини, придбання товарів у кооперативі, користування послугами кооперативу.

9. Кооперативні принципи – це ідеї, правила, якими керуються кооперативи у своїй діяльності; модель поведінки, алгоритм дії членів кооперативу і його виборних органів.

10. Кооператив – це група осіб, що добровільно об’єдна­лись, щоб задовольнити спільні економічні, соціальні та культурні потреби й прагнення з допомогою підприємства, що перебуває в їхній власності та під демократичним управлінням і контролем.

11. Природа кооперативу – це ті його характеристики, які зберігатимуться за будь-яких умов, незалежно від того, які люди є його членами, у який час і в якій державі цей кооператив існує.

12. Капітал кооперативу – сукупність індивідуальних капіталів, об’єднаних як паї, та спільний капітал, який є власністю кооперативу.

13. Статут – це прийнятий згідно із законодавством основний документ, затверджений засновниками кооперативу, яким засвідчується його правове становище.


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 157; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!