Спеціалізовані заклади розміщення



До них належать готельні заклади, в яких розміщують перева­жно тих, хто займається кваліфікованими активними видами тури­зму, такими як водний, кінний, повітряний, автотуризм тощо.

Ротель — установа туризму, призначена для літнього відпо­чинку автотуристів, які подорожують автомобілями з трейлерами.

Ботель — рекреаційний заклад, призначений для цілорічного функціонування на зразок турбази, розташований на березі річки або іншої водойми зі спорудами для технічного обслуговування плавзасобів. У системі водних туристичних маршрутів — це по­чаткові, кінцеві пункти або проміжні, з великою кількістю екску­рсійних об'єктів, де необхідне тривале перебування туристів. Бо-телі виконують роль центрів радіальних водних маршрутів. У холодну пору року їх використовують як готелі, будинки риба­лок, спортивні бази тощо. Місткість — 100—200 місць.


 


88


89


Флотель (плавготель, готель на воді) — рекреаційний заклад сезонного типу, який функціонує повністю на плаву, з розташу­ванням спальних і громадських приміщень на дебаркадерах чи за­старілих теплоходах. Місткість— 200—300 місць. Дебаркадери можуть блокуватися, утворюючи гавань дляпрогулянкових суден. Флотель призначений для пересування за маршрутом із зупинкою на 1—3 денний відпочинок у мальовничих місцях. Флотелі можуть швартуватися на березі озера чи водосховища на період навігації та бути опорним пунктом радіальних водних маршрутів. На відмі­ну від ботелів, у флотелях туристам надається широкий асорти­мент послуг для відпочинку на воді: водні лижі, спорядження для рибальства тощо. Поширені в США, Іспанії, Швейцарії.

Притулки— заклади, які мають не менше 10 нічліжних місць, розташовані в проміжному пункті лінійних або кільцевих туристичних маршрутів і надають готельні послуги передусім особам, які займаються кваліфікованою туристикою.

Приватні заклади розміщення — це будинки або кімнати в приватних приміщеннях, які надають власники під час туристич­ного сезону туристам для відпочинку; в містах, які відчувають дефіцит нічліжної бази, частину приватних квартир використо­вують цілорічно.

У всіх туристичних закладах розміщення передбачені такі чо­тири основні групи послуг:

• розміщення;

• харчування;

• дозвілля;

• побутове обслуговування.

Згідно з рекомендаціями ВТО, всі засоби розміщення можна представити двома категоріями: колективні та індивідуальні.

До колективних закладів розміщення туристів належать готелі та аналогічні заклади, спеціалізовані заклади, інші колективні за­соби розміщення туристів. До індивідуальних засобів розміщен­ня належить власне житло— квартири, особняки, котеджі, котрі використовуються відвідувачами-резидентами, кімнати, що оре­ндуються у приватних осіб чи агентств, кімнати, які надаються безкоштовно родичами або та знайомими.

Спеціалізовані заклади розміщення також призначені для об­слуговування туристів. Вони не мають номерів. Тут вихідною одиницею може бути житло, колективна спальня, майданчик. Крім надання туристам місця для ночівлі, заклади можуть здійснювати й інші види діяльності. Наприклад, оздоровлювальні заклади (оздоровниці, курорти, санаторії), табори, заклади розміщення у

90


громадських видах транспорту (поїзди, морські та річкові судна) тощо. Тут функція надання місця для ночівлі не є головною.

До інших колективних засобів розміщення належить переду­сім житло, призначене для відпочинку. Наприклад, готелі квар­тирного типу, комплекси будинків чи бунгало. Ці приміщення мають єдине управління. їх здають за оплату, в оренду, безкош­товно, особа (особи) чи організація. Так, наприклад, Ірландська рада з туризму пропонує таку організацію комплексу будинків для відпочинку. Комплекс має не менше дев'яти будівель, в од­ній з яких розташована контора. Будинки мають окремі входи і знаходяться в хорошому експлуатаційному стані. У кожному бу­динку є приміщення для сну, обіду, відпочинку, склад, ванна і туалет з відповідним обладнанням. Передбачено використання території перед будинком. Кожний заклад розміщення готують і прибирають для нового клієнта. Послуг з поточного прибирання приміщення і зміни білизни не надають.

До складу інших колективних закладів розміщення входять об'єкти (з єдиним керуванням) на майданчиках для кемпінгів, у бухтах для невеликих суден.

Клієнту надається нічліг та низка послуг: інформаційні, тор­гові, розважальні тощо. Студентські гуртожитки, будинки відпо­чинку для людей похилого віку та аналогічні об'єкти соціального значення потрібно також вважати іншими колективними закла­дами розміщення.

У класифікації за режимом експлуатації розрізняють готелі цілодобової, сезонної, змішаної дії, а за місцем розташування — у місті та на воді.

Готелі розрізняють ще й за кількістю спальних місць. В аме­риканській та українській практиці дотримуються такої типології готелів за місткістю: менше ніж 100 місць — невеликі готелі, від 100 до 500 — середні, понад 500 — великі.

За рівнем комфорту у міжнародній практиці готелі розрізня­ють за зірками.

Системи класифікації готелів

У класифікацї готелів в різних країнах використовують різні системи, яких сьогодні понад тридцять. Введенню єдиної класи­фікації перешкоджає низка чинників, пов'язаних з культурно-історичним розвитком держав, що здійснюють туристичну діяль­ність, їхніми національними відмінностями, особливостями в критеріях оцінювання якості обслуговування та ін.

91


Найпоширенішими класифікаціями готелів є:

• система зірок (від * до *****)5 щ0 застосовується у Франції, Австралії, Угорщині, Єгипті, Китаї, Україні, Росії та інших краї­нах, що беруть участь в міжнародному туристичному обміні;

• система букв, що застосовується у Греції (А, В, С, D);

• система «корон», характерна для Великобританії;

• система балів (від 100 балів— категорія *, до 290 балів — категорія *****) — на основі індійської системи класифікації;

• система розрядів та ін.

При всьому різноманітті підходів до системи класифікації го­телів на сучасному етапі їх можна об'єднати в дві групи: «євро­пейський тип», основою якого є французька національна систе­ма, і бальна оцінка, заснована на індійській національній системі.

Французька національна система передбачає поділ готелів на п'ять категорій: «1 зірка», «2», «З», «4» і «4 зірки-Люкс» («5 зірок»).

У табл. 4.1 подано мінімальні вимоги до готелів за французь­кою (європейською) національною системою класифікації.

Як видно з таблиці, розмір готелю практично не впливає на його категорію. Головним критерієм оцінювання за французькою класифікацією, є комфортність і набір пропонованих послуг.

Таблиця 4.1


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 320; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!