Фізична географія материків та океанів



Фізична географія океанів. Основні напрямки досліджень географії океанів. Екологічні проблеми. Основні риси природи Тихого, Атлантичного, Індійського та Північного Льодовитого океанів.

Фізична географія материків. Загальний і регіональний огляд. Структура і зміст, характеристика регіону. Послідовність вивчення компонентів природи у загальному огляді материків: фізико-географічне положення, геологічна будова, рельєф, корисні копалини, клімат, внутрішні води, ґрунтовий покрив, рослинність, тваринний світ, особливості просторової диференціації природи, фізико-географічне районування. Природні ресурси та їх охорона. Основні екологічні проблеми кожного материка.

Своєрідність фізико-географічних регіонів материків: субконтинентів і фізико-географічних країн.

Євразія. Фізико-географічний огляд. Європейський сектор Арктики і Субарктики. Північна і Середня Європа. Середземномор'я. Східна Європа. Азіатський сектор Арктики, Північна Азія, Південно-Західна Азія, Південна Азія, Південно-Східна Азія.

Північна Америка. Фізико-географічний огляд. Американський сектор Арктики. Позакордільерський Схід. Кордільерський Захід. Центральна Америка.

Південна Америка. Фізико-географічний огляд. Позаандійський Схід. Андійський Захід.

Африка. Фізико-географічний огляд. Північна Африка. Центральна Африка. Східна Африка. Південна Африка. Видатні географи-дослідники та мандрівники. Значення експедиції у вивченні природи материків та окремих регіонів.

Австралія. Фізико-географічний огляд. Західно-Австралійське плоскогір’я. Центральна низовина. Великий Вододільний хребет.

Антарктида. Фізико-географічний огляд.

Географічне країнознавство

Об’єкт і предмет краєзнавства. Поняття про “край”, “рідний край”, “своя місцевість”. Державне, громадське і шкільне краєзнавство. Види краєзнавства за змістом (географічне, історичне, екологічне, літературне, археологічне, біологічне тощо). Краєзнавство в системі навчально-виховної роботи в школі.

Краєзнавство як наука і навчальна дисципліна. Суть і значення краєзнавчого принципу навчання в географічній освіті. Педагоги і вчені-географи щодо суті краєзнавчого принципу навчання.

Принципи і загальні положення організації шкільної краєзнавчої роботи. Програма вивчення краю, її загальна структура і зміст. Основні напрями, методи і форми вивчення рідного краю.

Вивчення природи рідного краю. Комплексна фізико-географічна характеристика своєї області. Типові риси природи ландшафтів свого краю та палеогеографічних умов їх розвитку. Особливості прояву природних процесів в ландшафтах рідного краю, їх направленості та інтенсивності.

Вивчення проблем охорони природи рідного краю (своєї області). Види природокористування на території краю. Аналіз природних умов і природних ресурсів краю та оцінка можливостей їх використання Екологічні проблеми рідного краю, причини, стан, шляхи вирішення. Природо заповідний фонд краю та динаміка розвитку.

Вивчення історії та соціально-економічного розвитку рідного краю(своєї області). Історичне краєзнавство, предмет, мета, завдання і значення Основні етапи освоєння і заселення території краю.

Вивчення господарства краю (своєї області). Економічне краєзнавство, його значення і суть. Особливості економіко-географічного положення краю та їх вплив на історію заселення і соціально-економічного розвитку краю. Населення краю, його чисельність, структура, розміщення. Господарство краю. Галузі спеціалізації, структурні зрушення в економіці краю. Розміщення основних галузей господарства на території рідного краю.

Вивчення культури і мистецтва краю (своєї області). .Мистецтвознавче краєзнавство, предмет і значення. Розвиток різних видів мистецтва на території краю Етнографічне краєзнавство, його значення і завдання. Вивчення народних традицій і обрядів.

Топонімічні краєзнавчі дослідження. Топоніміка, предмет і значення. Адресна, пізнавальна і виховна функція топонімів краю. Класифікація топонімів (гідроніми, ороніми, ойконіми). Природні топоніми як відображення особливостей природних умов рідного краю. Класифікація топонімів за мовною ознакою як відображення історії освоєння і заселення території краю. Антропоніми, які пов’язані з видатними людьми рідного краю. Організація краєзнавчо-топонімічних досліджень краю.

Фізична географія України

Предмет географії України та значення курсу. Географічне положення. Розміри території і крайні точки. Географічний центр України та географічний центр Європи. Протяжність кордонів держави.

Геологічна будова території України. Історія розвитку території, поширення гірських порід. Розвиток форм рельєфу і поверхні. Неотектонічні рухи, сейсмічні явища. Тектонічні, вулканічні, денудаційні, водно-ерозійні, гравітаційні, льодовикові, карстово-суфозійні, еолові, антропогенні форми рельєфу.

Основні форми поверхні України. Низовини. Височини. Приуроченість низовин, височин, гір до геологічних структур. Морфологічні особливості Карпатських і Кримських гір, їх геологічна будова і вік. Господарська оцінка рельєфу.

Корисні копалини. Залежність залягання корисних копалин від геологічної будови території України. Паливні ресурси. Перспективні нафтогазоносні провінції України. Залізорудні ресурси, основні залізорудні басейни. Нікопольський марганцеворудний басейн. Родовища кольорових металів. Золоті запаси. Алмазні родовища. Аміачна сировина: кам’яна і калійна солі. Значення Сивашу. Сірка (Роздол, Яворів). Будівельні матеріали. Економічна оцінка ресурсів надр України.

Загальна характеристика клімату України. Основні кліматоутворюючі чинники: сонячна радіація, циркуляція, підстилаюча поверхня. Розподіл температури, опадів, сніговий режим. Територіальні відміни клімату. Кліматичні пояси і області. Клімат рівнинних і гірських територій. Вплив океанів. Господарська оцінка клімату. Несприятливі та стихійні кліматичні явища.

Фізико-географічна характеристика морів, що омивають Україну, їх господарське і рекреаційне значення. Проблеми і перспективи раціонального використання ресурсів Чорного і Азовського морів. Внутрішні води, природні фактори їх формування та розподілу. Основні річки країни та їх басейни. Регіональні особливості і відміни. Особливості водного режиму річок України. Озера, лимани, ставки. їх господарське значення, Болота України, їх використання. Підземні і ґрунтовні води, Водні ресурси України, їх використання і охорона.

Ґрунти. Закономірність розміщення ґрунтів України, їх походження. Основні типи ґрунтів. Ерозія, підтоплення і затоплення ґрунтів, хімічне і радіаційне забруднення. Вплив ґрунтових ресурсів на розвиток та спеціалізацію сільського господарства. Меліорація ґрунтів. Охорона ґрунтів.

Несприятливі фізико-географічні процеси, фактори їх формування, їх види. Посухи і суховії. Ерозійні процеси, зсуви, селі. Карст, заболочування, вторинне засолення ґрунтів.

Ландшафти і фізико-географічне районування. Класифікація ландшафтів України. Фізико-географічне районування. Зональні і азональні одиниці фізико-географічного районування (зони, підзони, провінції, області).

Характеристика природних зон України: географічне положення, межі і розміри. Характерні риси зон та їх окремих компонентів. Поділ на фізико-географічні області.

Характеристика Кримських і Карпатських гір: географічне положення, розміри, особливості природних умов і ресурсів. Висотна поясність грунтово-рослинного покриву у горах. Ландшафтна структура. Несприятливі природні явища; землетруси, зсуви, карст.

 

 

ЕКОНОМІЧНА ТА СОЦІАЛЬНА ГЕОГРАФІЯ

 

 

Географія населення

Предмет та задачі географії населення. Населення як об’єкт вивчення географічних наук. Зв’язок географії населення з іншими науками. Закони народонаселення.

Расовий та етнічний склад населення. Раса як антрополого-біологічна категорія. Розподіл населення світу на раси. Географія рас. Етнічні спільності. Етногенез. Принципи класифікації народів. Географія етносів.

Чисельність та відтворення населення. Відтворення населення. Типи відтворення. Віковий та статевий склад населення. Демографічна ситуація і політика. Види обліку населення. Перепис населення. Народонаселення світу. Поняття “демографічний вибух”.

Трудові ресурси та їх використання. Трудові ресурси та фактори, що визначають їх склад та кількість. Трудова активність і структура зайнятості працездатного населення. Баланс трудових ресурсів. Освітня структура населення. Професійна структура населення.

Розміщення населення і міграції. Розміщення населення – наслідок господарського освоєння Землі. Природні та соціально-економічні фактори розміщення населення. Сучасне розселення населення на території Землі. Міграції населення, їх причини. Види міграцій. Вплив міграцій на склад і відтворення населення. Важливіші напрямки внутрішніх і зовнішніх міграцій.

Системи розселення та їх географічні форми. Сучасні наукові уявлення про системи розселення та їх географічні форми. Типи населених пунктів. Міста, їх виникнення та розвиток. Класифікація міст. Урбанізація – всесвітній процес. Територіальні системи міських поселень. Сільське розселення, типи сільських поселень. Системи сільського розселення. Поняття “Єдина система розселення”.

 


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 326; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!