Кислотно – лужна класифікація катіонів



На аналітичні групи

Для зручності проведення аналізу катіони поділяють на окремі аналітичні групи. Аналітична група — це група каті­онів, яка з певним реактивом (за певних умов) дає подібні аналітичні реакції. Відомі дві класифікації: сульфідна та кис­лотно-лужна.

Сульфідна класифікація ґрунтується на неоднаковій роз­чинності карбонатів і сульфідів металів.

За кислотно-лужною класифікацією катіони розподі­ляються на групи щодо їх відношення до сульфатної, хлоридної кислот, їдких лугів та до амоніаку (табл. 4)

Аналіз катіонів із застосуванням сірководню (за сульфід­ною класифікацією) має ряд недоліків, найголовнішим з яких є робота із сірководнем, що шкідливо для здоров'я; роботу треба виконувати в лабораторії, устаткованій доб­рою витяжною системою. Виходячи з цього, краще аналіз катіонів проводити за кислотно-лужною класифікацією.

Перша група катіонів+, Nа+, NН4+) не має групово­го реактиву; катіони цієї групи не осаджуються ні міне­ральними кислотами, ні лугами.

Катіони другої групи (Аg+, Рb2+, [Нg2]2+) осаджуються хлоридною кислотою.

Катіони третьої групи (Ва2+, Sr2+, Са2+) осаджуються сульфатною кислотою.

Четверту групу утворюють катіони (Zn2+, Al3+ , Сr+3, Sn2+, Sn(ІV), Аs(ІП), Аs(V)), які не випадають в осад при додаванні надлишку лугу.

Катіони п'ятої групи (Fе2+, Fе3+, Мn2+, Мg2+, Ві3+ , Sb(ІІІ), Sb(V)) осаджуються розчином лугу.

Шосту групу утворюють катіони (Нg2+, Сu2+, Сd2+, Со2+, Nі2+), що утворюють гідроксиди, розчинні в надлишку розчину амоніаку (w=25 %) (утворюються амоніакати).

Таблиця 4

Розподіл катіонів за кислотнo-лужною класифікацією

Група Катіони Груповий реактив Сполуки, що утворюються Групова характеристика
1 К+, Na+,NН4+ Немає   Хлориди, сульфати і гідроксиди розчиняються у воді
2 Аg+, Рb2+, [Нg2]2+ 2 н розчин НСl Осади АgСl, РbС12, Нg2С12 Хлориди нерозчинні у воді
3 Ва2+, Са2+ , Sг2+ 2 н розчин Н24 Осади ВаSО4, СаSО4 SrSО4 Сульфати нерозчинні (або погано розчинні) у воді і кислотах
4 Zn2+, Al3+ , Сr+3, Sn2+, Sn(ІV), Аs(ІП), Аs(V)) Надлишок  4 н розчину NaОН або КОН Розчин ZnO22–, AlO2, CrO2, SnO22–SnO32–, AsO33–, AsO43– Гідроксиди розчинні у надлишку NaОН або КОН
5 2+, Fе3+, Мn2+, Мg2+, Ві3+ , Sb(ІІІ), Sb(V) Надлишок розчину NН4ОН (w=25%) Осади Fе(ОН)2, Fе(ОН)3, Мn(ОН)2, Ві(ОН)3, Sb(ОН)3, Н[Sb(ОН)6] Мg(ОН)2, Гідроксиди нерозчинні у надлишку NaОН або КОН
6 Сu2+, Со2+, Nі2+ Нg2+, Сd2+ Надлишок NН4ОН (w=25%) [Сu(NН3)4]2+ [Co(NH3)4]2+ [Nі(NН3)6]2+  [Cd(NН3)4]2+  [Hg(NH3)4]2+ Гідроксиди розчинні у надлишку розчину амоніаку з утворенням амоніакатів

К ласифікація  аніонів на аналітичні групи

Аніони поділяють на аналітичні групи. Групові реактиви використовуються не для відокремлення груп аніонів, а для того, щоб зробити висновок: чи варто далі проводити реакції для виявлення кожного з іонів даної групи.

В основу класифікації аніонів покладена різна розчинність солей Барію і Аргентуму. Усі аніони можна поділити на три аналітичні групи (табл.5).

Таблиця 5

Розподіл аніонів на аналітичні групи

Гру па Аніони Груповий реагент Характерис тика групи
  1 SO , CO , PO , SO32-, SiO32-, CrO42-, MnO4- тощо Барій хлорид в нейтральному або слабколужному середовищі Солі Барію, що мало розчиняються у воді
  2   CI , Вr , I , S2-, SCN- тощо Аргентум нітрат в присутності нітратної кислоти Солі Аргентуму, що не розчиняються у воді та розведеній нітратній кислоті
  3   NO , CH COO , NO2- Групового реагента немає.     Солі Барію і Аргентуму розчинні у воді

 

До першої аналітичної групи аніонів відносяться аніони: SO , CO , PO , SO32-, SiO32-, CrO42-, MnO4- тощо. Ці аніони утворюють з катіоном Ва солі, що мало розчиняються у воді, але за виключенням барій сульфату, добре розчиняються у розведених мінеральних кислотах. Тому виділяти аніони цієї групи у вигляді осадів груповим реагентом – барій хлоридом – можна тільки в нейтральному або слабколужному середовищі. Аніони першої аналітичної групи утворюють з катіонами Аргентуму солі, що розчиняються у розведеній нітратній кислоті, а аргентум сульфат розчиняється навіть у воді.

    До другої аналітичної групи аніонів відносяться іони: CI , Вr , I , S2-, SCN- тощо. Ці аніони утворюють з катіонами Ag солі, що не розчиняються у воді та розведеній нітратній кислоті. Груповим реагентом другої групи аніонів є аргентум нітрат в присутності нітратної кислоти (в цих умовах аніони першої групи не дають осаду з аніонами Ag ). Барій хлорид з аніонами другої групи осадів не утворює.

До третьої групи аніонів відносяться іони NO , CH COO , NO2- тощо. Катіони Ba і Ag з аніонами даної групи не утворюють осадів, групового реагента на іони третьої групи немає.

 


Дата добавления: 2018-09-20; просмотров: 1526; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!