Лікування артеріальної гіпертензії



Лікування артеріальної гіпотензії передбачає проведення немедикаментозної і медикаментозної терапії.

Починати лікування необхідно із немедикаментозних методів, які включають:

· нормалізацію режиму праці та відпочинку;

· раціоналізацію харчування і водно-сольового обміну;

· психотерапію;

· регулярні заняття фізкультурою і деякими видами спорту;

· гідро- і бальнеотерапію;

· фізіотерапію;

· голкорефлексотерапію;

· лікувальний масаж.

1. Сон – це один із ведучих синхронізаторів біоритмів організ­му і функціональної активності парасимпатичної і симпатоадреналової систем. Тому необхідно забезпечити дитині і підлітку 8-10-годинний сон і 1-1,5 години відпочинку або сну в денний час.

Тривалість прогулянок на свіжому повітрі повинна бути не менше 2-3 години на день. Необхідно чергувати періоди активної праці з не менш активною фізичною і психічною релаксацією.

Вранці і ввечері (по 30 хв.) рекомендується займатися легкою ди­хальною гімнастикою або йогою з наступним прийняттям теплого, а по­тім прохолодного душа з інтенсивним розтиранням.

Необхідно уникати різких змін положення тіла, швидкого вставання з ліжка, однак у ранкову і вечірню гімнастику необхідно поступово включати вправи для тренінгу вестибулярного апарата (обертові рухи тулубом і головою, вправи з закритими очами).

2. При нормалізації харчування необхід­но забезпечити можливість 4-5-разового прийняття їжі на добу в зв’язку із схильністю хворих до гіпоглікемії. Особлива дієта не потрібна, проте слід більше вживати їжу, багату на тваринні білки та вітаміни, цукор краще замінити медом, який володіє тонізуючим ефектом на сер­цево-судинну систему, особливо в поєднанні з волоськими горіхами.

Пацієнтам рекомендується вживати достатню кількість рідини (моло­ко, зелений чай, відвари шипшини, пепсі, фанта та інші газовані тоні­зуючі напої, і звичайно ж свіжий заварений чай і натуральний кофе, які дитині слід випивати вранці і рівномірно на протязі дня).

3. Психотерапія може бути будь-якої форми: індивідуаль­на, групова, сімейна. Її ціль — скорегувати взаємні відносини дитини до навколишнього соціального середовища.

При цьому важливо не тільки усунути негативні психоемоційні фак­тори, що не завжди можливо, скільки підвищити толерантність до них і виробити адекватну реакцію.

4. Збільшення фізичної активності при Аг сприяє підвищенню тонусу серцево-судинної системи, покращує мікроциркуляцію, нормалізує і активує обмінні пронеси.

Крім регулярної ранкової гімнастики рекомендовані заняття фізич­ною культурою в школі і деякі види спорту: спортивна ходьба, гральні види спорту (волейбол, баскетбол та ін.), їзда на велосипеді, катан­ня на лижах і ковзанах, оздоровче плавання (3 рази на тиждень по 1-1,5 години).

Протипоказані заняття гімнастикою, стрибками, важкою атлетикою, боксом, самбо, карате.

5. Гідро- і бальнеотерапія чинить на хворих з Аг сприятливі ефекти за рахунок підвищення судинного тонусу («гім­настика судин»), впливу перепадів температури, механічних (струмінь во­ди і душа, пухирці кисню і повітря та ін.), хімічних (мінеральні солі і гази) і радіоактивних подразників і навіть впливу на нюхові ана­лізатори (ароматичні добавки).

Душі: струминний, голчатий, циркулярний, Шарко, підводний душ, контрастний з поступовим зниженням температури води з 37 до 35°С з наступним інтенсивним розтиранням.

Вани: солоно-хвойні, кисневі, перлинні, з добавками з рослин­них настоїв березового і смородинового листа, білокопитника.

6. Бальнеотерапія в умовах курортів проводиться з використанням місцевих мінеральних вод: загальні вуглецеві, хлористо – водневі, сірководневі, нарзанові, радонові.

В поліклініках і місцевих санаторіях можна проводити бальнеотера­пію з застосуванням штучних мінеральних добавок. Курс лікування (прийняття ванни) складає 12-15 процедур через день, тривалістю по 10-12 хв., температура води 36-37°С. При цьому необхідно контролювати ЧСС і АТ до і після прийняття ванни, а після 4-5 процедури реєстру­вати ЕКГ.

7. Фізіотерапія при Аг на фоні ваготонії включає про­ведення електрофореза з 5%  р-ном кальцію хлорида, 1% р-ном кофеїна, ефедрина або мезатона – по комірцевій методиці або по методиці іонних рефлексів за Щербаком.

Ефективний електрофорез 1% р-на новокаїна і 0,2% р-на йодида калія за очно-потиличною методикою і ендоназальний електрофорез 2% р-на новокаїна.Ці процедури можна чергувати через день.

Для стимуляції шару наднирників застосовують електрофорез з етимізолом або використовують електромагнітне опромінення в дециметро­вому діапазоні на ділянку наднирників. Процедури проводяться щоденно або через день, на курс 12-15, повторюючи курси через 2 місяці.

Показані курси аероіонотерапії і загальне УФО в постійно збіль­шуючих дозах – від 1/2 до 2 біодоз (15-20 сеансів на курс).

При виражених невротичних реакціях і підвищеній збудливості ре­комендується електросон з використанням струму з частотою до 100 Гц.

Електросон не рекомендується хворим з важкими порушеннями ритму серця.

8. Серед базисних засобів немедикаментозного лікування велике місце відводять різним видам рефлексотерапії:

· голкорефлексотерапія;

· електропунктура (за допомогою приладу ПЕП-1) активних точок;

· метод пресації активних точок самими хворими або їх рідними;

· точковий масаж за допомогою променів гелій-неонового лазера.

Ці методи лікування справляють знеболюючий, седативний, біостимулюючий, тонізуючий та інші ефекти.

Процедури виконують з проміжками в 1-2 дні, курсом по 10-12 сеан­сів. Курси можна повторювати через  місяць, 3-4 рази на рік.

9. Лікувальний масаж (загальний і сегментарний) усуває синдром вегетативної дисфункції, покращує крово- і лімфообіг, зменшує венозний застій, збільшує доставку кисню тканинам.

При Аг масажуються паравертебральні ділянки нижніх грудних, попе­рекових і крижових хребців. Корисний масаж нижніх кінцівок і живота. Тривалість процедури 10-12 хв., курс лікування 12-15 сеансів, які про­водяться через день.

Медикаментозна терапія

Медикаментозна терапія необхідна, якщо немедикаментозне лікуван­ня неефективне (за умови, якщо його проводили на протязі не менше 6 місяців). Важливо пам’ятати, що немедикаментозну терапію необхідно продовжувати  на фоні лікарської.

Ціллю терапії є вплив на три головні синдроми:

· психоемоційний;

· вегетативної дисфункції;

· артеріальної судинної гіпотензії.

Лікарську терапію починають з фітотерапії, але не слід одночасно застосовувати багато препаратів.

При млявості, загальмованості, сонливості, зниженні толерантно­сті до фізичних навантажень хворим з Аг призначають адаптогени – препарати, які стимулюють шар і довгастий мозок, психічну сферу (покращення настрою, сприйняття інформації пам'яті та ін.) і соматичні структури (підвищення судинного і м’язового тонусу, активація ендокринної, кровотворної, імунної систем, анаболічні ефекти та ін.).

Адаптогени по вираженості загально укріплюючого, тонізуючого і вазопресорного ефекту розподіляються на три групи:

1.  загальнотонізуючі: золототисячник, ехінацея, фенхель, морська капуста (ламінарія), кропива, кульбаба, тим’ян;

2.   помірно стимулюючі: кава, зелений чай, корінь солодки;

3. з сильним стимулюючим ефектом: женьшень, елеутерокок, лев­зея, лимонник китайський, аралія, заманиха, родіола рожева («золотий корінь»). Крім того, відзначається виражений стиму­люючий ефект у адаптогенів тваринного походження – пантокрин (з пантів північного оленя) і його аналог – ранторин.

Екстракти і настойки цих препаратів призначають разовою дозою по 1 краплі на рік життя за Ѕ години до їжі 3 рази на добу. Однак ввечері і перед сном пацієнт повинен приймати відвари рослинних збо­рів, які володіють седативним ефектом (валеріана, пустирник, бояришник, піон та ін.).

Для покрашення метаболізма міокарда застосовують лікарські збори з плодів шипшини, горобини, бояришника, бузка, трави адоніса весняного та ін. Лікування продовжують протягом 3-х тижнів, з тижневою перервою, загальним курсом 4-6 міс. Ефект спостерігається з 3-4-го місяців ліку­вання вже у 80% хворих.

Медикаментозна терапія Аг спрямована на покрашення центральної і пери­феричної гемодинаміки, підвищення судинного тонусу і нормалізацію системи його регуляції на різних рівнях. Для цього застосовують пре­парати наступних груп:

1.    психомоторні стимулятори – індопан, фенамін, меріділ, сіднокарб, сіндофен та ін.;

2.    аналептики – нікетамід, центедрін та ін.;

3. препарати, які стимулюють переважно функції спинного мозку (стрихнін,                                                                                                           секуринін, та ін.);

4. адреноміметики (норадреналін, мезатон, ефортіл, верітол, фетанол, гутрон, регултон                       та ін.);

5.   холінолітики (беласпон, белоїд, белатамінал та ін.);

6.    ноотропні засоби (аміналон,  пірацетам,  піридітол,  пантогам та ін.).

1.Психомоторні стимулятори чинять як психостимулюючий ефект, так і стимулюють центральні і периферійні адре­нергічні системи, помірно підвищуючи АТ без суттєвого почастішання серцевого ритму.

Синдофен і синдокарб призначають в дозі 2,5-5 мг 2 рази на добу в першій половині дня. Курс лікування 2-4 міс.

Фенамін і індопан застосовують в дозі 5 мг в два приймання.

2.  Аналептичні препарати збуджують переваж­но судинний і, в меншій мірі, дихальний центри довгастого мозку.

Центедрін (мериділ) призначають по 5 мг 2 рази на добу. Нікетамід (кордіамін) застосовують по 1 краплі на рік життя /на приймання/ 2-3 рази на добу.

3. До препаратів, які стимулюють переважно функції спинного мозку, відносяться алкалоїди сім’ян чилібухи (стрихнін, «дуплекс») або трави сикуренеги (секуринін).

Секуринін призначають в дозі 10 мг 2 рази на добу.

4. Адреноміметики чинять вазоконстрикторний ефект за рахунок стимуляції периферійних α-адренорецепторів, шо супро­воджується підвищенням як систолічного, так і діастолічного АТ. Препарати цієї групи в більшості випадків застосовуються для купі-рування епізодів синкопального падіння АТ.

Норадреналіну гідротартат    0,2% р-н або мезатон 1% р-н вводять разовою дозою від 0,1 до 0,75 мл або 0,015-0,02 мл/кг п/ш або в/в. Для пролонгування ефекту при перманент­ному перебігу захворювання краще вводити фентанол  у  вигляді 1% р-ну парентерально або застосовувати таблетований препарат по 5-10 мг/добу в 2-3 приймання або його зарубіжні аналоги ефортіл і  верітол.

Хороший вазотонічний ефект дає периферійний α-селективний адреноміметик                   гудрон (мідодрину гідрохлорид), який діє тривало і не впливає суттєво на ЦНС, серцевий ритм і гладкі м’язи бронхів. Препарат призначають підліткам перорально у вигляді 1% розчину (7 крапель 2 рази в день) або таблеток по 2,5 мг 2 рази в день. Високу ефективність при Аг препарат чинить в середніх разових дозах 0,03-0,05 мг/кг в 3 приймання, курсом в 20-30 днів.

Регултон (амезиній метілсульфат) застосовується при трива­лому лікуванні есенціальної і вторинних Аг. Дітям старшим 12 років призначається в дозі 10 мг 3 рази в день перорально.

5. Xолінолітики застосовують при Аг, яка протікає на фоні вираженої ваготонії. В більшості випадків використовують М-холінолітики, які блокують взаємодію медіатора парасимпатичної нер­вової системи ацетилхоліну з холінорецепторами.

Це препарати беладони: комбіновані препарати красавки з вагоактивним ерготаміном, фенобарбіталом – белоід, беласпон, белатамінал по 1 таблетці 2 рази в день.

6. Ноотропні препарати  не володіють судиннозвужуючою дією, однак на фоні їх застосування забезпечується кращий і часто більший ефект від використання вазоактивних засобів. Це обу­мовлено тим, що більшість із ноотропів активують метаболічні процеси в ЦНС, покращують регіонарний кровотік, утилізацію глюкози, приско­рюють виведення метаболітів з мозку та ін.

Пірацетам призначається в дозі 0,2 мг 3 рази; аміналон – в дозі 0,25-0,5 г 3 рази; піридітол – в дозі 5-10 мг 2-3 рази; пантогам – в дозі 0,25-0,5 г 3 рази в день. Курси лікування тривалістю 1-2 міс.


Дата добавления: 2018-09-23; просмотров: 249; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!