ТЕМА 2 МІЖНАРОДНІ ВАЛЮТНО-КРЕДИТНІ ВІДНОСИНИ ТА ВАЛЮТА СИСТЕМА



План

Зміст і суть міжнародних валютно-кредитних відносин. Валютна система.

Грошова структура міжнародної валютно-кредитної системи.

Напрями вдосконалення та розвитку МВК системи.

Зміст і суть міжнародних валютно-кредитних відносин. Валютна система.

Міжнародні валютно-фінансові та кредитні відносини — це відносини, що виникають між суб'єктами світового ринку й відображають ступінь і глибину розвитку світогосподарських та інших зв'яз­ків. Хоча міжнародні валютно-фінансові та кредитні від­носини виникли задовго до утворення світового господарст­ва, відносно зрілої форми вони набули в умовах високого рівня розвитку світогосподарських зв'язків.

Міжнародні валютно-кредитні відносини становлять сферу обмі­ну в системі світового господарства. Вони являють собою завер­шальну стадію в процесі руху, переміщення різноманітних всезростаючих ресурсів між суб'єктами світогосподарських зв'язків, що знаходить свій вираз в такій інтегральній категорії, як платіжний баланс держави.  

Операції з валютою являють со­бою складову частину грошово-кредитної сфери, активно впливаючи на стан державного бюджету й економічного зро­стання. Товарообіг і рух факторів виробництва, науково-технічне і гуманітарне співробітницт­во, культурний обмін і туризм обслуговуються через валютні операції.

Міжнародні валютні відносини — одна з головних складових МЕВ. Найважливі­шим елементом міжнародних валютних відносин виступає валютна система. Розрізняють національну та світову валютні системи. Світова валютна система розвивається на регіональному та глобально-світовому рівнях. У свою чергу регіональні, світові та національні валютні системи активно взаємодіють між собою, утворюючи єдину цілісну систему міжнародних валютних відносин.

Національна валютна система — це форма організації економічних відносин країни, за допомогою яких здійсню­ються міжнародні розрахунки, утворюються та використову­ються валютні кошти держави. Основні елементи національ­ної валютної системи визначаються національним законо­давством.

Регіональні валютні системи створюються в межах міжнарод­них інтеграційних угруповань та валютних блоків. Вони характери­зуються, як правило, наявністю власної міждержавної або наднаціо­нальної (колективної) валюти, механізму взаємної валютної координації та регулювання (європейська змія) та інших важливих атрибу­тів, які виокремлюють їх у відносно відособлені ланки міжнародних валютно-кредитних відносин.      

Світова валютна система— це форма організації міжнародних валютних (грошових) відносин, що історично склалася і закріплена міждержавною домовленістю. Це су­купність способів, інструментів і міждержавних органів, за допомогою яких здійснюється взаємний платіжно-розрахун­ковий оборот у рамках світового господарства.

Головне завдання світової валютної системи полягає в ефективному опосередкуванні платежів за експорт і імпорт товарів, капіталу, послуг та інших видів міждержавної госпо­дарської діяльності, створенні сприятливих умов для розвитку виробництва та МПП, забезпечення без­перебійного функціонування економічної системи вільного підприємництва.

Світова валютна система включає світовий грошовий товар, валютний курс, ва­лютні ринки та міжнародні валютно-фінансові організації.

Світова валютна система базується на функціональних формах світових грошей. Світовиминазивають гроші, які обслуговують міжнародні економічні, політичні та культурні відносини, а грошова операція, завдяки якій в даній країні можна придбати платіжні засоби, що є дійсними і можуть бути використані за кордоном, є операцією валютною.

Отже, світова валютна система виступає однією з головних рушійних сил, які можуть або сприяти розширенню МЕВ, або, навпаки, — обмежувати їх інтенсивність. Тому розвиток МЕВ значною мірою залежить від характеру світової валютної системи і дієвості функціонування її інститутів.


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 213; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!