Д ержавними нагородами України є:



- звання Герой України;

- ордени («Свободи», «Князя Ярослава Мудрого» 1-У ступенів, «За заслуги» І-ІІІ ступенів, «Богдана Хмельницького» І-ІІІ ступенів та ін.);

- медалі («За військову службу Україні», «За бездоганну службу» І-ІІІ ступенів, «Захиснику Вітчизни», «За врятоване життя»);

- відзнака «Іменна вогнепальна зброя»;

- почесні звання України («Народний артист України», «Народний художник України», «Заслужений юрист України», «Мати-героїня» таін.);

- Державні премії України (Національна премія України імені Тараса Шевченка, Державна премія України у галузі науки і техніки, Державна премія України в галузі архітектури та ін.);

- президентська відзнака.

Президент України здійснює нагородження державними нагородами і президентськими відзнаками шляхом видання відповідних указів.

 

10. Підстави дострокового припинення повноважень Президента України.

 

Президент України обирається строком на п'ять років. Його повноваження, як правило, припиняються по закінченню цього терміну. Президент України виконує свої повноваження до вступу на пост новообраного Президента України.

Водночас Конституція України встановлює підстави і процедуру дострокового припинення повноважень Президента України.

Окремі види дострокового припинення повноважень Президента України передбачають складення ним повноважень перед іншим всенародно обраним органом - Верховною Радою України. Відповідні парламентські процедури регулюються главою 30 «Порядок дострокового припинення повноважень Президента України у зв'язку з неможливістю виконання ним своїх повноважень за станом здоров'я, а також у разі усунення Президента України з поста в порядку імпічменту» Закону «Про Регламент Верховної Ради України» від 10 лютого 2010 р.

Відповідно до ст. 108 Конституції України підставами дострокового припинення повноважень Президента України є:

1) відставка;

2) неможливість виконання своїх повноважень за станом здоров'я;

3) усунення з поста в порядку імпічменту;

4) смерть глави держави.

Відставка Президента України - добровільне припинення ним своїх повноважень. Заява Президента України про відставку має проголошуватися ним особисто на засіданні Верховної Ради України. Ця конституційна процедура враховує світовий досвід дострокового припинення повноважень Президента.

Юридичний факт неможливості виконання Президентом України своїх повноважень за станом здоров'я як підстава дострокового припинення його повноважень має встановлюватися на засіданні Верховної Ради України в умовах гласності й відкритості. Цей факт має підтверджуватись рішенням, прийнятим більшістю від її конституційного складу.

Підставою для прийняття такого рішення Верховною Радою України є :

1) письмове подання Верховного Суду України за зверненням Верховної Ради України;

2) медичний висновок.

Тобто сам по собі медичний висновок не є підставою для дострокового припинення повноважень Президента України. Необхідне ще й письмове подання Верховного Суду України, яке містить правову оцінку медичного висновку.

 

Однією з найскладніших процедур дострокового припинення повноважень Президента України є процедура усунення його з поста в порядку імпічменту, тобто відсторонення від посади, поста.

Відповідно до ст. 111 Конституції Президента України може бути усунено з поста Верховною Радою України в порядку імпічменту в разі вчинення ним:

1) державної зради;

2) іншого злочину.

Ініціювання питання про усунення Президента України з поста у порядку імпічменту здійснюється більшістю від конституційного складу Верховної Ради України.

Вирішенню цього питання Верховною Радою України має передувати парламентське розслідування. З цією метою парламент, згідно зі ст. 173 Закону «Про Регламент Верховної Ради України»:

1) створює спеціальну тимчасову слідчу комісію;

2) обирає спеціального прокурора та спеціальних слідчих.

Спеціальна тимчасова слідча комісія Верховної Ради України є колегіальним тимчасовим органом Верховної Ради України, що утворюється у складі:

1) народних депутатів України;

2) спеціального прокурора;

3) спеціальних слідчих.

Його завданням є проведення розслідування обставин щодо вчинення Президентом України державної зради або іншого злочину, викладених у підписаному більшістю народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України поданні про ініціювання питання про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту.

Висновки і пропозиції тимчасової слідчої комісії розглядаються на засіданні Верховної Ради України.

За наявністю підстав Верховна Рада України не менше ніж двома третинами від її конституційного складу приймає рішення про звинувачення Президента України.

Рішення про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту приймається Верховною Радою України не менше ніж трьома четвертями від її конституційного складу.

Розгляду цього питання має передувати:

1) перевірка справи Конституційним Судом України;

2) отримання висновку Конституційним Судом України щодо додержання конституційної процедури розслідування і розгляду справи про імпічмент;

3) отримання висновку Верховного Суду України про те, що діяння, в яких звинувачено Президента України, містять ознаки державної зради або іншого злочину.

У разі дострокового припинення повноважень Президента України відповідно до статей 108, 109, 110, 111 Конституції України виконання обов’язків Президента України на період до обрання і вступу на пост нового Президента України покладається на Голову Верховної Ради України.

Голова Верховної Ради України в період виконання ним обов’язків Президента України не може здійснювати повноваження, передбачені пунктами 2, 6-8, 10-13, 22, 24, 25, 27, 28 статті 106 Конституції України.

 

 

11. Система та особливості консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів і служб при Президентові України.

 

Адміністрація Президента України є головним, але не єдиним консультативно-дорадчим органом при Президентові.

Система відповідних органів є доволі різноманітною й у різні часи свого розвитку з 1991 по 2014 рр. нараховувала від 20 до понад 100 суб'єктів.

На сьогодні систему консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів і служб, створених Президентом України для здійснення свої повноважень, окрім Адміністрації Президента України, представляють :

- Координаційний центр з упровадження економічних реформ;

- Державне управління справами;

- Державний фонд сприяння місцевому самоврядуванню в Україні;

- Національний інститут стратегічних досліджень;

- Національна академія державного управління при Президентові України;

- Комітет з національної премії України імені Тараса Шевченка;

- Комітет із Державної премій України в галузі архітектури;

- Комітет з Державних премій України в галузі науки і техніки;

- Комітет з економічних реформ;

- Громадська гуманітарна рада;

- Рада регіонів;

- Рада вітчизняних та іноземних інвесторів;

- Комісія при Президентові України у питаннях помилування;

- Комісія з питань громадянства;

- Комісія державних нагород і геральдики;

- Робоча група з питань судової реформи;

- Робоча група з розроблення проекту концепції реформування Національної академії державного управління при Президентові України та ін.

Повноваження, склад і порядок діяльності консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів і служб, створених Президентом України, визначаються відповідними указами глави держави.

 

Будучи одноособовим главою держави, Президент України виконує велику кількість завдань, функцій і повноважень, визначених Конституцією України. Для їх здійснення Президент України, згідно з п. 28 ч. 1 ст. 106 Конституції, створює у межах коштів, передбачених у Державному бюджеті України, консультативні, дорадчі й інші допоміжні органи та служби.

Їх перелік і правовий статус, на відміну від РНБО, не визначено у Конституції України. Але це не спростовує важливість діяльності консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів і служб щодо забезпечення реалізації функцій і повноважень Президента України.

Вони є досить різноманітними за правовим статусом і організаційно-правовими формами діяльності. Але вони взаємопов'язані між собою завданнями, функціями та повноваженнями Президента України, для забезпечення реалізації яких вони створюються.

О соблив остями консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів і служб при Президентові України є те, що вони:

1) є консультативно-дорадчими органами і не мають власних владних повноважень, тобто не є органами державної влади;

2) за предметною компетенцією узгоджуються з функціями і повноваженнями Президента України;

3) утворюються, реорганізуються та ліквідуються Президентом України, а керівники цих органів і служб, а іноді й їх персональний склад (коли йдеться про ради, комітети тощо) призначаються та звільняються Президентом України одноособово. Іноді Президент України сам виступає очільником ним же створених комітетів, рад і комісій;

4) комплектуються переважно державними службовцями, коли йдеться про постійно діючі допоміжні органи та служби при Президентові України (Адміністрація Президента України, Державне управління справами, НІСД та ін.);

5) не приймають нормативно-правових чи інших правових актів, їх рекомендації та рішення вводяться в дію указами та розпорядженнями Президента України;

6) існують у вигляді системи консультативно-дорадчих органів і служб.


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 146; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!