Методики комплексного оцінювання фінансового стану підприємства.



Nbsp;

ЕКЗАМЕНАЦІЙНИЙ БІЛЕТ № 7

1.Теоретичні завдання:

Аналіз формування і використання власного капіталу підприємства.

Власний капітал – це загальна вартість власних засобів підприємства, які належать йому на правах власності і використовуються ним для формування його активів. Розраховується сума власного капіталу як частина в активах, що залишається після вирахування його зобов’язань.

Для аналізу капіталу підприємства можуть застосовуватися фінансові коефіцієнти, які належать до таких груп коефіцієнтів:

фінансової стійкості:

коефіцієнта фінансової незалежності (автономії);

коефіцієнта концентрації позикового капіталу;

коефіцієнта фінансування;

коефіцієнта фінансового лівериджу.

ділової активності (оборотності):

коефіцєнта оборотності власного капіталу;

рентабельності:

коефіцієнта рентабельності власного капіталу.

Коефіцієнт фінансової незалежності (автономії) розраховується як відношення власного капіталу підприємства до підсумку балансу підприємства і показує питому вагу власного капіталу в загальній сумі засобів, авансованих у його діяльність.

Частина власного капіталу в загальній сумі фінансових ресурсів повинна бути не меншою 50%, тобто коефіцієнт незалежності >= 0,5.

Коефіцієнт концентрації позикового капіталу - розраховується як відношення позикового капіталу підприємства до підсумку балансу підприємства і показує питому позикового капіталу в загальній сумі засобів, авансованих у його діяльність.

Коефіцієнт фінансування розраховується як співвідношення залучених та власних засобів і характеризує залежність підприємства від залучених засобів.

Коефіцієнт фінансування повинен бути меншим 1,0.

Коефіцієнт фінансового лівериджу розраховується як співвідношення довгострокового позикового капіталу і власного капіталу.

Показник фінансового лівериджу характеризує залежність підприємства від довгострокових зобов'язань.

Коефіцієнт відношення основних засобів до власних коштів.

Характеризує наскільки основні засоби забезпечені власними джерелами фінансування.

Коефіцієнт структури позикового капіталу – розраховується як віднощення короткострокових зобов’язань до всього позикового капіталу.

Характеризує частку короткострокових зобов’язань уструкутрі позикового капіталу.

Коефіцієнт оборотності власного капіталу розраховується як відношення чистої виручки від реалізації продукції (робіт, послуг) до середньорічної величини власного капіталу підприємства і показує ефективність використання власного капіталу підприємства.

Рентабельність власного капіталу розраховується як відношення чистого прибутку підприємства до середньорічної вартості власного капіталу і характеризує ефективність вкладення коштів до даного підприємства.

Аналіз фінансової стійкості підприємства за допомогою абсолютних показників.

Фінансова стійкість — це здатність підприємства протистояти операційним труднощам. Цетаке його становище, коли отриманий прибуток забезпечує самофінансування та незалежність підприємства від зовнішніх залучених джерел формування активів. Під фінансовою стійкістю також розуміють характеристику відповідності структури джерел фінансування структурі активів підприємства. На відміну від аналізу платоспроможності підприємства, який оцінює оборотні активи та короткострокові зобов’язання, фінансова стійкість визначається на підставі аналізу співвідношення джерел фінансування і його відповідності стану активів.

В економічній літературі існує багато методик оцінки фінансової стійкості підприємства. Однак, найчастіше при визначенні фінансової стійкості використовують аналіз фінансових коефіцієнтів. При цьому розрізняють абсолютні та відносні показники фінансової стійкості.

До абсолютних показників фінансової стійкості відносять такі групи показників:  

1.Наявність власних оборотних коштів (НВОК). Розраховується як різниця між джерелами власних і прирівняних до них коштів(1 розділ пасиву балансу) і необоротними активами (розділ 1 активу балансу). Він характеризує чистий оборотний капітал : НВОК = власний капітал – необоротні активи

2.Наявність власних і довгострокових позикових джерел формування запасів і затрат (ВДПД). Отримується шляхом додавання до власних оборотних коштів величини довгострокових пасивів (3 розділ пасиву балансу): ВДПД = НВОК + довгострокові зобов’язання  

3.Загальна величина основних джерел формування запасів і затрат(ЗВОД). Розраховується додаванням до власних і довгострокових позикових джерел формування запасів і затрат суми короткострокових кредитів і позикових коштів(за виключенням позик, не погашених у термін) : ЗВОД= ВДПД + КК КК- короткострокові кредити і позикові кошти(за виключенням позик, не Погашених у термін; 

4.Надлишки (+) або нестача (-) власних оборотних коштів (D НВОК) D НВОК = НВОК - ЗЗ ЗЗ- запаси і затрати ( 2 р. Активу балансу)

5. Надлишки (+) або нестача (-) загальної величини основних джерел формування запасів(D ЗВОД) : D ЗВОД = ЗВОД - ЗЗ

6. Надлишки (+) або нестача (-) власних і довгострокових позикових джерел формування запасів і затрат( D ВДПД) : D ВДПД = ВДПД – ЗЗ

3. Практичне завдання:

За даними фінансової звітності підприємства проаналізувати структуру пасивів. Зробити висновок.

Для виконання завдання рекомендується використовувати наступну аналітичну таблицю:

Показник

 

 

Абсолютні величини

Питома вага (%) у загальній величи­ні капіталу

Зміни (+,-) за рік

на початок року на кінець року на початок року на кінець року в абсол. велич. у питом. ваг.
1. Власний капітал, тис. грн. 31 465 32 675 48,1 49,9 +1210 +1,8
2. Забезпечення наступних витрат і платежів, тис. грн. 85 105 0,13 0,16 +20 +0,03
3. Довгострокові зобов'язання, тис. грн. 3420 5500 5,2 8,4 +2080 +3,2
4. Поточні зобов'язання, тис. грн. 30 430 30 520 46,5 46,7 +90 +0,2
5. Доходи майбутніх періодів, тис. грн. - - - - - -
6. Всього пасивів, тис. грн. 65 400 68 800 100 100 +3400 -

 

Висновок:В ході проведеного аналізу було встановлено що такі показники як:

-власний капітал збільшився на +1210 тис.грн. або на +1,8%

-Забезпечення майбутніх платежів і витрат на +20 тис.грн. або +0,03%

-довгострокові зобов’язання на +2080 тис.грн. або +3,2 %

- поточні зобов’язання на +90 тис. грн.. або +0,2%

 Вони Збільшились на кінець року,Таким чином, підприємство вчасно розрахувалося з постачальниками та підрядчиками за виконані роботи та отримані послуги.

 

ЕКЗАМЕНАЦІЙНИЙ БІЛЕТ № 8

1.Теоретичні завдання:

Методики комплексного оцінювання фінансового стану підприємства.

Комплексне оцінювання фінансового стану підприємства ґрунтується на системі фінансових коефіцієнтів, що характеризують структуру джерел формування капіталу і його розміщення, рівновагу між активами й пасивами (зобов'язаннями) підприємства, ефективність і інтенсивність використання капіталу, ліквідність і якість активів, його інвестиційну привабливість і т. ін. З цією метою вивчають динаміку кожного показника, проводять зіставлення з середніми й нормативними значеннями по галузі.

До найзагальніших показників комплексної оцінки фінансового стану належать показники дохідності й рентабельності.

Велике значення має аналіз структури доходів підприємства та оцінка взаємозв'язку прибутку з показниками рентабельності. Важливо проаналізувати зв'язок прибутку підприємства з формуючими прибуток факторами, що полегшує практичну орієнтацію в цих питаннях.

Дохідність підприємства характеризується абсолютними й відносними показниками. Абсолютний показник дохідності - це сума прибутку або доходів. Відносний показник - рівень рентабельності. Рівень рентабельності підприємств, пов'язаних із виробництвом продукції (товарів, послуг), визначається як відсоткове відношення прибутку від реалізації продукції до її собівартості:

Р = (П/С) 100,

де Р - рівень рентабельності, %;

П - прибуток від реалізації продукції, грн.;

С - собівартість продукції, грн.

Практика рекомендує для оцінки рентабельності підприємства використовувати систему взаємозв'язаних показників рентабельності. З цією метою необхідно використовувати дві основні групи показників рентабельності:

а) показники, розраховані на підставі поточних витрат (вартості продажу);

б) показники, розраховані у зв'язку з використанням виробничого капіталу (виробничих активів).

Для всебічної комплексної оцінки різних показників рентабельності можна використати зарубіжний досвід оцінки цих показників.

Показники рентабельності групи "а" розраховуються на базі даних бухгалтерського обліку прибутків та збитків і становлять систему таких коефіцієнтів:

1) коефіцієнт граничного рівня валового прибутку (К1)

К1 = Вп/Чоп = 1 - Впр/Чоп,

де Вп - сума валового прибутку;

Впр - вартість продажу (реалізації продукції, робіт, послуг);

Чоп - чистий обсяг продажу (реалізації);

2) коефіцієнт граничного рівня прибутку від основної операційної діяльності (К2)

К2 = Под/Чоп,

де Под - сума прибутку, отриманого від основної операційної діяльності;

3) коефіцієнт граничного рівня прибутку від усієї діяльності підприємства - операційної, фінансової, інвестиційної (К3)

К3 = П/Чоп,

де П - сума прибутку до виплат за довгостроковими зобов'язаннями і податкових виплат;

4) коефіцієнт граничного рівня чистого прибутку (K4)

К4 = Чп/Чоп,

де Чп - сума чистого прибутку після виплати відсоткових сум за довгостроковими зобов'язаннями та сплати податків; 5) критичний коефіцієнт рентабельності (K5)

К5 = (Чоп - Зв) / Чоп,

де Зв - це сума змінних витрат у складі вартості продажу.


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 647; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!