Dow Jones Industrial Average (DJIA)



Тема 4

Інструменти аналізу міжнародного інвестиційного ринку

Мета: Вивчити індекси фондового ринку. Визначити загальнi поняття та методика розрахунку (DowJonesIndustrialAverage (DJIA), Фондовий індекс S&P 500, Зведений індекс ривка акцій NASDAQ, Інші відомі й авторитетні світові індекси. Охарактеризувати інвестиційні рейтингові агенції та інвестиційні рейтинги (Moody'sInvestorsService (рейтинги для довгострокових боргових зобов'язань, рейтинги для короткострокових боргових зобов'язань, інші рейтинги агенства Moody's) , Standard&Poor's (рейтинги для довгострокових зобов'язань, рейтинги для короткострокових боргових зобов'язань, інші рейтинги агенції Standard&Poor's).

 

Час:80 хв.Метод :ЛекціяМісце:Навчальна аудиторія

ПЛАН

Навчальні питання:Час викладу
Вступ…….……………………………………………………..……………...……… 5хв
1. Iндекси фондового ринку …………………………………………..………… 40 хв.
2. Інвестиційні рейтингові агенції та інвестиційні рейтинги ………………. 30 хв.
Заключна частина ………………………………………………………..….….… 5 хв.

Матеріально-технічне забезпечення: схеми, графіки, діаграми, таблиці, нормативні та законодавчі акти.

 

Iндекси фондового ринку

Індексом фондового ринку називається деяке число, яке характеризує його якісний стан і є приблизною оцінкою динаміки фондового ринку. Саме по собі значення цього числа не несе у собі цінної інформації. Важливе не саме значення цього числа, а його відношення до тих значень, які воно приймало раніше.

Для розрахунку індексів ринку, звичайно використовують двапідходи:

1 . Відбирається репрезентативна група акцій (звичайно це акції найбільших компаній) й з урахуванням ринкових цін цих акцій на день розрахунку й кількості випущених акцій розраховується значення індексу:

де С — коефіцієнт (або, як його називають у літературі, - девізор), який служить для корекції індекса у разі зміни кількості компаній, які входять у розрахунок індекси, в разі заміни компаній, проведення дроблення акцій; n — кількість компаній, які входять до розрахунку індекса; А та X — відповідно кількість та ціни акція компаній, які входять у розрахункову базу індекса.

2. Відбирається репрезентативна група акцій і визначається сума цін цих акцій на даний момент часу. У результаті мають деякий середній індикатор:

Умовні позначення — тотожні тим, що І в попередньому випадку.

Саме таким чином розраховується промисловий індекс Доу Джонса. Коректніше буде отриману величину називати не індексом, а саме середнім показником або середнім індикатором. Так, технічно правильною назвою «Індекса» Доу Джонса є — середня Доу Джонса. DowJoneslndustrialAverage (DJIA) — саме під такою назвою згадується цей індекс в американських фінансових виданнях (average — від англ. - середній). Тому в подальшому цей найважливіший показник фондового ринку ми будемо називати саме так — середня Доу Джонса або скорочено DJIA (DowJonesIndustrialAverage).

Крім цього показника, великою популярністю в США користуються також S&P 500 (Standart&Poor's 500 CompositeStockPriceIndex), зведений індекс ринку акцій NASDAQ (NationalAssociationofSecuritiesDealersAutomatedQnatalionIndex) та деякі інші.

В Японії основним Індексом с індекс Ніккей (Nikkei 225 index — скорочено від словосполучення nihonkcizai, («nihon» — по-японськи — Японія, «keizai» - фінанси, економіка), до розрахункової бази якого входять 225 ведучих японських компаній які торгуються на Японській фондовій біржі й публікується з 1950 року. Ніккей розраховується як сума цін акцій без урахування їх кількості за тією ж схемою, що і DJIA.

Ніккей 300 (Nikkei300index) об'єднує 300 крупних японських компаній й розраховується з урахуванням кількості акцій випущених кожною компанією. Крім цих двох індексів в Японії є популярний індекс Торіх (який розраховується з 1968 року за всіма акціями, які торгуються на першій секції Токійської фондової біржи) та JPN.

На Лондонській фондовій біржі розраховується FTSE-100 (FinancialTimesStockExchange 100 - ShareIndex), широко відомий як «Footsie» (футсі 100). Розраховується на базі 100 найкрупніших за ринковою капіталізацією компаній. На компоненти «футсі» припадає до 70% всієї капіталізації фондового ринку Великої Британії.

Також на Лондонській фондовій біржі популярні такі індекси, як FTSE 30ShareIndex, який охоплює 30 промислових та торгових компаній, та FTSEMid 250 - розраховується на базі 250 компаній що йдуть після перших 100, які входять до FTSE 100.

У Германії основним індексом є DAX 30, який охоплює 30 найбільш привабливих акцій на Франкфуртській фондовій біржі. До найбільш популярних тут також належать індекси XetraDAX, DAX 100 і CDAX.

У Гон Конзі (зараз Сян Ган) найбільш відомий індекс HangSengIndex, розраховується по акціям 33 компаній, капіталізація яких складає близько 70% від всієї капіталізації ринка, і т. д.

Але на сьогоднішній день найпотужнішою економікою поки що залишається економіка США, й будь-яка помітна зміна у макроекономічних показниках, цієї країни або добра чи погана новина миттєво відбивається на ведучих світових фондових ринках.

Саме тому більш детальніше розглянемо основні фондові індекси США.

Dow Jones Industrial Average (DJIA)

Цей найбільш відомий та всеохоплюючий показник був розроблений Чарльзом Доу, засновником «DowJonesCompany» і видавцем газети «TheWallStreetJournal». Вперше цей індекс був розрахований в 1884 році, і до його розрахункової бази входило 11 компаній. Фактично це був середній показник курсів акцій залізничних компаній (індекс охоплював 9 залізничних та 2 промислові компанії), які на той час були основними цінними паперами на біржах.

Перше значення «залізничного» середнього Доу Джопса (DowJonesRailRoadAverage), а саме так вперте був названий цеп показник, було 69,93 пункти - результат відношення сукупної вартості всіх, акцій (769,23) па кількість компаній (11).

У 1897 році лист залізничних компаній, по акціям яких калькулювався середній показник, розширився до 20.

У 1896 був складений репрезентативний лист промислових компаній для розрахунку середнього курсу, і 26 травня 1896 року вперше був опублікований DowJonesIndustrialAverage (DJIA). Він включав 12 найкрупніших компаній того часу:

1. American Cotton Oil.

2. American Sugar.

3. American Tobacco.

4. Chicago Gas.

5. Distilling &Cattle Feeding.

6. General Electric.

7. Laclede Gas.

8. National Lead.

9. North American.

10.Tennessee Coal &Iron.

11.U.S. Leather.

12. U.S. Rubber.

Розраховувався DJIA так само, як і залізничний показник, звичайним додаванням курсів 12 акцій і діленням суми на 12.

Щоб не було плутанини, давайте підсумусмо сказане.

Вперше показник Доу Джонса був розрахований у 1884 році по акціям 11 залізничних компаній. Надалі цей індекс змінювався, але до його розрахункової бази завжди входили тільки транспортні компанії. Цей індекс існує й сьогодні, але з 1970 року він називається Транспортний індекс Доу Джонса (DowJonesTransportationAverage). На сьогоднішній день він розраховується по акціям 20 найбільш крупних транспортних, компаній США.

Промисловий індекс Доу Джонса (або, як ми домовилися його називати, - середня Доу Джонса) вперте був розрахований у 1896 році по акціям 12 промислових компаній, й саме цей індекс еволюціонував сьогодні у широко відомий й популярний DowJonesIndustrialAverage. З 1928 року й до тепері нього часу цей показник охоплює 30 найкрупніших висококласних промислових компаній США, поведінка акцій яких вважається репрезентативною для загальної динаміки рийка цінних паперів. Акції цих компаній називають «блакитними фішками» (bluechips). (Цей термін прийшов з ігрового бізнесу. Фішки блакитною кольору вважалися найціннішими у таких іграх, як покер чи рулетка.)

Час від часу цей список підтягав перегляду. Ті чи Інші акції вибували у зв'язку зі злиттям компаній, втратою активності на ринку чи банкрутством. У таких випадках до розрахунку включають акції інших компаній, і тому весь індикатор коршусться, щоб його можна було зіставити з попереднім показником. Для цього використовується спеціальний коефіцієнт.

Так, у березні 1997 року в розрахунковій базі DJJA відбулися суттєві зміни. Замість компаній Bethlehem Steel, Texaco, Westinghouse та Woolworth з'явилися Hewlett-Packard, Johnson &Johnson, Travelers Group та Wal-Mart Stores. А наприкінці 1999 року агенція фінансової інформації Dow Jones &Company зробила ще дві заміни, включивши до розрахункової бази DJIA акції двох компаній — Microsoft та Intel Corp.

Повний лист промислових компаній, акції яких використовувалися для розрахунку показника Доу Джонса (DowJonesIndustrialAverage, або DJIA), за станом на 20 липня 2003 року приведен у табл. 3.

Значення DJIAпублікуються у багатьох газетах, їх також можна знайти у Інтернеті.

Крім середньої Доу Джонса, яка належить до найбільш викори- стовуваних індексів фондового ринку, в фінансових виданнях публікуються три інші середні Доу Джонса:

1. Транспортний індикатор курсів акцій Доу Джонса (DowJonesTransportationAverage), до розрахункової бази якого входять 20 транспортних компаній.

2. Комунальний індикатор курсів акцій Доу Джонса (DowJonesUtilitiesAverage), який включає 15 електроенергетичних компаній комунального господарства.

3. Зведена середня Доу Джонса (DowJonesCompositeAverage). включає 65 перелічених вище компаній (DJIA- 30, DJTA— 20, DJUA— 15).

Фондовий індекс S&P 500(Standard and Poor's 500 Composite Stock Price index)

Цей індекс був розроблений відомим видавництвом фінансових-новин корпорацією StandardandPoor'sу 20-х роках минулого століття й спочатку включав лише 90 компаній (числа 500 у назві індексу тоді ще не було), У сучасному вигляді він був сформований у 1957 році. На відміну від середніх фондових індексів Доу Джонса при розрахунку S&P 500 враховуються як ціни акцій, що входять до розрахункової бази, так і кількість акцій кожної компанії, які знаходяться в обігу па рийку, а отримане значення співвідносять з базовим значенням індексу (рівним 10), розрахованим для періоду 1941-1943 років. Іншими словами, якщо сьогодні індекс дорівнює наприклад 1200, то це означає, що середній курс акцій, включених до розрахункової бази індексу, збільшився у 120 разів (1200 : 10) в порівнянні з періодом 1941-1943 років.

На сьогодні S&P500 віддзеркалює динаміку майже 70% капіталу, Інвестованого у ринок акцій США. За станом на 31 липня 2002 року акції 421 компаній цього індексу торгувались на Нью-Иоркській фондовій біржі (NYSE), 77 компаній - на ринку NASDAQ та 2 компаній - на Американській фондовій біржі (АМЕХ).

Враховуючи той факт, що індекс розраховується на основі курсівакцій багатьох ведучих компаній, акції яких котуються як на біржовому, так і на нозабіржовому ринках цінних паперів, багато професійних, а особливо інституційних інвесторів віддають перевагу саме цьому індексу. Вони вважають, що S&P 500 точніше відображає загальну динаміку фондового ринку, ніж середні Доу Джонса. Склад індексу S&P 500 регулярно переглядається. Однії раз на місяць па 44-му поверсі хмарочоса на Уол-Стріт у Нью-Йорку в обстановці повної конфіденційності проводиться засідання комітету Standard&Poor's, який складається з 7 осіб. За словами голови комітету Девіда Блітцера (DavidBlitzer), ідея індексу завжди полягала в тому, що він повинен віддзеркалювати американський фондовий ринок, а через ринок американську економіку в цілому. Тому представники комітету систематично виводять із складу індексу повільно зростаючі акції компаній «старої» економіки, замінюючи їх «гарячими» акціями більш нових секторів економіки, таких як інтернет-сектор, сектор виробників засобів телекомунікацій, виробників комп'ютерної техніки та програмного забезпечення, виробників напівпровідникових матеріалів, біотехнологічний сектор та ін. Якщо у період з

1990 по 1994 рік Комітет провів заміну лише 10 компаній, то починаючи з 1995 року темпи змін в індексі значно зросли й тільки за один 2000 рік у розрахункову базу індексу S&P 500 було внесено 58 змін, що є рекордом за всю, більш ніж 75-річну, історію його існування. Остання найбільш істотна зміна в складі індексу за період часу, охоплюваний цією книгою, була зроблена 19 липня 2002 року після закриття бірж. З складу індексу були виведені 7 іноземних компаній: RoyalDutchPetroleum (RD), Unilever (UN), NortеlNetworks (NT), Alcan (AL), BarrickGold (ABX), PlacerDome (PDG) та Inco (N). Їхнємісце в розрахунковій базі індексу зайняли 7 американських корпорацій: компанія фінансового сектора GoldmanSachs (GS), провайдер послуг кур'єрської доставки пошти UnitedParcelService (UPS), дві страхових компанії PrincipalFinancial (PFG) і PrudentialFinancial (PRU), оператор аукціонного сайту eBay (EBAY), видавець комп'ютерних ігор ElectronicArts (ERTS) та провайдер послуг для фінансового сектора SunGardDataSystems (SDS),

Повний склад індскса ми не приводимо з двох причин. По-перше, перелік 500 компаній займе дуже багато місця, а по-друге, і це, мабуть, головне, склад індексу так часто змінюється, що на момент виходу посібника друком він, скоріш за все, буде вже інший. Тому тим, хто бажає мати достовірну та свіжу інформацію про індекс S&P 500 та інші індекси корпорації Standard&Poor's ми рекомендуємо звертатися за Інтернет-адресою WWW.S.PGLO BAL.COM

Зведений індекс акцій NASDAQ (National Association of Securities Dealers Automated Quatatton Index).Це найбільш молодий з розглянутих вище індексів. Він був розроблений у лютому 1971 року. Методика розрахунку ідентична до розрахунку S&P500. За базу, рівну 100, приймається вартість акцій на 5 лютого 1971 року.

Індекс NASDAQ віддзеркалює обіг цінних паперів на позабіржовому ринку. Сьогодні до його розрахункової бази входять більше 5000 компаній — в основному відносно невеликих та зростаючих. Дуже великий відсоток складають компанії «нової» економіки: комп'ютерні, телекомунікаційні, біотехнологічні інтернеткомпанії та ін.

І якщо у перші 15 років свого існування він був мало кому відомий, то зараз жоден інвестор, бажаючий включити у свій інвестиційний портфель папери крупних технологічних компаній, не зможе обійти своєю увагою індекс, компонентами якою с акції ведучих компаній технологічного сектору, таких як: MicrosoftCorp., CiscoSystemsInc., inlelCorp., OracleCorp.. DellComputerCorp., SunMicrosystemsInc. та ін.


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 138; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!