МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦЇЇ ДО ВИВЧЕННЯ ДИСЦИПЛІНИ



Модуль 1. Структура і основні типи   інформаційних систем у менеджменті

Тема 1. Введення до інформаційних систем у менеджменті (ІСМ)

Вивчення змісту теми доцільно здійснювати в наступній послідовності :

1. Прослухати лекцію № 1 на тему «Системологічні основи побудови і застосування автоматизованих інформаційних систем у менеджменті (АІСМ)» і законспектувати основні питання лекції:

- основні поняття і визначення автоматизованих інформаційних систем менеджменту(АІСМ).

- інформаційно-понятійна модель предметної області АІСМ.

- роль і місце АІСМ в системах управління сучасних підприємств і організацій.

2. Самостійно підготуватись до практичного заняття задля чого опрацювати основні літературні джерела і підготуватись до розв’язання практичних задач; опрацювати додаткові літературні джерела і підготувати питання для самостійного вивчення; підготуватись до тестування по темі та виконати завдання для самостійної роботи.

3. Контроль знань по темі проводиться відповідно до встановленого порядку і критеріїв оцінювання знань студентів як за обговорення основних питань, доповнень, питань для самостійного вивчення, виконання практичних завдань, завдань для самостійної роботи (як під час практичного  заняття так і за окремим графіком під час консультацій), так і за результатами заключного тестування по темі під час практичного  заняття.

За результатами вивчення теми студенти повинні

знати:основні поняття предметної області АІСМ;

роль і місце АІСМ в системах управління організаційно-виробничими системами.

 вміти:аналізувати професійні задачі в діяльності менеджера, визначати роль і місце автоматизації в управлінській діяльності менеджера, визначати задачі для автоматизації.

Довідково-графічна інформація

 

 

                                            Рис.1

Рис.1.  Загальна структура циклу управління

 

 

Табл..1 Показники властивостей інформації

№ п/п Назва властивості Якими процесами обумовлюються Якісне визначення
1 Кількість інформації(об’єм) Об’єктом і його станом і станом бази даних і знань суб’єкта управління Кількісна міра невизначеності стану об’єкту управління відносно бази даних і знань суб’єкта управління
2.    Повнота Процесами взаємодії інформаційного каналу з об’єктом управління Рівень охоплення засобами інформаційного каналу елементів і станів об’єкта управління
3. Своєчасність (оперативність) Процесами збору інформації з об’єктів Можливість своєчасного отримання інформації для впливу на об’єкт до зміни його стану
4. Достовірність Процесами збору інформації через інформаційні канали Міра відповідності отриманої інформації реальному стану об’єкта управління
5.  Точність Процесами відбору інформації засобами інформаційних каналів Похибки, які обумовлені недосконалістю засобів відбору інформації з об’єктів управління
6.  Доступність Процесами відбору інформації засобами інформаційних каналів Можливість відбору інформації з об’єктів управління засобами інформаційних каналів
7.  Захищеність Процесами збору і збереження інформації Здатність зберігати визначені при відборі властивості і хар-ки інф-ії при випадкових і спрямованих діях руйнівних факторів внутр.. і зовнішнього середовища
8. Відкритість Процесами збору і збереження інформації Можливість доступу сторонніх об’єктів до інформації
9.  Цінність Процесами спільної обробки отриманої інформації і інформації з власної бази даних і знань Міра впливу отриманої інформації на досягнення мети суб’єкту управління
10.  Мінливість  Процеси зміну стану об’єктів управління Збереження в часі кількості і цінності інформації

 

Рис.2 Інформаційно-понятійна модель предметної області

                                                                                                           

 

        

 

Термінологічний словник

Автоматизована система менеджменту (АСМ) - це організаційно-технічна множина взаємозв’язаних органів менеджменту (персонал, підрозділи менеджменту) і автоматизованої інформаційної системи менеджменту (АІСМ), розгорнутих в межах дії організаційної системи для забезпечення управління об’єктами і процесами системи.

Автоматизована інформаційна система менеджменту (АІСМ)   - сукупність взаємозв’язаних програмно-апаратних засобів автоматизованого збору і обробки інформації, кваліфікованого персоналу, масивів інформації і баз знань, які з використанням інформаційних технологій формують сукупність прикладних інформаційних процесів забезпечення менеджменту організаційних систем.

Інформаційні технології – це система методів , моделей і засобів збору, передачі, накопичення, обробки, зберігання і видачі інформації.

 Система – деяка сукупність (множина) взаємозв’язаних частин – елементів.

  Управління процес цілеспрямованого впливу суб’єкта управління на об’єкт управління з використанням інформаційного каналу і каналу управління.

Інформаційний процес - процес руху і перетворення інформації в просторі і часі.

Інформація – природна сутність, яка несе у собі характерні ознаки предметів і явищ, що проявляються у просторі і часі

Знання це закономірності предметної області(принципи, зв’язки, закони) отримані в результаті практичної діяльності людей   

    

 Питання для самостійного відпрацювання

Перелік і характеристику управлінської діяльності менеджера.

Типові управлінські функції менеджера і їх зв’язок з процесами збору і обробки інформації.

 Загальна характеристика інформаційних процесів у системі менеджменту підприємства

Загальні і специфічні показники якості економічної управлінської інформації

Питання для самоконтролю засвоєння теоретичного матеріалу

1) Дати загальну характеристику процесу управління в системі менеджменту торгівельного підприємства.

2) Навести приклади об’єктів в системі менеджменту підприємства, які можуть бути віднесені до понять: «система»,  «система управління», «інформація», «інформаційна система».

3) Дати характеристику основних типових функцій менеджера, виходячи із загальної структури циклу управління.

4) Як впливає впровадження АІСМ на ефективність загальної технології менеджменту на підприємстві?

5) Чим різняться і в чому схожість понять «інформація» і «знання»?

6) Який зв’язок поняття «АІСМ» з поняттями «Система», «Менеджмент» і «Автоматизація»?

Завдання для практичного відпрацювання

 А) Загальна постановка завдання

      Райспоживспілка (РСС) для забезпечення населення району промисловими і продовольчими товарами має в своєму складі: гуртову базу промислових товарів, автотранспортний цех, вісім торгівельних підприємств роздрібної торгівлі, підприємство з переробки молочної продукції, два склади продовольчих товарів, плодо-овочеву базу, взуттєве підприємство. Управління райспоживспілки, автотранспортний цех, взуттєве підприємство розташовані в районному центрі, решта об’єктів – у селах і селищах району.

   З метою оптимізації і підвищення ефективності виробничої діяльності райспоживспілки прийнято рішення щодо реформування її системи менеджменту з метою впровадження сучасних технологій менеджменту з використанням автоматизованих інформаційної системи менеджменту (АІСМ). Головному спеціалісту райспоживспілки – головному менеджеру, як випускнику ПУСКУ запропоновано очолити від РСС роботи щодо розробки і впровадження АІСМ в систему управління основними об’єктами, що входять до складу райспоживспілки (РСС).

  Наведені нижче завдання є постановками навчальних завдань, які є типовими і охоплюють ряд заходів основних стадій і етапів життєвого циклу розробки і впровадження АІСМ.

 

               Б) Практичні завдання

Ситуація. Виходячи із виробничої структури підприємств РСС і класичних технологій менеджменту, які застосовуються на підприємствах виконати наступні завдання.

Завдання:

1.Розробити узагальнену структуру системи менеджменту райспоживспілки, як системи з управління з характеристикою основних складових: об’єкти, суб’єкти управління, канали: інформаційні та

управління ).

 2.Для узагальненої структури системи менеджменту запропонувати і обґрунтувати організаційну і функціональну структури системи управління райспоживспілкою.

3. Скласти перелік і дати характеристику основним інформаційним процесам, які забезпечать ефективне управління об’єктами і процесами  в системі менеджменту райспоживспілки.

4. Запропонувати узагальнену структуру автоматизованої інформаційної системи менеджменту для райспоживспілки і  дати їй характеристику через характеристику класів АІСМ, до яких вона відноситься.

 

                            Інформаційні джерела

  1. В.О.Новак, Л.Г.Макаренко, М.Г.Луцький Інформаційне забезпечення менеджменту: Навчальний посібник.- К.: Кондор, 2006, 462с.
  2. Вовчак І.С. Інформаційні системи та комп’ютерні технології і менеджменті: Навчальний посібник.- Тернопіль: Карт бланш, 2001- 354с.
  3. А.Є.Батюк, З.П.Двуліт, К.М.Обельовська, І.М.Огородник, Л.П.Фабрі Інформаційні системи в менеджменті.-Львів:Національний університет «ЛП» Інтелект- Захід, 2004р.-510с.
  4. М.Т.Твердохліб Інформаційне забезпечення менеджменту: Навчальний посібник.- Вид. 2-ге, доп. та перероб.- К.:КНЕУ, 2002р.-224с.

 

Тема 2. Етапи розвитку та сутність інформаційних систем у менеджменті

Вивчення змісту теми доцільно здійснювати в наступній послідовності :

   1. Прослухати лекцію № 1 на тему «Еволюція розвитку і основні класи АІСМ» і законспектувати основні питання лекції:

- основні етапи розвитку ІС, еволюція змін у технологіях і засобах ІС.

- класи і основні типи ІС менеджменту.

- узагальнена структурно-функціональна схема АІСМ.

2. Самостійно підготуватись до практичного заняття задля чого опрацювати основні літературні джерела і підготуватись до розв’язання практичних задач; опрацювати додаткові літературні джерела і підготувати питання для самостійного вивчення; підготуватись до тестування по темі та виконати завдання для самостійної роботи.

3. Контроль знань по темі проводиться відповідно до встановленого порядку і критеріїв оцінювання знань студентів як за обговорення основних питань, доповнень, питань для самостійного вивчення, виконання практичних завдань, завдань для самостійної роботи (як під час практичного  заняття так і за окремим графіком під час консультацій), так і за результатами заключного тестування по темі під час практичного  заняття.


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 308; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!