Порядок реалізації права на вільне залишення території України та повернення в Україну



Наступними складовими свободи пересування є право всіх осіб, які на законних підставах перебувають в Україні вільно залишати її територію та право громадянина України в будь-який час повернутися в Україну.

Порядок реалізації відносин щодо здійснення права всіх осіб, які на законних підставах перебувають в Україні вільно залишати її територію, визначені, перш за все, у Законі України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» від 21 січня 1994 року, та у Законах України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22 вересня 2011 року, та «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту» від 8 липня 2011 року. Окрім порядку реалізації зазначеного права, цими законодавчими актами встановлено й випадки тимчасового обмеження права на виїзд з України.

Так, громадянину України може бути відмовлено у праві залишення території України у разі наявності обставин, передбачених у ст. 6 Закону України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України". Цими обставинами є:

1) обізнаність громадянина із відомостями, які становлять державну таємницю.

2) наявність у громадянина неврегульованих аліментних, договірних чи інших невиконаних зобов'язань;

3) застосування стосовно громадянина, у порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством, запобіжного заходу, за умовами якого йому заборонено виїжджати за кордон, - до закінчення кримінального провадження або скасування відповідних обмежень;

4) засудження за вчинення кримінального правопорушення – до відбуття покарання або звільнення від покарання;

5) наявність факту ухиляння від виконання зобов'язань, покладених на громадянина судовим рішенням;

6) свідоме сповіщення громадянином про себе неправдивих відомостей – до з'ясування причин і наслідків подання неправдивих відомостей;

7) громадянин підлягає призову на строкову військову службу – до вирішення питання про відстрочку від призову;

8) щодо громадянина подано цивільний позов до суду – до закінчення провадження у справі;

9) перебування громадянина під адміністративним наглядом міліції – до погашення (зняття) судимості чи припинення нагляду.

Іноземці або особи без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, також можуть бути обмежені у можливості залишити територію України. Так, відповідно до положень ст. 22 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» цим особам виїзд з України не дозволяється, якщо:

· такій особі повідомлено про підозру її у вчиненні кримінального правопорушення або кримінальна справа розглядається судом – до закінчення кримінального провадження; 

· особу засуджено за вчинення кримінального правопорушення - до відбування покарання або звільнення від покарання;

· виїзд такої особи суперечить інтересам забезпечення національної безпеки України - до припинення обставин, що перешкоджають виїзду.

Виїзд з України іноземця або особи без громадянства може бути за рішенням суду тимчасово відкладено до виконання ним майнових зобов'язань перед фізичними та юридичними особами в Україні, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.

Що стосується права громадянина України в будь-який час повернутися в Україну, то відповідно до положень ст. 3 Протоколу № 4 до Європейської конвенції про захист прав людини та основних свобод – нікого не може бути позбавлено права в'їзду на територію. Ці положення знайшли своє відображення й в ст. 33 Конституції України, яка закріплює положення згідно із яким, громадянин України не може бути позбавлений права в будь-який час повернутися в Україну. В свою чергу Законом України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» у ч. 4 ст. 1 також закріплено, що громадянин України ні за яких підстав не може бути обмежений у праві на в'їзд в Україну. Тобто це право є абсолютним та ніяким обмеженням не підлягає.

Як і відносини щодо реалізації інших складових права на свободу пересування, відносини щодо реалізації права всіх осіб, які на законних підставах перебувають в Україні вільно залишати її територію та право громадянина України в будь-який час повернутися в Україну, враховуючи необхідність забезпечення національної та громадської безпеки, підтримання громадського порядку, захисту здоров'я та моральності населення, прав та свобод інших осіб підлягають регламентації з боку держави.

На сьогодні, в Україні встановлено дозвільний порядок виїзду за кордон громадян України, який передбачає необхідність звернутися з відповідним клопотанням до спеціально уповноваженого органу державної влади, з метою отримання відповідних документів, які підтверджують особу, та дозволяють виїзд з держави та повернення в Україну.

Документами, які дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну, а також посвідчують особу громадянина України під час перебування за її межами, є:

- паспорт громадянина України для виїзду за кордон;

- проїзний документ дитини;

- дипломатичний паспорт;

- службовий паспорт;

- посвідчення особи моряка.

Крім цих документів, громадянин України перебуваючи у складі екіпажу повітряного судна, має право на виїзд з України та в'їзд в Україну на повітряному судні під час виконання ним польотного завдання за наявності посвідчення члена екіпажу.

У передбачених міжнародними договорами України випадках замість перелічених документів можуть використовуватися інші документи на право виїзду з України і в'їзду в Україну.

Зважаючи на абсолютність права на повернення в Україну, крім зазначених вище документів, громадянин України може повернутися до України за наявності документа, який посвідчує особу громадянина України (паспорт громадянина України; тимчасове посвідчення громадянина України; свідоцтво про належність до громадянства України) або посвідчення особи на повернення в Україну.

Але при цьому, законодавством передбачено й деякі спеціальні умови повернення до України громадян, які спрямовані на забезпечення захисту здоров’я населення України. Так, відповідно до ст. 29 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" від 24 лютого 1994 р., у разі перебування громадянина України на території країни, де зареєстровано особливо небезпечні хвороби, в'їзд на територію України таких громадян дозволяється тільки за наявності документів, передбачених міжнародними угодами і санітарним законодавством України. При цьому слід зауважити, що відповідність такого законодавчого положення нормам Конституції України ставиться під сумнів представниками юридичної науки.

Що стосується іноземців та осіб без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, то за загальним правилом, відповідно до положень ст. 22 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» такі іноземці виїжджають з України за дійсними паспортними документами (національними паспортами або документами, які їх замінюють) та посвідками на постійне або тимчасове проживання.

Виїзд осіб без громадянства, які постійно проживають в Україні, здійснюється за наявності посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон.

Виїзд іноземців або осіб без громадянства, яких визнано біженцями в Україні або особами, які потребують додаткового захисту в Україні, - за проїзним документом для виїзду за кордон.

Крім того, у деяких випадках для засвідчення законності виїзду за кордон певних категорій осіб, для отримання дозволу на безпосередній перетин державного кордону, такі особи, або особи, які їх супроводжують повинні мати спеціальні підтверджуючі документи. Підстави та порядок оформлення таких підтверджуючих документів визначено законодавством.

 Розглянемо порядок оформлення документів, які дають право на виїзд за кордон та повергнення в Україну.

 


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 214; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!